• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Szpital i przychodnia Pro-Familia Dodaj do ulubionych

• IP: 84.38.160.* 09.11.10, 14:46
    Czy ktoś orientuje sie czy ten szpital jest już otwarty? I czy mają podpisaną umowę z NFZ? A może ktoś wie ile kosztuje wizyta u nich u ginekologa-położnika?
    Edytor zaawansowany
    • Gość: kornik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.11.10, 14:53
      Z tego co widzę to jeszcze nie, ciągle trwają prace wokół budynków, beton, krawężniki i kostka. Równo zasuwają, ale chwilkę to jeszcze potrwa.
      • Gość: ekspert IP: *.ip.netia.com.pl 07.01.11, 09:46
        Mysle, że koledzy sie troche przeliczyli. Nie dostana kontraktu chcąc równocześnie rządać dopłat za poród. To jakby przyjmować w przychodzni na NFZ i rządać dopłaty za lepsze traktowanie, czy lepsze warunki. Paranoja. A za kontrakt z NFZ nie utrzymają sie. Rzeszów jest mały(to nie Warszawa)- nie stac ludzi na płacenie kilka tys zł za "ładny uśmiech" położnych i lekarzy Sytuacja patowa. Dla mnie plajta.............
        • Gość: Magda IP: *.tvkdiana.pl 16.01.11, 21:29
          No to koleżanka się trochę pomyliła......
    • Gość: Ewa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.11.10, 15:01
      Skoro maja miec finansowanie z NFZ to prawdopodobnie rusza najwcześniej w stycznia. Od nowego roku bedą nowe kontrakty.
      • Gość: aa IP: *.rzeszow.mm.pl 09.11.10, 17:08
        póki co wizyta kosztuje 120pln. Wiem, bo tam raz byłam
        • Gość: nut IP: *.adsl.inetia.pl 09.11.10, 21:38
          Szpital ma być czynny od stycznia. W przychodni ceny chyba zależą od ginekologa, koleżanka płaciła bodajże 100zł.
          • Gość: gość IP: 178.217.141.* 29.12.10, 00:41
            tutaj taka strona zajawka nowego szpitala
            przychodnia będzie wcielona i przeniesiona do nowego szpitala
            www.dla-rodziny.pl
    • Gość: joozek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.10, 11:48
      To że otwierają nowy szpital nie oznacza że przybędzie nowych lekarzy. Większość lekarzy którzy będa pracować w profamilii pracuje w rzeszowskich szpitalach i tam mozesz spróbować się udać. Jak chcesz iśc do jakiegoś konkretnego lekarza to tylko kwestia namierzenia gdzie i kiedy przyjmuje.
      Inna kwestia że na wizyty finansowane z NFZ to raczej nie ma co liczyć, aż strach chorować jak się słyszy że na nic nie ma pieniędzy.
    • Gość: poinformowany IP: 89.230.90.* 29.12.10, 13:16
      Witam dziś jest już jasne że od 1 stycznia na pewno nie będą działać w oparciu o kontrakt z NFZ i szanse na jego zawarcie są już praktycznie 0. NFZ nie może podpisać umowy z podmiotem który będzie pobierał dodatkowe opłaty za świadczenia, jest to naruszenie zasady równego dostępu do świadczeń medycznych finansowanych z NFZ a tak by było skoro z góry wiadomo że kontrakt dotyczyłby tylko cześci kosztów a za reszta (1500zł) musiałby zapłacić pacjent, oznacza to że ten kogo nie stać na zapłacenie tych 1500 nie ma dostępu do świadczeń które są finansowane z jego składek. Profamilia musiałaby po zawarciu kontraktu mieć 2 grupy klientów pełnopłatnych i całkowicie bezpłatnych (NFZ) a na to sobie nie pozwoli bo to przedsięwziecie komercyjne, po prostu prywatny szpital.
      • Gość: zula IP: 46.113.1.* 31.12.10, 15:53
        Poród w normalnych warunkach, tzn. w towarzystwie życzliwych i kulturalnych lekarzy,pielęgniarek i położnych oraz na czystych oddziałach to coś, co w szpitalach państwowych praktycznie nie istnieje. Sama jestem mamą. Przed i po porodzie często rozmawiałam z młodymi mamami i obserwowałam najróżniejsze fora, gdzie setki, jak nie tysiące młodych kobiet skarżyło się na sposób, w jaki traktowano je na rzeszowskich porodówkach. Skandalicznie. Niewielki jest odsetek kobiet w miarę zadowolonych z "obsługi". Ja na szczęście nie rodziłam w Rzeszowie, wybrałam inny, niewielki podkarpacki szpital, gdzie "obsługa" pozostawia wiele do życzenia, jest jednak o wiele przyzwoiciej niż w Rzeszowie...Byłam i jestem pacjentką Pro-Familii. Jestem szalenie zadowolona z jakości usług tej przychodni. Zresztą nie tylko ja, również tysiące innych pacjentek tej placówki. I jestem niemal w 100 procentach pewna, że duży odsetek tych pacjentek zdecyduje się na swoje kolejne porody w Pro-Familii, nawet ,jeśli miałoby to kosztować 1500 zł... Bo narodziny dziecka to wydarzenie najważniejsze i najintymniejsze w życiu kobiety. Na szczęście coraz więcej kobiet chce ten dzień przeżyć wyjątkowo- bez lekceważących komentarzy lekarzy, robiących łaskę pielęgniarek , a za to w towarzystwie męża, który może jej towarzyszyć tyle czasu ile potrzebują. Razem z tysiącami młodych, świadomych kobiet cieszę się ,że powstanie prywatny szpital, trzymam mocno kciuki za jego dyrekcję i jestem na 100 procent pewna, że podpiszą umowę z NFZ. Ja na pewno będę jego pacjentką, nawet jeśli miałoby mnie to trochę więcej kosztować ( wraz z mężem jesteśmy pracownikami budżetówki, nie myślcie więc sobie, że śpię na pieniądzach...) I panowie , proszę - nie wymądrzajcie się na tych wątkach dotyczących Pro-Familii, nie krytykujcie z wypiekami na twarzy , wsłuchajcie się lepiej w głos kobiet i ich potrzeb. Bo potrzeba takiego miejsca jak Pro-Familia jest już w Rzeszowie od bardzo długiego czasu.
        • Gość: Ara IP: 79.139.91.* 01.01.11, 11:49
          To co napisała zula (bez obrazy) wygląda na "tekst sponsorowany". Zgadzam się z tym że miejsce, w którym kobiety rodziłyby w przyjaznej atmosferze jest w Rzeszowie potrzebne, ale bierzmy pod uwagę fakt, że w tym szpitalu pracować będą te same osoby, które do tej pory pracowały w szpitalach publicznych, tak lekarze jak i położne i pielęgniarki. Oznacza to, że ludzie ci traktują "po ludzku" rodzące kobiety za czystą gotówkę, a byle jak w placówkach publicznych. Hipokryzja do potęgi - znak czasów.
          Rodziłam kilkanaście lat temu w szpitalu na Rycerskiej i w czasie 3 dniowego pobytu na porodówce spotkałam się ze wspaniałą położną i fajną lekarką, jak również z czymś do bólu przeciwnym. Wszystko zależy od człowieka i wychowania.
          Pozdrawiam
          • Gość: manager IP: *.home.cgocable.net 02.01.11, 21:24
            spedzilem wiele lat na managerskich stanowiskach w kraju i zagranica, i widzac takie wpisy az mi sie plakac chce. Prosze panstwa, zgadza sie ze nie mozna zmienic personalnego typu czlowieka, ale zdecydowanie mozna zmienic zachowanie, np, alkocholik zawsze bedzie alkocholikiem, ale pod odpowiednim nadzorem, nigdy nie bedzie pil w pracy. To ze ci sami lekaze beda pracowac w pro-familia jak pracowali w publicznych szpitalach to nic nie znaczy. Ich zachowanie bylo stosowne do przykladu danego przez managerow i direkcji oddzialow i szpitala. A z tego co czytam na roznych forum, to wlasnie poziom direkcji pozostawia wiele do zyczenia. Z tego co widze, direkcja pro-famili wprowadzila odpowiednie zasady ktore pozwola im kontrolowac zachowanie lekarzy i personelu np. motywacyjne wynagrodzenia personelu, wprowadzili regulamin obslugi pacjeta, ktory bedzie scisle kontrolowany i przestrzegany, zatrudnili wiecej lekarzy, dlaczego ? bo lekarz nie wywiazujacy sie z obowiazkow i regulaminu bedzie mogl byc zwolniony bez uszczerbku na obowiazujacy poziom lecznia. Badzmy dobrej mysli, wyglada ze wiedza co robia.
            • 05.01.11, 12:34
              Gość portalu: manager napisał(a):

> spedzilem wiele lat na managerskich stanowiskach w kraju i zagranica, i widzac
              > takie wpisy az mi sie plakac chce. Prosze panstwa, zgadza sie ze nie mozna zmie
              > nic personalnego typu czlowieka, ale zdecydowanie mozna zmienic zachowanie, np,
              > alkocholik zawsze bedzie alkocholikiem, ale pod odpowiednim nadzorem, nigdy ni
              > e bedzie pil w pracy. To ze ci sami lekaze beda pracowac w pro-familia jak pra
              > cowali w publicznych szpitalach to nic nie znaczy. Ich zachowanie bylo stosowne
              > do przykladu danego przez managerow i direkcji oddzialow i szpitala. A z tego
              > co czytam na roznych forum, to wlasnie poziom direkcji pozostawia wiele do zycz
              > enia. Z tego co widze, direkcja pro-famili wprowadzila odpowiednie zasady ktore
              > pozwola im kontrolowac zachowanie lekarzy i personelu np. motywacyjne wynagro
              > dzenia personelu, wprowadzili regulamin obslugi pacjeta, ktory bedzie scisle ko
              > ntrolowany i przestrzegany, zatrudnili wiecej lekarzy, dlaczego ? bo lekarz nie
              > wywiazujacy sie z obowiazkow i regulaminu bedzie mogl byc zwolniony bez uszcze
              > rbku na obowiazujacy poziom lecznia. Badzmy dobrej mysli, wyglada ze wiedza co
              > robia.
              Zasadniczo masz rację. Te zależności są oczywiste i potwierdzone. Z tym, że moim zdaniem są wyjątki. Są dwie grupy zawodowe o znacznym stopniu demoralizacji i oderwania od rzeczywistości społecznej i ekonomicznej. To lekarze oraz kler. I tutaj jestem pesymistą w kwestii zmiany tych ludzi pod wpływem zmiany środowiska.
              • Gość: holly IP: 94.42.116.* 05.01.11, 22:21
                Tak! Dokładnie zgadzam się! Tylko,że My pacjentki tę "dobroć" możemy mieć tylko i wyłacznie za kase...jestem na stażu i musiałabym na ten "poród za 1500zł" brać debecik,a jak już go wezme to naa pieluszki mi braknie,więc ciesza się te panie które moga pozwolić sobie...
            • Gość: polonista IP: *.ip.netia.com.pl 07.01.11, 09:50
              Alkocholik hehe....Naucz sie chłopie ortografii. Skończyłeś podstawówkę?? Menager z ciebie jak z koziej d... trąba
              • Gość: manager IP: *.home.cgocable.net 09.01.11, 19:37
                Malutki polonisto, tak sie zlozylo ze jezyk polski jest moim 4 tym jezykiem, nauczony przez ostatnie 6 lat. skoro masz za maly mozdzek zeby dyskutowac na temat o ktorym mowimy, to ta twoja znajomosc orografii jest tylko biednym powodem zeby sie z kogos wysmiac. Wlasnie takim niektorym debilom jak ty przyjechalem dac prace w Polsce, i mosze przyznac ze wlasnie nad takimi malutkimi istotami czuje wiele wspolczucia, bo nigdzie nie zajdziecie z wasza dumna wiedza ortagrafi . Wiec biedny polonisto, jak sie nauczych jeszcze trzech jezykow to bedziemy mogli porozmawiac o twojej ortografi. wspolczuje mormalnym Polakom za takich chorobliwie dumnych i malutkich oslow jak ty.
                • Gość: polonista do menag IP: *.ip.netia.com.pl 11.01.11, 13:57
                  Jesteś kolego jakimś frustratem. Skąd tyle jadu w tobie kolego?? Takim jak ty pustogłowcom krów do pasienia bym nie dał... A tekst pisałeś chyba ze słownikiem??
        • Gość: poinformowany IP: 89.230.90.* 01.01.11, 23:09
          zula 1500 to faktycznie może nie byłby taki problem a 3000? bo tyle mniej więcej będzie to kosztować bez kazy z NFZ :(
        • Gość: a IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.11, 11:26
          Również uważam, że ten tekst wygląda jak sponsorowany.
    • Gość: laweta_no_limit IP: *.19.165.83.osk.enformatic.pl 01.01.11, 17:49
      Już wy się tam o tę Pro-Familę nie bójcie
      prywatnie było i za czysty cash i hulało

ile razy się w życiu poród "przechodzi ? raz ? dwa? no , może 3

weźmie się kredyt i się da

ale skoro się haracz na NFZ płaci to psi obowiązek (NFZ-u) przelać regulowaną część do placówki którą płacący wybrał

może w następnym roku stosowne rozporządzenia wejdą w życie :(
      • 03.01.11, 18:23
        Witam!!
        Czy orientuje się ktoś czy zatrudnili już pielęgniarki do tego nowego szpitala pro famila??
        Szukam pracy i bardzo mnie to interesuje a już dawno temu wysłałam tam CV...:(
      • Gość: ciekawa IP: *.prz.edu.pl 16.02.11, 13:38
        ile kosztuje wizyta u ginekologa w por-famili??
        • Gość: magda IP: *.ostnet.pl 22.02.11, 15:21
          120 zł:)
    • Gość: Jola IP: *.19.165.80.osk.enformatic.pl 05.01.11, 12:23
      Dziś "wystartował" szpital, odbyły się pierwsze porody. Z informacji jakie udało mi się uzyskać, to koszt porodu ma wynosić około 800 zł, a jeśli ktoś będzie miał specjalne życzenia typu sala 1-osobowa, CC, to wtedy trzeba będzie dopłacić, więc nie potwierdziły się plotki o niebotycznej kwocie 3 tys. zł. Oczywiście trzeba poczekać na pierwsze opinie samych pacjentów, ale ja jak najbardziej jestem nastawiona na poród w tym właśnie szpitalu.
      • Gość: reni IP: 89.230.90.* 05.01.11, 15:48
        800 zł poród + opłata za każdy dzień pobytu + opłata za ewentualne znieczulenie + opłata za ewentualną cesarkę + pokrycie opieki nad dzieckiem (ewentualne leki, inkubator) + dopłata za sale 1 osobową = uśredniony koszt około 3000
        • Gość: Jola IP: *.19.165.80.osk.enformatic.pl 05.01.11, 16:54
          Tak właśnie tworzy się plotka o niebotycznych kwotach porodu w Pro Familii. Ja dziś uzyskałam informacje u samego źródła i jest tak jak napisałam. Jeśli w trakcie porodu pojawi się wskazanie do CC nie trzeba będzie dopłacać, znieczulenie jest w cenie porodu, tak samo jak konsultacja anestezjologiczna. Jeśli ktoś ma wymagania co do sali 1-osobowej to wtedy dopłata się należy, tak samo jeśli ktoś życzy sobie od początku CC. Decydując się na tradycyjny poród siłami natury nie przewidzisz czy lekarz nie zadecyduje o CC ze względu na komplikacje, jeśli tak się stanie nie mogą żądać dopłaty, bo to nie była Twoja decyzja, więc dopłata się nie należy. Nie twórzmy czarnych scenariuszy i plotek.
          • Gość: reni IP: 89.230.90.* 05.01.11, 17:57
            ja też mam informacje z pierwszej ręki bo od pracownika, jeśli jest tak faktycznie jak piszesz to mnie to odpowiada ale dlaczego nie ma tej chyba najważniejszej informacji odnośnie ceny na stronie szpitala? czy ceny w początkowym okresie będą "promocyjne"? może te 800 to jakas opłata na zachetę? wszelkie spekulacje może uciąć informacja na www.dla-rodziny.pl/ . Pojawia się tylko jeszcze jedna wątpliwość skoro wiadomo że CC kosztuje to czy lekarze nie będą zwlekać z CC albo sugerować by pacjent zdecydował się na CC na życzenie.
            • Gość: Jola IP: *.19.165.80.osk.enformatic.pl 05.01.11, 19:31
              Szpital dopiero co powstaje, więc nie ma co oczekiwać, że na stronie od razu pojawi się cennik. Moje informacje również pochodzą od pracującego tam personelu i nie sądzę, by ktoś specjalnie kłamał. Co do cen to wiadomo, że z czasem mogą ulec zmianie - wszystko w tym kraju drożeje, więc i tego można się spodziewać. Poza tym nie każdy musi rodzić w Pro Familii. Jeśli poród faktycznie oscylowałby w granicach 2-3 tys zł, ja sama nie zdecydowałabym się na wydanie takiej kwoty, natomiast 800 zł jest dla mnie jeszcze do przyjęcia.
              • Gość: przyszła mama IP: *.rzeszow.vectranet.pl 05.01.11, 20:35
                W lutym będę tam rodzić, więc jestem w temacie. Wykupuje sie pakiety w zależności od zachcianek przyszłej mamy ;) Ja chcę mieć cesarkę na życzenie w związku z tym będzie mnie to kosztowało 1500zł. Poród całkowicie świadomy ze znieczuleniem zzo. Pokój dwuosobowy z łazienką, tv, internetem. Obecność partnera bez ograniczeń oczywiście przy porodzie również. W przypadku jakichkolwiek komplikacji ze mną lub dzieckiem co wiązałoby się z przedłużeniem pobytu nie dopłacam ani złotówki, robi to NFZ i po to jest ten kontrakt.
                • Gość: gg IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.01.11, 19:15
                  znieczulenie zzo nie jest w cenie porodu!!! na takie znieczulenie trzeba sie umowic wczesniej, porobic kilka badan, isc na konsultacje z anastezjologiem, wtedy po pozytywnej decyzji taki koszt to 800zl.
                  jesli ktos decyduje sie od razu na CC, to koszt wynosi 400zl.
                  cesarka wynikla w trakcie porodu z racji powiklan w jego przebiegu jest bezplatna.
                  porod naturalny (obecnie przy braku kontraktu z NFZ jest bezplatny i traktowany jako "nagly przypadek" czyli taki, ze rodzaca kobieta przychodzi do szpitala i szpital nie moze jej odmowic przyjecia, potem bedzie sie staral o zwrot kosztow wlasnie z NFZ.
                  2 dni po porodzie w szpitalu sa za free, za kazdy nastepnt jest doplata plus za podwyzszony standard. takie byly fakty na dzien 8 stycznia 2011 r. gdy zasiegnelam informacji jako bardzo niedlugo przyszla mama osobiscie w recepcji.
                  • Gość: przyszła mama IP: *.rzeszow.vectranet.pl 11.01.11, 19:55
                    Ja też zamierzam tam niebawem rodzić i przyznam, że niepokoją mnie te wszystkie doniesienia prasowe o nie podpisanym kontrakcie z nfz. Nie orientujesz się przypadkiem jaki będzie koszt umówionej i planowanej cesarki? Do wizyty mam jeszcze kilkanaście dni, a trochę sie martwię..
                  • Gość: specjalista IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.01.11, 20:24
                    Ale lipa. Porażka.
                    Drożej jak w Warszawie czy Lublinie. Lublin klinika- znieczulenie max 600zł.
                    Plajta bardzo prawdopodobna.
                    Chyba, ze bedą rodzic nie d... ale jakoś innaczej
      • Gość: Obiektywny IP: *.ip.netia.com.pl 15.01.11, 09:48
        Jeśli leżysz w klinice bądź wielospecjalistycznym szpitalu może nie masz hotelu ++++. Ale w razie problemów , powikłań masz dostęp do specjalistów i konsultacji lekarzy z innych dziedzin. Medycyna obecnie jest interdyscyplinarna- wąskie specjalności. Myślę iż Pro Familia bedzie nastawiona na proste przypadki u zdrowych pacjentek czyli i łatwy zysk. Z nastawieniem na cięcia cesarskie- również komercyjne. Z pewnościa będzie wiele komentarzy od samej pro familii w celach promocyjnych Ale moim zdaniem bezpieczniej jest zawsze w wielospecjalitycznym szpitalu o klinikach nie wspominając.......... Pozdrawiam
        • Gość: a IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.11, 11:27
          Jak wyżej.
    • Gość: er IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.01.11, 07:49
      Przeczytałem te wpisy i kilka z nich dotyczący cesarskiego cięcia potwierdza moją opinię, że nastała dziwna moda urodzić w 15 minut płacąc za cesarskie cięcie.
      Nie oceniam tych Pań może muszą mieć cesarskie cięcie ze względów na zagrożenie życia dziecka lub matki.

Czy któraś z tych kobiet, która chce mieć cesarskie cięcie wie w pełni co to jest za zabieg?

Cięcie cesarskie - Wikipedia

Cięcie cesarskie: rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Animacja 3D cesarskiego cięcia

“Porodowy Biznes” czyli cięcie cesarskie kontra poród naturalny
    • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.11, 13:47
      byłam dziś w PF. jestem pod wrażeniem. tego się spodziewałam ale mogłam zobaczyć to na własne oczy. Zwiedziłam sale do CC, sale porodowe, sale dla matek itp. Uważam że standard jest baaardzo wysoki. Usług rownież. Monitorning każad kobieta ma przy łóżku zas położne na holu mają swoją "wyspe" i również widzą zapisy z monitoringu w sali pacjentki. Nie muszą biegać i sprawdzać gdy coś jes nie tak. Obsługa bardzo miła i zyczliwa. Dowiwdziałam sie że dziś były ponowne negocjacje z NFZ i NFZ ma ogłosić nowy konkurs. W Nowinach tez jest artykuł o tym i NFZ potwierdza to. Póki co płaci się za wyższy standard. TJ. doba pokojowa mężą np 250 PLN, zzo 800 plus wizyta kwalifikacyjna 120 i pewnie jakies PLN za badania krwi. Pokoje są 2 osoowe, tylko jedna sala jest 3-osobowa. Sale do porodu wuglądają zaczęcająco. łożko super szerokie i wygodne a nie koza typowa, wanna, sala do przygotowania do porodu z piłkami, drabinkami, łazienką. Na noworodkach 5 stanowisk In. Terapii.
      Nie wiem ile prywatna połóżna czy cc bo mnie to nie interesuje. Ale pwoiem szczerze ze jakbym miała płacic w państwowym szpitalu za CC na życzenie to stokroś wolę tutaj. nCzysto, ciepło, miło. Dzidziusie leżą ( chyab z 5 widziałam), kobiety przed i po.... super. czekam an swój poród bez obaw.

I niech sobie ludzie gadają że to szpital dla wybranych. I co z tego... Wszystko kosztuje... dentysta też.... więć czemu nie zapłacic za taki standard.
      • Gość: magdzia3- odpowied IP: *.ip.netia.com.pl 13.01.11, 16:28
        Aleś sie opisała/opisał. Reklama dźwignią handlu i służby zdrowia. Takie teksty powinne być płatne- czysta i pusta reklama.
        Jestem zdania że trzeba ufac swojemu lekarzowi, a nie iść do hotelu ++++ się leczyć?
        • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.01.11, 17:10
          nic ci lekarz nie pomoże jak zniczulenia ci nie dadzą. cos taka cięta??? nie stac cie to sie wkurzasz
          • Gość: magdzia3 odpowiedź IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.01.11, 21:11
            kasy mam jak lodu.. w cukierni. Wpisywanie nierzetelnych i reklamowych tekstów jest nie na miejscu. Był program w TV jak chyba w warszawce w >prywatnej klinice" załatwili dzieciaczka podczas porodu- dostało dożywotnią rentę, ale dożywotnią w cudzysłowiu bo szpitalik ogłosił upadłośc. Biedna matka walczy o swoje .......
            • Gość: mimi IP: 94.42.116.* 14.01.11, 22:51
              Byłam wczoraj-nie taka rewelacja...niby chca być "prywatni,eleganccy" kawiarenki i bajery ale nie takie wszystko różowe...
              • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.11, 08:34
                Kobieto... jakie reklamowe teksty???? ja pacjentką jestem. ale widze ze forum nie jest dla wdszystkich.... wlasnego zdania nie mozna powiedziec... wiec milego rodzenia w bolach... skręcaj sie z bólu. Rodzcie sobie gdzie chcecie.... tylko nie narzekajcie na panstwowe szpitale, bo same sobie przeczycie i sie osmieszacie.
                a przyznac sie do tego ze kogos nie stac to zaden wstyd. a pisac glupoty z racji tego ze i tak nei bedziesz tam rodzic bo to nie wydatek dla ciebie to inna sprawa.
                spokojnego ciązowania i bolesnych porodów
            • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.11, 08:30
              nie w warszawie a w krakowie. a klinika byla wielkosci malego domku z napisem " ginekologia" nie przystosowana do zabiegow i porodow itp.
              Zreszta co tam takiego " nie rózowego"?... podaj przykłady... bo jakos konkretna nie jestes
            • Gość: magdzia odp. IP: *.ip.netia.com.pl 15.01.11, 09:26
              mam wielu znajomych. Przykładowo : Znieczulenie do porodu w klinice w Lublinie na Staszica- 600zł. W Warszawie identycznie. Skąd takie ceny w gminnym szpitaliku??
              • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.01.11, 12:38
                nie rozumiem określenia " gminny szpitalik". wybacz, ale skro przeszkadza ci mieszkanie w rzeszowie bo to dla ciebie zaścianek to droga wolna - wyjedz sobie do tego Lublina czy warszawy. tylko ze pewnie jestes " za krótka" zeby wyjechac z " tej gminy" i sobie dac tam rade.
                zreszta o co wogole ta wojna? marne 200 PLN... wow... ale mi majątek. jednak widac że z kasą cienko u Ciebie skoro 200 PLN robi taką różnice
              • Gość: mam po porodzie IP: *.home.cgocable.net 16.01.11, 14:41
                jak ci nie odpowiada zaplacic 800 w PF to idzi do panstwowego, tam im sie nawet nie oplaca zrobic tego za 800 wiec nie robia wcale. Ale dla twojej informacji - wyglada ze w lublinie i w warszawie ludzie byli madrzejsi od rzeszowa i dopuscili kilka prywatnych klinik na rynek - z tad ta roznica w cenie - nazywa sie to konkurecja. U nas nie mozna zaczac jednej, bo tacy jak ty widza ZLO !!!!! i walcza . rozumiesz dlaczego 800 a nie 600 ????
                • Gość: Ola IP: *.tvkdiana.pl 16.01.11, 21:53
                  Przecież w Lublinie nie ma prywatnego szpitala, a znieczulenia zewnątrz oponowego nikt nie chce robić w państwowych szpitalach bo są duże braki w zespole anestezjologicznym. A Pro Familii nie ma co porównywać z państwowymi szpitalami. Ludzie najpierw trzeba przeżyć kilka porodów w rożnych szpitalach państwowych później rodzić w Pro Familii i wtedy możemy sobie pogadać i porównać. Porody w Pro Familii są za darmo!!! Opieka zajebista, cała najlepsza kadra przeszła do Pro Familii, porostu się im opłacało. Zachęcam, uwierzcie wiem co piszę
                  • Gość: a IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.11, 11:24
                    "Opieka zajebista, cała najlepsza kadra przeszła do Pro
                    Familii, porostu się im opłacało. Zachęcam, uwierzcie wiem co piszę".

Skąd wiesz?
                    Czy wszystko musi być "zajebiste"?
              • Gość: Gośka IP: *.tvkdiana.pl 16.01.11, 21:56
                Kobieto przyjdź do Pro Familii zobacz jakie są warunki zrób wywiad kto tam pracuje, pogadaj z kimś kto tam rodził i wtedy się wypowiadaj.
            • Gość: asia IP: *.home.cgocable.net 16.01.11, 14:46
              ja tez slyszalam ze takie przypadki to zdarzaja sie w tych super panstwowych szpitalach - nawet pare dni temu w przemyslu, moze wypadalo by byc obiektywnym - chyba ze chodzi tylko o zlosliwosc - wiec przepraszam
              • Gość: mamuśka IP: 94.254.156.* 16.01.11, 22:21
                Ja świadomie nie zdecydowałabym się na znieczulenie po tym jak moja koleżanka jest sparaliżowana od szyi w dół bo lekarz wbił się nie tak jak trzeba. Zlitujcie się - tyle kobiet przeżywa porody bez znieczuleń i jakoś nikt od bólu nie umiera, a tu nagle orędowniczki bezbólowego porodu się wypowiadają. Kobieta potrafi wytrzymać bardzo dużo, a jak jesteście takie damulki, to widać życie was jeszcze niczego nie nauczyło, i wstyd mi że takie makolągwy się w ogóle gdzieś po świecie szwendają, bo nic mnie bardziej nie denerwuje jak paniusie "ę" i "ą", jaka to ja jestem delikatniusia. Jasne, daj sobie wkuć tego iglaka, zabul za to kasę, i oby pozostało to bez konsekwencji dla Ciebie i dziecka.
                • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.11, 14:14
                  miałam sie eni wypowiadac ale widze ze nei jestem osamotniona w bronieniu PF.
                  A tak na marginesie, nie uwazam sie za "'ą czy ę" a nieczulenie to nic zlego. jakos nikt nie krytykuje tak bardzo kobiet, ktore chca cc na życzenie, a to znieczulenie jest głebsze bo podpajęczynowkowe a nie zewnątrzoponowe. a wypadki moga sie zdarzyc przy kazdej operacji. zreszta dlaczego cierpiec. Coś TY taka matka Polka co ma rodzic w bólu???? jeszcze zaraz sie dowiemy ze zadne z nas matki bo nei wiemy co to ból porodowy... szkoda pisac więcej..
                  • Gość: mama IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.01.11, 18:13
                    popieram panią madzie która broni profamili ludzie nie wypisujcie głupot na temat tej kliniki czy aż tak jesteście zazdrośni o to ze kobiety mogą rodzic po ludzku i w godziwych warunkach mogą być traktowane z szacunkiem
                    czasem warto zapłacić w prywatnej klinice niż w państwowym szpitalu dawać co 5min lekarzowi w łape i tym okropnym położnym wrednym i wyrachowanym znieczulice tylko panuje w państwowych szpitalach na całym podkarpaciu

dziękuje dyrekcji profamili ze otworzyli ten szpital
                    • Gość: iga IP: *.183.254.234.dsl.dynamic.eranet.pl 28.01.11, 20:53
                      Te wspaniałe położne w Profamili to zbieranina położnych z całego województwa, która pracując w państwowych szpitalach dorabiała się na czarnej prywacie, umawiając się do porodów na swich dyżurach za ciężkie pieniądze, dla zysku nie ważne było dobro pacjentki i jej dziecka tylko nie ważne jakim kosztem, byle urodziła na jej dyżuże, za co wzięła dodatkową kasę.
                      • Gość: zdziwiona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.11, 00:51
                        Czytam te wszystkie wpisy i zal się robi, że piszą to kobiety.....matki lub przyszłe matki. Wiecznie słyszy się że w państwowych szpitalach jest fatalnie, warunki do rodzenia tragiczne, brud smród i traktowanie poniżej godnosci. A co najdziwniejsze namietnie daje sie w "łapę" zeby poprawic sobie ten pobyt w czasie narodzin dziecka. Ot i jest....powstał szpital w którym jeste wszystko....godne warunki, najnowszy sprzęt, czysto, pokoiki z łazienkami, profesjonalnay i przemiły personel, DARMOWE porody (wiem bo rodziłam) i co ???? i dalej źle. Źle bo za ładnie, za dobrze, za czysto, zbyt bespiecznie ?????
                        Kobiety opamietajcie się.....zamiast saczyc jadem cieszcie się, że wreszcie można urodzić swoje ukochane, oczekiwane dziecko w takich warunkach. Przeraża Was wizja konfortu rodzenia, leczenia sie w takim szpitalu? Rozumiem , że po tylu latach styczności w fatalnych warunkach w panstwowych szpitalach jest Wam cieżko. Ale Czy Wasze dzieci nie zasłużyły na takie warunki? Czy Wy nie zasługujecie na takie warunki?
                        • Gość: o.n.a. IP: *.play-internet.pl 12.02.11, 12:28
                          Też jestem zdziwiona. Jak Ty kiedyś swoje dziecko nauczysz ortografii?
                        • Gość: Aga IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.02.11, 20:52
                          zdziwiona piszesz, ze w PF są DARMOWE porody, bo sama rodziłaś.
                          czy mogłabyś rozwinąć ten temat??? Jestem bardzo ciekawa, bo mam termin na 15.02 i też chciałabym urodzić w PF. Mam jednak ciągle wątpliwości z tym darmowym porodem. czy obejmują opiekę nad dzieckiem? przesiewowe badanie słuchu, szczepienie, itp??? Czy szycie po ewentualnym nacięciu i ew. wyłyżeczkowanie jest ze znieczuleniem ????? i za darmo czy już muszę zapłacić? nie chcę żadnych wyższych standardów ani cc na życzenie. Chcę po prostu urodzić w ładnym czystym szpitalu za darmo i nie stresować się że każą mi później zapłacić nie wiadomo ile.

• Gość: do agi IP: 77.252.242.* 23.02.11, 11:04
                          W linku informacje o podpisanych kontraktach.
                          www.pro-familia.pl/article.php?id=35
                          Brak kontraktu na porody.
                          Na porody szpital nie ma kontraktu i w sumie chyba wszystko naciąga pod tzw "nagłe przypadki". W sumie nie wiadomo za co każa płacić, nie ma żadnych klarownych zasad.
                          Sprzęt do pomiaru słuchu pochodził od Owsiaka i trudno powiedzieć czy taki szpital posiada.
                          Przerażają mnie wpisy sugerujące iż w państwowych szpitalach to brud i dziadostwo - są jakieś granice promocji w necie(bo tu już jest zwykłe chamstwo). Ci sami lekarze pracowali i częśc nadal pracuje w publicznych placówkach.
                          Pozdrawiam
                          • Gość: gosc IP: *.home.cgocable.net 23.02.11, 13:42
                            chamstwo to ewidentnie promieniuje od ciebie. chcesz sie czegos doczepic tylko nie masz do czego i bredzisz, brak kontraktu, lekarze, kaza placic nie wiadomo za co itp. Wiec przyjmij do wiadomosci ze bylam, rodzilam, nie zaplacilam grosz, dostalam niesamowita obsluge, i bylo super. A porownujac niektore szpitale do PF to bez wachania stwierdzam brud i dziadostwo. Wiec kochasiu zanim zaczniesz sam pokazywac swoje chamstwo oczerniajac PF, idz zobacz, doszkol sie a potem pisz. Wtedy tez zobaczysz jaki maja sprzet, opadnie ci szczena ale maja rowniez super stomatologie, to ci naprawia od reki.
                • Gość: a IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.11, 11:25
                  Wszyscy teraz myślą, że poród to albo cięcie cesarskie albo znieczulenie.
      • Gość: rewolwer IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.01.11, 22:16
        o.k. ale dlaczego ta placowka nazywa się Pro Familia Szpital,razi mnie ta nowopolszczyzna.Jak po polsku brzmi :szpital pro familia,chyba tak jest właściwie.A ten szpec od 4-języcznej polszczyzny to na drzewo,dosłownie.
        • Gość: george IP: *.kmibrokers.com 17.01.11, 16:06
          a co robaczku czujesz sie za krotki, nie dofinansowany bo ty tylko jeden jezyczek pojales, ja dla takich ludzi jak on jestem pelen podziwu, gosc rozsadnie pisal , przynajmniej na temat rozmowy, a nie bzdury jak ty. po angielku mowi sie " GET A LIFE".
        • Gość: obeznany IP: *.ip.netia.com.pl 17.01.11, 18:18
          znieczulenie w Lublinie Staszica przeprowadza umówiony z tobą anestezjolog. Koszt 550-600 zł. Nie wiem czy maja fondacje, czy jak działają. Koszt w familii: 800 zł + 120 zł jakies przygotowanie"' to chyba najdroższe znieczulenie zewnątrzoponowe w Polsce. Oby tak nie było z innymi procedurami.
          Poza tym brak jakiegos czytelnego cennika- ile kosztuje pord??? opieka przed i po razem
          Gdzieś czytałem iż mieli 10 porodów wszystkie przypatki tzw"nagłe"- cięcia cesarskie. Czy przydarzył sie tam poród siłami natury??
          Pozdrawiam
          • Gość: leszek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.11, 19:41
            widać żeś obeznany
            na Staszica w Lublinie jest Klinika Państwowa i w ogóle nie powinni brać dodatkowych pieniędzy, a jak biorą to na "lewo" do kieszeni.
            co do liczby porodów to zamiast płaszczyć tyłek przed kompem to jedź i się zapytaj u źródła
            • Gość: leszek-odp IP: *.ip.netia.com.pl 17.01.11, 20:06
              troche jestem obeznany- jestem lekarzem. Jak czytam te bzdety :"Lekarze zakwalifikowali pacjentki jako przypadki w trakcie porodu, i żeby nie narażać życia kobiet i dzieci przeprowadzili porody przez cesarskie cięcie" na wymioty mnie zbiera.
              Link
              www.radio.rzeszow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=10766:pocztki-dziaalnoci-szpitala-pro-familia&catid=49:powiat-rzeszowski&Itemid=75.
              katastrofa ---wskaźnik cięć 100% To niedopuszczalne. Papier przyjmie wszystko i wskazania zawsze sie znajdą ale .... do 1szej wpadki.
              • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 09:53
                a propos cc w PF, to nieprawda ze tylko cc są. Są kobiety co urodziły sn, a jedna w zzo... wiem, bo bylam i rozmawialam z lekarzeami ( gin i anestezjolog)... wiec nie piszcie bzdur... bo nie wiadomo skąd te info. Nogi za pas i jak macie pytania to pytajcie u żródła. i nie zycze sobie pisania więcej o mnie ze to wypowiedzi sponsorowane... bo moze powinnam sie tam wybrac o zniżke za moje pozytywne wypowiedzi, ale pisze to dla pań zainteresowanych z czystego serca, bo sama jestem w 27tc,a nie do pań, które nie są w ciązy a tylko krytykują tutaj.
              • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 09:57
                a papier przyjmie wszystko... zawsze sa osoby w media"ich opowiadające się za " lewica/ prawica" czy "za/ przeciwko" PF. niekoniecznie to co jest w gazetach czy radiu jest prawdziwe. więc troszke dystansu prosze
                • Gość: przyszła mama IP: *.rzeszow.vectranet.pl 18.01.11, 11:11
                  Magdzia3 ma rację. Byłam, widziałam i niedługo będę tam rodzić. Warunki jak w dobrym hotelu, personel bardzo miły, uśmiechnięty i chętnie odpowiadający na każde pytanie. Chcę swój poród pamiętać jako coś cudownego, a nie mieć traumę do końca życia. I nie jestem bogata, ale na głowie stanę żeby wygospodarować te 800zł na znieczulenie, bo nie jest to jakaś kosmiczna kwota. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy :)
                  • Gość: a IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.11, 11:29
                    Poród = trauma na całe życie. może w ogóle nie rodzić tylko sobie kupić.
                    Rodzenie = cięcie cesarskie lub znieczulenie.
                  • Gość: specjalista IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 12:13
                    Poziom głupoty w artykule podanym przez leszek odp że odradzałbym porody w tym. Szpital ratuje kobiety przed porodem robiąc cięcia cesarskie- taka konkluzja z tego artykułu. Czasem pewnie muszą robić na cito by im pacjentka na stole operacyjnym nie urodziła. A może chodzi o kasę- by przypadki zakwalifikować jako "pilne" zagrożenie życia i wydębiac pieniądze z NFZ nie mając kontraktu? Takie zachowania nie wróżą nic dobrego. pacjent jest przedmiotem, towarem. Zreszta na forach niech sie wypowiadają pacjentki a nie pracownicy familii.
                    • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 12:20
                      kto jest wg Ciebie pracownikiem PF?

po drugie... co to za stwierdzenie przedmówcy ze kobieta musi czuc ból zeby urodzic... a jak nie chce bólu to niehc nei rodzi.... a dlaczego ma cierpiec??? jak idziesz do dentysty to tez zawsze bez znieczulenia??? zęby wyrywasz na żywca??? chyba nie... a kto powiedzial ze ból wyrwania zęba jest większy od porodu.... chyba nei jest wiec co to za zasciankowe opinie zeby rodzic w bólach. Gdzie my ludzie jedzcze jestesmy..... czarnogród i zabobon. Wstyd ze tacy ludzie mieszkają na podkarpaciu... w zyciu poza granice województwa chyba nie wyjechali na wsi zabitej dechami mieszkają i bzdury piszą. mieszkalam za granica 7 lat, rodzilam tam pierwsze dziecko... i znieczulenie to standard... i jakos nikt nikogo za nie nie karci..... wstyd raz jeszcze. dziwic sie ze u nas zacofanie na podkarpaciu jak TACY ludzie z klapkami na oczach mieszkają.

a "porod w toku" to nie wydębianie kasy od NFZ tylko przyjęcie pacjentki w stanie nagłym czyli rozpoczetym porodem. nawet pijaka z rozbitą glową przyjma do szpitala mimo ze nie jest na 99% ubezpieczony wiec zastanówcie się czasem ludzie co piszecie. czy kobieta z rozpoczet a akcja porodowa jest gorsza od kloszarda któremu trzeba łeb zszyć????????????
                      • Gość: aleks IP: *.kmibrokers.com 18.01.11, 16:53
                        magdzia3, nawet sobie glowy nie zawracaj, tu jest tylu ekspertow, ze nie ma mozliwosci wygrac. Super porownanie znieczulenia porodu do dentysty - gratuluje !!!. sprawa jest prosta, jak gnoisz PF to znaczy ze jestes ekspertem i dobrze mowisz, jak piszesz cos pozytywnego, to znaczy ze pracujesz w PF , jestes niedoksztalconym kolkiem i przydupasem. Mowia ze madry glupiemu powinien ustapic, ale ja uwazam ze dlatego ten swiat tak do d....y wyglada bo wlasnie sie tak dzieje hahahahah. Moja siostra rodzila w PF i jest super zadowolona, o i bez CC, to bylo jej 3 e dziecko .
                        • Gość: Franek z bieszczad IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 17:35
                          Ja tez rodziłem. I cała moja ferajna była przy tym za..tym porodzie(ze 20 osóB). Cóz za wspomnienia... Oczywiąście żart. Ale 3-ci poród bez powikłań to doprawdy wielki sukces kliniki"" czy jak tam sie nazywają.
                          Podstawa: precz z tanim kitem. magdzia3 jestes na etacie??
                          • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 17:43
                            jasne.... jestem prezesem zarządu
                        • Gość: magdzia3 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.11, 18:50
                          masz racje... koniec. do widzenia.
                          • Gość: magdzia IP: *.ip.netia.com.pl 01.02.11, 08:18
                            Miał być koniec tych pierdoł.....
              • Gość: alek IP: *.home.cgocable.net 18.01.11, 14:01
                tak, tak bylo napisane w gazecie, ale porodow bylo juz durzo wiecej i tylko wyjatkowe z CC. niestety, pan redaktor cos niezrozumial, ale mial prawo - lekrzem nie jest jak kolega.
                • Gość: xxx IP: *.rzeszow.mm.pl 18.01.11, 17:46
                  Ale jazda :))). Jedna osoba dyskutuje sama ze sobą :))) No ale, jak e-marketing, to e-marketing. Mam nadzieję, że opieka jest na znacznie wyższym poziomie.
                  • Gość: Maja IP: *.play-internet.pl 30.01.11, 11:33
                    Sprawdziłam - z opieką jest znacznie lepiej niż z e-marketingiem;)
    • Gość: Ciężarna IP: *.146.21.227.nat.umts.dynamic.eranet.pl 08.04.11, 12:48
      Od początku ciąży jeżdżę do Pro-Famili, szpital ma umowę z NFZ, ale wiem że obecnie trwają prace nad zasadami przyjęć, ponieważ okazało się że teraz wszystkie panie zaczynają rodzić i przyjeżdżają do tego szpitala, a placówkka nie może odmówić przyjęcia i robi się tłoczno jak w publicznej placówce, a to chyba nie o to chodzi. Jeżeli ktoś nie jest ubezpieczony to koszt porodu zarówno naturalnego jak i cesarskiego cięcia wynosi 4 000 zł. Obecnie jeszcze nie są pobierane opłaty od osób ubezpieczonych ale wiem że to się zmieni i jeśli ktoś będzie chciał rodzić w prywatnej klinice to będzie musiał liczyć się z kosztami (nawet jeśli jest ubezpieczony). W końcu skoro jest to prywatna placówka a ktoś ma kaprys zapłacić sobie za poród i jednoosobową salę to dlaczego nie a nie pobieranie żadnej opłaty powoduje tłok jak w naszych uroczych państwowych szpitalach.
      • Gość: re IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.04.11, 14:33
        Czy to znaczy, że rodzić tylko z ubezpieczenia nie będzie można, że trzeba będzie dopłacać.
      • Gość: przyszły tato IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.08.11, 13:40
        Od samego początku ciąży moja żona ma wizyty w tym szpitalu. Moja żona jest w 39 t.c., córeczka jeszcze się nie obróciła i ze względu na drobną sylwetkę żony raczej to nie wystąpi. Jest to nasze drugie dziecko (przy pierwszym choć chciała rodzić naturalnie, skończyło się cesarskim cięciem), tak więc wskazania medyczne są. I szczerze mówiąc zapłaciłem 800 PLN za tzw. konsultację anestazjologiczną, która jest niczym inną jak ukrytą opłatą za poród zakończony cesarskim cięciem.
        Nie mam pretensji o to, że płacę bo szczerze mówiąc stać mnie na to i na żonie ani dziecku oszczędzał nie będę, natomiast skandalem jest opowiadanie bzdur że "cesarka" jest bezpłatna!
        Ponadto szanowna dyrekcja mogłaby ustalić oficjalny cennik, a jeśli nie to podpisywać umowy cywilnoprawne pomiędzy pacjentem a szpitalem, z których jasno wynikałoby jakich kosztów należy się spodziewać.

• Gość: Katarzyna IP: *.rzeszow.vectranet.pl 19.08.11, 22:50
      szpital funkcjonuje od stycznia tego roku, wizyta u ginekologa wynosi 120 zł- jest w niej komplet badan, tj cytologia, usg. Polecam osobiście dr Łozińskiego. Aby umówić się na wizytę należy zadzwonić na rejestrację pod numer 17 773 57 00. Polecam stronę www.pro-familia.pl tam znajdziesz wszystkie informacje na temat szpitala. Pozdrawiam
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.