Dodaj do ulubionych

Czy należy powiadamiac pracodawcę o chorobie?

23.08.10, 10:07
Czy ktos wie jak o tym mówia przepisy?
Powiadomiłam mego szefa w zwiakzu z moim pobytem w szpitalu ,ze
jestem chora na chorobe przewlekła,a czy ma on prawo pytac na jaką
konkretnie chorobę czy żadac jakies zaświadczenia o chorobie? Np. w
przypadku chęci zwolnienia się na kontrole i badania lekarskie itp.?
Edytor zaawansowany
  • 23.08.10, 11:20
    Przepisy o tym nic nie mówią. Od Ciebie zależy czy podzielisz się z
    tą wiadomościa z pracodawcą i nie ma on prawa żądać od ciebie
    zaświadczenia o chorobie. I nie może to byc podstawą do zwolnienia.
    Masz prawo do zwolnienia lekarskiego do wysokości 182 dni a potem
    ewentualnie zasiłek rehabilitacyjny do 12 m-cy maksymalnie. W czasie
    jego pobierania pracodawca może z Toba rozwiązać umowę o pracę
    zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy.Ale nie musi. Mowię tutaj o umowie o
    pracę zawartej na czas nie określony. Jeżeli natomiast umowa zawarta
    jest np. na czas okreslony to może pracodawca nie przedłuzyc jej a
    wtedy zasilek chorobowy do jego końca tj. do 182 dni płaci ZUS. W
    mojej firmie kilka osob wiedzialo o chorobie i terapi w tym
    prezes. Okazali mi duzo zrozumienia i serca. Ale z tego co słyszałam
    ludzie różnie reagują dlatego samam musisz zdecydować. Pozdrawiam
    serdecznie
  • 23.08.10, 17:50
    Pracodawca nie ma prawa pytać Cię o twój stan zdrowia. Może to
    oczywiście zrobić z czystej ludzkiej troskliwości lub ciekawości,
    ale takich uprawnień służbowych nie ma. Obowiązują Cię badania
    kontrolne i nawet wtedy nie musisz podawac lekarzowi informacji o
    swojej chorobie. Jeżeli jednak to zrobisz wtedy lekarz wpisze ci w
    książeczkę : "stan po zakażeniu" i będziesz miała etykietkę, której
    prawdopodobnie Ci nie zdejmą nawet po udanej terapii (nie
    funkcjonuje pojęcie "wyleczenia" w przypadku WZW) . Sama musisz
    zadecydować, czy chcesz, żeby inni wiedzieli o Twojej chorobie. Nie
    liczyłabym specjalnie na ludzką dyskrecję, takie wieści
    rozprzestrzeniają się szybciej niż choroba :)
  • 23.08.10, 19:25
    absolutnie nie musisz informować o tym co Ci dolega. W razie pytań, co pewnie
    nieuniknione przy tak długim zwolnieniu, możesz nakłamać, że np. choroba stawów
    czy coś innego, co wzbudzi współczucie a nie ma wpływu na Twoją pracę, poza
    zwolnieniami oczywiście. Chorób zakaźnych mnóstwo osób się boi, często
    irracjonalnie i nigdy im nie wytłumaczysz, że Twoją żółtaczką ich nie zarazisz.
  • 23.08.10, 20:56
    tzn, że nie muszę lekarza informowac podczas badań kontrolnych w pracy? są na to
    jakies paragrafy? Bo obawiam się, że jak się "wyda" to będę miała nieprzyjemności?
    joahal napisała:

    > Pracodawca nie ma prawa pytać Cię o twój stan zdrowia. Może to
    > oczywiście zrobić z czystej ludzkiej troskliwości lub ciekawości,
    > ale takich uprawnień służbowych nie ma. Obowiązują Cię badania
    > kontrolne i nawet wtedy nie musisz podawac lekarzowi informacji o
    > swojej chorobie. Jeżeli jednak to zrobisz wtedy lekarz wpisze ci w
    > książeczkę : "stan po zakażeniu" i będziesz miała etykietkę, której
    > prawdopodobnie Ci nie zdejmą nawet po udanej terapii (nie
    > funkcjonuje pojęcie "wyleczenia" w przypadku WZW) . Sama musisz
    > zadecydować, czy chcesz, żeby inni wiedzieli o Twojej chorobie. Nie
    > liczyłabym specjalnie na ludzką dyskrecję, takie wieści
    > rozprzestrzeniają się szybciej niż choroba :)
  • 23.08.10, 20:25
    Zapewne będziesz miała zwolnienie z zakaźnego oddziału. Mów ,że to zapalenie
    opon mózgowych - od kleszcza. W żadnym wypadku nie mów o HCV,bo to moze być
    koniec twojej kariery. Nie masz obowiązku nikogo informowac o swojej chorobie,
    znajomych również. HCV = HIV wśród niedoinformowanego społeczeństwa.
  • 23.08.10, 21:10
    A ja mam pytanie do tego temau.
    A jak jest z handlem, usługami,gastronomia?
  • 23.08.10, 21:19
    nie musisz nikogo o niczym informować. Jeśli jednak pracujesz w gastronomii na
    linii produkcyjnej pewnie zrobią Ci kompletne badania i wszystko wyjdzie na jaw.
    Trudno. Możesz się odwoływać, że pracujesz w rękawiczkach itp.
  • 23.08.10, 21:43
    Okresowe badania lekarskie do niektórych zwodów uwzględniają testy
    na WZW i wtedy nie masz wyjścia. Dotyczy to zawodów "siłowych"
    takich jak żołnierz czy policjant. Natomiast nie musisz sie obawiać
    żadnych konsekwencji składania "fałszywych zeznań", nawet jak Cię
    będą straszyli odpowiednimi napisami np. u dentysty. Nie ma takiego
    paragrafu, który zmusiłby Cię do podawania informacji na temat
    własnego zdrowia wbrew Twojej woli. Co innego, kiedy Cię np.
    przyjmują do szpitala. Wtedy podpisujesz zgodę na wszystkie
    potrzebne im badania i wtedy mogą Ci zrobić testy, mają takie
    prawo.
    Zresztą... choroby przewlekłe maja to do siebie, że się o nich
    zapomina..... ☺☺☺☺☺
  • 24.08.10, 06:08
    Zawody które wymieniłaś nie mają znaczenia przy wzw. Nie robisz badań na wzw
    pracując ww zawodach. Po prostu milcz ;-)
  • 24.08.10, 07:20
    Dziękuje za odpowiedz,pytałam się bo robiac badania okresowe do książeczki sanepidowskiej.
    Lekarz pyta o przebyte choroby zakazne,i wbija w ksiązeczkę nie przebyte.
    Czyli nie podając się kłamie.
  • 24.08.10, 07:22
    Chodziło mi o ewentualne konsekwencje.
    Pozdrawiam
  • 24.08.10, 10:54
    Dzięki.
    Zdziwiło mnie ,ze nie trzeba podawac ,ze jest sie chorym na
    kontrolnych badaniach pracowniczych. W koncu lekarz wydaje tylko
    świstek z adnotacją "zdolny do pracy na okres lat..." i nie wbija
    zadnych adnotacji o konkretnej chorobie- przeciez takich adnotacji
    nie ma nawet na zwolnieniach lekarskich?
    Na szczescie nasz szpital wydaje zwolnienia z Poodziału Hepatologii
    bez zadnych wzmianek,ze jest to Oddzial Zakażny, podobnie w poradni-
    dobrze to pomysleli.
    No to mój szef bedzie msiał sie zadowolic wiedza,ze jestem
    przewlekle chora, a choroby przewlekłe to np. astma;)
  • 26.08.10, 13:39
    Niestety nie jest tak, że na zaświadczeniu nic nie jest napisane!!
    Numer statystyczny choroby jest na zwolneniu do ZUS. Co oznacza dany
    numer można łatwo sprawdzić w internecie. Dla wszelkich WZW ten
    przedział to B15-B19.
  • 27.08.10, 10:09
    A w pracowniczej książeczce zdrowia, która lezy w kadrach też masz
    wpis : "stan po zakażeniu". Wszystko zależy od dyskrecji ludzi....

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.