Dodaj do ulubionych

Nowe zarządzenie Prezesa NFZ dt. leczenia

30.12.10, 22:11
Hej,
czy znacie informacje dotyczące zmian w programach leczniczych wzw? Z informacji jakich uzyskałem wynika, iż projekt nowego zarządzenia zakłada(ł) wydłużenie terapii do 72 tygodni w przypadku spadku wiremii o 2log w 12 tygodniu i niewykrywalnej wiremii w 24 tyg. leczenia.

Jeżeli posiadacie jakieś w miarę pewne informacje, to podzielcie się nimi tutaj :)
Edytor zaawansowany
  • kiepski476 30.12.10, 22:37
    Nie zarządzenie Prezesa NFZ, lecz rozporządzenie Ministra Zdrowia.
    Fragment projektu rozporządzenia:
    2.4 Czas terapii dla leczenia skojarzonego:
    1) c) 72 tygodnie, gdy po 12 tygodniach leczenia wiremia HCV RNA obniża się o co najmniej 2 log10 i zanika po 24 tygodniach leczenia;

W październiku projekt był konsultowany. Rozporządzenie jest spodziewane na dniach.
    Projekt znajdziesz pod adresem:
    www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/prswiadzczeniagwaran_11102010.pdf
    a rozporządzenia wypatruję pod adresem:
    www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=383&ml=pl&mi=383&mx=6&ma=360
    ale im bardziej wypatruję, tym bardziej go tam nie ma.

• 0.roberto19 30.12.10, 23:41
    Dzięki
    Dziwne, do tej pory to Prezes NFZ wydawał zarządzenia - w sumie nieważne :). Ważne, że mam szanse na przedłużenie leczenia, bo mam wyjątkowo wysoką wiremię wyjściową i raczej nie liczę na minusa po 12 tygodniu.
  • 0.roberto19 30.12.10, 23:53
    Proponowane zmiany są całkiem rozsądne m.in. możliwość przedłużenia terapii, dodatkowe badania przy kwalifikacji do leczenia(glukoza, anty-HIV) oraz w trakcie leczenia.

Szkoda tylko, że w przypadku przedłużonej terapii w 24-tygodniu poradnie dostały wolną rękę w wyborze badania PCR HCV RNA między ilościowym a jakościowym. Przy śladowej wiremii jakościowe ją wykaże jako (+), ilościowe zaś nie. Wiadomo, że i tak będą zlecać badania jakościowe, bo są tańsze.
  • kiepski476 31.12.10, 00:50
    1. Kolej rzeczy jest taka: najpierw wychodzi rozporządzenie Ministra Zdrowia, a dopiero w ślad za nim zarządzenie Prezesa NFZ zawierające odpowiednią tabelkę z rozporządzenia.

2. Testy PCR do badań jakościowych mają na ogół czułość 50 IU/ml (np. Amplicor czy Cobas Amplicor) lub 30 IU/ml (aparat w Reksie, nie wiem, co mają), natomiast nowe testy ilościowe (!) mogą mieć jeszcze lepszą czułość, nawet 12 IU/ml:
    LCx (Abbott Diagnostics) 25 IU/ml
    SuperQuant (National Genetics Institute) 30 IU/ml
    COBAS TaqMan (Roche Molecular Systems) 43 IU/ml
    COBAS TaqMan v2.0 (Roche Molecular Systems) 25 IU/ml
    Abbott RealTime HCV (Abbott Diagnostics) 12 IU/ml

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka