Dodaj do ulubionych

Rozporządzenie Ministra Zdrowia - leczenie pWZW C

26.02.11, 20:22
Ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych:
21. Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (ICD-10 B 18.1)
oraz
22. Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (ICD-10 B 18.2)
www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=383&ml=pl&mi=383&mx=0&mt=&my=767&ma=016884

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2011 r.

Edytor zaawansowany
 • kiepski476 26.02.11, 20:29
  Aby latwiej zrozumieć tekst rozporządzenia, podaję nazwy handlowe leków wymienionych w rozporządzeniu:

  interferon pegylowany alfa-2a – Pegasys
  interferon pegylowany alfa-2b – PegIntron
  interferon rekombinowany alfa-2a – Roferon-A
  interferon rekombinowany alfa-2b – Intron A
  interferon klasyczny – Alfaferon

  entekawir – Baraclude
  adefowir – Hepsera
  lamiwudyna – Zeffix
 • karolinakjdhfgun 16.11.13, 13:18
  potrzebuje ROFERON A prosze o pilny kontakt 510237202
 • kiepski476 16.11.13, 13:40
  W aptece nie mają?
  Roferon-a, 3 mln j.m./0,5 ml – 53,35 zł
  Roferon-a, 6 mln j.m./0,5 ml – 106,70 zł
  Roferon-a, 9 mln j.m./0,5 ml – 160,05 zł

  Oczywiście, w ramach programów lekowych (B.1, B.2 czy C.33), ten interferon jest bezpłatny.
 • martan07 28.02.11, 23:14
  kiepski, dzięki wielkie za bieżące informacje.

  Mam pytanie. Z czego wynika ta rozbieżność, że u pacjentów z genotypem 2 i 3 można odstąpić od biopsji i zastąpić ją Fibroscanem lub Fibrotestem, a w przypadku pozostałych genotypów tak się nie dzieje?. Czy ma na to wpływ większa skuteczność terapii?
 • kiepski476 28.02.11, 23:42
  Przy innych genotypach też można odstąpić od biopsji, ale tylko w „uzasadnionych przypadkach”. Natomiast u pacjentów z genotypem 2 i 3 bezwarunkowo.
 • kiepski476 01.03.11, 09:50
  > Czy ma na to wpływ większa skuteczność terapii?

  Nie jestem lekarzem, ale tak to właśnie rozumiem. Przy małej skuteczności terapii chorych z genotypem 1 (średnio 44%) i istniejącym ryzyku poważnych skutków ubocznych stosuje się strategię: póki infekcja wirusowa nie powoduje istotnych zmian w wątrobie, leczenie odraczamy. Biopsja pozwala zdecydować: leczymy czy czekamy.
  Medycyna też liczy efektywność terapii, ale nie w pieniądzach, nie tylko w pieniądzach. Jak to się liczy, tego nie wiem. Może jakiś fachowiec nam to wytłumaczy?
 • szpakosia 01.03.11, 21:45
  Witaj kiepski,ja mam genotyp 1b i ta mała procentowość w skuteczności leczenia oraz skutki uboczne mnie zniechęcają do leczenia ,a może wiesz już na jakim etapie jest Telapravir-nie jestem pewna czy dobrze pamiętam nazwę-ile to się czeka na wprowadzenie leku od momentu gdy czeka na rejestrację chyba od jesieni roku 2009 lub 2010?Moja pani doktor twierdzi,że jak mal;e są ogniska i umiarkowane zwłóknienia to walić w takie tymi chemikaliami i nie czekać,aż będą większe.
 • kiepski476 01.03.11, 23:11
  Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Telaprevir zostanie zarejestrowany w maju przez FDA w USA i w lipcu przez EMEA w Europie. Tylko co z tego?

  Opowiem ci bajkę. 26 czerwca 2006 r EMEA zarejestrowała do leczenia WZW B – entekawir. Lek dużo lepszy od stosowanej dotąd lamiwudyny, bo powodujący lekooporność o rząd rzadziej, ale za to 5 razy droższy. Świat szybko odwrócił się od lamiwudyny i zaczął stosować entekawir jako lek pierwszego rzutu. W Polsce będzie można go stosować jako lek pierwszego rzutu już (!) 1 kwietnia 2011 r. Udało się, udało się – zanim minęła 5. rocznica rejestracji leku!
  A ile poczekamy na Telaprevir w Polsce?

  Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała pozytywną opinię/stanowisko równo 3 lata (!) po zarejestrowaniu entekawiru przez Europejską Agencję Leków EMEA.
  Następnie musiało minąć 12 miesięcy, aby lek został ujęty w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia. Od opracowania projektu rozporządzenia do skierowania go do konsultacji minęły dalsze 4 miesiące. Kilka tygodni konsultacji. Potem 3 miesiące oczekiwania na podpis (nie zauważyłem, by konsultacje spowodowały usunięcie błędów z rozporządzenia).

  Wpisanie entekawiru do programu zdrowotnego oznacza dodatkowe 21 mln zł rocznie. Telaprevir może być jeszcze droższy...
 • kiepski476 01.03.11, 23:19
  Jeszcze uzupełnienie: oprócz entekawiru do leczenia WZW B na świecie stosuje się również tenofowir (Viread). Jest równie dobry, ale nieco tańszy.
  Lek został dopuszczony przez Europejską Agencję Leków EMEA do stosowania przy leczeniu HIV w lutym 2002 r., a do leczenia HBV w kwietniu 2008 r. Mimo upływu prawie 3 lat, w rozporządzeniu nie ma nawet jego śladu...
 • szpakosia 01.03.11, 22:18
  Kieski,już wróciłam do napisanego przez Ciebie jakiś czas temu opis dotyczący mojego poprzedniego pisania.Mam genotyp 1b,ale nie prowadzę rabunkowej gospodarki swojej wątroby i mam taki opis:przewlekłe zapalenie wątroby o umiarkowanej aktywności.Aktywność niszczenia blaszki granicznej,aktywność zapalna śródrazikowo umiarkowana,naciek zapalny w przestrzeniach wrotnych umiarkowany,miejscami gęsty,w 13 przestrzeniach wrotnych-drobne grudki chłonne.Stłuszczenie pojedynczych hepatocytów.Włóknienie,okołowrotne i przęsłowe wrotno-wrotne.Od przestrzeni wrotnych odchodzą długie wypustki kolagenowe zbliżające się do siebie sąsiadujące przestrzenie wrotne-jeśli coś z tego rozumiesz to proszę przetłumacz mi z polskiego na nasz,bo ja tej chińszczyzny nie,, panimaju,, ni w ząb.Może wytrzyma moja biedna watrąba do sprzedaży tego Telapraviru?Pani doktor po biopsji mi to tłumaczyła,że nie ma co dramatyzować,tylko brać się za leczenie.W tym roku skończę 48l.,ale jestem szczupła z natury,nie pijam prawie wcale alkoholu,nie objadam się,bo jestem niejadkiem od urodzenia,nie miałam transfuzji krwi i co tam jeszcze pisałeś to może mam szansę przy dalszym spokojnym takim trybie i kontrolować co kwartał badania czy nie pogarsza mi się to nie rozwinie się u mnie jeszcze ta marskość.Dałeś mi nadzieję tylko jeszcze cena tego nowego leku może być zawrotna...
 • kiepski476 01.03.11, 22:45
  W tym opisie biopsji bardzo nie podoba mi się słowo „przęsłowe”, bo kojarzy się z trójką. Ale nie znam się na tym. Bardziej znam się na liczbach.
  Opis biopsji na ogół kończy się podsumowaniem w punktach, osobno aktywność zapalna (skrót: A lub G), osobno włóknienie (skrót: F lub S). Aktywność zapalna mówi o tym, co się aktualnie w wątrobie dzieje, a stadium włóknienia o tym, jak bardzo ten stan zapalny zdążył już wątrobę popsuć. Punktacji towarzyszy zwykle nazwa zastosowanej skali (najczęściej skala Metavir od 0 do 4). Znajdź tę punktację i będziesz wiedziała. Myślę, że jeśli masz 1. stadium włóknienia – można czekać, jeśli 2. stadium – trzeba się szybko zastanowić, przy 3. stadium – nie wolno już czekać, przy 4. stadium włóknienia – ostatni dzwonek.
  O prognozę postępu włóknienia twojej wątroby może pokusić się twój hepatolog, a nie jakiś inżynier na forum. Bardziej zaufał bym hepatologowi niż inżynierowi, zwłaszcza kiepskiemu.
 • szpakosia 02.03.11, 21:36
  Witaj kiepski,coś jednak wiesz bo ja nawet pojęcia nie mam gdzie tego szukać .Na końcu tego opisu jest umieszczone coś takiego -grading:3/3/3=9,a drugie staging;2.Te moje badania oglądała jeszcze przypadkowo moja koleżanka lekarz internista i pracuje w szpitalu resortowym M.S.W.iA.powiedziała,że jej resortowi pacjenci,pijaczki nie jednokrotnie,maja gorsze wyniki wątrobowe i żyją ,ale może bez wirusa....Idę do mojej pani doktor w piątek zobaczymy co ona powie jeszcze.Dzięki ,że rzuciłeś okiem na ,,mój przegląd techniczny,,.
 • lira_korbowa 02.03.11, 22:22
  Witam się jako nowy odbiorca radosnej nowiny...
  Szpakosiu, ty słuchaj raczej swojej pani doktor.
  Grading to aktywność zapalna, a staging - stopień zwłóknienia.
  --
  Nun ist die Welt so trübe, der Weg gehüllt in Schnee...
 • szpakosia 02.03.11, 22:31
  Witam Nowego,czyli jednak mam iść i się poddać leczeniu.A zaufanie do doktor mam całkowite,to ktoś kto lubi swoja pracę i wie co robi.Wszystko wskazuje na to,że trzeba zacząć terapię,której wolałabym uniknąć.Widać tak mi pisane,ale i tak dieta pewnie będzie,a ja nie mam nic do zrzucenia z siebie.dwa kilogramy mniej u mnie widać,a co dopiero więcej.Odrobić stracone kilogramy to lata pracy ponieważ nadal trzeba utrzymywać dietę.jak mawiała moja ś.p. babcia-bida z nędza jeść nie dają,a sr... pędzą...
 • kiepski476 03.03.11, 08:31
  grading:3/3/3=9, a drugie staging;2

  Przeliczając skalę HAI na najczęściej używaną Metavir (od 0 do 4):

  aktywność zapalna - 3
  włóknienie - 2
 • szpakosia 03.03.11, 16:43
  witam wszystkich,wczoraj już nie mogłam siedzieć przed komputerkiem,bo rano do pracy i padnięta byłam.Te wiadomości,które od was dostałam to krzepiące nie są...Idę jutro rano do p.doktor i narada wojenna co dalej i pewnie poddam się kuracji.Ale cały czas wahanie czy na pewno tego chcę gdzieś mi się tłucze w tej głowinie mojej już pustej ,bo i spać nie bardzo mogę.Nić mądrego nie wymyślę -wódkę i kiełbasę już dawno -więc nic mi nie pasuje do tej łamigłówki.Jutro będzie jutro i o tym pomyślę.
 • jhobbit 11.03.11, 20:12
  czytam i zastanawiam się-czy nowe rozporządzenie coś zmienia ?jak to się ma do osób czekających na leczenie?przznjae,ze nie d końca rozumiem...zona czeka na leczenie i teraz nie wiem,czy poczeka jeszcze dłuzej?gen 1?
 • kiepski476 12.03.11, 11:35
  Jest kilka istotnich (czytaj: kosztownych) zmian. Np. wydłużenie do 72 tygodni leczenia slow responderów, leczenie dzieci interferonem pegylowanym itp.
  Co się tyczy czasu oczekiwania na leczenie, to dopuszczono kwalifikację do leczenia na podstawie fibroscanu lub fibrotestu, a te można zrobić szybko prywatnie, co minimalnie przyspiesza kwalifikację.
  Czy twoja żona została zakwalifikowana do leczenia i teraz czeka, czy też nie jest zakwalifikowana? Bo to jest pewna różnica.
 • jhobbit 13.03.11, 09:13
  nie jest zakwalifikowana,bo nie ma zwłóknienia jakiegoś,tylko ma stale powiększające się wyniki czegoś tam(sorki,ale nie łapie wielu rzeczy),powiedziano jej,ze ma poczekać na nowe rozporządzenie i tylko mogą jej zaporponować kliniczne leczenie,jesłi takie w ogóle będzie,czyli NIC
 • kiepski476 13.03.11, 10:53
  Zakładam, że mowa jest o HCV, a nie HBV.
  Nowe rozporządzenie nie zmienia zasad kwalifikacji i następne rozporządzenia zapewne też tego nie zmienią, bo leczy się wtedy, gdy jest potrzeba (zmiany zapalne i włóknienie w obrazie histopatologicznym wątroby). Gdy nie ma potrzeby, nie leczy się.
  Leczenia możecie się domagać, powołując się na zalecenia Polskiej Grupy Ekspertów HCV:
  6. Należy dążyć do leczenia na wczesnych etapach choroby ze względu na większą efek­tywność terapii.
  www.hcv.pl/terapia_skojarzona.php
  oraz opinię szefa tej grupy, prof. Waldemara Haloty:
  znajdujemy się pod presją wiedzy o tym, że najlepszą skuteczność terapii uzyskuje się na wczesnych etapach zakażenia. Pacjenci dobrze o tym wiedzą, chcą być leczeni natychmiast i niepokoi ich czas oczekiwania „w kolejce”. Postawy te trudno zracjonalizować, stąd pogląd, iż każde motywowane oczekiwanie pacjenta na terapię powinno być zaspokojone. Przynosi to również korzyść w aspekcie epidemiologicznym.
  hcv.pl/galeria/aBeCadlo_zdrowia/aBeCadlo_nr-7.pdf

  Z drugiej strony, strategia wyczekania na terapię 3-lekową (o to chodziło zapewne lekarzowi: o nowe dodatkowe leki i rozporządzenie, które te leki dopuści) jest – moim zdaniem inżyniera – najrozsądniejszym rozwiązaniem przy minimalnym zwłóknieniu wątroby. Mądrzej jest podejmować ryzyko (wszak terapia niesie pewne ryzyko nawet nieodwracalnych zmian chorobowych), gdy mamy 70-80% szans na wyleczenie, niż – jak obecnie – 50-60% szans. To lekarz musi odpowiedzieć na pytanie, czy dany pacjent może jeszcze tak długo (kilka lat) poczekać.
 • jhobbit 16.03.11, 18:23
  nie opowiada mi specjalnie o tym,biopsje miała,wg lepiej leczyć,jak czlowiek jest zdrowy-wiadomo ,o co mi chodzi,jak nie towarzyszy nic wiecej,jak łatwiej znieść kurację
  no i ta antykoncepcja to jakaś masakra,wcześniej brałą tabletki i był git,teraz nie moze tego,tamtego,przetestowała jakieś inne rzeczy i ma fioła na tym punkcie
 • Gość: wiki IP: *.ptim.net.pl 17.11.13, 20:55
  Co???

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka