22.03.12, 14:45
Witam, na badaniach kontrolnych u ginekologa dostałam skierowanie na badania krwi (chciałam rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej po ciąży): morfologia i "wskaźniki wątrobowe". Morfologia wyszła rewelacyjnie. A wyniki wątrobowe: fibrynogen 2,69 (norma 2,1 - 4); D-dimer <169 (norma do 500); bilirubina całk. 0,7 (norma do 1,3); AST 26 (norma do 31); ALT 39 (norma do 35). Niepokoi mnie ten ALT. Wizyta dopiero za 2 tyg. Mam 32 lata. Przez 8 lat brałam hormonalną antykoncepcję Femoden, od 3 lat nie biorę. Poza tym jestem wielbicielką win. Wypijam średnio 5-6 razy w tygodniu lampkę czerwonego wina. Czy to może być od tego? Mieszkałam jakiś czas we Francji i zwyczaje mi pozostały. Zawsze myślałam, że to zdrowo. Nie piję żadnych mocnych alkoholi. Nie biorę żadnych leków, bo nie choruję, nawet się nie przeziębiam. W ciąży (2 lata temu) miałam robione badania na wirusy wątroby - oba ujemne. Skąd ten podwyższony ALT? Czy zrezygnować zupełnie z alkoholu i przebadać się ponownie za jakiś czas? Dodam, że dzień przed pobraniem krwi również piłam wino (lampkę). Piję też dużo czerwonej herbaty, ale ona raczej wspomaga pracę wątroby. Jestem szczupła (acha! ostatnio się odchudzałam, ale dietą ŻM i schudłam 2 kg w ciągu 2 miesięcy). Nie palę. Proszę o odpowiedź.
Obserwuj wątek
    • kiepski476 Re: ALAT 39 22.03.12, 15:29
      Zupełnie nie masz się czym przejmować, ale wywiad z dr Gietką, ordynatorem oddziału hepatologicznego powinnaś przeczytać:
      wyborcza.pl/1,76842,7830366,Smiertelne_przypadki_watroby.html
          • bu-zia Re: ALAT 39 22.03.12, 18:29
            hehe-moze na poczatek niech bedzie przewrazliwienie :)

znam ten mechanizm doskonale, czułam sie w miare znosnie dopóki nie zobaczyłam jak beznadziejne mam wyniki morfolofgii, od razu zrobiłam sie taaaakaaaa słaaabaaa :).
            A Twoje wyniki naprawde nie są najgorsze. Głowa do góry!
              • kiepski476 Re: ALAT 39 23.03.12, 14:08
                Może łatwiej będzie zrozumieć nasz sarkazm, gdy się dowiesz, że zły wynik AlAT jest wtedy, gdy kilkakrotnie przewyższa normę, a bardzo zły, gdy to przekroczenie jest 10-krotne.
                A w ogóle najistotniejsze są zmiany poziomu AlAT-u, a nie jego wysokość (jak przy gorączce – liczy się, czy rośnie, czy spada, a nie to, jak bardzo wysoka jest). Należy obserwować zmiany AlAT-u w czasie, a nie mierzyć jednorazowo.
          • clean1 Re: ALAT 39 22.03.12, 18:48
            Mnie boli wszystko po prawej stronie na plecach. Bóle mam od czasu fibroskanu w lipcu ubiegłego roku jak dowiedziałem się że tak naprawdę to dobrze z moja wątrobą nie jest (albo i jest jeszcze gorzej). Dodam tylko, że przed badaniem nic mnie nie bolało... :-)
            Boli mnie od czasu do czasu nawet łopatka, i niestety również to brałem za bóle "wątroby". Dla "pełnego" obrazu doda tylko, że uspokajam sie wtedy gdy zaczyna mnie boleć również z lewej strony... :-)

A teraz jak już wiem, że to może byc samosugestia to zupełnie nie wiem czy mnie boli czy tylko mi się wydaje.... I masz babo placek... Co tu robić???? :-)
            Jak sobie coś człowiek "wmówi" to strach się bać...
    • adamowicz_a Re: ALAT 39 23.03.12, 14:08
      Wiecie co, zrobiłam sobie skoro świt badania na HCV i HBV - ujemne. ALAT wyszedł 24 (norma do 35) - kilka dni bez alkoholu, zdrowa dieta. Oczywiście bok prawy mnie boli nadal :) Drążyc to czy dac sobie siana?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka