Dodaj do ulubionych

TSH po 21 zastrzyku.

22.10.12, 18:43
Witam,
Zrobiłam dzisiaj wyniki TSH i FT4. I szok - miesiąc temu TSH 0,281, a dzisiaj po kolejnych zastrzykach TSH 9,790. A do końca jeszcze 27 zastrzyków. I co dalej robić ?
Edytor zaawansowany
  • kiepski476 23.10.12, 08:47
    Co robić? W trybie pilnym udać się do endokrynologa. W zdecydowanej większości wypadków udaje się kontynuować terapię interferonową, ale pod nadzorem endokrynologa, lecząc tarczycę objawowo, np. suplementując lewotyroksynę (Euthyrox).
    Doświadczony endokrynolog wie, że przy interferonie nie wykonuje się zbyt gwałtownych ruchów (przykładowo, bardzo często początkowa nadczynność tarczycy przechodzi potem w niedoczynność).

    www.pzh.gov.pl/oldpage/przeglad_epimed/60-4/604_09.pdf

    ZABURZENIA CZYNNOŚCI TARCZYCY U PACJENTÓW Z PWZW TYPU C LECZONYCH PREPARATAMI INTERFERONU

    Zaburzenia czynności tarczycy obserwuje się u 5–15,5% pacjentów poddanych terapii interferonem z różnych wskazań, najwięcej jednak analiz dotyczy osób leczonych z powodu pwzw typu C.

    Mimo nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych stwierdzanych u znacznego odsetka pacjentów, rzadko dochodzi do rozwinięcia klinicznych, pełnoobjawowych chorób tarczycy. Najczęściej, średnio czterokrotnie częściej niż nadczynność, obserwuje się niedoczynność tarczycy. (...).

    Rokowanie u pacjentów z chorobą tarczycy wzbudzoną poprzez terapię IFNα jest dość dobre - stwierdzono duży odsetek samoistnych remisji (szacowany na około 50%) obserwowany najczęściej w ciągu 4–6 tygodni od odstawienia preparatu interferonu.

    W przypadku stwierdzenia dominującej komponenty autoimmunologicznej, notowano jednak przypadki przetrwałych zaburzeń wymagających długotrwałej bądź stałej farmakoterapii.

    Ujawnienie endokrynopatii rzadko wymaga przerwania terapii przeciwwirusowej, zalecane jest natomiast podjęcie zindywidualizowanego postępowania objawowego do czasu uzyskania optymalnej odpowiedzi wirusologicznej.

    Wśród czynników predysponujących do rozwoju zaburzeń funkcji tarczycy u pacjentów z pwzw typu C leczonych preparatami interferonu najczęściej wymienia się uwarunkowania genetyczne, płeć żeńską, obecność przeciwciał przeciwtarczycowych przed wprowadzeniem leczenia oraz zawartości jodu w diecie.
  • Gość: Basia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.10.12, 22:17
    Witam ,ja również w czasie terapii miałam wysoki TSH 17,90. Lekarz prowadzący na cito zalecił wizytę u endokrynologa.Nie przerwano terapii, a ja biorę do dziś LETROX .Leki dostałam w 24 tyg. leczenia i do końca 48 tyg.Moja terapia się nie udała po pół roku wirus wrócił.Ale moja tarczyca już nie wróci do sprawności sprzed terapii. Szybciutko udaj się do endokrynologa! Trzymaj się ! i powodzenia -minusa________
  • Gość: domza2 IP: *.rzeszow.vectranet.pl 27.10.12, 20:00
    Hej, tarczyca reaguje na leczenie interferonem dość często. Nie musisz się przesadnie martwić. Musisz iść do endokrynologa, on już będzie wiedział, jak ustawić leki. Jednak skoki i spadki TSH, które jest bardzo czułym współczynnikiem są normalne. Ten skok , który masz obecnie nie oznacza wcale, że po leczeniu będziesz już miała na stałe problemy z tarczycą, chociaż i tak może być. Od interferonu tarczyca głupieje, nadczynność przechodzi w niedoczynność i odwrotnie. Ja miałam na długo przed leczeniem interferonem niedoczynność, różne skoki TSH w czasie leczenia, po leczeniu gwałtowne spadki TSH i chudnięcie, teraz znów wyrównaną niedoczynność. Więc nie marwt się na zapas, powodzenia w leczeniu!
  • agneskas 28.10.12, 17:38
    Dziękuję za informacje, jutro idę do endokrynologa. Poza tym już przed rozpoczęciem terapii miałam problemy z tarczycą - bardzo głęboka niedoczynność i dwa guzy. A teraz co miesiąc wizyta u endokrynologa i ustalanie dawki Euthyroxu.
    A dzisiaj byłam sprzątać groby bliskich i dałam radę, co prawda o wiele wolniej mi to szło, niż rok temu, ale najważniejsze, że zrobiłam porządki :)
    No i jeszcze jeden dylemat - w pracy mój przełożony wie, że mam wzw c. Ostatnio go poinformowałam, że coraz gorzej się czuję (do tej pory cały czas pracuję), i być może wezmę parę dni zwolnienia. Zasugerował, że mogę wziąć urlop zamiast L4, tylko że szkoda mi urlopu, bo jak zakończę terapię, to może się okazać, że nie będę miała już ani jednego dnia urlopu.
    Doradźcie, co robić, bo tylko Wy wiecie, jak się czuję po interferonie i rybawirynie.
  • kiepski476 28.10.12, 18:10
    > Zasugerował, że mogę wziąć urlop zamiast L4,
    > tylko że szkoda mi urlopu,
    Za pierwsze 30 dni zwolnienia L4 płaci pracodawca, a nie ZUS. Nic więc dziwnego, że zasugerował urlop, za który tak czy owak musi ci zapłacić :-)
    Znam kilka osób, które na terapii tak źle się czuły, że wykorzystały całą pulę 182 dni zasiłku chorobowego, a potem jeszcze 12 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego, bo tyle przysługuje z tytułu czasowej niezdolności do pracy.
    Znam też sporo osób, które nie potrzebowały ani jednego dnia zwolnienia.
    Nie ma reguły.
  • clean1 28.10.12, 18:51
    Trzyma kciuki za terapię i jutrzejszego endokrynologa (a dokładnie by wszystko zostało wyprostowane).

    Co do L4 czy urlopu to nie bardzo wiadomo co doradzać?
    Nie wiem czym się zajmujesz ale może możliwe jest wykonywanie części pracy w domu? Taki a'la "telepracownik". Oczywiście jeżeli to praca "na taśmie" to nie ma szans ale w innym przypadku gdy to obowiązki zadaniowe czy projektowe to może warto podyskutować. Jest telefon, internet a i zawsze można podjechać do firmy co 2-3 dni. Może Twój "gajowy" wyrazi zainteresowanie.
  • agneskas 28.10.12, 18:54
    Pracuję w księgowości :(((
  • clean1 28.10.12, 20:40
    Ja tam się nie znam ale zastosowanie "a'la" telepracownika w Twoim przypadku wydaje mi się możliwe. Może nie 5 dni w tygodniu ale... Nie wiem, nie powiem, nie jestem pewien ale myślę, że warto porozmawiać. Oczywiście samemu dobrze przemyśleć jak by to mogło wyglądać... Pozdro...
  • hcvogolne 28.10.12, 20:09
    > No i jeszcze jeden dylemat - w pracy mój przełożony wie,
    > że mam wzw c. Ostatnio go poinformowałam ...

    Z pewnoscia sa rozne "szkoly" na ten temat.
    Moje osobiste zdanie, nie mowic pracodawcy o wzw c,
    jezeli zawod wykonywany nie wymaga badan HCV.
    Oczywiscie nalezy przestrzegac w pracy srodki bezpieczenstwa.
  • agneskas 28.10.12, 20:15
    Nie miałam wyboru, bo kiedy zaczynałam terapię, byłam w szpitalu 3 dni i miałam L4 wystawione przez oddział o odpowiedniej nazwie. Poza tym co miesiąc mam wizyty u lekarza i muszę czymś tłumaczyć swoje wyjścia. Do tego kiepskie samopoczucie tez rzuca się w oczy, nieraz usłyszałam, że jakaś ponura się zrobiłam.
  • hcvogolne 28.10.12, 21:34
    > nieraz usłyszałam, że jakaś ponura się zrobiłam.

    Byc moze to jest temat dla forum, jak radzic sobie
    z irytacja, ponuroscia, niepokojem, ..., jezeli
    jestesmy pomiedzy dziecmi, zonami, pracownikami,..
    Z pewnoscia dobrze jest wiedziec o skutkach
    ubocznych (irytacja, ponurosc, ...) przed terapia
    interferonem.
  • clean1 28.10.12, 21:49
    Jak można to ja poproszę. Koniec 6 tygodnia i zauważam, że nerwy niestety zaczynają nie tak działać a dołki krótkie ale coraz częściej...

    Nie wiem o tym nic lub prawie nic a myślę, że warto by coś więcej...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka