Dodaj do ulubionych

Tadeusz Kościuszko i Dezyderata

19.05.19, 20:49
Przeczytałem porady na temat dobrego życia wysłał w liście Tadeusz Kościuszko do pewnego młodego człowieka.

Po prostu treści Dezyderaty napisanej 110 lat później.
Edytor zaawansowany
 • dotera 19.05.19, 20:51
  W Dezyderacie nie było tylko o tym by wstawać o 4 rano, a o szóstej w zimie.
 • dotera 19.05.19, 21:13
  ZNalazłem w necie

  Rady dane i spisane przez Kościuszkę dla młodego Zeltnera wybierającego się do Pol­ski
  Sierpień 1817 r.
  Dla zapewnienia uznania swej rodzinie, samemu sobie i mojemu poleceniu powinie­neś odczytywać co dzień następujące słowa, aby je dobrze zapamiętać, gdyż od tego za­leży twoje dobro:
  Wstawaj w lecie o czwartej rano, a o szóstej w zimie. Pierwszą twoją myślą niech będzie wznieść się do Najwyższej Istoty z kilkuminutową modlitwą i zabieraj się naty­chmiast do pracy z rozwagą i inteligencją, czy to do przepisanego ci obowiązku z najści­ślejszą dokładnością, czy to do wydoskonalenia w jakiej wiedzy, którą winieneś poznać
  do głębi.Unikaj kłamstwa we wszystkich okolicznościach życia, bądź szczerym i mów za­wsze prawdę. Nie bądź nigdy próżniakiem, bądź skromnym, oszczędnym i nawet twar­dym dla siebie, lecz wyrozumiałym dla innych. Unikaj zbytniej miłości własnej i egoi­zmu. Zanim co powiesz lub odpowiesz, dobrze się namyśl i rozważ, aby nie chybić celu lub nie powiedzieć głupstwa. Nie zaniedbuj nigdy okazać wdzięczności we wszelkich okolicznościach temu, kto stara się o twoje szczęście, uprzedzaj jego pragnienia i życze­nia; bądź czujnym z największą uwagą i poddaniem się; szukaj sposobności, aby się okazać zawsze użytecznym. Będąc cudzoziemcem winieneś podwoić staranie i wysiłki, aby zdobyć godziwie, zasługą i większą wiedzą, zaufanie i pierwszeństwo przed miej­scowymi obywatelami. Powierzoną ci tajemnicę zachowaj jak świętość. We wszystkich czynnościach bądź prawym, szczerym i otwartym, niczego nie ukrywając. We wszy­stkich dyskusjach nie sprzeczaj się, lecz szukaj ze spokojem i skromnością prawdy. Bądź grzecznym i uczciwym wobec każdego, miłym i uprzejmym w towarzystwie, za­wsze ludzkim i wspomagającym w miarę możności nieszczęśliwych. Czytaj książki po­uczające dla wzbogacenia umysłu lub uszlachetnienia serca. Nie poniżaj się nigdy, za­wieraniem znajomości z ludźmi złymi, zaznajamiaj się tylko z osobami o dobrych oby­czajach i godnymi szacunku. Zachowanie się twoje niech będzie wreszcie takie, aby je każdy pochwalał oraz aby ten, u którego będziesz, uznał je za nienaganne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.