Dodaj do ulubionych

Co oznacza głęboki oddech?

15.07.19, 15:07
drsircus.com/general/breathing-live-longer/
W dyskusji pod wątkiem też jest ta wątpliwość. Jak się ma oddychanie zdrowe Butejki płytkie do jogi gdzie mówi się , że dobry oddech to rzadki i głęboki. I myślę ze to zrodło nieporozumień, które wielu doprowadza wrecz w przeciwną stronę która cwiczenia mają leczyć. Doprowadza do chronicznej hiperwentylacji zamiast z niej wyprowadzać.

Myślę ze odpowiedz jest w tabelce, myląco może opisanej.

Tam są określone ilości oddechów na minutę które są zdrowe , przerwy między oddechami.

Częsty oddech to hiperwentylacja. Butejko chce spłycić oddech i dochodzimy do normy 8 oddechów. Według nauki mówi się o 12 dla dorosłych ale jestesmy też słabsi niż w przeszłości kiedyś było mniej.

Ale joga jest powyżej normy, chodzi u super zdrowie. I teraz jeśli wezmieny te normy gorne wydaje się ze oddech jak i wydech musi się lekko wydlużyć podobnie jak przerwa. Gdzieś czytałem o proporcji czasu 1/2/4 oddech/wydech/pauza w jodze.

Czyli dopiero jak jestesmy zdrowi możemy pogłębić oddech. Ale nie chodzi tu o zadne czeste dyszenie jak u ludzi chorych gdzie mamy hiperwentylację.
Edytor zaawansowany
  • dotera 15.07.19, 15:23
    Lowen dawał sprzeczne wskazówki. On hiperwentylcje uważał za stan w którym sztucznie zmusimy się do oddychania. Ale nie brał pod uwagi ze na wstepie jestesmy w stanie chronicznej hiperwentylacji. Sprzeczne bo są uwagi wskazujące na właściwe widzenie, ale są też jego pokazy i teksty gdzie widzi sprawki mylnie.

Przecież te jego aktywne cwiczenia to czyste cwiczenie histerii. MIał skaze frojdystyczną "wydobycia emocji".

Nie ma nic do wydobywania. Jest potrzeba zregenerowania organizmu i wtedy sam będzie miał swoją zywość emocji.
  • dotera 17.07.19, 15:38
    Ale po eksperymencie z jego technikami daje spokoj. Jedyny plus taki ze wskazuje na uspokojenie oddechu. BYc może te techniki są skuteczne......ale to tyko technika i wydaje mi się dość inwazyjna, a ja nie wierzę w walkę z ciałem. Cwicząc relaks, sport uzyskuje się efekt w sposób bardziej naturalny
  • dotera 17.07.19, 15:43
    Przestałem wierzyć w inwazyjność. Lowen był dość inwazyjny z niektórymi ćwiczeniami. BUtejko też jest inwazyjny. Chcą manipulować organizmem. Rzecz jest w coraz mocniejszym spokoju.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka