Dodaj do ulubionych

"Zwykłe oprychy, a nie faszyści"

25.07.19, 08:12
wyborcza.pl/7,75968,25021308,to-sa-zwykle-oprychy-a-nie-faszysci.html

Panie Żakowski. Przed wojną też skrajna prawic korzystała z kryminalistów. Ten sojusz może się wydawać dziwny ideologicznie, ale nie emocjonalnie. Faszyzm włoski też wyrósł z pewnej formy anarchizmu, a czyż kryminaliści nie są anarchistami?

"można było się łudzić, iż faszyzm jest rozwiązaniem. I dla wielu przez jakiś czas był."

Proszę przestać bredzić. Jeśli tamte czasy nawet w ramach demokracji liberalnej były nieciekawe z punktu widzenia wspolczesnego, to faszyzm nie był rozwiązaniem tylko checia zaostrzenia tych nieciekawych rozwiązań. Prosze przestać leglizować pisie myślenie. Właśnie to jest największa głupota "liberałów" z gw. Podważają dobroduszkowo w imię lewicowych ideałów demokracje liberalną , po czym są zdziwieni ze ich idee realizują faszyści i nie są ładne jak w marzeniach. Użyteczny idiotyzm powtarzający się jako farsa.
Edytor zaawansowany
 • dotera 25.07.19, 08:17
  NIemcy podniosły się po kryzysie szybciej , bo raz były Niemcami i bez faszystów też by się podniosły szybciej, tak jak po wojnie się podniosły szybciej, a dwa władowano kasę w przemysł zbrojeniowy. Tylko ze konsekwencją tego podniesienia się z kryzysu było to ze trzeba było jechać na wojnę..
 • dotera 25.07.19, 08:23
  Pinochet był zbrodniarzem faszystowskim, ale nie wprowadzał faszystowskich rozwiązań ekonomicznych tylko był pierwowzorem neoliberalizmu który pan hejtuje, jego doradcą był sam główny ideolog Friedman. Podobnie Chiny. To są raje skrajnie liberalne ekonomicznie. Silna ręka chińskiej władzy sprowadza się do tego ze wysiedli bez problemu wioski. A jakie wrażenie robi na nas Rosja? Kraj w całkowitej nędzy poza Moskwą żyjąca z władzy nad ropą. To jest feudalizm a nie kapitalizm.
 • dotera 25.07.19, 08:36
  "Po drugie, z dzikim sadyzmem nie warto polemizować, bo żadnego rozumowego pierwiastka w nim nie ma (inaczej niż w faszyzmie), ale trzeba poważnie pomyśleć, skąd ta dzikość i sadyzm się biorą. Bo przecież nie tylko ze szczucia i przyzwolenia władzy."

  Generalnie z tytułem się zgadzam, że jest to zwykła dzicz chamska, ale faszyzm też tym był. Faszyzm nie był jakimś spojnym systemem idei. Całkiem świadomie miał też w sobie cechy postpolityki wspolczesnej. Czyi całkowitego nihilizmu władzy która sprowadza się do show medialnego. Też mówili ze jest kryzys polityki i łącza sprzeczne cechy, nie są lewicą ani prawicą itd... oczywiście podszyte wszystko prawicowym resentymentem.

  Wczoraj na ulicy spotkałem chama jakiego nie widziałem dawno. Darł się chyba w czasie rozmowy telefonicznej językiem tak wulgarnym jakiego nie słyszałem chyba nigdy. Był dumy z siebie ze zastrasza ulicę.

  Skąd to się bierze? Z mediów. Internetu i mediów telewizyjnych. Telewizja kilkanaście lat temu postanowiła sprzedawać chamstwo. Łączenie z Wojewódzkim i Geslerową. Jest cały ciąg quasi reality show w którym już tylko sprzedaje się przemoc. Jest patostream. Po prostu już nie ma innych wartości, co wiecej jakiekolwiek wartości są uważane za "pedalskie" i niepatriotyczne. Co dla pokoleń wychowanych na innej pop kulturze może wydawać się rozrywką, dla pokolenia wyrastającego na tym jest rzeczywistością i wzorem.

  Nieraz w historii był schemat. Jedno pokolenie z jakiś powodów dochodziło do przemocy. Na przykład zamieszki czarnych w latach 60tych coraz bardziej się radykalizujące. I ich dzieci dorastające na tym tworzyły już zwykłe gangi jako nastolatki. Tak zaczeły się czarne gangi w USA. Wszelkie ruchy rewolucyjne kończyły mafiami, a także dzieci wojny kończą zczasem podobnie.Jeśli nie ma świadomości ze nawet jeśli przemoc jest potrzebna jak w czasie obrony wojennej, trzeba umieć za nią zapanować ona się zdegeneruje do zła.
 • dotera 25.07.19, 08:45
  Tak więc wyrosło pokolenie wychowane na tym, że ktoś postanowił sprzedawać przemoc w telewizji. WYrosły dzieci polskich filmów bandyckich.

  Psy przy Vedze były wyrafinowanym dziełem sztuki, ale Vega był konsekwencją filmów Pasikowskiego. Wyrosły dziecki MMA. Reality show. Rapu w którego agresji przecież prawica widzi konserwatywne wartości.
 • dotera 25.07.19, 09:15
  Polska świadomość daje koktajl ktory kończy się faszyzmem. Są tego trzy elementy.

  Jedno to zamiłowanie do hierarchii i widzenie wolności jako dekadencji. CUdzej wolności.

  Drugie to cwaniactwo i kombinatorstwo, ktore zaprzecza empatii. Ideologia frajera jest dominująca.

  Trzecie to resentyment który ciągle się podkarmia resentymentu ofiary. Lewica wierzy ze ofiara jest bezbronna pasywna. Może i tak, ale wyjściem z tego jest przestanie nią być. Osuzkiwaniem jest inna droga. Natomiast realnie w polityce ci ktorzy uznają się za ofiary za najbardziej zdolni do przemocy. Po prostu karmi się patologiczny narcyzm. Jeśli ktoś jest wykluczony sto razy bardziej potrzebne mu jest zmniejszenie agresji spolecznej niż polityk który ma mu w czymś pomóc. Z polityka korzystają zawsze ci z którymi najgorzej nie jest ale za to uważają ze powinni mieć sto razy lepiej. Patologiczni narcyści. Polityk ostatecznie wie ze im nic nie da wiec da im prawo do agresji, które narcysci lubią.
 • dotera 25.07.19, 09:36
  Faszyzm nie był nadzieją. Faszyzm był zapowiedzią współczesności. Współczesnego nihilizmu politycznego.

  Proszę zauważyć ze Hitler wcale nie odwoływał się do wartości wyższych, prawicowych konserwatywnych. Jak lewica powołuje się na prawa człowieka. Skrajna prawica wbrew pozorom jest świadomie nihilistyczna odwoluje się do relatywizmu historycznego. rewolucyjne zacięcie po prawej stronie wbrew konserwatyzmowi nie jest czymś zaskakującym. WYnika z ich biologizmu. Widzenia świata jako gry sił. Religijna otoczka wynika tylko z prostego faktu psychologicznego " w okopach nie ma ateistów". Mówi się o religii i nienawiści jako paradoksie. Nie, to dwa oblicza tej samej paranoi.
 • dotera 25.07.19, 09:46
  Faszyści nie byli np. Rycerzami Maryji czy coś w tym stylu. Silnie zideologizowanymi paranoikami wierzącymi w jakąż wizję szczerze. Oni byli cyniczni, relatywistyczni, dobrzy w propoagandzie medialnej. Mówili sprzeczne rzeczy, każdemu to co chce usłyszeć. SPrzedawali nienawiść jak sprzedaje się dziś agresję w pop kulturze. Tworzyli widowiska jak dziś koncerty rockowe. Przed Beatlesami Hitler uruchomił histerię młodych kobiet. Naziści byli bardziej podobni do wspolczesnosci niz do wczesniejszych swoich pokoleń.
 • dotera 25.07.19, 11:04
  Ludzie lubia idealizować przeszłość. Ze kiedyś to były prawdziwe wartości, a dziś co jest kazdy widzi.

  Zapewne dlatego bo przeszłość widzimy głównie przez książki, ktore z natury będą pokazywać bardziej okładkę niż treść.

  Ludzie wcale się tak bardzo psychologicznie. Roznią ich okoliczności, ale poziom rozwoju moralnego z całą pewnością nie, wrecz przeciwnie ludzie byli kiedyś zdolni do wiekszego barbarzynstwa.
 • dotera 25.07.19, 14:35
  Ten tekst jest fałszywy w swoich rozpoznaniach.

  Raz ze oprychy były elementem faszyzmu jak najbardziej.

  Ale oprychy same z siebie nie są az tak duzym problemem. Problemem o tyle o ile jakość spoleczenstwa ma znaczenie. NIestety spoleczenstwo schamiało. Wrecz zaczeło chamstwem się szczycić. Efekt upadku kultury w mediach.

  Problemem jednak są politycy. To oni dają przyzwolenie. To ze ludzie są zdolni do linczów to wiemy nie od dziś i nie od wczoraj.

  Szczerze mówiać ten marsz LGBT nie był nową jakością. BYło ich trochę wiecej niż zwykle, ale krzyki, zaczepki, bicia były już wcześniej od wielu lat na manifestacjach. O wiele bardziej przerazajaca była scena ktora nie wiem czy byla w mediach gdy tłum zebrał się pod sklepem imigranta , ktory zdaje się w obronie wlasnej zabił chłopaka okradajacego sklep. I zaczeli rzucać cegłami. I zadne władze nie reagowaly.

  To są kwestie działania policji. A polskie słuzby wszelkie sa skrajnie upolitycznione sprowadzone do roli sluzacych w tej polskiej mentlnosci postfeudalnej.

  Problemem jest władza.

  BYła teza o banalności zła w kontekście nazizmu. Czyli o tym ze zbrodnie nazizmu wynikały w gruncie rzeczy z tego ze zrobiono perfekcyjne uporzadkowane hierarchiczne spoleczenstwo sluzbistow w ktorym kazdy po prostu wykonywał rozkazy.

  Z motłochem można sobie poradzić łatwo. Z tym ze są nieodpowiedzialni politycy którzy dostają w ręce mechanizmy władzy panstwowej już nie.
 • dotera 25.07.19, 14:42
  Jest tylko jedna rzecz ktora moze uchronić przed nazizmem. Nazywa się to Stany ZJednoczone Ameryki.

  W Europie niestety to może być chwilowa słabość systemu i nazizm może wrócić w chwilę, jakby się nam nie wydawało ze EUropa jest cywilizowana w przeciwienstwie do nieokrzesanych Jankesów. I to okrzesanie też ma w tym swoją rolę. Europa jest mocno zsocjalizowana.

  W USA prawica ma ten plus ze jest silnie indywidualistyczna. Owszem, będą mieć strzelby w domu i rozne problemy. Ale Trump nie jest faszystą, jest tylko aroganckim Amerykaninem.

  Nawet w Szwecji mogę w chwilę sobie wyobrazić Szwedów zmieniających pod wpływem koniunktury politycznej poglądy radykalnie w prawo w stronę fiurerka.

  W USA nie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka