Dodaj do ulubionych

Czy egalitaryzm poniósł klęskę?

15.08.19, 05:12
weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24644144,katarzyna-tubylewicz-w-sztokholmie-to-gdzie-mieszkasz-zaskakujaco.
NIe, po prostu jest jego schizofreniczne wyobrażenie współczesnej lewicy. Model Szwedzki jest konsekwentny. Egalitarne wspołczesne spolczesenstwo mozesz zrobić tylko na sposob silnie zamknietego etnicznie jednorodnoge spoleczenstwa. Istnieje tylko egalitaryzm rewlatywny a nie ansolutny. Myślę ze położenie ich geograficzne na spore przełożenie na ich poglądy. Na swój sposób są wyspą.
Edytor zaawansowany
 • dotera 15.08.19, 05:19
  Egalitaryzm jest narcystyczny ze swej istoty i ma w sobie element resentymentu. Kodeks moralny SKandynawów jest o tym zeby się nie wychylać.

  Kiedyś rozmowiałem dużo z jedną panią która tam mieszkała. I ona była jak z tego wywiadu. Opowiadała dokładnie nie tylko z jakiej klasy społecznej ,ale konkretnie z jakich stanowisk ludzie kupują ubrania w jakiej firmie.
 • dotera 15.08.19, 05:31
  Ależ Szwedzi są rasistami. Tyle tylko, że są dobrze wychowani. Rasizm stworzyły plemiona germańskie i to jest w ich sposobie życia widoczne, także w ich podporządkowaniu państwu. Szwed nie protestuje, nie bo jest dążenie do konsensusu, co to za konsensus bez dialogu. Tylko społeczeństwo jest zbudowane na kształt armii, która dba o swoich cżłonków.

  Ten Irańczyk jeśli awansuje i zamieszka w luksusowym apartamentowcu....raz będzie jedyny śniady , a dwa nikt się do niego nie odezwie. Czytałem relacje takich ludzi i były podobne.
 • dotera 15.08.19, 05:36
  CHomsky powiedział wprost ze Europa jest o wiele bardziej rasistowska niż USA. Po prostu w USA ludzie juz musieli swoje przemielić , są nieustannie skazani na roznorodnosc etniczną, a w Skandynawii już nawet kolor włosów jest podejrzany.

  Oglądałem dwa razy panie ze Szwecji , jedna brunetka druga, szatynka. Obydwie odnosiły się do koloru swoich włosów i zapewniały o swoim szwedzkim rodowodzie. Ta druga jednocześnie miała najbardziej szwedzką twarz jaką możńa było sobie wyobrazić i jednocześnie ten kolor włosów był dla niej ważny. Tam rasizm jest jak trza :)
 • dotera 15.08.19, 05:51
  Wspołczesna lewica i pisizm nie są od siebie odległe. To też mnóstwo moralizowania, mnóstwo chęci odgórnego regulowania wszystkiego.

  Są dwa modele lewicowe. Jeden anarchistyczny drugi komunistyczny. I ten drugi nie koniecznie sensu stricto komunistyczny także socjaldemokracja w gruncie rzeczy nie różni się od nazjonalizmu. Na Polskim przykładzie : Socjalista Piłsudski wychował się na kresach wschodnich co dawało mu większą tolerancję etniczną, ale poza tym tak naprawdę czym on się różnił od idei Dmowskiego w realnej polityce?

 • dotera 15.08.19, 05:58
  Trafny był fragment w tekście o chęci bycia sumieniem świata. Myślę, ze to charakterystyczne dla ludzi germańskich. Przekonanie o swoim najlepszym modelu społecznym, którzy inni powinni wdrożyć u siebie. To też jest element narcyzmu. Oni miedzy sobą mogą dążyć do egalitaryzmu, ale w kwestii imigrantów są raczej jak z nowelki Dobra Pani. Czują się dobrze ze są tacy laskawi i moralnie lepsi. I to wprost powiedziała jedna szwedzka kobieta koło 60tki, w wywiadzie, która hejtowała wspołczesną Szwecję. Co ciekawe w tych prawicowych kręgach które kiedyś przeglądałem amerykańskich jak pojawiali się skandynawowie krytykujący skandynawię to były zawsze kobiety koło 60tki.
 • dotera 15.08.19, 06:01
  Tak wiec drogie feministki zapewniam was, ze poglądy wam się zmienią :))
 • dotera 15.08.19, 06:10
  I dobre było też wskazanie, że Polacy patrzą w przeszłość, Szwedzi w przyszłość.

  Radzę to mieć na uwadze patrioci, którzy ciągle pouczają co do przyszłości Szwecji. Oni wiedzą co robią, Polacy nie mają zielonego pojęcia. Tak jak mają najlepiej mówiący naród po angielsku w momencie gdy to stało się potrzebne. Polacy czekają na kolejne Powstanie Warszawskie.
 • dotera 15.08.19, 06:21
  "Co ciekawe, mieszkańcy Sodermalm głosują na partie lewicy, zielonych, ewentualnie socjaldemokrację. Określają się jako ludzie otwarci i zainteresowani innymi kulturami. Jednocześnie mieszkają w jednym z najbardziej homogenicznych i zgentryfikowanych miejsc.

  CIekawe i charakterystyczne. Wspolczesna lewica to moralizatorstwo przy skrajnie prawicowym stylu zycia. Jeśli ktoś mieszka z imigrantem drzwi w drzwi nie bedzie miał lewicowych poglądów. Jeśli ktoś mieszka w luksusowej dzielnicy, ten imigrant bedzie mu służył, to czemu do diaska nie ma mieć łaskawie sobie pomoralizować o świecie w którym wszyscy się kochają. DO pierwszego dostania w mordę, które radykalnie zmieni poglądy dobroduszkowi
 • dotera 15.08.19, 06:35
  Nie ma czegoś takiego ze jakieś idee wyrażają klasy niższe z zasady.

  Dynamika jest inna. Jeśłi rzadzi prawica to lewicowe idee wyrażają niższe klasy. Bo ci ktorzy chcą wygrać władzę musza odwoływać się do tych na dole. Natomiast jeśli rządzi lewica wspolczesnie do niższych klas odwołują się nacjonaliści.

  W USA jest to skrajnie widoczne. Kiedyś Paria Demokratyczna była skrajnie nacjonalistyczna niewolnicza. Republikanie wyzwalali niewolników. Pozniej republikanizm był uznawany za partię kapitalistów. Wspolcześnie znów republikanizm odwołuje się do nacjonalizmu i robi partiią antyelitarną
 • dotera 15.08.19, 06:38
  Szwedzka partia Socjaldemokratyczna jest partią neoliberalną. Tak jak cała lewica od czasów Blaira. Z pewną Szwedzką specyfiką wysokiego podatku od konsumpcji czyli całkiem w zasadzie zamykającym spoleczenstwa bo konsekwencją jest ze owszem dostaniesz pokoik czynszowy z socjalu, ale za chuja nie awansujesz spolecznie.
 • dotera 15.08.19, 07:10
  AMerykanie którzy chcą modelu skandynawskiego nie rozumieją, że zakładaliby sobie hipotetycznie sznur na głowę. Hipotetycznie bo nie jest on możliwy. Ale jakby się przyjrzeć bliżej to idea jego byłaby taka :

  Biała wyższa klasa opłaci jakiś socjal marny po to zeby miec gwarancję hierarchicznego społeczeństwa działajacego na jej korzyść i mieć wymagania wobec członków niższej klasy.

  W Szwecji edukacja jest prywatna. Czyli nawet ten element mający teoretycznie wyrównywać szansę nie zamierza tego robić.
 • dotera 15.08.19, 07:16
  Jesli ktoś się powołuje na przypływ imigrantów jako na humanitaryzm lewicowy niech przestanie rozsmieszać ludzi.

  Ok, imigranci mogą być potrzebni gospodarce. Natomiast spoleczenstwo jakie powstanie bedzie skrajnie posegregowane, z zamknietymi sciezkami awansu.

  W latach 90 były protesty antyglobalistyczne LEWICOWE. Jak szła prawicowa partia mała z nimi wszyscy byli zdziwieni. Dziś lewica jest globalistyczna, bo elity dobrze wiedza ze ten bullshit działa na ich korzyść. Natomiast antyglobalizm jest całkowicie w rękach prawicy,
 • dotera 15.08.19, 08:18
  Przy tym Partia Zielonych jest tylko o tyle lewicowa ze jest tworem pokolenia beibibumers. W sensie ideologicznym sądzę ze bardziej może się wpisywać w ideologię prawicy.

  To Nazizm a nie lewica miała kult życia zgodnego z naturą. WYchwalanie wiejskich wartości przeciwko miejskiemu zdegenerowanemy stylowi życia liberałów.
 • dotera 15.08.19, 08:22
  Wspolczesna prawica krytykuje ZIelonych, Postmodernizm

  A tak naprawdę obydwa prądy są wynikiem rozczarowania lewicy swoją ideologią i zejścia na kalki myślenia konserwatyzmu choć nie w wersji kościółkowej.
 • dotera 15.08.19, 09:20
  W tekscie podobal mi się watek w ktorym pokazano nie wprost czym jest ideologia.

  BYło o wyburzeniu dzielnicy biedoty i postawieniu tam nowoczesnej architektury.

  Podano to w sosie ideologicznym socjaldemokracji. Tak jakby to miało jakiekolwiek znaczenie.

  Dziś też się burzy stare budynki bo gdzie niby miałyby powstawać nowe? Wyczystko ma być zabytkiem, marzeniem hipistera? Dodatkowo w Szwecji nie było żadnej wojny od 200 lat, wiec tym bardziej aktywnie trzeba wyburzać.

  Często słowa służą tylko po to zeby bić pianę. Wywołać hejt, rzadziej coś pozytywnego, a i tak można realnie coś robić bez nich.
 • dotera 15.08.19, 09:25
  Ta Pani ma obsesję dzielnicy artystycznej, do której widać aspirowała.

  Budynki modernistyczne są ładne, na pewno ładniejsze niż współczesne badziewie postmodernistyczne. Zatęchłe kamieniczne nory mają to do siebie ze ładnie wyglądają z zewnątrz. W wewnątrz ciemne nory z małymi okienkami. NIe wszystkie kamienice to apartamenty burżuazji z wysokimi oknami.
 • dotera 15.08.19, 09:29
  Ludzie oczywiście właczyli tryb nostalgii za piękną architekturą przedwojenną którą zniszczyli lewacy.

  Te domy nie miały kanalizacji , wody bieżącej. Zwykłe nory zbierające grzyba.
 • dotera 15.08.19, 12:39
  Zresztą pewna doza rasizmu jest wskazana.

  Kiedyś widziałem taką scenę na youtube.

  Do szewdzkiego blokowiska pełnego imigrantów z bliskiego wschodu idzie manifestacja anarchistów i krzyczą o wyzysku imigrantów i potrzebie wiekszej pomocy panstwa. Zebrali się wokoł nich araby zaczeły ich szturchać i drzeć się.

  Myślę, że ci uchodzcy trochę pomogą Szwedom wyjść z ich własnych złudzeń narcystycznych.

  Nie hejtuję ich w ich chęci pomocy, bardziej widzę w tym etos protestancki niż lewicowość, ale bez jaj jesli w parlamencie poseł w wieku średnim płacze, że to straszne ze nie mogą pomieścić wszystkich uchodzców i może ludzie powinni udostepniac garaże.........no to już odlot na całego. Zwłaszcza ze polityk chyba powinien wiedzieć, że 90 procent z nich to nie uchodzcy tylko imigranci zarobkowi. A Szwecja ich przyjmuje bo chce taniej siły roboczej. Szczerość wyzwala, mitomania ogranicza także w wyrzadzaniu dobra. Lepiej patrzeć trzezwo na swiat
 • dotera 15.08.19, 12:57
  Tylko wobec ludzi naprawdę poturbowanych przez los i złamanych przydaje się wyciąganie dłoni gdy wchodzą do grupy.

  W mnóstwie przypadków jest to odbierane jako objaw słabości. Grupa która przyjmuje musi postawić ostre granice, żeby była respektowana.

  Należy pomagać ludziom gdy są naprawdę złamani. W większości przypadków ludzie uważają wrecz to za frajerstwo ze im sie pomaga.

  Myślę ze te programy integracyjne, gdy nakazują im brać zajęcia z fitnesuu są dobre. Przyjezdzajacy musi się przystosować przedewszystkim. To jego główne zadanie na najbliższy okres pobytu, a nie być obietem opieki
 • dotera 15.08.19, 13:06
  Tyle tylko ze ludzie złamani tam nie docierają.

  Docierają tam silni mezczyzni, najczesciej z klasy sredniej majacy pieniadze na dotarcie.

  Prawdziwi uchodzcy zdychaja na granicy tureckiej.
 • dotera 15.08.19, 14:19
  Czytelnicy Gw mowia o pozorach rownosci w Szwecji pod artykułem.

  O boże. Czy naprawde sądzą, że ma tam istnieć komunizm?

  Tak właśnie działają idee które GW promuje o równości ....celem jest osłabianie frajerów, żeby góra była niezagrożona. Wszelkie proby wyrównywania kończą się tylko tym ze rosnie rozwarstwienie spoleczne.

  W USA gdzie mają w dupie takie proby czesciej człowiek pomoze drugiemu człowiekowi, jest mnostwo organizacji pomocowych, jest łatwiej dostać w prace. W szwecji praca jest luksusem.

  SOcjalizm to wersja feudalizmu.

  Dzisiaj głównym sponsorem tych idei jest największy gracz giełdowy...farsa do kwadratu.
 • dotera 15.08.19, 14:23
  LUdzie powołuja się na Orwella gdy chcą krytykować totalitaryzm komunistyczny. Nie biorą tylko tego ze Orwell napisał dwie sławne ksiażki na ten temat.

  I FOlwar Zwierzecy był o komunizmie.

  Ale 1984 nie był o komunizmie. Byl opisem świata ktory widział nadchodzacy na zachodzie.
 • dotera 15.08.19, 14:27
  Jedyna rownosc jaka moze istnieć i idea zyskania na niejj, że pod twoją grupą w ktorej chcesz być rowny, bedzie inna grupa niższa od twojej ktorej kosztem bedziesz rowny.

  Prawdziwa rownosc to rownosc ze jeden człowiek nie jest panem drugiego człowieka. Natomiast wszelkie zonglerki rownosciami ekonomicznymi to zonglerki mające na celu ustawienia hierarchii przez władzę. Jeśli podtrzyma aspiranta w pozycji uległej zrobi swoje. CHoc aspirant mogl sam sie uznac za wolnego i zyskac wiecej.
 • dotera 15.08.19, 14:40
  Są dwie pozytywne kwestie dotyczące szwedzkiej idei rownosci.

  Pierwsza to promocja milczenia i skromności pewnej. To znaczy idea obnoszenia się bogactwem jest zle odbierana, wszelkie idee mobingu i tak dalej niepoprawnosci politycznej.

  Druga ze jest duzo przeznaczane na infrastrukturę z budzetu dla ludzi.

  Natomiast reszta jest iluzją z ktorej oni sami sobie zdali sprawe w latach 90tych

  Tak naprawde jeśli się krytykuje Szwecje za lewicowość to tak jakby się w Polsce ciągle krytykowało PRl. Tak samo aktualne. Oni w latach 90tych przeszli tak samo reformy liberalne. Tylko w oczach świata pozostało marzenie Szwecji jako połączenia lewicowości i kapitalizmu. Taka fantazja ktora nie istnieje. Po prostu są bogaci to stac ich na wiecej. Istnieje ich bogactwo, a nie polityka lewicowa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka