Dodaj do ulubionych

Jak wzmacniać realnie egalitaryzm?

15.08.19, 14:59
Dokładnie odwrotnie niż to się wydawało.

Hobbes w Lewiatanie napisał, że w opisanym przez stanie natury , dzikości ktora mamy poskromić, ludzie są sobie równi : Jeden człowiek nie jest zasadniczo bardziej zdolny do zabicia drugiego niż odwrotnie.

SOcjalizm zawsze jednak widział siebie w opozycji do stanu natury, czyli do bestialskiego kapitalizmu w ktorym silni wygrywają ze słabymi jak w stanie drapieżników w przyrodzie.

Myślę ze dziś też tym mającym władzę zależy żeby tak był postrzegany system. Jest dużo odwoływania się do zwierzęcej rywalizacji, ideologia samca alfa itd..ale to bzdury. Ideologia mająca przestraszyć, podstrzymać władzę tych ktorzy ją mają.

To co ludzi wyrówna to fakt uswiadomienia sobie swojej wolności i kreatywności.

Jeśli wszyscy będą wierzyć w jedną cudowną korporację ubraniową z najlepszymi krawcami, to szefowie tej korporacji beda bogaci. Jeśli ludzie uwierzą w swoją wolność będą najróżniejsze zakłady krawieckie, mody, to podkopią monopol.

System jest nierowny bo wszystkich wychowuje do ustawienia się w kolejce. w hierarchi.
Edytor zaawansowany
  • dotera 15.08.19, 15:03
    Dlaczego ludzie powołują się na zwierzęcą rywalizację?

    Czy elektronik pracujący nad skomplikowanymi układami kierowany jest zwierzęcą rywalizacją? To czego potrzebuje człowiek to rozwoju własnego, a to wrecz przeciwnie nie dokonuje się w stanie zwierzecym uciekaj albo walcz.

    Ludzie widzą świat jako zwierzeca walkę bo ta sztucznie ustawiana hierarchia jest zwierzeca dominacją. Tak naprawde walczy się z swoim socjalizowaniem patologicznym

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka