Dodaj do ulubionych

Rosjanie a Nestor Machno

04.09.19, 14:26
W Rosji w publicystyce ciągle żywe jest odwoływanie się do tej postaci jako negatywnego synonimu buntu chaosu bezprawia. Trochę jakby Niemcy mówili dotąd o powstańcach warszawskich polnische banditen.

Wolne Terytorium było oddolnymi siłami samoobrony ukrainskich chłopów. Prawdziwymi, nie tak jak oni sami odwołują się w Donbasie do terminu opołczenie, czyli kryminalistów zrzuconych z Moskwy. CHłopi byli całkowicie zadowoleni z Nestora Machno. Co w zamian dostali? Klęski głodowe. Z punktu widzenia współczesnego Nestor Machno jest bardziej nowoczesny niż miniony carat i komunizm.
Edytor zaawansowany
 • dotera 04.09.19, 14:34
  Nestor Machno jest takim bardziej dzikim Piłsudskim. Potomek Kozaków, biedny chłop, który chciał niepodległości Ukrainy na sposób anarchistyczny. Piłsudski szlachcic, zubożały, który chciał niepodległości Polski na sposób socjalistyczny. W ostateczności obydwoje chcieli powstania narodowego. Obydwoje zabłysnęli na tej samej wojnie. Machno był w Polsce sądzony i uniewiniony . Cieszył się tu respektem i Polacy byli go bardzo ciekawi.
 • dotera 04.09.19, 15:03
  Myślę, że różnice było geograficzne.

  Z jednej strony mamy promieniowanie Zachodu z drugiej Moskwy. I pomiędzy narody pod zaborem rosyjskim. Piłsudzki był Polakiem pod zaborem rosyjskim i był socjalistą. Pod tym samym zaborem Machno był całkowicie pod butem rosyjskim bez tradycji panstwowej i był więc anarchistą. Gdzieś na zachodzie Polski Dmowski był nacjonalistą. Podczas gdy na zachodzie Ukrainy Petlura był socjalistą.

  I jakby doszli do władzy na trwałe wszyscy robiliby pewnie to samo.
 • dotera 04.09.19, 14:51
  Największym gwarantem bezprawia w Rosji jest nieodmiennie silnie scentralizowana władza. Tyle ze w ZSRR przynajmniej budowano wszędzie zakłady pracy. A dziś jest po prostu sytuacja w której Moskwa i elity kolonizują gigantyczne terytorium. Potrafią ciężarówki z Moskwy wyjechać i pod chalupą na wsi ludziom śmieci wysypać. Nie mówiąc już o budowaniu wysypisk. Decentralizacja władzy jest w Rosji najistotniejsza sprawą. Anarchia oznacza tylko to ze wladza jest zdecentalizowana już najbardziej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka