Dodaj do ulubionych

Gw inteligencja : demokraci czy republikanie?

14.10.19, 11:16
Cały czas Wyborcza mówi o zagrożeniu demokracji.

Ale ja cały czas jeśli chodzi o wpisy komentatorów widzę wpisy z pogardą wobec plebsu i poczucie elitaryzmu. Jeśli Wyborcza mówi o sądach, przestrzeganiu prawa, populizmie to są to pozycje czysto republikańskie. Demokratyzm zaś mówi o tym ze trzeba coś zrobić z upodmiotowieniem społecznym.

Jest taki paradoks ze prawica chetniej odwołuje się do słowa republika, a lewica do demokracja, ale dziś w praktyce jest dokładnie odwrotnie. Lewica całkowicie zarzuciła kwestie demokracji ( dyżurne kwestie feminizmu, ale tylko dlatego bo elity widzą ze to gra na ich korzyść) , natomiast prawica dużo odwołuje się do opozycji bycia wobec państwa jako reprezentującego tylko pewną grupę
Obserwuj wątek
  • dotera Re: Gw inteligencja : demokraci czy republikanie? 14.10.19, 11:23
   Poł roku temu czytałem tekst pani z lewicy na temat jakiegoś faceta z usa. Nie pamiętam czy on czasem nie był jednym ze strzelców. I tam było ze on odwoływał się do ideologi lewicowej, a pani udawadniała ze to pozycje skrajnej prawicy. Owszem dziś może tak, ale w 20 wieku sądzę ze to były tematy lewicy , które wskazywała.

   Ta zmiana nastąpiła radykalnie czego symbolem jest kwestia globalizmu.

   Dziś globalizm to wróg prawicy. Lewica mówi o potrzebie gloalnych rozwiązań zaś. To wrecz jej główny konik.

   Ale w latach 90tych było mnóstwo marszy antyglobalistycznych i to była czysta lewica. Od skrajnej do centrowej. I był taki artykuł : Na marszu szło małe ugrupowanie konserwatywne. Wszyscy byli zdziwieni : co tam robi prawica. Dziś antyglobalizm to główny temat prawicy . Ironia dziejów.

   Przyglądajmy się bardziej rodzynkom niż ciastu. Bo dziesiejsze zadziwiające rodzynki to jutrzejsze ciasta
   • dotera Re: Gw inteligencja : demokraci czy republikanie? 14.10.19, 12:28
    Dziś tym rodzynkiem jest KOnfederacja. Korwin powiedział ze za cztery lata mają większość w sejmie.

    Czy to tylko gadka polityka? Nie wiem. Trumpa nikt nie traktował nigdy poważanie. Dzis jest prezydentem.

    Mam wrażenie, że właśnie o to chodzi. Przegrywają środowiska które były przekonane ze historia jest po ich stronie, bo są kontynuacją mainstrimu. A przecież w historii jest dokładnie odwrotnie. Nigdy kontynatorzy nie wygrywają. Przychodzą ludzie z boku jako nowa fala władzy. Na trybunach przed moskiewskimi paradami następnymi rządzącymi byli ci którzy stali najdalej od obecnie rzadzącego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka