Dodaj do ulubionych

Co źle robimy opisując swoją wizję projektantowi?

07.04.15, 01:26
Zleciliśmy firmie projektowej projekt mieszkania 63m2, swoją decyzję podjęliśmy na podstawie pozytywnych opinii w internecie oraz wstępnej rozmowy w biurze (byliśmy na trzech takich rozmowach). Biuro ma stawki standardowe i funkcjonuje na rynku od kilku lat.

W sumie mieliśmy cztery spotkania w biurze oraz wysłaliśmy dwa maile dotyczące dotyczące naszych oczekiwać. Za każdym razem wydawało się, że właścicielka biura doskonale nas rozumie, ale projekt oraz jego poprawka (po kolejnej rozmowie i mailu) nas rozczarowały. Według umowy mamy prawo do drugiego projektu "od podstaw" i na ostatniej rozmowie w biurze zdecydowaliśmy się skorzystać z tej możliwości. Obawiamy się jednak, że znowu nie zostaniemy zrozumiani w kwestii estetyki (wobec układy funkcjonalnego nie mamy zarzutu).

Dla osób, które zostały zaciekawione naszą sytuacją w drugim poście są nasze maile opisujące naszą wizję oraz linki do albumów z wizualizacjami. Bardzo proszę o konstruktywną krytykę tego co napisaliśmy, co zrobiliśmy źle i co można poprawić. Bardzo bym była wdzięczna za fotografię wnętrz, które mogłyby zainspirować projektantów.

Za każdą uwagę będę bardzo wdzięczna.
Edytor zaawansowany
  • yovenna 07.04.15, 01:42
    (mail dotyczył też kwestii układu ścian, ale tutaj nie mamy zastrzeżeń więc kopiuję tylko fragmenty dotyczące stylu/estetyki)

---
    II. STYL

Wraz z mężem poświęciliśmy kilka godzin na przeglądanie magazynów o tematyce wnętrzarskiej. Praktycznie w 100% jesteśmy zgodni co tego co nam się podoba:

1. Minimalizm/nowoczesność, w szczególności przestronność, prostotę i funkcjonalność. Brak zbędnych ozdób i bibelotów. Dużo schowków, które nie rzucają się w oczy. Innowacyjne, sprytne rozwiązania. Brak ozdobników na meblach – gładkie pierzchnie, brak uchwytów.

2. Nie chcemy odstraszać 'nowobogactwem' - nie interesują nas skóry i inne elementy wystroju kojarzone z prestiżem. Chcemy aby nasze wnętrze było harmonijne, coś na zasadzie stylu zen (spotkałam się z takim określeniem, ale nie wiem czy jest poprawne) i 'zapraszało' gości swoim wyglądem do środka.

3. Przeglądając czasopisma oboje doszliśmy do wniosku, że podobają nam się tapety o geometrycznych kształtach. Abstrakcyjne, więc listki, kwiatki i gałązki odpadają, podobnie jak tapety w stylu glamour. Monochromatyczne, ale nie tylko.

4. Tworząc nasze wnętrze można się pobawić fakturami tkanin – lubimy.

5. Rozważamy również panele 3D (fakturę ścian), ale podobają się nam tylko te w których łączenie nie rzuca się w oczy.

6. Charakter wnętrza nie powinien być ani tzw. męski, ani tzw. kobiecy.

7. Można powiedzieć w skrócie, że wnętrza prezentowane w czasopiśmie M jak Mieszkanie zazwyczaj nam się podobają, a wnętrza prezentowane w czasopiśmie Moje Mieszkanie wręcz przeciwnie (za dużo się w nich dzieje, za dużo ozdóbek, zbędnych rzeczy i ornamentów).

Na razie to przychodzi nam do głowy. Jeżeli będzie miała Pani jakieś pytania to proszę pisać, ja również się odezwę jeżeli wpadnę na jakiś pomysł.

---

Efekt: imgur.com/a/mc0D3#0

Mój komentarz: Pierwszy raz zobaczyliśmy te wizualizacje w biurze i zdziwiły nas bardzo brzozy (wszak w punkcie 3 jasno piszemy jakiego typu tapety odpadają). Trochę nas to zaniepokoiło - w sensie nie sama tapeta, ale samo niezrozumienie. Uznaliśmy, że to głupia, mała pomyłka, którą w wizualizacji można zmienić jednym kliknięciem więc nie ma sensu się nad tym za bardzo rozwodzić. Kolejny mail był już dłuższy.
  • yovenna 07.04.15, 01:50
    Taki mail wysłaliśmy po otrzymaniu pierwszego projektu.

---
    Na ostatnim spotkaniu omówiliśmy wiele spraw i zostawiliśmy u Pani nasze odręczne notatki. W tym mailu chciałbym jeszcze raz podsumować to, co wydaje nam się najważniejsze po dyskusji. W związku z tym, że nie jesteśmy specjalistami możemy opisać tylko to co wydaje się nam “nie-nasze” w zaprezentowanej wizualizacji. Nie mamy ulubionego koloru, wzoru, materiału, kształtu ale ważny jest dla nas sam odbiór wnętrza oraz jego dopasowanie do naszego codziennego życia (zarówno z punktu widzenia układu funkcjonalnego jak i estetyki). Mam nadzieję, że poniższy tekst pomoże ustalić o co nam chodzi. W razie jakichkolwiek niejasności proszę się z nami kontaktować.

1. Układ funkcjonalny.
    (...)

2. Estetyka.

- taka ilość drewna nas przytłacza, nie mówimy nie dla drewna, ale nie chcemy mieć takiego uczucia przytłoczenia przez drewno (łazienka nam się podoba w 100%, tam drewno nas nie przytłacza).

- całe wnętrze jest dla nas w odbiorze smutne/nostalgiczne/jesienne, to zdecydowanie nie-my. Chcielibyśmy, aby nasze wnętrze (w szczególności część dzienna) napawało radością, energią, żywotnością, wiosną, młodością itd. Nie są ważne dla nas użyte kolory, ważne jest dla nas ogólne odczucie. Chcielibyśmy aby wnętrze pasowało do naszego stylu życia, a dużo częściej można nas spotkać na luźnych spotkaniach towarzyskich z osobami około 20stki i na wieczorach z grami planszowymi (razem z siedzeniem na dywanie) niż na rozmowach o polityce, przy drogim winie z 40latkami.

- chcielibyśmy, aby wnętrze w odbiorze było bardziej nowoczesne/minimalistyczne/japońskie/zen niż współczesne/klasyczne, ale możliwe, że źle używamy definicji stylów (posiłkowaliśmy się internetem (definicje, między innymi, ze strony czterykaty.pl). Dla nas w odbiorze zaproponowane wnętrze jest współczesne (takie jakie teraz się projektuje dla par w wieku 30-40lat), przy czym niektóre wnętrza oznaczone na internecie jako współczesne podobają nam się gdy mają w sobie więcej minimalizmu i nowoczesności.

- chcielibyśmy, aby pomieszczenia pasowały do siebie jako całość, ale żeby każde miało swój charakter. Te same elementy wiodące, na przykład powtarzający się motyw na tapecie będzie dla nas pewnym rozczarowaniem. Chcemy raczej mówić: “O! Jakie wspaniałe wnętrze” (tak było w przypadku porównywania WC i łazienki z pierwszej wizualizacji - były spójne z punktu widzenia stylistyki, ale jednak różne) niż “O, znowu taka sama tapeta/front/kształt”.

- NIE PODOBAJĄ nam się realistyczne motywy (kształty na tapecie) we wnętrzu: DRZEWA, gałązki, listki, zwierzątka, kwiatki. Nie chcemy imitacji zewnętrza we wnętrzu. Nie podobają nam się również wszelkie inne imitacje (na przykład (wypukła) tapeta imitująca cegłę).

- jesteśmy parą, o ścisłych umysłach (informatyk i matematyk) i może dlatego lubimy ABSTRAKCYJNE, powtarzalne wzory geometryczne (w biurze zostawiliśmy kilka przykładowych wzorów tapet, które nam się podobają i które mogą posłużyć za ewentualną inspirację)

W skrócie czego oczekujemy po estetyce:

- minimalizm (w formie i przestrzeni, brak zbędnych elementów - “przeszkód”, które trzeba wymijać, a które nie pełnią żadnej funkcji)

- nowoczesność (funkcjonalność, nowoczesne rozwiązania we wnętrzu, meble o wielu funkcjach)
    - każde pomieszczenie jest indywidualne (m.in brak wiodących motywów na tapetach w różnych pomieszczeniach), ale wnętrze, jako całość, jest spójne
    - mniej powagi/dorosłości/prestiżu/tradycji.
    - wnętrze to dla nas wnętrze, nie chcemy mieć realistycznych i/lub imitujących naturę motywów w mieszkaniu, ale chętnie zobaczymy geometryczne, abstrakcyjne wzory na tapetach.

---
    Projekt został poprawiony w taki sposób: imgur.com/a/v6PzH#0

Czy nasze rozczarowanie jest zasadne?
  • karolinak10 02.05.15, 16:52
    Witam,
    Sama jestem architektem wnętrz i dla mnie to wszystko jest zrozumiałe.
    Obie przedstawione tu koncepcje (aranżacje) są bardzo podobne, zgadzam się że za dużo jest elementów drewnianych. Każda z tych koncepcji powinna być zupełnie inna, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie, oświetlenie jak i kolorystykę. Jeśli projektant dobrze Państwa nie zrozumiał to dobrze jest mu przedstawić swoją wizję poprzez podesłane mu np.: przykładowe projekty (znalezione w internecie), linki z materiałami lub meblami, które się Państwu podobają, chyba że są jakieś elementy, które na pewno mają się znaleźć w mieszkaniu to też fanie byłoby podać. Proponuję także wybrać te elementy, które się Państwu podobają z tych 2 koncepcji i powiedzieć projektantowi, które elementy nie są tu mile widziane.

Pozdrawiam
    Karolina
    www.mieszkajmilo.pl
    --
  • agus-ka 03.05.15, 00:24
    Nie wiem co robicie źle, ale jak czytałam Twój opis to spodziewałabym się lekkiego, jasnego wnętrza z ostrymi akcentami albo bardzo wyraźnymi tapetami na małych powierzchniach. Spodziewałabym się też chowanych w ścianach półek, regałów itp. Mam wrażenie, ze tylko kuchnia jako tako wygląda. Salon i sypialnie jak dla mnie wylewają się na pokój zagracając go już na etapie projektu. Ten kolor drewna w zestawieniu z dokładnie takim samym kolorem drzwi zabija całą powierzchnię mieszkania.
    Może faktycznie wybierzcie jakies przykładowe pomieszczenia i zlinkujcie?
    A co mówi projektant na temat waszych uwag?
  • kredka.zielona 04.05.15, 22:17
    nie mogłam znaleźć wnętrza, które sobie po tym opisie wyobraziłam

mam tu bardzo zbliżone, z tym że dałabym tu bardziej zamknięte szafki i kolor zieleni trawiastej i ciepłej żółci - tak odebrałam Twój opis, ale nie jestem projektantem

nowoczesne półki, jasne a meble tapicerowane i stoliki a la lata 50-60, do tego wzory geometryczne jak piszesz

wklej jakąś swoją inspirację :)

homeadore.com/2014/06/23/interior-di-int2architecture/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+homeadore+%28Home+Adore%29
    oczywiście z mniejszą ilością ozdób, ale jakiś wazon by się przydał i kwiat w dużej donicy ;)
  • ewa_kopecc 05.05.15, 18:51
    Z projektantem to trzeba mieć kontakt przez cały czas aranżacji i wykańczania mieszkania, nie wyobrażamy sobie żeby było inaczej.
    Pozdrawiamy, Zespół Decoroom
  • yovenna 05.07.15, 15:25
    Dziękuję za odpowiedzi :) Dalsza dyskusja toczyła się na forum Wnętrza Mieszkań: fotoforum.gazeta.pl/72,2,35,157213414.html

W skrócie okazało się, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd (żeby nie powiedzieć oszukani) przez biuro projektowe. Zrezygnowaliśmy z nich, teraz szczeliwie trafiliśmy na poważną osobę i z kontaktu jak i projektu jesteśmy bardzo zadowoleni :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka