Dodaj do ulubionych

Gustaw Zemła i jego orły. "Trzy pokolenia? To b...

02.11.12, 21:34
Bardzo w porządku, że Pan Profesor mówi, że to bzdura z tymi trzema pokoleniami, i bez względu na idee powstania takowego, pomniki nie przedstawiające konkretnych osób, np. Hitlera, należy szanować, z odpowiednim komentarzem na cokole oczywiście.
Edytor zaawansowany
 • dziewski 02.11.12, 22:10
  Panie autorze!
  Pan jak nie ma rozeznania w temacie, to niech pan się nie wychyla z szeregu. Pisze pan ironicznie o pomniku Czynu Polaków. Co pan wie o początkach Szczecinian? Gdyby pan był zdolny do czynienia dobrze, to by pan wprzudzi, zanim cokolwiek napisze dokonał rozeznania. Żyją jeszcze Pionierzy Szczecina. Mógłby pan z którymś porozmawiać. Być może by z jego wypowiedzi coś przedostało się przez pańską - jak mniemam - twardą skórę i być może by pan się dowiedział jakich to czynów dokonywali Polacy - nie tylko tu na ziemiach odzyskanych.
  Niech no pan może na łamach Gazety.pl opowie o swoich czynach. Cóż to dobrego dokonał pan i panu podobni. Pokażcie swoje dzieło! Pokażcie te wszystkie firmy, któreście wdeptali w ziemię, albo rozkradli. Pokażcie! Promujecie Sedinę i wierzę Quistopa jako symbole Szczecina - tyle że Szczecina nie polskiego. W trakcie zadeptywania jest, nasz polski zabytek- kino Kosmos. O niego się pan nie upomni. Z niego też pan potrafi się tylko naigrawać. Powiem panu. Naród który nie szanuje swoich przodków i swoich śladów, jest narodem straconym. Powiem jeszcze panu, że bloki powstałe za czasów gierkowskich to PRL-owska alternatywa, dla sanacyjnych slumsów. Jedź pan na wieś. Zobaczy pan dzieło, swój czyn jakiegoście dokonali, po transformacji ustrojowej.
  - I to taki śmie, kpiąco wyrażać się o Polakach, którzy - najczęściej - nie ze swojej winy znaleźli się tu, na tej zniszczonej, pokrytej gruzami ziemi i wydźwignęli ją z ruin.
  Pokaż człowieku te swoje ogrody pływające. Gdzie one są. Pozostał po nich bohomaz loga szczecińskiego. Budujecie filharmonię, stadion, a wiaduktu nad torami wzdłuż ulicy Pomorskiej w Szczecinie Dąbiu, jak nie było tak nie ma. Zastanowiłeś się ile tam tracone jest paliwa i czasu? Przypilnuj. Nie raz całe Dąbie jest zatkane. - O tym to ty nie napiszesz.
 • Gość: obywatel IP: *.dynamic.chello.pl 02.11.12, 22:27
  Jako obywatel zauważyłem że pomnik ten trzema orłami nazwany jednoznacznie kojarzony jest z komunistycznym systemem.
  W ramach świeckiej tradycji składają tam kwiaty towarzysze z PZPR i SLD. Nie przyjęło się natomiast wśród dzieci towarzyszy składanie tam kwiatów i ceremonie ślubne świeckie.
  Córka tow. Kwaśniewskiego Aleksandra też wybrała ceremonię kościelną.
  Nijak dorabianie ideologii orłom nie pomoże. Są bo są, ale są puste.
  Tylko grochówka 1 maja dla towarzyszy ożywia to miejsce....
 • Gość: cha IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.12, 05:09
  żyją jeszcze tow. którzy pomszczą te obelgi cha.
 • maxymus1 03.11.12, 01:07
  z tym Panem co się podpisał, Dziewski, to ja się w 100% -tach zgadzm. i wiele cynizmu władz bym jeszcze dodał.
 • Gość: szabla IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.11.12, 09:50
  @dziewski,
  dawno nie czytalam podobnego belkotu. Tak moga myslec tylko sieroty po komunizmie, ktorym towarzysze przez lata skutecznie wmowili jakis powrot do macierzy, walke o polskosc Szczecina z pruska nawala i rewizjonizm imperialistow z Bonn. Wsteczniactwo i bogoojczyzniany patriotyzm rodem z XIX wieku, ot co.
 • Gość: misiek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.11.12, 10:32
  Moja mama też odgruzowywała Szczecin po wojnie i nie jest specjalnie dumna z tych orłów. A swoją drogą plotki w KW PZPR mówiły, że autora pomnika wybrano, bo był zaprzyjaźniony z P. Jaroszewiczem.
 • Gość: eSka IP: 212.2.126.* 02.11.12, 23:40
  Pomnik w tak dobranej przestrzeni ma w sobie coś z ducha i materii, że skupia ludzi i uwagę.
 • Gość: sześciesięciolatek IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.12, 07:38
  Panu artyście dziękuję za pomysł. Zawsze przecież mogła powstać gwiazda radziecka. A z wypowiedzi tow. Jana Stopyry wychodzi typowy człowiek PZPR-u. Straszyć, odbierać, rozkułaczać, załatwić i zdawać raport do SB. Ale co począć to już taka osobowość ! A najbardziej przykre jest to, że ktokolwiek na tego typa oddał w wyborach swój głos.
 • Gość: patriota IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.12, 10:33
  Pan Stopyra wytłumaczył już dlaczego nie mogłem przez 30 lat w komunie mieć telefonu, bo dyrektor kabli w Załomiu dał miedź na ten komunistyczny pomnik i nie było miedzi na drut.
  Toż to nadaje się do prasy!
  Co za system co za ludzie!
  Dyrektorowi Załomia dobrze byłoby przypomnieć
 • Gość: grzegorz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.11.12, 13:46
  towarzysze z Solidurności zadziałali, ukarali i dzisiaj juz nie ma fabryki w Załomiu. Pewnie jesteś z tego powodu dużo szczęśliwszy???
 • Gość: patriota IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.12, 16:43
  Widzę Grzegorzu że nie znasz historii Załomia i jego upadku.
  Lewica nie interesuje się klasą robotniczą i zakładami produkcyjnymi, dzisiaj lewica interesuje się heppeningami z homoseksualistami na rowerach, narkotykami, małżeństwami homoseksualnymi a ludzi pracy mają gdzieś.
  Tak więc wiedz że to nie S. zlikwidowała Załom, tylko system który tworzą ci którzy zlikwidowali stocznię.
  Ale ty to Grzegorzu wiesz, tyle że nie powiesz. Jest czas prawdy i prawda ekranu
 • Gość: grzegorz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.11.12, 22:30
  ciekawe rozróżnienie, ten system, to właśnie "dzieło" działaczy "S", to oni są jego beneficjentami. Np. Stoczni nie ma, Zarząd "S" Stoczni działa i bierze kase za państwowych etatach,
  PS. Wiem jak upadał Załom.
 • evergreen111 03.11.12, 11:49
  Moim zdaniem pomnik jest po prostu PROSTY, PIĘKNY I EFEKTOWNY. Wyobrażacie sobie, jaki kicz by postawił tam Dźwigaj, autor "kelnera" z Placu Solidarności?
 • Gość: grzegorz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.11.12, 13:44
  w pełni popieram, to jeden z piekniejszych pomników w Szczecinie i okolicy. Ideologia jest tu zupełnie nie istotna.
 • Gość: marlena IP: *.dynamic.chello.pl 03.11.12, 15:00
  tak to wygląda .Sediny nie będzie i mamy kochać Orły
 • evergreen111 03.11.12, 21:59
  A co ma jedno do drugiego?
 • Gość: grzegorz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.11.12, 22:33
  nie ma i jakoś za nią nie tęsknię, bo specjalnie mi się ta "baba" nie podobała (ze względów estetycznych, a nie ideologicznych).
 • evergreen111 03.11.12, 22:01
  Nie stać cię na zapłacenie paru złotych za reklamę?
 • dziewski 09.11.12, 22:18
  W rozmowach z paru - przypadkowo spotkanymi ludźmi - dowiedziałem się, że "dobrobyt" jakiego dzisiaj doświadczamy, wszystkie katastrofy jakie się w Polsce wydarzyły i wszystkie śmierci samobójcze, są skutkiem działalności PiS-u, a przede wszystkim prezesa J. Kaczyńskiego.
  Komentował tego nie będę. Natomiast powiem, z takim społeczeństwem daleko nie zajedziemy. A już na pewno, godnego życia się nie doczekamy.
  - "dawno nie czytalam podobnego belkotu." Istoto - mam wątpliwości, czy ludzka - powiem ci żebyś trochę więcej myślała, może byś wtedy trochę więcej rozeznania miała. Tyle, że - jak podejrzewam - nie znasz jeszcze dobrze języka, który jest używany w kraju, do którego wyemigrowałeś. Najgorsze, że tacy jak ty kreują opinię o powojennej Polsce i o przemianach w Niej zachodzących.
  - "Dyrektorowi Załomia dobrze byłoby przypomnieć" - Przeczytaj tutaj: www.wszczecinie.pl/?page=artykul&id=14829
  Gość - grzegorz 03.11.12, 22:30 też ci powiedział prawdę.
  - Gość: marlena 03.11.12, 15:00 "tak to wygląda .Sediny nie będzie i mamy kochać Orły" Marleno Droga! "Prawdziwi Polacy, swego, narodowego symbolu - Sediny" na pewno się postarają i doprowadzą do jego erekcji. Póki co pociesz swoje oko, w zastępstwie pomnikiem - "jakże sławnego polskiego bohatera" - Bartolomeo Colleoniego.
  Zauważę, że znaczna ilość zlikwidowanych szkół przynosi - oczekiwane przez rządzących - efekty. One już teraz dają pewność, że Polski Hymn narodowy, niezadługo się zdezaktualizuje. Jedyne co mnie pociesza, że długo nie pociągnę i nie będę musiał patrzeć na "wyrost dobrobytu" w Polsce pod rządami PO.
  .
 • dziewski 17.11.12, 22:05
  Szczeciniacy Radni w liczbie 31 i osobowym składzie jak pokazano tutaj:
  www.szczecin.pl/UMSzczecinSwiat/chapter_59136.asp
  pod przewodnictwem Jana Stopyry – byłego Prezydenta Szczecina, na jednej z ostatnich, październikowych sesji przegłosowali uchwałę o odbudowie „Pomnika Sediny” – germańskiego symbolu miasta Szczecina.

  Poczytajcie sobie o wyczynach naszych, zachodnich sąsiadów sprzed – niespełna – 75 lat tutaj:
  www.bryk.pl/teksty/liceum/historia/xx_wiek/24266-bilans_i_skutki_ii_wojny_%C5%9Bwiatowej.html

  Przypomnę. Ten naród rozpętał największą w historii ludzkości wojnę, która pochłonęła – jak podano pod wskazanym adresem – ponad 72 mln ludzi. Nieszczęścia sprowadzone na ludzkość, przez ten naród są niewyobrażalne.

  To wygląda tak, jakbyśmy – My Polacy – składali hołd „Niemieckiej Nacji” za „Zburzoną stolicę Warszawę” i za zgliszcza innych miast i wsi, a przede wszystkim, za śmierć 5,8 mln polskich obywateli.
  Czy Polacy, którzy oddali swe życie, w walce z germańskim najeźdźcą, na różnych frontach Drugiej Wojny Światowej wywołanej – jak wiemy – przez zwyrodniałe Niemcy, nie będą się w grobach przewracać? A przede wszystkim, czy taki – niecny – czyn, nie ściągnie na nas, Polaków jakiegoś nieszczęścia?

  Przez willę, rzemieślnika Gruneberga Szybki Tramwaj nie połączy lewobrzeżnego Szczecina z Prawobrzeżem. Zamiast zbudować Polską wieżę widokową na polanie widokowej przy jeziorku Szmaragdowe – podejmowane są starania odbudowy wież Quistropa i Bismarcka –skądinąd także „Wielkiego Przyjaciela Polaków”.
  Nic tylko zapytać: Kto sprawuje rządy w – zdawałoby się - polskim Szczecinie?
  Teraz tylko czekać, czy szczecińskim Radnym, któregoś pięknego dnia nie wpadnie do głowy pomysł zburzenia Zamku Książąt Pomorskich, albo ewentualnie nadania mu nowej nazwy – Np Zamek Carycy Katarzyny. Jako że, jak wieść gminna niesie ona się w pobliżu Zamku urodziła i mieszkała.
  Jako że czuję się osamotniony, ze swoimi poglądami, nic mi nie pozostaje, jak powiedzieć: Nie krępujcie się „Polscy Patrioci” sprawujący władzę w mieście Szczecinie i bez krępacji niszczcie wszystko co polskie. Jak słyszałem już co niektórzy Szczecinianie czynią przymiarki do zburzenia Pomnika Czynu Polaków. Bo niby jak nazwać wyśmiewanie jego wizerunku i symboliki?
  Na zakończenie miałbym do szczecińskich Decydentów prośbę. Moglibyście, dla zwykłej przyzwoitości – bo o szacunek dla ofiar Drugiej Wojny Światowej, jeszcze żyjących, Was nie posądzam – poczekać aż to pokolenie wymrze. Bo oglądanie i słuchanie o tym, co wyprawiacie jest dla nich – wprost – nie do zniesienia. Moi dwaj bracia zginęli, stryj stracił nogę, domostwo zostało zrównane z ziemią. Przez parę lat mieszkaliśmy w ziemiankach. (na podwórku było stanowisko armatnie)
  - Że też mnie przyszło doczekać takich czasów? Nie miał bym żalu do Was, gdyby tak któryś mnie sprzątnął. Jakoś sam nie mogę się na to zdobyć.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka