Dodaj do ulubionych

Świnoujście - Miasto burzy baterie nadbrzeżną

IP: *.stargard.mm.pl 18.01.06, 13:20
Niestety, ze smutkiem informuje że w Świnoujściu rozpoczęła się rozbiórka baterii nadbrzeżnej "Plantagenbatterie" /Bateria Parkowa/. Bateria powstała w latach 1908-1911 i byla później kilkakrotnie modernizowana. W Europie zachowały się tylko trzy tego rodzaju obiekty, pierwotnie wyposażone w moździerze 21-cm-Morser.
Największym skandalem jest to, że pozwolenie na wyburzenie baterii wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, Pani Ewa Stanecka. Decyzje podjęto mimo, że obiekt miał zostać wpisany do rejestru, znajduje się na granicu parku zdrojowego, a w koncepcji udostępnienia turystycznego fortyfikacji świnoujskich" miał pełnić funkcje zaplecza turystycznego. Świnoujscikei fortyfikacje dostaływ tym rodku markę produktu POT, a po częci obiektów przeprowadzono szlak forteczny, który w ywniku inwstycji zniknie.
Zniszcznie tego unikatowego zabyteku architektury militarnej ma kosztować miasto 300 000 zł. W najbliższej przyszłości znikna inne obiekty: podstawy radarów Wűrzburg Reise , bateria plot i zaporowa, które znajdują się na wydamch po zachodniej stornie miasta ( mają tam powstać hotele) i obiekty pod wschodniej stronie, które zlokalaliowane są w miejscu planowanego terminalu gazowego. Czesć ich pamięci!

za www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=264978
WKZ wstrzymał rozbiórkę, podobno nie wydał na to zgody. Jeśli powielam już post na GW to sorki. Może GW zainteresowała by się tym faktem. Prosze o przyłączenie się do akcji pisania maili. pozdrawiam
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka