Dodaj do ulubionych

dalej brak kontynuacji dzieła poprzedników i haos

12.07.08, 09:49
12 lipca 2008 - 6:00
Zamkowe tarasy nadal będą szare i puste
Miały być piękne kwiaty, ozdobne krzewy i żywopłot. Wszystko wskazuje jednak na to, że Zamek Książąt Pomorskich nadal będą okalać płyty i asfalt.


Zamek Książąt Pomorskich nigdy nie miał ogrodu i wiele wskazuje na to, że go mieć nie będzie. Swój raj za to nadal będą tutaj mieli miłośnicy deskorolek. (Marcin Bielecki)

Dyrekcja obiektu odstąpiła od pomysłu swoich poprzedników, którzy zamkowe tarasy chcieli przekształcić w bujny ogród.

Roślinność miała pojawić się na tarasie wschodnim i południowym. Planowano posadzenie m.in. krzewów iglastych, bukszpanów, cisów, bylin oraz roślin sezonowych. W miejscu płyt miał pojawić się także trawnik oraz kwiaty. Projektanci ogrodu chcieli, by dominowała w nim niskopienna roślinność, która nie przysłaniałaby zabytkowej budowli. Zamek chciał nawet zatrudnić ogrodnika, który czuwałby nad pielęgnacją roślinności.

Prace nad urządzeniem ogrodu były bardzo zaawansowane. W ubiegłym roku powstał projekt oraz kosztorys prac. Jego budowa miała być zrealizowana przede wszystkim ze środków unijnych. Konrad Szulc, poprzedni zastępca dyrektora Zamku, który był głównym orędownikiem projektu, nie zdążył wcielić pomysłu w życie przed odejściem z funkcji. Nowa dyrekcja przekształceniem tarasów w ogród już się nie zajęła.

- Ten projekt był dość kontrowersyjny - uważa Roman Biłas, zastępca dyrektora Zamku Książąt Pomorskich. - Dochodziły do nas różne głosy na ten temat, dlatego postanowiliśmy jego realizację zawiesić.

Czy na tarasach bardziej estetycznie wyglądają asfalt i płyty, czy lepsze byłyby rośliny - Roman Biłas nie chce się wypowiadać.

- Pomysłów na Zamek jest wiele - mówi. - Dlatego niezbędne jest stworzenie tzw. programu konserwatorskiego dla całego obiektu. Będzie on wyznacznikiem wszystkich prac remontowych, jakie będą w przyszłości wykonywane na terenie Zamku i w jego obrębie. W tej chwili na każdą, nawet najmniejszą pracę, potrzebne jest osobne pozwolenie od konserwatora zabytków.

Program konserwatorski zostanie stworzony przez zespół składający się z kilku osób. W jego skład wejdą m.in. dr Janina Kochanowska, historyk sztuki oraz Janusz Nekanda-Trepka z Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta. Wspomogą ich pracownicy Zamku. Pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się 24 lipca. W ciągu kilku tygodni program konserwatorski ma być gotowy.

Czy znajdzie się w nim pozwolenie na urządzenie ogród, nie wiadomo. Roman Biłas zapewnił nas jedynie, że temat ten zostanie na spotkaniu poruszony.


Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka