czy można ocieplić ściany od wewnątrz pomieszczeń. Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mieszkam w domku jednorodzinnym. Chciałabym ocieplic ściany. Ale najlepiej
    dla mnie (wykonać można samemu i mniejszym nakładem pracy) byłoby to zrobić
    od wewnatrz. Zewnatrz jest juz elewacja docelowa, trzeba byłoby zmieniać
    wszystkie parapety zewnętrzne (20 szt), 1/2 m opaski ozdobnej wokół budynku
    itp. Czy jest taka możliwość aby ocieplić ściany od środka. Można byłody też
    robić to etapami. Dziekuje za odpowiedż.
    • Nie oplaca się od środka:za ociepleniem może sie zrobic grzyb bo rozklad
      temperatur w murze i na przejściu moze dac "punkt rosy"za ociepleniem. Przy
      ociepleniu od wewnatrz szybko się nagrzewa dom ale też szybko wyziebia-jezeli
      ocieplenie jest na zewnątrz to w murze kumuluje się ciepło no i wilgoc nie
      grozi.Mam dom w podobnym wykonczeniu i chcę go sam ocieplac na wiosnę-to
      wszystko robią ludzie............
    • Izolowanie termiczne ścian od wewnątrz nie jest polecanym sposobem na
      rozwiązanie tego problemu. Im bardziej przemarzają ściany, tym mniej metoda ta
      kwalifikuje się do wykorzystania. Stosujemy je w niezwykle rzadkich
      przypadkach, wtedy gdy z powodów technicznych na przykład przy elewacjach
      zabytkowych objętych ochroną konserwatorską nie możemy zastosować innej metody.
      Ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz powoduje zaburzenia stabilności procesów
      związanych z wnikaniem wilgoci w "przegrody", może to stać się przyczyną
      rozwoju pleśni i grzybów. Zastosowanie tego typu docieplenia nie likwiduje
      ponadto tzw. mostków cieplnych i powoduje zmniejszenie powierzchni
      pomieszczenia. Decydując się na tę metodę, trzeba pamiętać o szczelnym ułożeniu
      paroizolacji bezpośrednio nad warstwą docieplenia, a także zapewnić lepszą, niż
      to konieczne w normalnych warunkach, cyrkulację powietrza.
      Jeśli jednak ściany nie są szczególnie narażone na zawilgocenie, a w
      pomieszczeniu sprawnie działa wentylacja, można wykonać docieplenie ich od
      wewnątrz, choć optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie tych prac na elewacji
      budynku.
      Docieplenie ścian od zewnątrz jest zdecydowanie najbardziej skuteczne, dlatego
      jest najczęściej stosowane.

• Mieszkam w domu zabytkowym, objętych ochroną konserwatorską. Moge ocieplić
      mieszwanie wyłącznie od środka. Proszę napisać, jak zrobić to najlepiej.
      • dzien dobry.
        Tak , mozna. Najlepiej w budynkach o mechanicznej wentylacji , gdzie
        wilgoc usuwana jest na biezaco. Pomiedzy izolacje a plyty kartonowo-
        gipsowe bezposrednio na konstrukcje-stelaz nalezy ulozyc folie
        paroizolacyjna , a najlepiej zamiast folii paroizolacyjnej folie
        izolacyjna wielowarstwowa powlekana aluminium a zlacza skleic tasma
        aluminiowa w celu uszczelnienia powierzchni. Bezposrednio na folie
        przykrecic plyty kartonowo-gipsowe. Nalezy pamietaco fakcie iz taka
        izolacja nie jest rownie skuteczna jak z zewnatrz z powodu: 1)
        ograniczonej grubosci izolacji ( do 5 cm od wewnatrz , 15-20 cm przy
        ociepleniu zewnetrznym) 2) niemozliwosc unikniecia tzw. mostkow
        termicznych. Wazne aby dom sam w sobie byl suchy tzn .brak problemu
        wilgoci z powodu wud gruntowych czy r.r zaciekow. Zawilgocenie
        izolacji z welny mineralnej powoduje jej nieskutecznosc , grzyby i
        plesnie. Powodzenia,
    • Mieszkam w bloku z płyty, na dokładkę w tak zwanym mieszkaniu szczytowym.
      Mieszkańcy osiedla w obawie przed duzymi kosztami nie zgodzili się na
      ocieplenie budynku.
      Wobec powyższego w jednym z pokojów ściany zewnętrzne zabudowałem boazerią
      sosnową. Efekt termiczny jest natychmiast odczuwalny. Nie wiem jednak jak
      wygląda ściana pod tą boazerią.
      Czy taka boazeria również noże spowodować zagrzybienie?
    • atis1 napisała:

> Mieszkam w domku jednorodzinnym. Chciałabym ocieplic ściany. Ale najlepiej
      > dla mnie (wykonać można samemu i mniejszym nakładem pracy) byłoby to zrobić
      > od wewnatrz. Zewnatrz jest juz elewacja docelowa, trzeba byłoby zmieniać
      > wszystkie parapety zewnętrzne (20 szt), 1/2 m opaski ozdobnej wokół budynku
      > itp. Czy jest taka możliwość aby ocieplić ściany od środka. Można byłody też
      > robić to etapami. Dziekuje za odpowiedż.
      • Bzdura z tym grzybem powielana przez pseudobudowlańców od siedmiu boleści!
        Mam zrobione ocieplenie od wewnątrz od ładnych paru lat i wszystko jest OK.
        Ps.Niech pseudobudowlańcy napiszą jak odizolować się od niegrzejących zimą
        sąsiadów w bloku lub domkach szeregowych.
        • sam jestes pseudo, skad możesz wiedzieć co się dzieje pod ociepleniem zrobionym
          kilka lat wcześniej, jeżeli jeszcze go nie ściągłeś. A poza tym to popszednie
          wypowiedzi są prawdziwe i na twoje pseudo ocieplenie i dorodne pieczarki
          przyjdzie jeszcze czas. Takie skutki wychodzą z dużym opóżnieniem a czasem nawet
          w pierwszej kolejności na zewnątrz budynku a dopiero dużo póżniej czuć
          swądek.pozdro, prawdziwy fachura
          • Narcos filozofujesz a nie masz zadnego doswiadczenia ..Rozbieralem domy
            100letnie z izolacja wewnatrz i tam gdzie nie zacieka i niema wilgoci jest
            wszstko jak nowe , problem jak mamay sciany w ziemi niezaizolowane alebo leje
            sie woda z dachu .., wiec ludzie nie majacy doswiadczenia nie
            medrkujcie ...sasiad pali w kominku w scianach ocieplonych zenatrz i ma wciaz
            zimno ..ja mam ocieplone wewnatrz i po kilku minutach od walaczenia ogrzeania
            czuc bijace cieplo w domu .., Jerry
            • Mam ściany ocieplone wewnątrz od dawna i zawsze miałam cieplej niż
              moi sąsiedzi. Od lata mamy ocieplony budynek i teraz prawie zupełnie
              nie potrzbuję ogrzewać mieszkania, bez właczania kaloryferów jest
              w mieszkaniu 20 st.C, mieszkam na IX piętrze. Rozmawiam z sąsiadami
              i oni też prawie nie właczają ogrzewania.
              Dziwię się jednocześnie, że mieszkancy nie zgadzają się na ocieplanie,
              róznice są od razu widoczne. W mojej spółdzielni mieszkaniowej został
              zmniejszony po zakończeniu prac fundusz remontowy i zaliczka na CO,
              a te kwoty są przez nas wpłacane za ocielenie.

--
              <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
              amor vincit omnia - miłość zwycięża wszystko
            • Wielce szanowny i "doswiadczony" Jerry ! Jestes uparty jak koziol.Polowa domow
              amerykanskich jest zawilgocona.Prawie we wszystkich lazienkach jest
              grzyb.Dzieje sie tak z dwoch powodow:niewlasciwa izolacja scian zewnetrznych i
              brak wentylacji pomieszczen zawilgoconychtakich jak kuchnie
              lazienki,pralnie.Drogi Jerry pisze Ci o tym jako kierownik budowy w New Jersey
              przez 20 lat,obecnie na emeryturze.
              Wiekszosc domow,99%,budowana jest w systemie szkieletowym (w Polsce to sie
              nazywa kanadyjski,nie wiem dlaczego).Przestrzenie w panelach scian wypelnia sie
              izolacja i nastepnie w miare szczelnie zamyka od srodka plytami.W izolacji
              miesci sie punkt rosy i skraplajaca sie wilgoc nie ma ujscia,bo najczesciej
              jest zamykana od zewnatrz scianka z cegiel.W pomieszczeniach brak jest
              wentylacji grawitacyjnej a szczegolnie dotyczy to lazienek.W lazienka
              najbardziej narazonym punktem jest shower(natrysk).To wszystko dlatego,ze
              budynki mieszkalne byly wykonywane przez "doswiadczonych " fachowcow.Na
              szczescie teraz,od okolo 20 lat,obowiazuja scisle normatywy i inspektor z
              miasta nie pozwoli na uzytkowanie takiego domu bez wentylacji.W praktyce
              najczesciej inspektor nadal szuka termitow i innego paskudztwa a nie zwraca
              uwagi na brak wentylacji scian i pomieszczen wilgotnych.Takie jest zycie.
              Amerykanskie domy sa obliczone na 30 lat eksploatacji,lecz w rzeczywistosci
              stoja po 100 lat i dlatego jest problem z wigotnoscia pomieszczen.Latem
              aircondition,zima kominki-cieplo wedruje w obie strony i czasem trudno
              powiedziec czy to insulation inside czy tez outside.
              W Polsce jest inaczej,bo tu jeszcze nie uzywa sie klimatyzacji w domach.Tam
              gdzie czesto juz jest,np w sklepach,widac jak woda skrapla sie na szybach
              wystawowych.Tego nie powinno byc.Ta wilgoc powinna byc odbierana przez
              wentylacje,osuszane powietrze powrotne a cieplo wykorzystane do celow
              chlodniczych.Niestety,doswiadczeni fachowcy nie slyszeli jeszcze o rekuperacji
              ciepla i kondycjonowaniu powietrza.Niestety Jerry to nie tylko kwestia
              doswiadczenia to kwestia wiedzy...I'm sorry.
    • Ja też chciałabym wiedzieć jak z tym ociepleniem od wewnątrz jest na prawdę.
      Mieszkam w domu szeregowym pod opieką konserwatora zabytków.Są to domy szeregowe
      o grubości ścian 1,5 cegły.Ja mam mieszkanie szczytowe.Bardzo zimne.Frontowa
      ściana północna,a szczytowa zachodnia,ale częściowo zasłonęta przez sąsiedni
      budynek i nie jest oświetlona słońcem.
      Sąsiedzi którzy maja mieszkania środkowe maja duzo cieplej.Oni utrzymując
      temperaturę całą dobę w granicach 20 stopni płacą 2x mniej za gaz niż ja,a mam w
      dzień 18,a w nocy 16 stopni lub mniej.Dom jest podpiwniczony,ale ja mieszkam na
      niskim parterze,tak że poziom podłogi jest na poziomie gruntu.
      Przecież nie zacznę ocieplać tylko swojego mieszkania od zewnątrz.Jeden z
      sasiadów z innego bloku przymierzał się do takiej inwestycji,ale konserwator
      kazał mu wszystko przykryć płytka klinkierową i zrezygnował.Jeszcze jedna
      sprawa.Jak ocieplę od zewnątrz to okna,które nie są duże jeszcze bardziej
      "wejdą" do srodka i będzie ciemniej.
      Grzyba nie mam.Ciągle wietrzę,ale na wszelki wypadek meble mam odsunięte od
      ściany. Najpierw chciałabym spróbować ze ścianą szczytową od środka,ale jaki
      materiał zastosować najlepiej? Styropian,czy wełnę?
      Aha.Strop od strony piwnicy ocieplłam kilka lat temu styropianem,ale nie
      odczyłam specjalnie zmiany.Wydaje mi się,że cieplej zrobiło się tylko w piwnicy.
      • ja mam podobny problem, mieszkam w kamienicy na parterze, największy pokój
        graniczy z kortrarzem a ścianka jest bardzo cienka. Zimą jest w tym pokoju dużo
        chłodniej niż w pozostałych dwóch od strony sąsiedniego budynku. Cały czas myślę
        o dociepleniu tej ściany ale nie wiem czy od strony wewnętrznej czy od strony
        korytarza. Niby wilgoci nie mam, ale jak meble stały blisko tej ściany to na
        ścianie tworzyła się warstewka nalotu jakby pleśni. Więc co robić?
        • dzien dobry
          Problem plesni na scianie ( jezeli tworzy sie NA powierzchni farby
          lub tapety a nie POD farba lub tapeta ) spowodowany jest zimna
          sciana na ktorej skrapla sie woda i powoduje tworzenie sie
          plesni.Mozna na sciane z plasnia przykleic styropian w rolce (5 lub
          10 mm), pokryc go tapeta ochronna z wlokna szklanego i pomalowac.
          Minus - powierzchnia wrazliwa na uszkodzenia mechaniczne. Mialem
          taki sam problem i rozwiazanie jest skuteczne.
      • Problem z zimna polnocna sciana mozna rozwiazac przyklejajac do
        sciany styropian , pokryc go tapeta z wlokna szklanego i pomalowac.
        Styropian w "rolce" grubosci 1 cm poprawi znacznie parametry sprawi
        ze sciana benie bedzie zimna i nie bedzie sie skraplala na niej
        woda. Minus- latwo uszkodzic mechanicznie taka powierzchnie.
    • Ocieplanie od wewnątrz budynku jest równie bezpieczne jak jazda pijanego
      samochodem.
      Ryzyko wypadku w użytym przykładzie jak i wystapienia zawilgoceń ściany jest
      podobne.
      Niektórym udaje sie na chwile. Czasami trwa to kilka lat zanim wystąpią objawy.
      Zalezy to od:
      ston swiata, temperatury wew., tmeperatur na zew. (klimatu),wilgotniości wew.
      rodzaju sciany, grubości i rodzaju uzytego izolatora, staranności prac,
      sprawnosci wentylacji, ułożenia mebli i grzejników
      POwiem tak: jesl WSZYSTKIE te czynniki są akurat korzystne to mozna docieplić
      sciane od wew.
      w przeciwnym wypadku jest to niezwykle niebezpieczne. Zwyczajnie konieczny jest
      remont budynku.
      Znam przypadek kiedy to dopiero diagnoza onkologa skłoniła "budowlańca" do
      zaglądnięcia pod boazerie... z dociepleniem.

Powodzenia

Inżynier bud.

• mozna ocieplac siacny od wewnatrz i jest to bezpieczne jesli ocieplenie jest
        wykonane z naturalnych surowców. Polecam płytę klimatyczną firmy EPASIT. Są to
        płyty czystomineralne. Posiadaja zarowno wlasciwosci ocieplajace jak i
        dzwiekochlonne:) Jak działają: nadmiar wilgoci z pomieszczenia nie skrapla si na
        powierzchni scian lecz jest przyjmowany i jednoczesnie oddawany przez pory płyt.
        Płyty klimatyczne oddają te wilgoć powoli,az do momentu, w którym klimat w
        pomieszczeniu nie zosatnie unormowany. Zewnetrzna powierzchnia zostaje sucha i
        wolna od plesni...Sama takie plyty zamontowalam (mam mieszkanie w kamienicy).
        Dzieki temu koszt ogrzewania (w okresie grzewczym) jest niższy. Nie była to
        tania inwestycja ale warto!!! Polecam!!
    • Dzien dobry
      Mozna ale trzeba pamietac ze nie jest tak skuteczna jak zewnetrzna z
      powodu ograniczonej grubosci izolacji (do 5 cm od wewnatrz , gdie na
      zewnatrz kladzie sie 15-20 cm a nawet wiecej.) drugi problem to
      liczne nieuniknione mostki termiczne przez ktore tracimy cieplo.
      Przy ociepleniu domu nalezy pomyslec tez o ociepleniu dachu i
      podlogi. Jezeli zdecydujesz sie na ocieplenie od wewnatrz pamietaj o
      zalozeniu folii paroizolacyjnej lub dodatkowa warstwe izolacji z
      folii wielowarstwowej z powierzchnia z folii aluminiowej jako
      paroizolacje i dobrze uszczelnic tasma aluminiowa aby uniemozliwic
      przenikanie pary pod izolacje termiczna. Jeszcze jedno sciany domu
      musza byc suche, tzn; brak wilgoci w scianach od strony
      fundamentow , cieknacych rynien itd. W domu ocieplonym ta metoda
      jest odczuwalna roznica po ociepleniu , ale ze wzgledu na zuzycie
      paliwa do ogrzewania nie nalezy oczekiwac cudow , zuzycie jest
      niewiele mniejsze.W ten sposob nie zamienimy naszego domu na
      tzw "dom pasywny". Powodzenia :-)
      • Płyta klimatyczna do ociepleń od wewnątrz jest stosowana w przypadku kiedy nie
        można ocielenia zewnętrznego. Oczywiście wszyscy wiemy że fizyka budowlana mówi,
        że powinno się ocieplać od zewnątrz, ale co w przypadku kiedy jest to budynek
        zabytkowy, lub mieszkamy w bloku, w którym takie inwestycje nie są planowane?

W przypadku stosowania płyt klimatycznych, które są materiałem czysto mineralnym
        NIE stosuje się żadnych folii, nie zamykamy szczelnie każdego otworu w
        ścianie.Nie powstają mostki termiczne, a punkt rosy ma miejsce w płycie, dzięki
        czemu nie mamy problemu z wilgocią i grzybami!! (grubość dostępnych płyt
        20-100mm!!!)
        Zużycie paliwa do ogrzewania po zastosowaniu płyt jest dużo mniejsze

A domy pasywne to całkiem coś innego!!! Proszę pamiętać, że mówię to o przypadku
        kiedy nie możemy zastosować ocieplenia zewnętrznego!!! Nie każdy posiada wolno
        stojący dom, który może sobie obłożyć styropianem!!
    • MOżna a nawet trzeba, zwłaszcza jeśli nie ma innej możliwości. Przecież po to są
      te wszystkie dostępne na rynku rozwiązania. Niektóre z nich pozwalają na dość
      wszechstronne zastosowanie, dając wykonawcy szerokie pole do popisu, np płyty
      mineralne Ytong Multipor stosuje się do ocieplania ścian na zewnątrz, ale i od
      wewnątrz budynku, nadają się tez do ocieplania stropów:
      www.xella.pl/html/pol/pl/7285.php
      Podobno akurat w tym wypadku wizyta u onkologa nie grozi, bo to materiał
      paroprzepuszczalny, zapobiegający powstawaniu w budynku wilgoci, grzybów i plesni.
    • Na rynku dostępne są nowoczesne energooszczędne materiały do izolacji wewnętrznej. Dużo tańsze od tradycyjnych dociepleń zewnętrznych i pozwalające na wykonanie prac nawet w środku zimy.
      Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj
    • Oczywiście, że można! Oczywiście o ile mamy do czynienia z wełną mineralną, która zresztą wydaje się w obecnych czasach o wiele lepszym rozwiązaniem niż styropian.
    • Przy ocieplaniu przegród budowlanych od wewnątrz, każdorazowo należy wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe. Wyniki wskażą, czy w przegrodzie wystąpi wewnętrzna kondensacja pary wodnej, co może skutkować rozwojem pleśni i zagrzybienia. Niejednokrotnie wyniki wskazują na taką ewentualność, w przypadku ocieplania ścian od wewnątrz, ale na podstawie wyliczeń można określić, czy cały kondensat wyparuje w miesiącach letnich. Wówczas można ocieplać przegrodę od wewnątrz. Tak jak piszą inni Forumowicze, niezbędna jest również właściwa i skuteczna wentylacja. Co do obliczeń cieplno-wilgotnościowych można je wykonać np. korzystając z programu KI-Humidity firmy Knauf Insulation pod adresem knaufinsulation.pl/pl/program-obliczeniowe. Należy podać poszczególne warstwy materiałów budowlanych składających się na przegrodę oraz ich grubości.
      --
      e-Rzecznik Knauf Insulation

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.