08.09.10, 12:10
Sztuka nieobojętna
Zwykle widzimy na nich reklamy. Ale torunianie, zwłaszcza ci odwiedzający targowisko przy Szosie Chełmińskiej, przywykli już, że bilbordy mogą być również nośnikami artystycznych działań. Od 17 września do 17 października trwać będzie w Toruniu trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves.

Organizatorem festiwalu jest toruńska Galeria Rusz, czyli artyści Joanna Górska i Rafał Góralski. Byli oni jednymi z pierwszych w Polsce twórców zajmujących się umieszczaniem artystycznego przekazu na bilbordach. Ich prace pokazywane na nośniku przy targowisku zawsze skłaniają do refleksji na temat otaczającej nas rzeczywistości oraz nas samych. Taki jest też festiwal, który stworzyli. – Staramy się zapraszać artystów, którzy tworzą prace poruszające i dające głębsze spojrzenie na rzeczywistość – mówi Joanna Górska. – Sami jesteśmy przede wszystkim artystami, a dopiero w drugiej kolejności kuratorami. Współpracujemy z innymi artystami i właśnie poprzez współpracę kreujemy ten festiwal. Wyszukujemy takie prace, które korespondują z naszą wizją sztuki. To sztuka, która zadaje pytania, jest żywa i ma znaczenie dla przeciętnego człowieka.

Dwadzieścia bilbordów stanie, podobnie jak w ubiegłym roku, na placu Rapackiego. Nie zabraknie też wielkoformatowych prac, które zawisną na blokach Przy Kaszowniku i na budynku dawnego technikum gastronomicznego. Warto dodać, że nie wszyscy spośród zaproszonych artystów na co dzień wypowiadają się na bilbordach. Część z nich tworzy prace pokazywane głównie w galeriach, ale zachęceni przez torunian, postanowili zaprojektować obrazy, które dobrze zafunkcjonują w przestrzeni publicznej.

Żywy kontakt

Podobnie jak w ubiegłym roku widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace Marka Titchnera z Wielkiej Brytanii. Otrzyma on wyróżnienie przyznawane na festiwalu po raz pierwszy: Art Moves Award. – Nagrodę chcemy przyznawać twórcom prezentującym rzadką we współczesnym świecie postawę artystyczną: nastawienie na żywy odbiór dzieła i bliski kontakt z widzem – stwierdza Rafał Góralski. Mark Titchner przyjedzie do Torunia. Na festiwal przygotował dwie prace, które zawisną na budynkach.

Wśród pokazujących swoje obrazy znajdzie się również Doug Aitken. To amerykański artysta, który wymieniony został w prestiżowym wydawnictwie prezentującym osiemdziesięciu ośmiu twórców nowego millenium. Jest gwiazdorem młodej sztuki obracającym się głównie w sferze wideo i fotografii. Jedno z jego zdjęć pokazane zostanie na festiwalu.

Mieszkający w Kanadzie Ken Lum to artysta średniego pokolenia pochodzący z Chin. Znany jest ze swoich licznych na świecie prezentacji w przestrzeni miast, także na bilbordach. Stefan Bruggeman mieszkający po trosze w Meksyku i Wielkiej Brytanii oraz Karl Haendel z USA to artyści młodszego pokolenia. Ten ostatni, choć pokazuje swoje prace na bilbordach, nie używa do ich produkcji komputera. Mają one charakter precyzyjnych rysunków ołówkiem. Swoim obrazem będzie nas chciał skłonić do zastanowienia, czego za rok będziemy żałowali, jeśli nie zrobimy tego dzisiaj. Kasper Sonne to Duńczyk pomieszkujący w USA. Na festiwal przygotował pracę „Prawda”. Mimo wielkich gabarytów bilbordu będzie to obraz zmuszający widzów do podejścia bliżej i przyjrzenia się szczegółom. Steve Lambert z USA jest fotografikiem. Nie zdradzając szczegółów organizatorzy zapewniają, że jego praca będzie dla widzów zaskakująca. Do nieco starszego pokolenia należy Marcos Ramirez Erre z Meksyku. Na festiwalu pokazane zostaną jego dwie fotografie.

Nie zabraknie też prezentacji organizatorów. Joanna Górska i Rafał Góralski pokażą pierwszy obraz z cyklu „Lec Project”. Twórcy sięgnęli po bliskie ich spojrzeniu na rzeczywistość znakomite „Myśli nieuczesane” Stanisława Jerzego Leca. Te przepełnione ironią, humorem i paradoksami aforyzmy zawsze skłaniają do zastanowienia. Warto zobaczyć, jak wybrzmią, gdy dodany zostanie do nich obraz.

Razem czy osobno?

Ważnym elementem festiwalu jest również Konkurs Sztuki na Bilbordach. W tym roku wpłynęło nań ponad 1100 prac, wykonanych przez artystów z 60 krajów świata, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Francji, Niemiec, Gwatemali, Chin, Japonii, Iranu, Gruzji, Indii, Malediwów. Uczestnicy twórczo interpretowali wieloznaczne hasło „Razem czy osobno?”.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 17 września w Dworze Artusa. Ma mu towarzyszyć koncert Michała Jacaszka z zespołem oraz artystyczna akcja Galerii Rusz angażująca publiczność. Z kolei już na początku września na budynkach zawisną wielkoformatowe prace. Na zakończenie festiwalu, 15 października, planowane jest spotkanie pod hasłem „Razem czy osobno”, do którego zaproszeni mają być goście reprezentujący dziedziny, w których ono może się zrealizować. Będzie więc antropolog, socjolog i seksuolog. Artyści Ramirez Erre i Ken Lum również zapowiedzieli, że wezmą udział w dyskusji.
Program festiwalu:

01.09 – 01.10.2010
pokaz megbilbordów Marka Titchnera i Galerii Rusz w przestrzeni miasta (Przy Kaszowniku 33, skrzyżowanie ul. Podgórnej i Wiązowej, skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Broniewskiego)

17.09 – 17.10.2010
ekspozycja prac artystów na bilbordach – Plac Rapackiego, ul. Chopina

17.09.2010, g. 20
oficjalne otwarcie festiwalu – Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, wręczenie Nagrody Specjalnej Festiwalu oraz głównej nagrody zwycięzcy Konkursu Sztuki na Bilbordach

koncert – JACASZEK z zespołem
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.