Dodaj do ulubionych

Duopol Toruń-Bydgoszcz im nie w smak

27.12.11, 12:23
Czy Bydgoszcz zawsze musi mieć jakieś kompleksy?
To jest już śmieszne, zawsze tylko mania wyższości.
Te dwa miasta są ze sobą bardzo silnie powiązane. Młodzi ludzie z Torunia i Bydgoszczy wymiennie studiują w tych miastach, tak samo jest jeżeli chodzi o zatrudnienie. Nie ma lepszej czy gorszej Bydgoszczy, jedynie takie postawy mogą świadczyć o kompleksach i dziwnym krótkowzrocznym myśleniu.
Edytor zaawansowany
 • pwask 27.12.11, 12:37
  Faktycznie jakies niezrozumiale kompleksy, sadze, ze bydgoszczan uspokoiloby dopiero przeniesienie stolicy do ich miasta, przy jednoczesnym pozbawieniu Torunia praw miejskich na wieki wiekow.
 • maly_rzadzi_wiekszym 27.12.11, 12:47
  A co ma to stowarzyszenie rozsmieszaczy oświadczyć? Że sa zachwyceni?
  Przeciez komiczny pan z rudym tupecikiem na głowie od lat tupie nogą i faluni cos o metropolii bydgoskiej.
  Az dziwne, że to drugie bydgoskie smieszne stowarzyszenie, które takze bezsilnie przytypuje, jeszcze głosu nie zabrało.
  Panie Derenda- plakat w Warszawie trzeba powiesić, ze bydgoszcz znów skrzywdzona.
  --
  Bydgoszcz potrzebuje za pomoca kropki na plakacie bilboardu rozwieszonego w Warszawie uświadamiać o swoim istnieniu i lokalizacji koło Torunia.
 • naubyd 27.12.11, 13:32
  dwa miasta 360 tyś i 200 tyś. Obecnie rządzi to małe. Czy mamy się zgodzić by tak zostało w przypadku duopolu? Przecież to śmieszne. Owszem nasi mieszkańcy są powiązani ale nie tak silnie jak mieszkańcy gmin i miasteczek podbydgoskich. Niestety ich chcecie odciąć od tego układu i mało tego, marzy się Wam rządzenie o wiele większym miastem (Wy razem z Włocławkiem nie macie takiego potencjału ani ilości mieszkańców)
  Czego więc wymagacie od mieszkańców Bydgoszczy? Mamy ponownie popełnić taki bład jak przy powstawaniu naszego województwa kiedy liczono na uczciwość toruńskich polityków?
 • tlss 27.12.11, 13:38
  Kto normalny wchodzi w spółki z bankrutem mitomanem wierzącym w to że wie lepiej.
  Uprzątnijcie swoje podwórko, wyciągnijcie z bagna zapaści to województwo (dzięki takiemu a nie innemu lokowaniu inwestycji na bzdury typu wasze sale koncertowe). A na samym końcu przestańcie pogardzać Bydgoszczanami i robić z nich przygłupów. Jak ktoś ma inną opinię to pies łańcuchowy reakcji bo w waszej centrali wiedzą lepiej o czym nadał organ prasowy z torunia. Zamiast zastanowić się dlaczego Bydgoszczanie pałają niechęcią do tworzenia z wami czegokolwiek wy wolicie na chama, na siłę bo wy wiecie lepiej.
 • butlun 27.12.11, 13:41
  Ale ze o co chodzi? Jak komuś na czymś zależy, to musi coś w zamian dać. Chcieliście województwa kuj-pom, no to je macie. Po prostu bez Torunia tai twór nie miałby żadnej racji bytu. O jakiej tu nieuczciwości mowa? Kto cokolwiek Bydgoszczy obiecywał? Po co jakieś poronione wizje łączenia Włocławka z Toruniem? Te dwa miasta są od siebie o wiele za daleko. Albo Bydgoszcz jest na tyle silnym ośrodkiem, że po prostu wchłonie Toruń, albo nie jest i musi się dogadywać. No ale skoro nie jest aż tak silna, to czego właściwie chcecie od Torunia? Hołdu lennego? Żałosne
 • naubyd 27.12.11, 13:45
  chcemy wyraźnego zaznaczenia że w dupolu ośrodkiem rdzennym jest Bydgoszcz i że zarządza nim prezydent Bydgoszczy a nie marszałek.
 • butlun 27.12.11, 13:49
  Ale niby z jakiej racji? Skoro chcecie duopolu, to rozumiem, że z Toruniem? Może to właśnie Toruń chce być rdzennym miastem? I w jaki sposób jesteście w stanie przekonać Toruń stania się miastem podrzędnym? Powtarzam: albo Bydgoszcz jest tak silna że naturalnie wchłania Toruń, albo trzeba się dogadywać. Siadanie do stołu z założeniem, że jesteśmy więksi to wy się poddajcie jest nieco megalomańskie. Tak to sobie możecie Białe Błota przyłączać.
 • naubyd 27.12.11, 13:55
  Bydgoszcz jest w stanie sama utworzyć wraz z okolicznymi miastami metropolię w sensie ustawowym oczywiście bo tak na prawdę nawet Wawa nie jest metropolią europejską. Zrozum nie chcemy dupolu, a przynajmniej większość mieszkańców. Jeśli chcecie sie przyłaczyć proszę bardzo. Nie może być tak, by tak małe miasto chciało rządzić czymś co nawet do Warszawy nie bardzo pasuje. No jak sobie wyobrażasz miasto wielkości Radomia w roli rdzenia metropolii? No jak?
  Mam nadzieję, że nasi politycy spełnią obietnice przedwyborcze i nie pozwolą na popełnienie ponownie takiego błędu.
  Widzę tylko 2 rozwiązania. Metropolia bydgoska z Toruniem lub bez lub brak takowej w województwie. Będziemy biedniejsi ale nie dojeni przez wypierdka z rozbujałym ego.
 • pwask 27.12.11, 14:56
  naubyd- jak to bylo, "nie chcemy byc dojeni przez wypierdka z rozbujalym ego"? Czyli nie chcecie s
  doic sie sami????
 • buckshot 27.12.11, 13:58
  butlun napisał:
  .........Tak to sobie możecie Białe Błota przyłączać. .........

  Chcieli by zapewne ale nie ma takiej możliwości na razie. Nie ma zgody gminy.
 • bydgostianin 27.12.11, 16:15
  Nie chcemy duopolu ani bipolu ani czegokolwiek z Toruniem; Bydgoszcz nie musi nikogo, a zwłaszcza Torunia wchłaniać; właśnie Białe Błota i wiele innych miejscowości na zachód i południe od Bydgoszczy chcemy zintegrować w ramach metropolii; nie chcemy tego robić z Toruniem i Czernikowem, bo za dużo nas dzieli, nie tylko geograficznie
 • marcioo30 27.12.11, 22:43
  z takiej racji, że to toruński motłoch polityczny żebrze wszędzie gdzie się tylko da o powstanie tytuowego duopolu, a nie Bydgoszcz - która sama może stworzyć metropolie bez zadupia toruńskiego
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:19
  bydgoskie wieśniaki trzesą gaciami, że teraz jeszcze bardziej bedzie ustawiani w kącie przez spryuniejszych Torunia.
  Ale po to sa barany- by beczały, ale by były strzyzone.
  --
  komturia toruńska
 • marcioo30 28.12.11, 14:33
  koniec roku się zbliża i jak zawsze mamy murowanego kandydata do tytułu szmaty roku na forum gw pochodzacego wprost z PTTK Toruń - coś chyba nie ma zbyt wiele pracy tam skoro znowu jest tu taki aktywny :), ale w zwiąku z tą aktywnoscią wyżej wymieniony tytuł w pełni zasłużony:)
 • maly_rzadzi_wiekszym 28.12.11, 15:45
  >>i jak zawsze mamy murowanego kandydata do tytułu szmaty roku

  słyszałem, że twoja zona jest pewniakiem do tytułu
  --
  Bydgoszcz potrzebuje za pomoca kropki na plakacie bilboardu rozwieszonego w Warszawie uświadamiać o swoim istnieniu i lokalizacji koło Torunia.
 • ef_em 27.12.11, 13:50
  Powiedz, że żartujesz z tym zarządzaniem przez prezydenta Bydgoszczy.

  Chcesz Waszą (władz miasta) nieudolność na cały region rozlać?
  To by dopiero była przyszłość.
 • naubyd 27.12.11, 13:58
  n i e u d o l n o ś ć ? hahahahahahaha a kto doprowadził do bankructwa swojego miasta i niedługo do jeszcze większych kłopotów z racji przekrętu z decyzją środowiskową? Bydgoszcz? Dziękujemy za takie zarządzanie. Doprowadzi to do upadku całego województwa. Nie mamy zamiaru utrzymywać nadal Waszych zachcianek i zadłużania się ponad miarę
 • buckshot 27.12.11, 14:00
  naubyd napisał:
  a a kto doprowadził do bankructwa swojego
  > miasta i niedługo do jeszcze większych kłopotów z racji przekrętu z decyzją śro
  > dowiskową? Bydgoszcz? Dziękujemy za takie zarządzanie.

  Gdzie jest napisane że jest jakieś bankructwo Torunia, jakie są konsekwencje dokumenty proszę. Wszyscy poszli na bruk?
 • naubyd 27.12.11, 14:01
  Jesteście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce mimo, że to we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie buduje się i inwestuje najwięcej. Z czego chcecie to spłacić? Do tego dojdzie jeszcze zmiana finansowania mostu i idziecie z torbami. Czyż trzeba jeszcze więcej dowodów?
 • buckshot 27.12.11, 14:08
  Czyli na razie bankructwa brak, także nie ma co nawet o tym mówić. W razie czego mozna w razie czego zrezygnować z paru inwestycji i będzie dużo lepiej. Wszystko.
 • naubyd 27.12.11, 14:16
  tia a długi się spłącą same? Musicie kontynuować swoje inwestycje by nie stracić kasy z Unii. Niestety nie powinniście fikać boście biedni kjak święty turecki. Jak sie połączy bieda z nędzą tez lepiej nie będzie. tak więc chyba lepiej zrezygnować z tego połaczenia. Będzie jeszcze gorzej jeśli tacy wspaniali samorządowcy będa rządzić. Nie bedzie tak jak teraz że statystyczny torunianin ma 3 razy tyle dofinansowania z Unii i UM co Bydgoszczanin. Będzie 6:1 z nowymi funduszami. Zbudujecie dwupasówkę byśmy mogli dojeżdżać do wszystkiego co dla nas zbudujecie i wspólnie będziemy to utrzymywać. Taki plan wynika z dotychczasowych działań marszałka
 • buckshot 27.12.11, 14:21
  naubyd napisał:

  > tia a długi się spłącą same? Musicie kontynuować swoje inwestycje by nie stracić kasy z Unii.

  Najwyżej stracimy i nie dostaniemy gratisowej kasy i np nie będzie jakiś dróg albo sali. nic na sile.
 • naubyd 27.12.11, 14:22
  a ta stracona kasa mogłaby służyć innym miastom w regionie. Nie może bo przeinwestowaliście jak rencista kupujący na raty LCD 3D 60 cali.
 • buckshot 27.12.11, 13:56
  naubyd napisał:

  > chcemy wyraźnego zaznaczenia że w dupolu ośrodkiem rdzennym jest Bydgoszcz i że
  > zarządza nim prezydent Bydgoszczy a nie marszałek.

  Tylko że prawdopodobnie rządzić będzie marszałek, musicie tylko zabiegać aby marszałkiem był ktoś kto dbałby nieco lepiej 'w waszym mniemaniu' o Bydgoszcz i wszystko będzie grało.... Prawda ?
  Marszałek (samorządowcy również) nie jest z nakazu tak jak wojewoda także każdy ma równe szanse. Demokracja.. wybiera większość.. macie wiele potencjalnych głosów wykorzystajcie je w przyszłych wyborach a może się uda.
 • naubyd 27.12.11, 14:00
  o to chodzi że nie ma równych szans. Okręg wyborczy toruński jest większy i z roku na rok bardziej hołubiony przez toruńskich marszałków. Nie ma szans by wygrać wybory wewnątrz partii rządzącej. Bydgoscy politycy przegrali na wszystkich frontach. Gdyby nie to, że utrzymujemy to gó...ane województwo już dawno byście nas zaorali
 • buckshot 27.12.11, 14:15
  o to chodzi że nie ma równych szans. Okręg wyborczy toruński jest większy i z roku na rok bardziej hołubiony przez toruńskich marszałków.

  Jak to siema do tego że nawet Włocławek wan nie popiera, przecież tak im dużo pomagaliście za komuny /? Dlaczego nie popiera was Grudziądz ? Demokracja wam nie odpowiada? Lepsza pewnie dyktatura ale tylko w wykonaniu co niektoryh dziwnych bydgoszczan.

  Na szczęście większość jest normalna i zdaje sobie z tego sprawę że na razie nie wymyślono nic lepszego niż demokracja. Nigdy nie zadowolisz wszystkich w jednakowym stopniu, nawet marszałek bydgoski nie dalby rady.
 • buckshot 27.12.11, 14:19
  ktoś napisał:
  .........o to chodzi że nie ma równych szans. Okręg wyborczy toruński jest większy i z roku na rok bardziej hołubiony przez toruńskich marszałków..........

  Jak to się ma do tego że nawet Włocławek wan nie popiera, przecież tak im dużo pomagaliście za komuny ? Dlaczego nie popiera was Grudziądz ? Demokracja wam nie odpowiada ? Dlaczego popierają akurat Całbeckiego przeciez mogą innego np jakiegoś bydgoskiego jegomościa ?
  Lepsza pewnie dla co niektórych dyktatura ale tylko w wykonaniu co niektórych dziwnych bydgoszczan.

  Na szczęście większość ludzi w województwie jest normalna i zdaje sobie z tego sprawę że na razie nie wymyślono nic lepszego niż demokracja. Nigdy nie zadowolisz wszystkich w jednakowym stopniu, nawet marszałek typowo bydgoski nie dalby rady.
 • naubyd 27.12.11, 14:21
  Włocławek i Grudziądz są w Waszym okręgu, A na historię tylko wy sie pwołujecie. Ludzie myślą o teraźniejszośći i doraźnych zyskach
 • naubyd 27.12.11, 14:19
  no przeciez tłumaczę Ci. To są miasta z Waszego okręgu wyborczego dofinansowane na maksa. Widziałęś mapę dofinansowania z wyraźnym podziałem na zachó i wschód województwa? Nie zrozumiałeś co napisałem. Nie może bydgoskie PO przejąc władzy w województwie bo nie ma najmniejszych szans przy takiej polityce marszałka i Lenza.

  Marszałek bydgoski dałby radę tak samo jak Toruński :)
 • buckshot 27.12.11, 14:32
  naubyd napisał:

  > no przeciez tłumaczę Ci. To są miasta z Waszego okręgu wyborczego dofinansowane
  > na maksa. Widziałęś mapę dofinansowania z wyraźnym podziałem na zachó i wschód
  > województwa? Nie zrozumiałeś co napisałem. Nie może bydgoskie PO przejąc władz
  > y w województwie bo nie ma najmniejszych szans przy takiej polityce marszałka i
  > Lenza.
  >
  > Marszałek bydgoski dałby radę tak samo jak Toruński :)

  Widzialem, teraz bedzie u was budowana np spalarnia i wszystko będzie sie wyrównywało, czasami jest więcej u nas czasami u was, raz się coś buduje w Brodnicy innym razem np drogi koło Żnina. Możecie w razie czego starać sie o podłączenie do wielkopolskiego, będzie wam tam dużo lepiej i pewnie tych inwestycji będzie tyle samo jak w okolicach Poznania.My oczywiście będziemy w Pomorskiem. Także walcz może o to skoro nie możesz przekonać np Włocławian aby poparli potencjalnego 'bydgoskiego' marszałka. Gdzie te wasze wnioski o dofinansowanie ? Dlaczego UE wam nie chce dać tyle ile byście chcieli ? Marszałek blokuje? Jeśli tak to piszcie skargi. A może po prostu słabo u was te wnioski wyglądają?

  Dokładnie, tyle że teraz jest wg was bardziej toruński, demokracja nie pasuje ?
 • naubyd 27.12.11, 15:04
  zapewne śledzisz sprawę spalarni, a przynajmniej masz o tym jakieś pojęcie. Spalarnię buduje za unijne i bydgoskie pieniądze marszałek dla Torunia. My nie potrzebujemy takiej wielkiej instalacji. Jeśli ma być dla całego regionu to ok, ale nie za bydgoskie pieniądze. Nie stac nas na fundowanie takich prezentów.
 • pwask 27.12.11, 15:15
  Czyli- jesli dobrze rozumiem- chcielibyscie korzystac bez dorzucenia sie z kasa? Wygodne rozwiazanie, ale jak sie chce z czegos korzysta wypadaloby partycypowac w kosztach.
 • naubyd 27.12.11, 15:51
  No własnie dokładnie mam to na myśli, dokładniutko. Chcesz korzystać płać i to nie śmieciami, które mają być przeładowywane w stacji zbudowanej za nasze pieniądze w Toruniu. Kasą i to taką która wchodziłaby w budowę a nie w eksploatację. Potem stwierdzicie że za drogo i będziecie wysyłać śmieci gdzie indziej.
  Nas stać na mniejszą instalację. Nie możemy budować z naszej kasy a raczej z kredytu obciążającego każdego bydgoszczanina spalarni dla całego regionu.
 • ef_em 27.12.11, 15:17
  naubyd napisał:

  > Spalarnię buduje za unijne i bydgoskie pieniądze marszałek dla Torunia.

  Kawał roku
 • naubyd 27.12.11, 15:52
  a nie jest tak? My potrzebujemy o wiele mniejszej lub zupełnie innego sposobu przetwarzania śmieci. Mało, że zbudujemy molocha za własną kasę to jeszcze uzależnimy się od waszego focha - dacie śmieci czy nie.
 • ef_em 27.12.11, 16:19
  Czyli wszystko byle nie z Toruniem.

  Ciekawe co na to gmina na terenie której leży wasze wysypisko odpadów komunalnych?
 • naubyd 27.12.11, 17:26
  to samo co teraz bo to kilometr od spalarni. Do tego spadnie przychód za składowanie. I nie o Toruń chodzi tylko o to, że ta budowa wpędzi nas w tarapaty finansowe a nie jest nam niezbędna w takiej skali. Jelsi ma być dla całego regiony to cały region powinien się na nią zrzucić. A budowac można gdziekolwiek. Niestety nowa ustawa mówi o samodzielności gmin w tym zakresie i nikt n ie jest w stanie zmusić gmin do dodawania śmieci. Zrobią przetarg i wszystko.
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:22
  głupie tyfusy byłyby najszcześliwsze, gdyby smieci nadal mogły wrzucac do dziur w ziemi albo palić je w domowych piecach.
  --
  komturia toruńska
 • ef_em 27.12.11, 15:15
  Jakie ziarno zasiali przez ostatnie dziesiątki lat takie plony teraz zbierają.

  Przecież nikt z góry nie założył, że Bydgoszcz to jest zła, że trzeba Im zabierać, że trzeba blokować lub na margines regionu spychać.

  To jest efekt doboru władz (demokracja Im nie służy), a okres po reformach gdy na siłę urzędy i instytucje centralnymi decyzjami do Bydgoszczy przenoszono bezpowrotnie minął.

  Może o to mają żal?

  Nie mogą odnaleźć się w demokratycznej rzeczywistości, gdzie to, że ktoś jest większy nie zawsze ma znaczenie.

  Co ciekawe jest kilku pieniaczy zarówno we władzach miasta jak i na forum i to oni podsycają atmosferę.
  Reszta ma to gdzieś i normalnie pracuje nie zważając na sztuczne podziały Toruń/Bydgoszcz/reszta województwa.

  Tego nie mogą zdzierżyć jak to możliwe, że firmy w regionie się dogadują pomimo prób skłócenia.

  Nie mogą zrozumieć, że gospodarka jest powiązana z polityką ale rządzi się swoimi prawami i nie zawsze wola czy brak woli politycznej przełoży się na decyzje gospodarcze.

  Tak przy okazji zadam pytanie bo gdzieś w wątku mignął mi tekst o dwupasmówce.
  Jak tam bydgoska IKEA?
  Tutaj też się chyba nie popisali.

  Ot jeden z wielu przykładów.
 • arafat11 27.12.11, 19:44
  Tego nie mogą zdzierżyć jak to możliwe, że firmy w regionie się dogadują pomimo
  > prób skłócenia.


  to znaczy kto sie dogaduje? i co to ma wspolnegop z metropolia? z tego co mi wiadomno formy sie tez dogaduja z gdanska i krakowa i co z tego?  Tak przy okazji zadam pytanie bo gdzieś w wątku mignął mi tekst o dwupasmówce.
  > Jak tam bydgoska IKEA?
  > Tutaj też się chyba nie popisali.


  a o co chodzi? co ma inwestycja prywatnej firmy do polityki i metropolii? znow zaczynasz odplywac?
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • ef_em 27.12.11, 20:31
  arafat11 napisał:

  > to znaczy kto sie dogaduje? i co to ma wspolnegop z metropolia?

  Biznes, a wspólnego ma tyle, że ma w nosie pieniaczy. Liczy się kasa. Metropolii może nie być, a firmy i tak się dogadają.
  Wiem, że Was to boli ale takie życie :D

  > a o co chodzi? co ma inwestycja prywatnej firmy do polityki i metropolii?

  Skoro taka dobra ta Bydgoszcz to dlaczego prywatny inwestor wycofuje się z tak dużej inwestycji?

  Nie musisz odpowiadać bo i tak wiem co napiszesz. Znowu się powtórzysz, a jak już wspomniałem nudne to jest.
 • arafat11 27.12.11, 20:47
  Biznes, a wspólnego ma tyle, że ma w nosie pieniaczy. Liczy się kasa. Metropoli
  > i może nie być, a firmy i tak się dogadają.
  > Wiem, że Was to boli ale takie życie :D


  dalej nie wiem o co cic chodzi...niech sie firmy dogaduja...co z tego? czy ja jestem temu przeciwny? wiec o coc ci chodzi?

  Nie musisz odpowiadać bo i tak wiem co napiszesz. Znowu się powtórzysz, a jak j
  > uż wspomniałem nudne to jest.


  ale co to ma wspolnego z watkiem? tak jak ja zapytam dlaczego u was od lat stoi dziura kolo chelminskiej gdzie mialo byc centrum handlowe? albo dlaczego karkosik nie otworzyl swojego centrum u was?
  tylko co to ma wspolnego z metropolia?

  ps odpowiesz mi na post w inym watku?

  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • ef_em 27.12.11, 21:07
  arafat11 napisał:

  > ps odpowiesz mi na post w inym watku?

  A to w twoim stylu.
  Czyżby Ci nie pasowało?

  Ja tylko zastosowałem się przez chwilkę do Twoich reguł ale już przestaje.
 • arafat11 27.12.11, 22:07
  A to w twoim stylu.
  > Czyżby Ci nie pasowało?
  >
  > Ja tylko zastosowałem się przez chwilkę do Twoich reguł ale już przestaje.  rozumiem, ze tylko w twoim stylu jest napisanie bzdury a potem ucieczka z watku...masz racje to w moim stylu jest oczekiwanie na odpowiedz...
  czy to takie dziwne? no ale jak sie wymysla cuda niewidy to potem sie szuka tlumaczen gdzie indziej byleby nie odpowiedziec i sie bardziej nie skompromitowac...

  ale ja wciaz czekam na jakiej podstawie twierdzisz, z emetropolia bedzie oceniala jakies wnioski z lat ubieglych i to jakie inwestycje maisto utracilo...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • szlachcic 27.12.11, 17:08
  naubyd napisał:

  > chcemy wyraźnego zaznaczenia że w dupolu ośrodkiem rdzennym jest Bydgoszcz i że
  > zarządza nim prezydent Bydgoszczy a nie marszałek.

  chyba cos ci sie gosciu pomieszalo we lbie
  aby ta metropolia miala sens musi bys wspolrzadzona przez oba miasta, na zasadzie partnerstwa, nawet z zaznaczeniem parytetu 1:1,7
  Do podjecia decyzji potrzebna bylaby zgoda i Byd i Tor
  Tylko tak to ma sens i tylko w takej konfiguracji jest szansa na pozyskiwania jakis powaznych srodkow
 • arafat11 27.12.11, 19:40
  chyba cos ci sie gosciu pomieszalo we lbie
  > aby ta metropolia miala sens musi bys wspolrzadzona przez oba miasta, na zasadz
  > ie partnerstwa, nawet z zaznaczeniem parytetu 1:1,7


  a niby dlaczego? czy we wladzach wojewodztwa jest jakis parytet? przeciez od zawsze jest torunski marszalek...a w metropolii, torun, ktory nie spelnia zadnych kryteriow metropolitalnych chce parytet...dobre...
  ciekawe dlaczego nie krzyczysz, ze marszalek ma rozdzielac kase wedlug parytetow?
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • pwask 27.12.11, 20:58
  Poza tym dlaczego konsekwentnie piszecie o DUPOLU, czyzby klanial sie Freud?
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:17
  bydgoszcz to regionalny pasozyt a nie jakis rdzenny osrodek.
  No chtyba, że mówimy o osrodku pazerności- wtedy jesteście stolicą!
  --
  komturia toruńska
 • szlachcic 27.12.11, 17:02
  naubyd napisał:

  > dwa miasta 360 tyś i 200 tyś. Obecnie rządzi to małe.

  my jestesmy male a wy wielkie?
  hehehehehehe
  pokazujesz gowniarzu tylko swoje kompleksy
 • arafat11 27.12.11, 19:41
  my jestesmy male a wy wielkie?
  > hehehehehehe
  > pokazujesz gowniarzu tylko swoje kompleksy


  no a jak? moze wy jestescie wielkie?

  czekam na dowody cieciu, bo jak zawsze pokazales swoje kompleksy wymyslajac jakies smeiszne tezy o bydgoszczy w swoim chorm umysle...takie masz widzisz kompleksy...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • naubyd 27.12.11, 20:36
  360-208=154.
  150 tysięczne miasto jest spore jak na polskie warunki. jest więc miedzy anszymi miastami taka właśnie róznica. 2 i 3 co do wielkości miasta razem wzięte nadal są mniejsze niż Bydgoszcz. Jak więc napisać? Równorzędne B i T? No chyba gołym okiem widać, ze nie
 • ef_em 27.12.11, 21:19
  naubyd napisał:

  > 360-208=154.

  Może lepiej już nic nie pisz.
 • arafat11 27.12.11, 22:08
  no ty lepiej tez...wiesz dlaczego...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • szlachcic 27.12.11, 22:19
  glupota dorownujesz jak widze arafatowi

  > 150 tysięczne miasto jest spore jak na polskie warunki

  post szybciej piszesz ze miasto 200tys jest male
  teraz piszesz ze miasto 150tys jest spore
  dla mnie to dowod ze jestes kretyn
 • arafat11 27.12.11, 22:41
  no pewnie : 200 tysieczne jest male i 350 tysieczne tez jest male? leczysz sie?
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • ef_em 27.12.11, 23:23
  > dla mnie to dowod ze jestes kretyn

  Daj sobie na luz.
  Zacząłem go ignorować i tobie polecam to samo.

  Rozmowa z nim nie ma sensu.

  Facet ma jakiś kompleks i wyładowuje go na forum. Myśli, że jego poglądy to głos Bydgoszczy nie zdając sobie sprawy z tego, że przeciętny mieszkaniec tego miasta nawet nie wie o jego istnieniu, a co dopiero mówić o podzielaniu poglądów. :D

  Niech sobie pisze i cieszy się. W końcu skoro ma czas to jego sprawa.
 • naubyd 27.12.11, 14:24
  oczywiście, że nie w smak tym bardziej, że to nie dupol Toruń-Bydgoszcz tylko Bydgoszcz-Toruń. Kiedy wy spokorniejecie w końcu i wyzwolicie sie z kompleksów?
 • buckshot 27.12.11, 14:34
  naubyd napisał:

  > oczywiście, że nie w smak tym bardziej, że to nie dupol Toruń-Bydgoszcz tylko B
  > ydgoszcz-Toruń. Kiedy wy spokorniejecie w końcu i wyzwolicie sie z kompleksów?

  Duopol bedzie raczej Bydgosko-Toruński. Kolejność w alfabecie zapewne zdecyduje, tak to jest przeważnie.
 • lenovo200 27.12.11, 14:35
  Dziwny tytuł artykułu" im w nie smak" , to SMB to jakaś 3 grupa etniczna? Jestem bydgoszczanin i tez " mi nie smak" duopol.
  --
  kid_cassidy(17.10.09, 14:01)Lata wspólnej koegzystencji pokazały jakie moga byc realia. To tak ku pamieci dla pasjonatów i zwolenników.
 • buckshot 27.12.11, 14:45
  Chodzi o Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030,


  Szkoda o tym teraz w ogóle gadać, są inne ważniejsze sprawy, pogadamy o tym w 2025 oki, będzie 5 lat na dyskusje, nawet w ciągu ostatniego 2029 wiele może się zmienić , teraz natomiast nic.

  Dziennikarze specjalnie poruszają takie bzdurne tematy ( piszą np Toruń-Bydgoszcz abo odwrotnie) bo za to im płacą.

  Również płaca im za to ile jest komentarzy i ile osób czyta te wypociny, im bardziej prowokują tym więcej zarobią.

  Swoja drogą ciekawe ile osób dyskutujących na tym forum udziela się tylko po to by podnieść statystyki odnośnie ilości komentarzy (są pracownikami Gazety Wyborczej) ? Znacie jakieś nicki ? Ktoś napisał że podobno arafat jest takim 'pracownikiem' ? Prawda to?

  Logiczne?
 • naubyd 27.12.11, 15:06
  no iwesz? hehehe choć Twoje opanowanie i spokój z jakim piszesz wskazuje raczej pochodzeni spoza grupy szlachetnie oszołomionej rządzącej większym.

  Możesz być sobie dziennikarzem GW. Ważne że można z Tobą dyskutować. Ja Ciebie nie przekonam i Ty mnie też. Przynajmniej pogadaliśmy sobie.

  Najlepszego w nowym roku.
 • gilbert.grape 27.12.11, 15:02
  naubyd napisał:

  > oczywiście, że nie w smak tym bardziej, że to nie dupol Toruń-Bydgoszcz tylko B
  > ydgoszcz-Toruń. Kiedy wy spokorniejecie w końcu i wyzwolicie sie z kompleksów?

  Naubyd, specjalnie dla ciebie wyniki wyszukiwania w serwisie gazety artykułów, którego autor(zy) podpisuje się "ata":

  - w serwisie toruń.gazeta: 4 artykuły,
  - w serwisie bydgoszcz.gazeta: 292 artykuły.

  Czyżby prowokator był z Bydy? :)))

  A może chodzi o klikalność. Bez kontrowersji, jej nie będzie. :)
 • naubyd 27.12.11, 15:08
  z przykrością przyznaję, ze chyba masz rację a ja dałem się w to wciągnąć\
 • gilbert.grape 27.12.11, 15:19
  Można by rzec, że organ Michnika mocno podupadł. :-)

  Mam nadzieję, że chociaż ty w nawalankach bydgosko-toruńskich bierzesz udział dla idei, a nie dla pieniędzy :)
 • naubyd 27.12.11, 15:53
  jak najbardziej i to raczej nie w nawalankach. Tłumaczę stanowisko znanych mi bydgosczczan i swoje.
 • albrecht_kalba 27.12.11, 14:43
  Jeszcze się taki nie urodził, co by Tyfusowi dogodził :P
  --
  To jest jeden wielki łysy skandal

  copyright by szlachcic
 • mega_faflun 27.12.11, 14:45
  To male musi rzadzic wielkim , poniewasz w tym duzym madrych zabraklo. To bynajmniej widac po tych idiotycznych postach, ktore wypisuja . N zdrowy rozum jak mozna tworzyc metropolie np. bydgoska skoro 40 km dalej jest duze miasto i nie polaczyc go wspolna metropolia . Sama bydgoszcz to smieszna metropolia i nie logiczna ,nie powinna uzyskac akceptacji i odpasc jak Rzeszow . Laczenie sie z Naklem Koronowem itd to za malo to smieszna karykatura z czym ta metropolia chce konkurowac z metropoliami swiatowymi , gdzie liczba mieszkancow przekracza pare milionow . Spojrz np. w Niemczech na mape metropolii obszyry metropolitalne to min 1mln mieszkancow i duze miasta a nie wsie i male zacofane gospodarczo miasteczka . W Polsce metropolie to Warszawa Gorny Slask Lodz 3Miasto. Jesli chodzi o Metropolie Byd-Tor to wladza powinna byc podzielona jak w obecnym wojewodztwie Marszalek -Wojewoda Bydgoszcz i jej prezydent raczej nie maja co do decydowanie gdyz nie tworzy samo w sobie wojewodztwa anii zadnego miasta wydzielonego , nie posiada wladzy absolutnej wiec wszystkie decyzje sa podejmowane na plaszczyznie wojewoda - marszalek. Koniec
 • buckshot 27.12.11, 14:50
  mega_faflun napisał:

  ..........W Polsce metropolie to Warszawa Gorny Slask Lodz 3Miasto......


  W przyszłości może jeszcze Poznań i Kraków i chyba wszystko .następni w kolejności jesteśmy MY właśnie ale razem.
 • cromio 27.12.11, 14:50
  ja chyba założę Stowarzyszenie Światowa Stolica Toruń. Będzie równie sensowne.
 • arafat11 27.12.11, 22:42
  zakladaj! tylko proponowalbym wczeniej zalozyc stowarzyszenie bylej morskiej potegi, miasta sportu, miasta zieleni, itp itd...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • mikro_ekonomia 27.12.11, 15:06
  Sorry dwie zapyziałe wioski o których nikt nie wie gdzie leżą na mapie kłócą się ktora jest ważniejsza. Idioci i bezmózgi pracujący za średnią krajową z obu wiosek ale dobra jest dla nas zabawa tak trzymać.

  Piszcie więcej w Warszawie płaczemy tutaj ze śmiechu.
 • naubyd 27.12.11, 15:10
  To że jesteś nieukiem nie tłumaczy tego co piszesz. ale to już Twoje zmartwienie.
 • pwask 27.12.11, 15:19
  Zgadzam sie z naubydem, a wawa to jeszcze wieksza wiocha od tych naszych.
 • syn_biskupa 27.12.11, 17:00
  pwask napisał:

  > Zgadzam sie z naubydem, a wawa to jeszcze wieksza wiocha od tych naszych.

  A dlaczego W-wa w weekendy pustoszeje bo warszawiacy wyjeżdżają do swoich miejscowości.
 • ef_em 27.12.11, 15:39
  mikro_ekonomia napisał:

  > Piszcie więcej w Warszawie płaczemy tutaj ze śmiechu.

  A co robicie jak już z Warszawy do swoich domów na wioskach wrócicie?
  Czy też Wam tak samo do śmiechu?

 • maly_rzadzi_wiekszym 27.12.11, 15:57
  bydgoszcz nie chcąc być nic nie znaczącą mieścina pod poznańskim zarządem wybrala przytulenie się do Torunia, by stworzyć wspólne województwo, które dawało tej nieudolnej miejscowosci resztki wizji na zaistnienie.
  Niestety, w swej nieudolności nie potrafiła i nadal nie potrafi nic ze sobą zrobic- marazm, porażki, wieczne krzywdy i pretensje do innych.
  Teraz nieudacznej bydgoszczy zachciało sie byc metropolia i znów musi sie tulic do Torunia.
  Ale jeszcze ma czelnośc stawiać jakieś warunki.
  Zabawne. Jesli ktos ma stawiać warunki, to Torun. Bo to my wam jesteśmy potrzebni a nie opdwrotnie.
  To bydgoskim marzeniem jest bycie metropolia, nie naszym.
  --
  potęga bydgoszczy, jak co roku, objawi się zimą, kiedy ta wielka bogata metropolia nie bedzie miała środów na doraźne remonty swoich ulic
 • naubyd 27.12.11, 16:03
  zupełnie jak układ PO i PSL. Gówno znaczycie ale bez Was nie da się osiągnąć celu. Dlatego posługujecie się szantażem. A już pisanie o przytulaniu się do Torunia to śmieszne jest. Kto do kogo sie przytula?
 • tlss 27.12.11, 16:13
  Doprowadzenie torunia do progu bankructwa oraz zarządzanie województwem w ten sposób że mamy jedne z najniższych wynagrodzeń w kraju to nie wina bydgoszczan. To wy i wasi urzędnicy zarządzacie tym miastem i województwem.
  Dlaczego więc mamy oddać się dobrowolnie w wasze nieudolne ręce ?
  Przecież takie a nie inne wskaźniki województwa spowodowane są pompowaniem wszystkiego w toruń. Dla województwa nie był wcale potrzebny most w toruniu a tak było latami dla waszych marszałków tylko sieć dróg oraz dla bezpieczeństwa tama w Nieszawie.
  Ale to was nie interesowało. No i mamy odpływ kapitału z województwa, odpływ młodzieży - bo jak nie ma kapitału to nie ma miejsc pracy.
  Dodajmy do tego jeszcze torpedowanie rozwoju największego miasta w Bydgoszczy.
  Z wami się nie da i nikt normalny z wami się nie ułoży.
 • syn_biskupa 27.12.11, 17:03
  mały ciebie już nieźle pogięło czy berecik ci uwiera, weź te twoje proszki bo już chyba czas.
 • pwask 27.12.11, 21:04
  Ponawiam moja teze- niechze rada miejska Torunia podejmie uchwale o: zrzeczeniu sie przez nasze miasto praw miejskich, przylaczeniu jako pobliska wioska do Bydgoszczy i- na koniec- o dobrowolnym zaoraniu terenu.Uchwala musi byc podjeta koniecznie jednoglosnie bo inaczej znow beda bydgoskie fochy.Moze wtedy zniknie ich wielkomocarstwowosc.
 • piehemoth 27.12.11, 16:27
  ... i krzyczy "cała naprzód!"

  Twórzcie sobie sami metropolię, cwaniaki, bez Bydgoszczy. I bez naszych pieniędzy, które miałyby podreperować wasz totalnie zniszczony budżet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Co, niestety, Bydgoszcz może stworzyć metropolię, a Toruniewo nie? Och, to straszne.
  Zapamiętajcie sobie, zakompleksione nieślubne dzieci Alicji Grześkowiak, BYDGOSZCZ JEST O WIELE WIĘKSZA OD TORUNIEWA, i wasze piski i lamenty w Warszawie tego nie zmienią. Gnój całbolski nie będzie decydował o metropolii.
  Zakłamane gnidy. Jak MY walczyliśmy o województwo, to twierdziliście, że z Bydgoszczą wam nie po drodze, że musicie z Gdańskiem. Teraz nagle z Bydgoszczą wam śmiecie po drodze??!!

  Niech was piekło pochłonie.


  --
  DOSYĆ TORUŃSKICH KŁAMSTW I MANIPULACJI!!!
  TYLKO METROPOLIA BYDGOSKA!!!
 • ef_em 27.12.11, 16:38
  piehemoth napisał:

  > ... i krzyczy "cała naprzód!"
  >
  > Twórzcie sobie sami metropolię, cwaniaki, bez Bydgoszczy. I bez naszych pienięd
  > zy, które miałyby podreperować wasz totalnie zniszczony budżet!!!!!!!!!!!!!!!!!
  > !!!!!!!
  >
  > Co, niestety, Bydgoszcz może stworzyć metropolię, a Toruniewo nie? Och, to stra
  > szne.
  > Zapamiętajcie sobie, zakompleksione nieślubne dzieci Alicji Grześkowiak, BYDGOS
  > ZCZ JEST O WIELE WIĘKSZA OD TORUNIEWA, i wasze piski i lamenty w Warszawie tego
  > nie zmienią. Gnój całbolski nie będzie decydował o metropolii.
  > Zakłamane gnidy. Jak MY walczyliśmy o województwo, to twierdziliście, że z Bydg
  > oszczą wam nie po drodze, że musicie z Gdańskiem. Teraz nagle z Bydgoszczą wam
  > śmiecie po drodze??!!
  >
  > Niech was piekło pochłonie.

  No i ukazało się prawdziwe oblicze przeciętnego mieszkańca Bydgoszczy.

  Co do podziału na województwa to Toruniowi zawsze było bliżej Gdańska.
  Nie będę wymieniał kto z Bydgoszczy (bojąc się marginalizacji pod rządami Poznania) i co przehandlował za zgodę Torunia na utworzenie kujawsko-pomorskiego.

  Plan był sprytny. Teraz oddać, a później wchłonąć.
  No ba. Nie udało się.
 • tlss 27.12.11, 16:44
  Może inaczej od powstania tego województwa konsekwentnie je torpedowaliście nastawiając się wyłącznie na swój rozwój oraz na szybkie połącznia z Gdańskiem oraz Wawą.
  Ile to razy czytałem że za daleko wam do lotniska w Bydgoszczy i trzeba wam nowe budować pod toruniem. Wasz marszałek pojechał nawet w tej sprawie do Brukseli ale tam powiedzieli mu że się z koniem na łby pozamieniał i na to złotówki toruń nie dostanie.
  Mogłabyć apelacja w regionie ale jak nie w toruniu to nie damy Bydgoszczy itd.
  O wskaźnikach makroekonomicznych nawet nie warto pisać. Główne inwestycje mające ściągnąć inwestorów to wasza hala widowiskowo sportowa czy koncertowa.
  O tym za jakie pieniądze wybudowano wam szpital dziecięcy szkoda wspominać. Tak samo jak o tym jak to bredziliście że skoro teraz macie taki świetny to musi pozostać w regionie jeden ten lepszy. No i się nie udało bo sprzęt był tylko osły kadry nie mieliście.
 • syn_biskupa 27.12.11, 16:50
  Myśleli, że jak namotają z okręgami i zrobią się więksi od bydgoskiego to już rządzą w okręgu a tu d..pa ktoś wyskoczył z metropoliami i tu nic się nie da zamotać i tak trzeba do Bydzi na kolankach w łaskę żeby wzięła do spółki i sny o potędze prysły jak bańka mydlana.
 • maly_rzadzi_wiekszym 28.12.11, 15:57
  generalnie mistrzu, jesli jeszcze nie załapałeś, to Toruń szcza na bydgoszcz
  --
  Kto w Toruniu mieszka- dobrze mu sie dzieje.
  Je toruński piernik, z bydgoszczan się smieje.
 • naubyd 27.12.11, 17:28
  jednego z niewieli mieszkańców Bydgoszczy i to jeszcze nie masz pewności bez sprawdzenia IP czy rzeczywiście z Bydgoszczy
 • mega_faflun 27.12.11, 22:39
  To male musi rzadzic wielkim , poniewasz w tym duzym madrych zabraklo. To bynajmniej widac po tych idiotycznych postach, ktore wypisuja . N zdrowy rozum jak mozna tworzyc metropolie np. bydgoska skoro 40 km dalej jest duze miasto i nie polaczyc go wspolna metropolia . Sama bydgoszcz to smieszna metropolia i nie logiczna ,nie powinna uzyskac akceptacji i odpasc jak Rzeszow . Laczenie sie z Naklem Koronowem itd to za malo to smieszna karykatura z czym ta metropolia chce konkurowac z metropoliami swiatowymi , gdzie liczba mieszkancow przekracza pare milionow . Spojrz np. w Niemczech na mape metropolii obszyry metropolitalne to min 1mln mieszkancow i duze miasta a nie wsie i male zacofane gospodarczo miasteczka . W Polsce metropolie to Warszawa Gorny Slask Lodz 3Miasto. Jesli chodzi o Metropolie Byd-Tor to wladza powinna byc podzielona jak w obecnym wojewodztwie Marszalek -Wojewoda Bydgoszcz i jej prezydent raczej nie maja co do decydowanie gdyz nie tworzy samo w sobie wojewodztwa anii zadnego miasta wydzielonego , nie posiada wladzy absolutnej wiec wszystkie decyzje sa podejmowane na plaszczyznie wojewoda - marszalek. Koniec
 • piehemoth 28.12.11, 15:21
  - trudno, napisałem takim językiem, żebyś zrozumiał.
  --
  DOSYĆ TORUŃSKICH KŁAMSTW I MANIPULACJI!!!
  TYLKO METROPOLIA BYDGOSKA!!!
 • maly_rzadzi_wiekszym 28.12.11, 15:54
  biedaku z wsiowej prowincji, nikt twojego fornalskiej wypowiedzi nie zrozumiał?
  Odrzuc czasem widły którymi gnoj przewalasz i popracuj nad tym, bys był rozumiany
  --
  Kto w Toruniu mieszka- dobrze mu sie dzieje.
  Je toruński piernik, z bydgoszczan się smieje.
 • kojak007 27.12.11, 16:56
  Niech się wykrzyczą, niech się napoją bipolem, niech umniejszają dalej Bydgoszczy. Róbmy swoje, żadnych mariaży z Całbeckim, żadnych mariaży z T. Trzymajmy się tego, a oni niech dalej sobie ujadają i myślą, że są pępkiem świata.

  P.S. W dokumencie nie ma dupolu T-B, jest bipol B-T, ale to takie toruńskie, żeby już alfabet zmieniać. I nie ma nigdzie mowy, aby to marszałek miał rządzić w metropolii. Pobożne życzenie. Samorząd woj. opracowuje woj.plan zagosp.przestrzennego,ale bez zgody prezydenta Bydgoszczy, to najwyżej zapisze 100 stron papieru, jaki to T. jest ważny dla regionu, kraju i świata. I nic więcej.
 • szlachcic 27.12.11, 16:59
  "- Rząd RP przyjmując takie założenia zabrał bydgoszczanom prawo głosu w sprawie dla nas najważniejszej - decydowania o tym, co nas bezpośrednio dotyczy "

  hehehehehehehe
  zakompleksiona gownazeria za jakis czas bedzie domagac sie aby rzad konsultowal z nimi wielkosc podatkow bo przeciez to zdecydowanie tez ich dotyczy
  Wzywam gowniarzy z zakompleksiorni bydgoskiej - nie spelniacie wymogow dot metropolii wiec stulic ryje

  "Apelujemy do wszystkich, którzy publicznie deklarowali poparcie dla idei utworzenia Metropolii Bydgoskiej, a w szczególności prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, przewodniczącego rady miasta Romana Jasiakiewicza, radnych miasta Bydgoszczy, aby podjęli stosowne uchwały gwarantujące jej powołanie"

  buahahahaha
  gownazeria bydgoska chce aby bydgoscy poslowie zwolali sejmik zakompleksiencow i odbylo sie glosowanie?
  Gownazerio bydgoska, Bruski i spolka oczywiscie szybko wydadza na potrzeby lokalnych oszolomow jacy to sa niezadowoleni, poprzysiegna walke do ostatniej kropli krwi przed kamerami telewizji zakompleksiencow.
  I oczywiscie na tym sie skonczy, bo i Bruski i Jasiakiewicz i spolka doskonale wiedza ze nie ma , nie bylo i nie bedzie czegos takiego jak samodzielna metropolia bydgoska
 • tlss 27.12.11, 17:02
  Fornalu ja już ci to kiedyś pisałem z dwa lata temu. Nie pojmujesz zmian jakie zachodzą w Bydgoszczy.
  Jeśli ci to poprawi humor wasze "elyty" także tego nie rozumieją. Myślą że można po staremu z kantowaniem, oszukiwaniem i dojeniem do torunia.
 • patrz_realniej 28.12.11, 12:46


  jakie zmiany masz na mysli?
  30 tysięcy bydgoszczan zyjacych ponizej poziomu ubóstwa,? A może tych kradnacych kable pod napięciem (ile w tynm roku przypadków? 5 czy 6?). A może jeszcze inne odmiany bydgoskiej degeneracji i upadku? Wszystkie te firmy, które spie...ja byle dalej od waszego syfu? A może te galerie i sklepy, które uważacie ze stanowią o waszej sile, by wagarujace dzieciaki miały gdzie spędzac czas?
  bydgoska wiocha z tramwajami zdycha. Tylko loklani debile jeszcze cos z rozpędu bredza o jej wielkości
  --
  komturia toruńska
 • ef_em 28.12.11, 12:55
  patrz_realniej napisała:

  > A może jeszcze inne odmiany bydgoskiej degeneracji i upadku?
  > Wszystkie te firmy, które spie...ja byle dalej od waszego syfu?

  Problem uciekania firm poza miasto istnieje również w Toruniu ale tutaj przynajmniej władze wspierają okoliczne gminy.
  Bydgoszcz ma odmienne podejście.
  Skoro firmy uciekły do okolicznych gmin to zróbmy metropolię i wciągnijmy je ponownie do miasta.
 • naubyd 27.12.11, 18:30
  jak zwykle papka insynuacji, lekceważenia, buty i zwykłego chamstwa. Szkoda odpowiadać. Żebyście sie nie obudzili z ręką w nocniku i zarządem komisarycznym w magistracie
 • piehemoth 28.12.11, 15:25
  Z pożytkiem dla całego regionu i dla całej Polski będzie finansowy upadek Torunia. Oby nastąpił jak najszybciej, i oby winni tego czyli Całbecki, Lenz, Wyku...ński, Mężydło, Girzyński, Dombrowicz i inne ścierwa za to odpowiedzialne znalazły się jak najszybciej w więzieniu, tam gdzie ich miejsce.
  Tylko żeby w związku z tym nikt nie wpadł na pomysł, żeby ich długi spłacała Bydgoszcz.

  --
  DOSYĆ TORUŃSKICH KŁAMSTW I MANIPULACJI!!!
  TYLKO METROPOLIA BYDGOSKA!!!
 • maly_rzadzi_wiekszym 28.12.11, 15:52
  bydgoskie buce od zawsze słynęły ze swoich rynsztokowych manier wyssanych z mlekiem matek. Do przerzucania gnoju widac nic lepszego nie potrzebuja.

  --
  Kto w Toruniu mieszka- dobrze mu sie dzieje.
  Je toruński piernik, z bydgoszczan się smieje.
 • byforpl 27.12.11, 17:38
  1. Toruń nie dba o interesy Województwa Kujawsko Pomorskiego
  2. Toruń postawił na szali istnienie Województwa pod koniec lat 90 tych, żeby spełnić swoje przerośnięte aspiracje
  3. Toruń nie chce się przyłączyć do Metropolii Bydgoskiej.
  4. Torun nie może zaakceptować wiodącej pozycji Bydgoszczy
  5. Toruń swoją przerośniętą ambicją osłabia całe Województwo
  6. Toruń nie ma określonej własnej tożsamości ani wizji rozwoju dlatego miota się i sam nie wie czego chce.
  7. Toruń to miasto niespełna 200 tysięczne które NIE moze dyktować Bydgoszczy warunków!
  8. Toruń nie moze sam stworzyć metropolii, ale jak chce może być Największą sypialnią Bydgoszczy
 • ef_em 27.12.11, 18:08
  Dawno się tak nie ubawiłem.
  ad1. Skoro już województwo istnieje to chcielibyśmy aby utworzono metropolię. Kto tego nie chce? I tu masz odpowiedź na pytanie kto nie dba o interesy województwa wietrząc tylko własny interes.

  ad2. Bo tak na prawdę nie chciał tworzenia takich struktur. Wyprosiliście, wypłakaliście to macie.
  Jeśli mnie pamięć nie myli to chcieliśmy do Gdańska, za to Wy baliście sie iść pod Poznań stąd zabiegi abyśmy zdanie zmienili.
  Niestety udało się wam.

  ad3. Bez Torunia zamiast metropolii powstanie związek Bydgoszczy i okolicznych wiosek.
  Dlaczego potrzebne wam te wioski? Bo tam wam uciekają podatki od firm które zmieniły swoje siedziby.

  ad4. Wiodąca rola wynika z ............ decyzji politycznych. Gdyby nie powstało woj. kuj-pom to wiedlibyście prym wśród okolicznych wiosek jako miasto ciążące woj. Wielkopolskiemu.

  ad5. niechęć przyjęcia postawy służebnej nazywa się teraz "przerośniętą ambicją".
  To są dwa największe miasta w regionie i powinny współpracować, a nie rywalizować, a niestety z powodu powstania tego województwa trwa walka. Wy więksi z urzędu musicie dostać więcej. Niestety zabytków, UMK, A1, DK91 (dawnej jedynki) nie da się przenieść do Bydgoszczy i to co niektórych boli ;)

  ad6. ciekawa interpretacja wniosków i utworzenia strefy ekonomicznej i parku technologicznego

  ad7. Wcale nie musi dyktować. Albo z nami Metropolia albo bez nas Bydgoszcz i okolice. To nie nasz wymysł.

  ad8. Fordon wam za mało?
 • naubyd 27.12.11, 18:34
  a myślałem, że jestes mądrzejszy kolego. Co to za odpowiedzi?

  <niestety udało wam się

  dobre. czaisz co by było z małym Toruniem gdyby nam się nie udało? Sale, hale, kosmodromy? Gdańsk aż by się prosił by to Wam zbudować.
 • naubyd 27.12.11, 18:34
  :(
 • ef_em 27.12.11, 18:41
  Skąd wiesz, że te inwestycje by nie były realizowane?

  Może Cię zaskoczę ale w naszym regionie inwestowane są środki przydzielone z funduszu rybołówstwa pomimo tego, że dzieli nas prawie 200km od morza, a 150km od Gdańska (Rusocina).
  Nie przeszkadza to że należymy do innego województwa.
 • naubyd 27.12.11, 18:59
  a zgadnij jak zachowałby się Gdańsk w stosunku do tak małego miasta? Inaczej niż do Lęborka i Kartuz? Na pewno nie. Dla nich ważne są zupełnie inne rzeczy. Budują obwodnicę i trasę na Wawę, budują wiele rzeczy ale z głową i prowincja dostaje to co służy rozwojowi tych terenów a nie hale srale i inne duperele. Nie zadłużają tak miast jak my. Jakoś nie potrzebują spalarni śmieci za setki milionów, dbają o port lotniczy i inne ważne dla regionu instytucje. Nie budują sali w Pruszczu i hali w Malborku.
  Właściwie nikt nie wie jakby było ale na pewno byłoby to dodatkowe obciążenie dla Trójmiasta. Mają Was i waszych kłótliwych i zarozumiałych polityków z bani.
 • friedmar 27.12.11, 20:22
  Nic nie mam do Torunia ani Torunian ale wolę by nasze miasta rozwijały się osobno. Nie potrafię wymienić żadnego projektu w którym Toruń wspierałby Bydgoszcz; miałem wielkie problemy i upokorzenia z Toruńskim Parpem czy czym takim.

  Nie przypominam sobie żadnej inicjatywy rozwijającej wzajemnie nasze lokalne biznesy. W Wielkopolsce wszystko co wielkopolskie jest lepsze niż inne, a w Toruniu ta zasada dotyczy dostawców Bydgoskich.

  Stąd łatwo dojść do wniosku że Bydgoszczy jest bliżej do Poznania tak jak Toruniowi do Brodnicy czy do Gdańska.
  --
  nie ma społeczeństwa, które konsumuje więcej niż samo wytwarza
 • ef_em 27.12.11, 20:37
  friedmar napisał:

  > Nic nie mam do Torunia ani Torunian ale wolę by nasze miasta rozwijały się osobno.

  Ale tak się nie da.
  Życie gospodarcze toczy się swoimi torami i wbrew panującym tu opiniom ma się dobrze.
  Podmioty gospodarcze z obu miast współpracują ze sobą, a nawet mają swoje filie w tych zdradzieckich i nielubianych na wzajem miastach. ;)

  Tego politycy nie są w stanie zepsuć bo ważniejsza od deklaracji politycznych jest kasa. Wokół niej wszystko się kręci.
 • romanthorne 27.12.11, 23:15
  Jako osoba starszej generacji doskonale pamiętam wszelkie "zabory" bydgoskie i lokalny szowinizm.Szybkie połączenia kolejowe tak,integracja w metropolię nie!
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:14
  bydgoskie burki juz sobie ostrzą zęby, ile bedą mogli skorzystac na zwiazku z Toruniem.
  Czasy komuny gdy kradli z regionu bez umiaru zakręciły sie łezką w oku.
  --
  komturia toruńska
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:16
  wiec skieruj swoja aktywnosć, by bydgoska wiocha stała sie gó... znaczacym podmiotem dla Poznania
  --
  komturia toruńska
 • alfred_prawdomowny 27.12.11, 20:38
  My kompleksy? Mój Boże, przecież cały czas leczycie swoje. Miasto, które w XIX wieku zostało zmarginalizowane cierpi do dziś. Gdyby nie II wojna światowa to bylibyście jeszcze wiekszym grajdołem, bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby uniwersytetów.
  --
  Żyjemy w najbiedniejszym województwie rządzonym przez nieudaczników z UMarszałkowskiego w Toruniu. Bezrobocie coraz większe, inwestycje coraz mniejsze, a budżet tnie się.
 • bydgoski_pastuch 27.12.11, 21:40
  I tu przyszedłeś Alfredzie wylewać swoją żółć?! Nie wystarczą ci już łamy naszego bydgoskiego forum?
  --
  Czy nadejdą takie czasy, kiedy ktoś w końcu będzie traktował niektórych bydgoskich forumowiczów poważnie?
 • naubyd 27.12.11, 21:45
  bydełko Ci sie zabłąkało na Starówkę?
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:06
  bydełko to sie rozlazło po toruńskim forum i najwiidoczniej nie wie, jak do swojego bydgoskiego wiesniakowa wrócić
  --
  komturia toruńska
 • naubyd 28.12.11, 13:27
  no tak z chama pastuch zrobisz ale z pastucha inteligenta nijak zrobić sie nie da. Słyniesz z chamstwa i buractwa ale myślałem, ze kiedyś Ci przejdzie. Proponuję kurację.
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:37
  ale kogo bydgoski durniu obchodza twoje rady?

  --
  komturia toruńska
 • alfred_prawdomowny 28.12.11, 04:15
  Nie mówiłem, że czuć ten sbecki toruński odór.
  --
  Żyjemy w najbiedniejszym województwie rządzonym przez nieudaczników z UMarszałkowskiego w Toruniu. Bezrobocie coraz większe, inwestycje coraz mniejsze, a budżet tnie się.
 • patrz_realniej 28.12.11, 12:48
  co debilku, kompleksy spac nie dawaly i o 4 rano posta musiałeś napisać?
  --
  komturia toruńska
 • jedrek95 27.12.11, 21:59
  Gdyby nie II wojna światowa to > bylibyście jeszcze wiekszym grajdołem -gdyby nie II wojna to byśmy ( może) negocjowali co można zainstalować w powiatowej Bydgoszczy
  bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby un> iwersytetów. - w przedwojennym mieście woj Toruniu planowano umiejscowienie (na początek) filii Uniwersytetu Poznańskiego ,
  bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby un> iwersytetów - taaa ale radio pozostało by na swoim miejscu , konserwatorium muzyczne nikogo by nie wzmacniało tylko rozwijało się u siebie , POW ( i co z Zawiszą aż boję się przypuszczać gdzie by ewent mógł powstać ?! ) - to tak z mapy 1938
 • naubyd 27.12.11, 23:17
  to byśmy ( może) negocjowali co można zainstalować w powiatowej
  > Bydgoszczy

  to zapewne nie wiesz o planowanej w dokumentach zmianie stołeczności w Pomorskiem? Nie wiesz? No cóż. Wojna przeszkodziła.

  oruniu planowano umiejscowienie (na początek) filii Uniwersytetu Poz
  > nańskiego ,

  to jednak trochę co innego niż Lwowski i Wileński prawie w całości co?

  taaa ale radio pozo
  > stało by na swoim miejscu

  zostałoby przeniesione do nowej stolicy województwa

 • buckshot 27.12.11, 23:31
  naubyd napisał:
  ...to zapewne nie wiesz o planowanej w dokumentach zmianie stołeczności w Pomorskiem? Nie wiesz? No cóż. Wojna przeszkodziła.......

  zapodaj dokumenty........ tylko nie pisz że się spaliły albo zatonęły heh
 • buckshot 27.12.11, 23:32
  Gdynia miała jakieś tam szanse , Bydgoszcz żadnych....
 • naubyd 28.12.11, 00:31
  W tym czasie Naczelna Rada Ludowa w Gdańsku była zmuszona przeniść swoje działanie do Grudziądza lub Torunia. W Gdańsku nie mogły funkcjonować polskie urzędy. Proponowano umieszczenie urzędów w Grudziądzu lub Toruniu. Ostatecznie urzędy zlokalizowano w toruńskich budynkach szkolnych. Miasto nie było w stanie wygospodarować odpowiednich funduszy na konieczne inwestycje. Dopiero u progu lat trzydziestych powstał budynek który miał pomieścić część organów samorządowych (w Bydgoszczy reprezentacyjny gmach rejencji bydgoskiej wzniesiona 100 lat wcześniej, wdł. projektu arch. Friedricha Schinkla). Sytuacje pogarszła słaba sytuacja demograficzna (Toruń - liczba mieszkańców 1919 - ok. 30 tys). Brak w Toruniu przemysłu (pierwszy większy zakład powstaje dopiero w 1932 roku), powodołał, że nie wykształcił się znaczący ruch imigracyjny

  Reformy Administracji w roku 1923 i 1925 opracowała projekt nowego popdziału administracyjnego. Projekt szeroko zajął się kwestią wprowadzenia ostatecznego kształtu administracji na terenie Wilekopolski, Pomorza i Kujaw. Projekt tworzył nowe województwo pomorskie. Na jego stolicę wyznaczono: BYDGOSZCZ.
  Jednak reformy ustrojowe i administracyjne zostały zahamowane w skutek zamachu stanu, który dokonał się w Warszawie w roku 1926. Obóz sanacyjny przejmując - w sposób niezgodny z prawem, łamiący Konstytucję - władzę w kraju, zatrzymał wszelkie prace w zakresie reformy administracyjnej i samorządowej aż do lat trzydziestych. Wtedy to ponownie podjęto decyzje rozpoczynające proces reformy administracji w województwach. Bydgoszcz, ponad dwukrotnie większa od Torunia, dynamicznie się rozwijająca, miała stać się dominującym ośrodkiem w województwie pomorskim. Pierwszym etapem reformy było przejście Bydgoszczy z województwa poznańskiego do pomorskiego. Stało się to na rok przed wybuchem drugiej wojny. I tym razem, przebieg reformy został zatrzymany w wyniku poważnych czynników zewnętrznych. Ich realizację mogła nastąpić dopiero po zakończeniu wojny.

  a tu znacznie więcej na temat

  Dowiesz się tak jak miernie wyglądała stołeczność w Toruniu i dlaczego przeniesiono Bydgoszcz z Poznańskiego do Pomorskiego. Także będziesz wiedział jakie były począteczki przemysłu w Toruniu i wiele innych obalających mity forumowiczów toruńskich na temat wielkości Torunia międzywojennego i rzekomej niemieckości Bydgoszczy.
 • alquoz 28.12.11, 10:48
  wszystko ładnie-pięknie, oh i ach..jaka potęga...szkoda tylko, że to dzięki Fryderykowi II i panom von Bismarck i Tiedemann to wszystko..widocznie ten pruski i antypolski smrodek ciągnął się za małym Berlinem...i ludzie wtedy docenili niezdlawiona krzyzackim pochodzeniem Torunia, jego propolska dzialalnosc w czasach przed- i rozbiorowych. Po prostu dali mu szanse...na rozwoj i na odrodzenie sie z tej zapasci w jaka wasz jedyny faktyczny dobroczyńca, Fryderyk II (a potem hakatystyczny Berlin) , celowo Torun wpakował..

  a za Sikorskiego... lata 30-te to torun juz mial i kadry i lokale do sprawowania funkcji wojewodzkich, wiec to gdybanie co by bylo gdyby...nic wiecej ..

 • naubyd 28.12.11, 11:02
  Czy Ty na prawdę nic nie zrozumiałeś z tego tekstu? Mieścina 60 tysięczna ze szkoła jako siedzibą władz miała konkurować ze 170 tysięcznym miastem? Na prawdę nic nie zrozumiałeś z uwarunkowań gospodarczych i historycznych tamtych czasów? Tylko pleciesz te bzdury? Zmieniło się tylko tyle że komunistów i robotników zamieniłeś Niemcami? Toruń to rdzennie polskie miasto witające Wermacht kwiatami. Tego faktu tez nie znasz? W Bydgoszczy lała się w tedy krew Polaków. U Was Niemcy świętowali i czuli się jak u siebie. Więc o czym ty w ogóle gadasz?
 • naubyd 28.12.11, 11:14
  wtedy oczywiście
 • alquoz 28.12.11, 11:55
  Dżizas ale jazda...napij sie piwa i ochłoń... pisałem tylko i wyłącznie o przedwojennych sprawach więc wciskanie PRLu z robotnikami i komuchami jest od rzeczy.

  Napisałem tylko, że rozumiem (jak mi się wydaje) że niemieckie korzenie Bydgoszczy wielkomiejskiej MOGŁY się źle kojarzyc..i najwyrazniej tak sie kojarzyly skoro 39tys miasteczko...zgoda ..miasteczko , dostalo taka fuche...
  fakt? FAKT?

  a ze sie to w BDG nie podobalo to sorry ale nikogo nie obchodzi...

  a tak na marginesie to czemu Austin jest stolica? albo WaszyngtonDC Canberra czy Brasilia.... nie zawsze najmocniejsze miasta regionu/ kraju zostaja stolicami....fakt? FAKT
 • naubyd 28.12.11, 12:11
  tamte stolice z przyczyn historycznych bo były stolicami od dawna zanim jeszcze powstały wielkie miasta tych państw.

  Ok za komuchów przepraszam, ale skojarzenie jak najbardziej na miejscu.

  Doczytaj proszę cały artykuł a nie tylko cytaty które umieściłem w poście. Bydgoszcz podobnie jak inne miasta mogła rozwijać się także pod zaborami. podobnie jak np. Wrocław w obrębie państwa Niemieckiego, Gdańsk jako wolne miasto itp. Nikt nie czyni im z tego żadnego zarzutu. Takie były fakty historyczne a dziś to dziś. Nie widzę powodu by czynić takie zarzuty Bydgoszczy, które zawsze była polskim miastem otwartym na współpracę i kontakty z innymi. Skąd w ogóle takie mysli. Fakty przedstawione w artykule sa niepodważalne podobnie jak dane demograficzne i gospodarcze. Masz tam nawet skan strony rocznika, żebyś nie mówił że zmyślone. O co więc chodzi? Roku brakowało lub uniknięcia przewrotu byś nie miał o czym pisać. Tak się nie stało i ok. Nie piszcie tylko proszę, o tym, że Bydgoszczy była wioską a Toruń miastem wojewódzkim. Poczytaj artykuł i zastanów się jaka była różnica pomiędzy tymczasową siedzibą województwa a dużym jak na tamte czasy miastem przedwojennej Polski
 • arafat11 28.12.11, 22:26
  Napisałem tylko, że rozumiem (jak mi się wydaje) że niemieckie korzenie Bydgosz
  > czy wielkomiejskiej MOGŁY się źle kojarzyc..i najwyrazniej tak sie kojarzyly sk
  > oro 39tys miasteczko...zgoda ..miasteczko , dostalo taka fuche...
  > fakt? FAKT?  niemieckie korzenie to chyba ma torun ...przypomnij sobie kto zalozyl bydgoszcz a kto torun...


  a tak na marginesie to czemu Austin jest stolica? albo WaszyngtonDC Canberra cz
  > y Brasilia.... nie zawsze najmocniejsze miasta regionu/ kraju zostaja stolicami
  > ....fakt? FAKT  a czemu na ponad 200 panstw stolica w ponad 90% z nich to najwieksze maisto? to tez jest fakt...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • ef_em 28.12.11, 12:47
  naubyd napisał:

  > Toruń to rdzennie polskie miasto witające Wermacht kwiatami

  Sorry ale czy ty się dobrze czujesz?
 • patrz_realniej 28.12.11, 12:57
  tyfusy w ten sposób markuja swoje kompleksy bo w wieśniakowie strzelano w plecy cofajacym sie zołnierzom Wojska Polskiego
  --
  komturia toruńska
 • naubyd 28.12.11, 13:11
  patrz_realniej napisała:

  > tyfusy w ten sposób markuja swoje kompleksy bo w wieśniakowie strzelano w plecy
  > cofajacym sie zołnierzom Wojska Polskiego


  popatrzyłbyś kiedyś realniej. Ale niestety nie jestes do tego zdolny.
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:35
  kwestionujesz durniu historyczne fakty?
  A moze to twoja rodzina stzrelała w plecy polskich zołnierzy i dlatego jest ci to tak niewygodne?
  --
  komturia toruńska
 • naubyd 28.12.11, 13:10
  takie są fakty kolego. Zachowały się foty
 • ef_em 28.12.11, 13:22
  naubyd napisał:

  > takie są fakty kolego. Zachowały się foty

  A to ciekawe
  Jak wkraczali Rosjanie to też propagandowo ładnie sprzedano, że armia wyzwolicielska weszła do miasta.

  Nie pisano i nie mówiono o gwałtach i mordach gorszych niż dokonywali żołnierze niemieccy.

  Na fotkach tylko uśmiechnięci mieszkańcy witający kwiatami uśmiechniętych Rosjan, a ul. Mickiewicza zasłana była zwłokami ludzi i zwierząt.

  Ale cóż tam. To niewygodne z medialnego punktu widzenia ale mieszkańcy, którzy to przeżyli to pamiętają i mówią o tym.
 • naubyd 28.12.11, 13:25
  z innych m iast takich fotek "propagandowych" nie ma. Dziwne?
 • ef_em 28.12.11, 13:33
  naubyd napisał:

  > z innych m iast takich fotek "propagandowych" nie ma. Dziwne?

  Albo nie chcesz ich widzieć.

  Pamięci ludzkiej i krzywd nie wymażesz póki Ci ludzie jeszcze żyją.
 • jedrek95 29.12.11, 12:54
  Mieścina 60 tysięczna ze szkoła jako siedzibą władz miała konkurować ze 170 tysięcznym miastem? - mogła np Kielce i Częstochowa proporcje takie same i woj jednak w Kielcach , po drugie miano do Was przenieść woj już w momencie włączenia do pomorskiego i jakoś nie wyszło a im dalej w las tym gorzej . Tak jak pisałem możemy gdybać o ewent porozumieniu i przenosinach części instytucji ( ale o władczej grabieży jak za komunistów mowy by być nie mogło ) a fakt niezaprzeczalny to to że w 1920 roku jednym z powodów nie umieszczenia u Was siedziby woj byl wysoki udział ludności niemieckiej - to tak z uwarunkowań gospodarczych i historycznych tamtych czasów!
 • jedrek95 29.12.11, 13:00
  Ps. Trudno traktować jako zapowiedz przeniesienia władz dokumenty sporządzone przez przedstawicieli Bydgoszczy i kierowane do Warszawy zresztą i wlatach 25 i 38 z miernym ( żadnym ) skutkiem
 • buckshot 28.12.11, 14:40
  naubyd napisał:

  '.........Wtedy to ponownie podjęto decyzje rozpoczynające proces reformy admini
  > stracji w województwach. Bydgoszcz, ponad dwukrotnie większa od Torunia, dynami
  > cznie się rozwijająca, miała stać się dominującym ośrodkiem w województwie pomo
  > rskim. Pierwszym etapem reformy było przejście Bydgoszczy z województwa poznańs
  > kiego do pomorskiego. Stało się to na rok przed wybuchem drugiej wojny. I tym r
  > azem, przebieg reformy został zatrzymany w wyniku poważnych czynników zewnętrzn
  > ych. Ich realizację mogła nastąpić dopiero po zakończeniu wojny.............'


  Co to za wypociny ?

  Dokumenty proszę a nie jakieś tam domniemania bydgoskiego jegomościa gdzieś na nieistotnej stronie www.
  Gdzie masz napisane o tym że były jakieś pierwsze czy drugie etapy reformy heh ?

  Przed wojną za wolnej Polski Toruń też dynamicznie się rozwijał (wy wyprzedziliscie nas tylko dzięki zaborcom po 1800 roku). Faktem jest też to że kolejni 'zaborcy' po 1945 znowu wam pomogli. Teraz znowu jest normalniej
 • alfred_prawdomowny 28.12.11, 16:03
  Ty tak ogólnie to chyba masz jakiś problem. Te teksty powstają na podstawie źródeł historycznych, a nie na zasadzie jeden powiedział drugiemu.
  --
  Żyjemy w najbiedniejszym województwie rządzonym przez nieudaczników z UMarszałkowskiego w Toruniu. Bezrobocie coraz większe, inwestycje coraz mniejsze, a budżet tnie się.
 • naubyd 28.12.11, 00:34
  Polecam też zestawienie obrotów giełdy towarowej w Bydgoszczy, zestawienie ludności i mapę. To się załamiesz dopiero. Mity szczekaczy forumowych padają jak muchy
 • patrz_realniej 28.12.11, 12:59
  zastanawiam sie, czy na wiesniackim metropolitalnym forum zabrakło miejsca dla tych bydgoskich debilków, czy tez to psia natura nakazyuje jałowo wyszczekiwac sie do księżyca?
  --
  komturia toruńska
 • naubyd 28.12.11, 13:12
  ale się załamałeś. Wyjdziesz kiedyś z tej depresji? Chyba teraz już nie. Cały świat zawalił ci się na głowę ;). hahahahahahahahahahaha. Już tylko rzygać umiesz.
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:31
  cwoku, to nie ja siedze w ciemmej dupie.
  To nie ja, jak kopnięty kundel wyszczekuję się na forum innego miasta.
  zauważyeś to w ogóle, czy w rozpędzie tak mielesz ozorem, że świat co przysłonilo?
  Na pocieszenie- zrozum, że nawet 200 skomlących bydgoskich postów nie zmieni stanu rzeczy.
  W kuj-pomie bez zmiany- bydgoski więsniak przegrany!
  --
  komturia toruńska
 • buckshot 27.12.11, 22:25
  alfred_prawdomowny napisał:

  > My kompleksy? Mój Boże, przecież cały czas leczycie swoje. Miasto, które w XIX
  > wieku zostało zmarginalizowane cierpi do dziś. Gdyby nie II wojna światowa to
  > bylibyście jeszcze wiekszym grajdołem, bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby un
  > iwersytetów.


  Gdyby nie zabory (Prusacy) to bylibyście daleko w tyle. np. Pod koniec XVIII wieku /za wolnej Polski/ mieliście mniej ludzi i tylko dzięki niemiaszkom staliście się większym miastem, nie tylko zaborcy ale i komuniści szli wam na rękę ale to się już skończyło...
 • naubyd 27.12.11, 23:18
  pie...sz jak pokierany Kazio
 • arafat11 27.12.11, 23:37
  Gdyby nie zabory (Prusacy) to bylibyście daleko w tyle. np. Pod koniec XVIII wi
  > eku /za wolnej Polski/ mieliście mniej ludzi i tylko dzięki niemiaszkom staliśc
  > ie się większym miastem, nie tylko zaborcy ale i komuniści szli wam na rękę ale
  > to się już skończyło...  GDYBY NIE KRZYZACY TO WAS BY WCALE NIE BYLO...OSMIESZASZ SIE TAKIMI ARGUMENTAMI....
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • buckshot 27.12.11, 23:54
  arafat dziwaku to byla odpowiedz na poziomie tego goscia heh:

  alfred_prawdomowny 27.12.11, 20:38 Odpowiedz cytującOdpowiedz

  My kompleksy? Mój Boże, przecież cały czas leczycie swoje. Miasto, które w XIX wieku zostało zmarginalizowane cierpi do dziś. Gdyby nie II wojna światowa to bylibyście jeszcze wiekszym grajdołem, bo ani Wilno, ani Lwów nie straciłoby uniwersytetów.
 • arafat11 28.12.11, 00:21
  no nie wiem..po Tobie mozna sie wszystkiego spodziewac;-)
  co nie zmienia fakktu, ze alfred ma racje, bo wasze ego jest naprawde rozbujane pod norme..i chyba zdajesz sobie z tego sprawe...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • patrz_realniej 28.12.11, 12:54
  biedny głupku z wiecznie poszkodowanej wiochy- badz idioota wyłacznie dla siebie i nie panosz sie ze swoja ułomnąścią wsród madrzejszych

  --
  komturia toruńska
 • naubyd 28.12.11, 13:13
  no rozbawiłeś mnie jak dzieciak z przedszkola. "Ty gupi gupku ooo" Z bezsilności wobec faktów :)
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:33
  nie moja wina, że jestes infantylnym debilem i bawi cie, gdy ktos ci w twarz spluwa
  --
  komturia toruńska
 • martens7 28.12.11, 00:02
  Pomruk Starców ze stowarzyszenia mózgów betonowych, minionej epoki - czuć w nim oddech paranoicznej wręcz nietolerancji do otoczenia, najeżonej kompleksami i zakutej w doktryny z czasów braterstwa PRL z ZSRR. To wstyd dla Regionu w ogóle cytować wypiardki takich zgryźliwców. Prezentują oni sobą dokładnie odwrotnie to do czego dążymy wkraczają do Europy Regionów - sieją izolacjonizm, ksenofobię i nietolerancję, dążą do separacjonizmu - mury zamiast otwarcia !!! STOP ZAJADŁEJ GLUPOCIE !!! BO WSZYSCY NA TYM STRACIMY !!!
 • naubyd 28.12.11, 00:32
  naplaplałeś od rzeczy. Nie wstyd Ci?
 • arafat11 28.12.11, 01:34

  lecz sie chlopcze...
  i zrozum, z enei kazdy chce byc oszukiwany przez sasiada( jego politykow)...i kazdy ma prawo walczyc o swoje...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • naubyd 28.12.11, 12:23
  dodaj że zarówno Toruń jak i Bydgoszcz. Niestety na razie przegrywamy i zanosi się na dalsze porażki.
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:27
  bydgoskie wieśniakowo porażki ma wpisane w przeznaczenie.
  Istniejecie po to, by byc zapleczem ludnościowym Torunia.
  --
  komturia toruńska
 • patrz_realniej 28.12.11, 13:40
  > Pomruk Starców ze stowarzyszenia mózgów betonowych, minionej epoki

  bydgoska kołtuneria uwielbia w swoim prymitywizmie takie stowarzyszenia.
  Działają ku pokrrzepieniu bydgoskich fornali ze spranymi mózgami
  --
  komturia toruńska
 • ubuntu-one 28.12.11, 01:27
  Jak się czyta wypowiedzi to aż mnie jako młodemu Europejczykowi i Polakowi, aż żal się robi, że w takim kraju mieszkam. Dlatego były rozbiory, dlatego Polska nigdy nie była silny bo zawsze ważniejsze waśnie i kłótnie niż dobro ogółu.

  Po co od razu dzielić województwo na Toruńską czy Bydgoską cześć. Oba miasta powinny pomyśleć o stworzeniu spółek typu Joint venture i wspólnie zarządzać np komunikacją metropolitalną, portem lotniczym i tym wszystkim co może przyciągnąć ludność i inwestorów.
  A siedzibę spółki wybudować gdzieś na zadupiu na granicy dawnych województw Toruńskiego I Bydgoskiego
 • arafat11 28.12.11, 01:38
  > Po co od razu dzielić województwo na Toruńską czy Bydgoską cześć. Oba miasta po
  > winny pomyśleć o stworzeniu spółek typu Joint venture i wspólnie zarządzać np k
  > omunikacją metropolitalną, portem lotniczym i tym wszystkim co może przyciągnąć
  > ludność i inwestorów.


  tylko jest jedno ale: nasze maista nie sa rowne, wiec i w owej spolce musialby byc podzial wladzy i zyskow...zgadza sie? po drugie torun wykorzystuje swoja polityczna przewage i robi skok na kase, wiec nie dziw sie, z ebydgoszczy to nie pasuje...po trzecie, torun nie spelnia zadnych metropolitalnych kryteriow a chce wspolrzadzic...dlaczego siedziba ma byc gdzies na zadupiu? w slaskim bedzie w katowicach a nei gdzies na zadupiu...tylko u nas ma byc inaczej, zeby torun nie byl stratny...
  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • ef_em 28.12.11, 08:51
  > A siedzibę spółki wybudować gdzieś na zadupiu na granicy dawnych województw Toruńskiego
  > I Bydgoskiego

  Solec Kujawski byłby dobrą lokalizacją lub ewentualnie Grudziądz.

  No ale ........ sam widzisz jak jest. Wystarczy komentarz arafata. Jeszcze nic, sam pomysł i to czysto teoretyczny, a już żądania i warunki.
  W sumie nic nowego.

  W zasadzie swoje interesy prowadzę w Bydgoszczy (pomimo tego, że mieszkam w Toruniu) ale chyba coraz bliżej mi do Gdańska.

  Już mnie nudzą wymysły polityków, wojenki jednej i drugiej strony.

  Po podziale województwa Toruń zostałby ustawiony w szyku przez Gdańsk, a Poznań wskazałby Bydgoszczy jej miejsce.

  Skoro nie można się porozumieć to po co tworzyć na siłę.

  Bydgoszcz pożegnałaby się z marzeniem o metropolii (co najwyżej związek miast powiatowych i okolicznych wsi), a Toruń stałby się jedynie miastem na krańcach województwa będąc dla Pomorza ważnym węzłem komunikacyjnym na mapie Polski.

  Skoro nie można w zgodzie to podzielić, a w Złej Wsi Wielkiej i Solcu niczym w ZSRR punkty kontrolne postawić aby broń Boże mieszkańcy nie jeździli do sąsiednich miast.
 • arafat11 28.12.11, 18:38

  > Solec Kujawski byłby dobrą lokalizacją lub ewentualnie Grudziądz.


  \
  tak tak mistrzu...tylko jest maly problem, grudziadz nie jest w zadnej planowanej metropoliii...


  No ale ........ sam widzisz jak jest. Wystarczy komentarz arafata. Jeszcze nic,
  > sam pomysł i to czysto teoretyczny, a już żądania i warunki.
  > W sumie nic nowego.  ale czyje zadania i warunki? to torun domaga sie jakis rotacyjnych stolic czy innych dupereli a przypomnijmy, ze maisto to nie spelnia ZADNEGO warunku bycia metropolia...

  no i dlaczego siedziba metropolii slaskiej ma byc w katowicach a nie w siemianowicach?

  --
  Nie warto dyskutowac z hecerem, obrzuci wyzwiskami, a gdy zabraknie agumentow usuwa posty ze swojego forum...a mowia, ze prawdziwa cnota krytyk sie nie boi!
 • naubyd 28.12.11, 11:19

  Po co od razu dzielić województwo na Toruńską czy Bydgoską cześć. Oba miasta powinny pomyśleć o stworzeniu spółek typu Joint venture i wspólnie zarządzać np komunikacją metropolitalną, portem lotniczym i tym wszystkim co może przyciągnąć ludność i inwestorów.


  Święte słowa kolego. Wytłumacz to marszałkowi i Waszemu preziowi. Wszystkie nowe drogi prowadzą do Torunia, Wszystkie wielkie inwestycje umiejscowiono w Toruniu, A1 ustawiono tak by jak najdalej od Bydgoszczy. Czy nie byłoby lepiej gdyby była pomiędzy naszymi miastami? Ale nie było zgody o której piszesz a wyśmiewanie naszych parlamentarzystów. Prawie każda inwestycja unijna lub wojewódzka w Bydgoszczy ma szansę na realizację pod warunkiem zysku dla Torunia. Tak włąśnie wygląda to o czym piszesz. Jeśli masz inne zdanie podaj przykłady.
 • jedrek95 29.12.11, 13:07
  Prawie każda inwestycja unijna lub wojewódzka w > Bydgoszczy ma szansę na realizację pod warunkiem zysku dla Torunia. - a może tak listę ( bo rozumiem że nie jedna )
 • naubyd 28.12.11, 13:29
  zapodania odnośnika obalającego trochę mit Torunia jako wielkiego ośrodka administracji przed wojną

  Teraz już już tylko pieniackie wyzwiska i insynuacje. Wychodzę z dyskusji w takim razie.
 • alfred_prawdomowny 28.12.11, 16:05
  Zbyt angażujesz się w te dyskusje. Jeden szczególny schizo pluje się i pluje. Fakt, daj juz sobie spokój.
  --
  Żyjemy w najbiedniejszym województwie rządzonym przez nieudaczników z UMarszałkowskiego w Toruniu. Bezrobocie coraz większe, inwestycje coraz mniejsze, a budżet tnie się.
 • buckshot 28.12.11, 17:09
  alfred_prawdomowny napisał:

  > Zbyt angażujesz się w te dyskusje. Jeden szczególny schizo pluje się i pluje. F
  > akt, daj juz sobie spokój.
  yjemy w najbiedniejszym województwie rządzonym przez nieudaczników z UMarszałkowskiego w Toruniu. Bezrobocie coraz większe, inwestycje coraz mniejsze, a budżet tnie się.

  Gdzie jest napisane że nasze jest najbiedniejsze dziwaku? Zapodaj dane.
 • patrz_realniej 29.12.11, 14:09
  hehe pobiezna analiza ilości wpisów pokazuje, jak naubyd niczym pies spuszczony z łancucha zaangazował sie w duskusję i pluje gdzie się da
  --
  komturia toruńska

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka