Dodaj do ulubionych

Czytelnik: Niech Toruń uczy się od Wrocławia

31.03.12, 15:21
O decydentach toruńskich można powiedziec tylko tyle, że: w dupie byli, gó... widzieli. Dlatego taki jest ToruńProblem czytelniczki przedstawiliśmy toruńskim drogowcom. - Wszystko jest zrobione zgodnie z projektem i w naszej opinii w tej chwili na rondzie jest bardzo bezpiecznie - mówi Andrzej Glonek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Naturalnie jednak będziemy sytuację monitorować i jeśli drzewa urosną zbyt duże i gęste, będziemy przycinać gałęzie lub w ogóle zlikwidujemy iglaki w tym miejscu. Zostały posadzone, żeby rondo wyglądało ładniej.
Edytor zaawansowany
 • t-i-g-e-r 31.03.12, 16:08
  Wyszedł analogiczny przykład jak z Polkowicami.
  Do tego przedsiębiorczość mieszkańców Wrocławia.

  Toruń ma potencjał w zakresie turystyki, ale nie potrafi go wykorzystać.
  Nadal jest miastem "przejazdowym" które nie oferuje atrakcji żeby zatrzymać się na dłużej.

  Budowa mostu - niezbędna zadłużyła Toruń na wiele lat, i kluczowym jest wybieranie projektów które generują zyski.
  Np. parking podziemny chciał wybudować prywatny przedsiębiorca, no ale ktoś miał taki sam pomysł i miasto zrobiło to za swoje pieniądze.

  Hala na ul. Bema mogłaby pełnić funkcję sali koncertowej na Jordankach.
  Za te pieniądze można by było wykonać inną inwestycję.
 • blue_maczeta 31.03.12, 16:25
  Weź chłopie nie wpisuj się już więcej pod żadnym artykułem, bo tylko śmiecisz i żal to czytać.
  Piszesz jakąś linijkę tekstu o żadnej treści i parę linijek sygnaturki (?).
  Nic w temacie, choć artykuł raczej słaby, taki wrocławiowo-tendencyjny.
  Do Wrocławia nic nie mam, ale sonda debilna.

 • tryg.sk11 31.03.12, 16:27
  Jeśli potrafił to Wrocław, dlaczego nie potrafimy tego my? - Bo Zaleski nie potrafi !!!!


  --
  Grubo przedtem powstał scenariusz do Kac Wawa.

  Łukasz Karwowski
 • blue_maczeta 31.03.12, 16:47
  Jeśli ktoś potrafi, to chwała mu za to. I nie jest to miasto a człowiek.
  Masz inne zdanie, to zostań "Zaleskim".
 • zustoformapodatku 31.03.12, 17:08
  "Szahaj w artykule "Toruń miasto ponowoczesne" - pamiętam ten art, był dobry i trafny.

  Wrocław to ciekawe miasto (...), ale uważam że w dzisiejszych czasach można czerpać inspiracje, ale nie można powielać.

  Nikt klonu Apple nie zrobi, można dać coś nowego, innego...

  Wiec Toruń powinien wymyślec swój patent na rozwój - przemysły, nauki, kultury.

  Sam wspomniałem ze potrzebne są back officy w Toruniu ale jesli firmy wolą robić to we Wro czy Krakowie to my musimy coś innego wymyśleć. Może przemysł?

  Ktoś sprzedał teren po Polchemie pod handel zamiast zrobić tam wielki sektor przemysłowy.
  Prosto dajemy komyś ziemie w dzierżawę za grosze ale np. musi na tym terenie zatrudnić 500 osób. 500 x 1500zł (licząc min zarobki) to 750 tyś złotych w budżecie mieszkańców Torunia. np. te 500 osób może wydać 50zł na bilet na koncer w sali na jordankach...

  Ale wcześniej muszą powstac tak duże firmy, albo duża ilość mniejszych.

  Jak będziemy miec deficyt pracowników, dużo kasy w portfelach (jak mieszkańcy Wro), miasto dużo kasy z podatów to wtedy możemy budować sale itp.

  Mysle ze dla inwestora nie liczy sie czy w miescie jest taki obiekt czy nie. Choć fakt swiadczy on czymś np. o bogactwie miasta, lecz jesli inwestor zobaczy na stan zadluzenia i przychody z podatkow to zobaczy ze miasto de facto biedne i wszystko robi z kredytow...

  Wiec jest ryzykowne, bo w kazdej chwili moze nagle potzebowac wieksze dawki gotówki.

  Wracając jeszcze do Polchemu - lezy on w granicach administracyjnych miasta, wiec duzy zaklad na tym terenie + siedziba w Toruniu powodowałby wzrost przychodów z podatków.

  Sklepy jakie powstaną na Polchemie mają siedziby w innych miastach (Polski oddział) a centrale zagranicą, wiec tam sam podatki płacone...

 • mega_faflun 31.03.12, 19:37
  Trzeba spojrzec jak wygladapod wzgledem zabudowy srodmiescie Wroclawia , a jak Torunia jak wyglada jakosc architektoniczna . By mowic o rozwoju miasta trzeba spojrzec na estetyke zabudowy co powstalo w Toruniu w ostatnich latach w obrebie srodmiescia . Cinema Citi co to za jakosc jaka ma wartosc architektoniczna , tereny po dworcu autobusowym jaka jest wartosc arichtektoniczna , obawiam sie co powstanie w ramach budowy Solarisa bo osobiscie to nie klade wielkich nadzei i obawy co do losow Jordanek moze dalej beda straszyc pustkowiem w srodmiesciu Torunia . Zejdzmy ze starego miasta to bylo dobre przed latami i wiekami to bylo prawdziwe na owczesne czasy srodmiescie , ale nie dzisiaj dzisiaj trzeba tworzyc nowa jakosc. a co sie tworzy widac golym okiem . Architektora to jeden z problemow Torunia by porownywac go do innych znaczacych miast typu wlasnie Wroclaw ,a blizej Poznan czy Gdansk.
 • qron 01.04.12, 12:17
  Zgadzam się w 100%. oddajmy inicjatywę filozofom a nie pismakom!

  Andrzej Szmak, (ur. 10 listopada 1948 w Gnieźnie) – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, polski dziennikarz, felietonista.
  Był felietonistą i dziennikarzem m.in. w "itd", "Przeglądzie Tygodniowym", "Wprost", "Przeglądzie Sportowym", "Prawo i Życie" oraz "Gazecie Pomorskiej". W latach 1990–1995 redaktor naczelny "Nowości – dziennika Pomorza i Kujaw". Założył Radio Toruń. Sprawował funkcję wicedyrektora regionalnego ośrodka TVP w Bydgoszczy. Obecnie jest pierwszym w Polsce menadżerem Starego Miasta w Toruniu. W czasie kampanii prezydenta Torunia Michała Zaleskiego był szefem jego sztabu wyborczego. Znalazł się wśród trzech kandydatów na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej w marcu 2007.

  Pomysłodawca wielu oryginalnych przedsięwzięć promujących Toruń, m.in. pomnik psa Filusia profesora Filutka z tygodnika "Przekrój", słomiany łabędź na Bulwarze Filadelfijskim, widowiska historyczne (koncert z okazji 550-lecia inkorporacji Torunia do Korony Polskiej w 2004, koncert Czwarta Brama z 2006), Koncert Papieski, wózek szabrowniczek z filmu "Prawo i pięść" oraz wiele innych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka