Dodaj do ulubionych

Wychowamy sobie coraz głupszych torunian

09.02.13, 09:34
Gdy nie ma pieniędzy ich oszczędności szuka się wszędzie. Dług Torunia, który wszak zgodnie ze słowami Prezydenta nie miał być niczym złym generuje brak pieniędzy w kasie gminy.
Koło się zamyka.
Brak pieniędzy – oszczędzajmy – zwalniajmy nauczycieli.
To logika straceńcza.
Przyszli mieszkańcy Torunia nie dość że biedni będą i głupi.
Rządząc należy przewidywać.
Wydając pieniądze ma Motoarenę, CSW, Salę Sportową (jeszcze niewykończoną), Halę Widowiskową (jeszcze niewybudowaną) władze miasta pozbawiły się wystarczających środków na oświatę.
Edytor zaawansowany
 • akademol 09.02.13, 11:40
  kototaur napisał(a):
  > Gdy nie ma pieniędzy ich oszczędności szuka się wszędzie. Dług Torunia, który w
  > szak zgodnie ze słowami Prezydenta nie miał być niczym złym generuje brak pieni
  > ędzy w kasie gminy.

  Zgadza się.
  Dobry gospodarz najpierw powinien zapewnić podstawy - edukacja, opieka zdrowotna, praca, a dopiero potem pozwalać sobie na zabawki typu hala widowiskowa.
  Oczywiście można budować, ale po co mi telewizor i meble jak nie mam mieszkania lub kasy na opłaty.
  Nie jest dobrze utrzymywać szkołę, gdy są w niej 2 klasy, ale nie jest też dobrym rozwiązaniem klasa licząca 36 osób - lepsze wyniki były by gdyby były dwie po 18 osób.
 • 1robert315 09.02.13, 12:18
  Tak zwanych "nauczycieli" też mamy coraz głupszych. Staczają się od wielu lat po równi pochyłej. Koło się więc zamyka. Głupi nauczyciel "edukuje" głupiego ucznia ... i żadne pieniądze tutaj nic nie zmienią. Bo nauczycielem powinno się być z powołania, a nie od konkretnej kwoty wypłacanej co miesiąc !!! Autor artykułu jest laikiem i ignorantem. Napisał ten szmatławy artykół chyba na zamówienie ZNP ?
 • sine.ira 09.02.13, 15:16
  Z podstawowymi tezami artykułu trudno się nie zgodzić. Oczywistym błędem jest zmniejszanie subwencji na oświatę i zamykanie szkół zamiast tworzenia mniej licznych klas. Ale cała polityka oświatowa jest problemem na tyle złożonym, że powinno nią zajmować się odpowiednie ministerstwo, a nie władze samorządowe.
 • zawilec1 09.02.13, 20:33
  artykuł!
  Skąd wziąść 600 tyś nauczycieli z powołania? Rozumiem, ze popracują za miske ryzu, to chyba z Chin!
  Siłaczka to była bohaterka u Żeromskiego, przypominam, dla ideałów uczyła za darmo wiejskie dzieci i zmarła z nędzy, pochowano ja w trumience z czterech nieheblowanych desek...
 • alfred_prawdomowny 09.02.13, 21:07
  Wziąć, a nie wziąść.
 • hecer 09.02.13, 22:56
  > Skąd wziąść 600 tyś nauczycieli z powołania? Rozumiem, ze popracują za miske ry
  > zu, to chyba z Chin!

  Gdybyś płacił im dobrze, zawód przyciągałby ludzi zdolnych. Przez to, że oświata traktowana jest przez samorząd tak fatalnie - zarówno jeśli chodzi o pensje jak i warunki w jakich pracują nauczyciele (coraz większe klasy) zawód nauczyciela nie przyciąga najlepszych. Nie chcę obrażać tutaj nauczycieli z powołania, ale żyjemy w czasach, gdy powołanie nie wystarcza.

  Finlandia ma znakomite szkoły dlatego, że zawód nauczyciela jest tam znakomicie płatny i wiąże się z nim szereg przywilejów. Dlatego bardzo trudno dostać się do tego zawodu

  wo.blox.pl/2012/06/Nauczyciele-nie-dajcie-si.html
  --
  Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
  nowomostowa.blogspot.com/
  Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
 • tokontoniejestwolne 09.02.13, 12:24
  A to przepraszam bardzo jest jakiś przymus studiowania pedagogiki, po której wiadomo, że nie ma pracy? Po co pięć lat studiować żeby później się prosić o robotę za dwa tysiące złotych? Ci ludzie to sami siebie nie szanują chyba.
 • magm2 09.02.13, 13:15
  Dokładnie, nie ma przymusu studiowania pedagogiki. Nie ukrywajmy, na ten kierunek trafiają na ogół ludzie nie mający żadnej wizji swojej przyszłości i niestety po tych studiach też jej nie nabywają. Wszystko to sprawia, że poziom kształcenia jest jaki jest i żadne pieniądze tego nie zmienią.
 • yoric 09.02.13, 15:56
  Dużo z tego co piszecie wyżej to prawda. Tylko nie bardzo rozumiem, jak mniejsza ilość osób na kierunkach pedagogicznych miałaby się przełożyć na poprawę jakości kształcenia dzieciaków.
 • naubyd 09.02.13, 18:21
  tiaaa a Ty to zbadałeś i wiesz na pewno. Człowieku nauczyciel to zawód z misją i godny szacunku. Masz inne zdanie, twoja sprawa. Tylko mi nie wyjeżdżaj, że Twoja szwagierka zna nauczyciela który mówił że inny nauczyciel ma kokosy bo idzie tylko na 18 godzinek, a potem prowadzi bar.
  --
  postawmy sprawy z głowy na nogi
  Traktorek do koszenia trawy nie uciągnie pługa, choćby był najśliczniejszym traktorkiem na świecie.
 • tokontoniejestwolne 09.02.13, 21:59
  Z misją to można do Afryki wyjechać. Weź mi pokaż nauczyciela, który powie, że by nie chciał więcej zarabiać niż zarabia bo ma taką misję.
 • naubyd 10.02.13, 16:36
  W żadnym zawodzie i żaden człowiek na świecie nie powie Ci, że nie chce więcej zarabiać. Bez poczucia misji nie można być dobrym nauczycielem. Nie ma takiej możliwości. Siedź dalej za swoim biurkiem i oceniaj swoją robotę. Typowo polskie - wszyscy sie znają na pracy i płacy lekarza, nauczyciela, wojskowego i policjanta.
  --
  postawmy sprawy z głowy na nogi
  Traktorek do koszenia trawy nie uciągnie pługa, choćby był najśliczniejszym traktorkiem na świecie.
 • tokontoniejestwolne 11.02.13, 11:49
  Dzień Świra - Wypłata pensji
  www.youtube.com/watch?v=pVlMddE8TOc
 • jaz0n 09.02.13, 20:42
  Wiesz , byłbys przynajmniej szczatkowo wiarygodny gdybys miał pojęcie jaki procent nauczycieli to absolwenci pedagogiki. Poniewaz najwyraźniej nie masz o tym pojęcia to siedz cicho, do czasu az przyswoisz sobie pare podstawowych kwestii.
 • yoric 09.02.13, 13:58
  ...ale w różnego rodzaju sondach Torunianie, a przynajmniej ich internetowa reprezentacja, nadal twierdzą, że hala na Jordankach jest potrzebna i że to trafna inwestycja...
 • orzii 10.02.13, 07:33
  bo jordanki są potrzebne i są bardzo trafne ale obawiam się ze niestety z tego nic nie wyjdzie bo głupcy myślący tylko o własnych dupskach (baseny im się pod klatką marzą, parkingi na starówce gdzie już się nie da przejść spokojnie) tym miauczeniem coraz bardziej temu fantastycznemu projektowi przeszkadzają. czemu jest potrzebna? bo: nie każdy lubi sport i nie każdy chce iść na motoarenę czy bema i jeździć na łyżwach, pływać, biegać jeździć rowerem czy rolkami po nowiuśkich (też pewnie wg was niepotrzebnych ścieżkach rowerowych asfaltowych - bo przecież basen pod klatką kolegi forumowicza jest ważniejszy i NAJWAŻNIEJSZY!!!) ... nie każdy chce chodzić do kina i płacić za bilet na zwykły film kilkadziesiąt złotych , nie każdy chce siedzieć w domu przed tv i internetem, nie każdy lubi czytać książki słuchać muzyki z płyty czy pada... CAŁE DUUUŻE GRONO LUDZI UWIELBIA KONCERTY I CHCE MIEĆ WŁASNĄ HALĘ. POZA TYM TO BĘDZIE COŚ CO BĘDZIE PRZYCIĄGAŁO RZESZE TURYSTÓW, ZE WZGLĘDU NA KONCERTY, NA SŁAWY GRAJĄCE I ŚPIEWAJĄCE, WYSTĘPUJĄCE TAM, ORAZ ARCHITEKTURĘ ( BO TO ONA SPRAWIA ŻE TA HALA BĘDZIE JEDYNA W SWOIM RODZAJU NA SKALĘ EUROPEJSKĄ O ILE NIE ŚWIATOWĄ - NIGDZIE TAKIEJ JASKINI NIE MA ) :) i dobrze... przyciągnie sławy a to dodatkowy motor do poznania miasta przez cały świat. to się sprawdza we wszystkich metropoliach kulturalnych na całym świecie i u nas powinien ( o ile przestaniesz jeden z drugim szczuć projekt i upodlać siebie i własne przekonania oraz ego) .
  potrzebna jest też po to by ludzie mieli co robić, po co tu się osiedlać. prędzej się osiedla w miejscach gdzie wszystko jest na miejscu . stąd pewne dzielnice są droższe od innych...
  projekt jest ważny, gdyż jordanki obecnie straszą i wg projektu zagospodarowania - planow wieloletnich ma tam być centrum kultury i sztuki - więc csw (też nie potrzebne a jednak przyciągające ludzi sztuki i biznesu - ciągle tam można spotkać najbardziej nadzianych torunian i nie tylko odbywających regularne rozmowy biznesowe i kulturalne - a jednak nie trzeba nawet znać i oglądać sztuki by tam być! sic! kto by pomyślał....) , hala koncertowa i ja bym dodał jeszcze po drugiej stronie - tam od strony hotelu oraz cinemacity na tym samym placu MUZEUM TORUNIA - gdzie byłby to ogromny budynek podłużny narożny który gromadziłby wszelkie eksponaty zw. z toruniem od dziejów pradawnych 0- wszystko to co torunianie sami zgromadzili u siebie w domach. jak to bodajże bydgoszcz robi... :) i mamy komplet kulturalny. i gites.
  a co do sond to wystarczy że klikniesz raz w sondę a nie bawisz się cały dzień by na siłę udowodnić ze my rzekomo nie chcemy hali na jordankach :/ przestań szkalować to co dobre, pomóż nam budować nasze miasto, stwórz stronę, promuj ją na europejskich serwisach itp. będzie jakiś pożytek przynajmniej. ja zarobię, ty zarobisz wszyscy zarobimy bo kluczem do naszego miasta jest turystyka. jak będzie wiecej turystów to założysz sklepik z pamiątkami i będziesz żyl jak pan , trzeba tylko chcieć. aha i nie będziesz już miał czasu na pisanie bzdur na forach.... a więc do dzieła....
 • buckshot 10.02.13, 21:29
  orzii napisał:

  > bo jordanki są potrzebne i są bardzo trafne ale obawiam się ze niestety z tego
  > nic nie wyjdzie bo głupcy myślący tylko o własnych dupskach (baseny im się pod
  > klatką marzą,.......wiecej turystów to założysz sklepik z pamiątkami i będziesz żyl jak pan , t
  > rzeba tylko chcieć. aha i nie będziesz już miał czasu na pisanie bzdur na forac
  > h.... a więc do dzieła....

  I jeszcze proponuje zwolnic nauczycieli (rozwiązać jeszcze z 3 licea i z 5 podstawówek) i będzie na kosmodrom.


  orzii napisał:
  ........... i dobrze... przyciągnie sławy a to dodatkowy motor do poznania
  > miasta przez cały świat. .............


  można też postawić tor F1 albo Colosseum.
 • alfred_prawdomowny 09.02.13, 21:05
  Panie Redaktorze, krótki, ale bardzo dobry tekst. Tak niestety wygląda podejście władz RP do edukacji. Zabawa w jakieś idiotyczne ewaluacje, EWD zaczerpnięte od ekonomistów, którzy dzisiaj mówią, że to pomyłka. Rosnące stosy papierów, kontrole zarządcze i inne debilizmy brane na oślep z zachodu. Kolejne reformy szkolnictwa, podstaw programowych, pseudo studia 3 letnie (system Boloński od którego zachód odchodzi. I tak można dalej i dalej. Gdzie solidna praca u podstaw, gdzie przyzwoite zarobki kadry nauczycielskiej i akademickiej?
 • sine.ira 09.02.13, 22:51
  To wszystko prawda, tylko czy jako województwo mamy zajmować się problemami, którymi powinno zająć się ministerstwo w skali ogólnopolskiej? Co nam, jako regionowi da zwiększenie wydatków na oświatę? Nie mówię że nic, ale temat chyba wymagałby dokładniejszej analizy. Generalnie zgadzam się, że inwestycja w edukację to obecnie jedyna sensowna forma rozwoju społecznego. Na pewno są potrzebne głębokie zmiany, poczynając od systemu naboru na studia pedagogiczne i kształcenia nauczycieli. Tyle tylko, że nikomu na nich nie zależy.
  Swoją drogą to ciekawe, ilu toruńczyków pobierających obecnie nauki w szkołach zostanie w regionie i czy ktoś robił badania na ten temat. Ciężko mi to oszacować, ale z mojej klasy licealnej chyba ponad połowa wyjechała, większość do Warszawy, wiele osób za granicę.
 • hecer 10.02.13, 22:30
  ale to miasto ma pieniądze, a państwo ich nie ma. Sam słyszałem, jak Zaleski mówił że ma 2 miliardy na inwestycje w latach 2014-2022.

  Ile z tego wyda na oświatę? Na razie zabiera.

  --
  Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
  nowomostowa.blogspot.com/
  Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
 • chton 11.02.13, 09:42
  alfred_prawdomowny napisał:
  > gdzie przyzwoite zarobki kadry nauczycielskiej i akademickiej?
  Między innymi w kieszeniach katolickiego kleru.
 • zustoformapodatku 09.02.13, 21:38
  Niemcy nie oszczędzają na edukacji m.in. technicznej i każdy wie gdzie jest najlepszy przemysł w Europie.
  Oszczędzanie na edukacji jest jak oszczędzanie na jakości jedzenia.

  Można długie lata przeżyć na frytkach, tostach i coli, skutki wyjdą dopiero po wielu latach. Z edukacją podobnie...

  Edukacja do szkoły średniej powinna dać dużo młodym ludziom. Nie każdy musi iść na studia...

  Uwielbiam teksty typu oceniające kto idzie na nauczyciela - w takim razie tnijmy bardziej, jeszcze "lepsi" pójdą.

  Albo Ci mówią ze nauczyciel powinien te 40h w tygodniu z uczniami pracowac. Znacie jakiegoś szkoleniowca biznesowego który tydzień w tydzień daje 40h szkoleń ?!:))

  Przecież panowanie nad grupą 30 osób w jednej klasie, 300 w skali wszystkich klas to nie jest proste! Nauczyciel musi miec czas na odgreagowane, na zycie, na czytanie ksiazek, gazet, chodzenie do kina, na basen.
  Chyba ze chcemy aby byl zestresowanym korpo szczurkiem.

  Co nie zmienia faktu, ze w edukacji powinno sie wiele poprawic.
  A nauczyciele w wakacje powinni spędzieć min 2-3 tygodnie na kursach, warsztatach.
 • conefkaconbrio 10.02.13, 10:04
  zustoformapodatku napisał:

  >
  >
  > Edukacja do szkoły średniej powinna dać dużo młodym ludziom. Nie każdy musi iść


  > Albo Ci mówią ze nauczyciel powinien te 40h w tygodniu z uczniami pracowac. Zna
  > cie jakiegoś szkoleniowca biznesowego który tydzień w tydzień daje 40h szkoleń
  > ?!:))
  >
  Spoko, niech będzie 18 godzin pod warunkiem, że od nauczyciela będzie się wymagać zajęć na takim poziomie jak od szkoleniowca biznesowego, i ci którzy zamiast przygotowania ciekawgo wykladu, monotonnym głosem czytają podręcznik, wylecą z pracy i żadna karta nauczyciela nie będzie ich chronić..

  > Przecież panowanie nad grupą 30 osób w jednej klasie, 300 w skali wszystkich kl
  > as to nie jest proste! Nauczyciel musi miec czas na odgreagowane, na zycie, na
  > czytanie ksiazek, gazet, chodzenie do kina, na basen.
  > Chyba ze chcemy aby byl zestresowanym korpo szczurkiem.
  >
  > Co nie zmienia faktu, ze w edukacji powinno sie wiele poprawic.
  > A nauczyciele w wakacje powinni spędzieć min 2-3 tygodnie na kursach, warsztata
  > ch.
 • hecer 09.02.13, 22:47
  znakomity tekst.

  --
  Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
  nowomostowa.blogspot.com/
  Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
 • ralgene 10.02.13, 11:28
  Panie redaktorze, a może warto się wysilić i policzyć co to znaczy mało.
  Budżet na oświatę to 284 mln co daje blisko 10 tys. zł!!!!! na jednego ucznia. Przyjmując 25-30 osób w klasie daje to 250-300 tys. zł na klasę. Jak Pan redaktor zauważył to kwota przeznaczona jedynie na wynagrodzenia i utrzymanie szkół (80% to wynagrodzenia).
  Czy to mało? Jeśli mało jak uważa Pan redaktor to uważam, że świadczy to o niskiej efektywności pracy w oświacie. Łatwo jest mówić dajcie więcej pieniędzy.
 • naubyd 10.02.13, 17:58
  No i bardzo łatwo też uczyć i utrzymać poziom w klasach po 35 osób. Ma pan rację. Oj oj może najpierw troszkę wiedzy a potem liczby.
  --
  postawmy sprawy z głowy na nogi
  Traktorek do koszenia trawy nie uciągnie pługa, choćby był najśliczniejszym traktorkiem na świecie.
 • jurand22 10.02.13, 12:02
  autor jest w błedzie,

  czy mogą byc jeszcze głupsi od tych co mieszkają dzisiaj w toruniu?????chyba nie?

  jak koles z torunia mówi w brukseli ze torun 190 tys miasto jest miastem równym do 360 tys miasta to co na to powiecie????? i matematyka pooooszzzłaaaaa w pooooole ,ale to jeszcze nic ,ale ci co wybrali tego goscia to juz inna matematyka
 • jacob-staley 10.02.13, 19:29
  po pierwsze bydgoszcz ma 363tysiące a toruń 199 tyś, a po drugie co ma piernik do wiatraka. skąd ten komentarz nie na temat???????????????????????????????????????
 • naubyd 10.02.13, 21:48
  mój kolega pomylił wątki :)
  --
  postawmy sprawy z głowy na nogi
  Traktorek do koszenia trawy nie uciągnie pługa, choćby był najśliczniejszym traktorkiem na świecie.
 • chton 11.02.13, 09:45
  jurand22 napisał(a):
  > czy mogą byc jeszcze głupsi od tych co mieszkają dzisiaj w toruniu?????chyba nie?
  Jak widać mogą - to ci najbardziej hałaśliwi mieszkańcy sąsiedniej miejscowości B.
 • wiechl 10.02.13, 22:59

  Smutna prawda jest taka, że kolejne roczniki są naprawdę mało liczne.
  W 1980 urodziło się 700 tys dzieci, w ostatnich latach jest raptem po 400 tys urodzeń, a w 2002-2004 było tylko po ok. 350 tys. dzieci.
  Utrzymanie wszystkich szkół nie jest po prostu możliwe, bo nie ma kim ich wypełnić. Pytanie też, po co budowano nowe, znając oczywiste fakty demograficzne...

  Problem w tym, że władze Torunia traktują edukację wyłacznie jako koszt do ścięcia i mają w głębokim poważaniu warunki, w jakich dzieci się uczą i w jakich pracują nauczyciele.
  Mniej liczne roczniki powinny oznaczać redukcję liczebności klas do cywilizowanego poziomu 25-28 osób, a nie ich zwiększanie do 36, gdzie uczyć sie już po prostu efektywnie nie da.
  Dopiero po przyjęciu takiego kryterium, powinno się redukować etaty i 'zwijać' słabsze szkoły, nawet jeśli oznacza to konieczność zwolnień.

  Zawyżanie liczebności klas z jednoczesnym rąbaniem na oślep kosztów (czyt. etatów) to zwyczajne krótkowzroczne barbarzyństwo.

  'Eksperci', który wypowiadali się powyżej nt. pedagogiki, powołania i kasy, kompromitują samych siebie.
  Gros nauczycieli to ludzie po studiach kierunkowych (polonistyka, fizyka, chemia, lektoraty, etc.), ci po pedagogice dominują co najwyżej we wczesnej podstawówce, natomiast w wyższych klasach/szkołach są rzadkością.
  Powołanie do zawodu nie wyklucza oczekiwania godziwych warunków pracy i płacy, a tym bardziej szacunku. Z tym ostatnim jak widać jest chyba najgorzej - w skomercjalizowanych głowach nowych kapitalistów coraz trudniej się to mieści, że priorytetm w robocie może być frajda z jej wykonywania, a nie kasa..
 • hecer 11.02.13, 10:38
  Dlatego Zaleski przygotował się na niż demograficzny. Najpierw wydał zarządzenie zwiększające liczbę uczniów w klasach a teraz twierdzi, że przyczyną zwolnień jest niż demograficzny i mała liczba uczniów.

  Szczerze mówiąc, nienawidzę sposobu w jaki dzielone są podatki między rząd a samorząd. Rząd ma duże potrzeby: system emerytalny, służba zdrowia, oświata, wojsko, policja, sądownictwo, rolnictwo, autostrady, itd, itd...

  A samorząd? Samorząd wydaje dowody osobiste. Tablice rejestracyjne.

  Na szkoły dostaje subwencje rządową - i mówi "mało".

  I całą tę kasę jaka tam trafia wpuszcza w tzw "inwestycje" czyli: motoarena, CSW, Jordanki, hala sportowa... Wszystko budowane aby Zaleski mógł powiedzieć, że jest dobrym prezydentem.


  --
  Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
  nowomostowa.blogspot.com/
  Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
 • wiechl 11.02.13, 10:47
  hecer napisał:

  > Dlatego Zaleski przygotował się na niż demograficzny. Najpierw wydał zarządzeni
  > e zwiększające liczbę uczniów w klasach

  Najpierw wydał decyzję budowy 2 nowych szkół, z czego jedna ma duży problem z naborem, żeby było ciekawiej.
  Podstawówka na Koniuchach - sporym i młodym osiedlu - ma jeszcze sens, ale ta na Bielawach, wykrzyczana sobie przez 'vox populi' to już zwyczajny kwiatek do kożucha..
 • hecer 12.02.13, 02:12
  ale to była: INWESTYCJA!

  Zaleski mógł powiedzieć, że inwestuje w oświatę bo wybudował dwa budynki a kilka ocieplił

  ...a zwalnianie nauczycieli to też jest INWESTYCJA!

  Zapytaj go, on ci to na pewno wytłumaczy
  ;)

  --
  Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
  nowomostowa.blogspot.com/
  Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
 • franek-dolas 11.02.13, 19:33
  " w skomercjalizowanych głowach nowych kapitalistów coraz trudniej się to mieści, że priorytetm w robocie może być frajda z jej wykonywania, a nie kasa.. " - dobre!!!
 • ab89ba 11.02.13, 11:24
  Generalnie tekst jest dobry, tylko ... są to marzenia ściętej głowy. Można zwiększyć środki na oświatę, można zmniejszyć liczebność klas itp tylko ... Toruń jest miastem handlu, nie ma u nas przemysłu, więc kto będzie płacić podatki? Sklepy wielkopowierzchniowe, które liczą na ulgi podatkowe? Coraz szersza rzesza emerytów? A może "bogatsza część" mieszkańców, zameldowana w ościennych gminach? Co roku miasto dokłada ok. 80 mln, więc komuś trzeba zabrać ... może szpitalom, może opiece społecznej, może mniej dopłacać do policji, itp ...
 • hecer 12.02.13, 02:16
  co roku miasto wydaje ponad 30% na tzw. inwestycje, czyli np. motoarenę... a ile inwestuje w oświatę?
  --
  Prezydent Torunia: "Nie wszyscy chyba do końca rozumieją, że zwalczając Zaleskiego, zwalczają Toruń, zatrzymują go w biegu."
  nowomostowa.blogspot.com/
  Marian "bezpłatna obwodnica" Frąckiewicz: nie należy wyprowadzać wszystkich tras tranzytowych poza miasto. Przecież Toruń żyje z turystów i nie można utrudniać im wjazdu do miasta. Dzięki mostowi na wysokości ulicy Wschodniej i przeprowadzeniu nim drogi krajowej nr 15 turyści będą wjeżdżali do miasta.
 • cortese 11.02.13, 15:54
  O czym pan redaktor pisze ?
  nedzna pesja 2300zl brutto, za 19h pracy po 45min i ponad 3m wakacja ? Za mniejsze pieniadze pracuja specjalisci po informatyce fizyce, matamatyce w Toruniu ! I ro rozwiazuja prawdziwe problemy, pracuja 40h w tygodniu i maja 26 dni urlopu.
 • babilot 13.02.13, 13:44
  Nie trzeba " wychowywać sobie coraz głupszych torunian"
  większość torunian juz sie rodzi z tą chorobą.
  Głupi w Toruniu ma byc jeszcze głupszy ?
  Wystarczy poczytać FORUM torunskie i ukazuje sie ze
  TAK - Głupi moze byc jeszcze głupszy !!!!!!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.