Dodaj do ulubionych

Toruńskie licea dzieli przepaść? Sprawdziliśmy

18.06.13, 07:31
Zabawne, że z tych czterech liceów wymienianych jako najlepsze, trzy: I, IV i V cieszyły się już renomą najlepszych, kiedy ja byłen w liceum w początku lat siedemdziesiątych, a nawet wcześniej.
Edytor zaawansowany
  • cyggnus 18.06.13, 08:21
    Najbardziej kocham to, jak dyrektorzy szkół naginają rzeczywistość. I LO piatym liceum w województwie? Pod jakim względem?
    www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=458:rankingi-wojewodzkie&catid=56&Itemid=204&woj=2&page=1
    Co śmieszniejsze, I LO stało się tak popularne własnie dlatego, że to była zawsze wczesniej dobra szkoła dla czwórkowiczów i kazdy dobry, ale nie wybitny uczeń mógł się tam dostać - w odróżnieniu od IV i V. IV niestety się nie rozwija - przestarzały sprzet (pomijając sale gimnastyczną), kaset VHS jako szczyt technologii, nauczyciele, dla których komputer to czarna magia. Tak czy inaczej wynik szkoły to 90% skład uczniów - bardzo dobrzy nauczą się nawet jak szkoła ich nie nauczy, biorąc korki u nauczycieli ze szkół, do których nie poszli, bardzo słabych nie nauczy nawet najlepsza szkoła. Dlatego poziom liceów toruńskich spadł po wejściu GiLA - ono zbiera śmietankę przy minimalnym wkładzie własnym.
  • ab89ba 18.06.13, 09:47
    I LO wg Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty ma 5 miejsce w województwie pod względem średniego wyniku maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Ranking Perspektyw uwzględnia jeszcze inne parametry (m.in. ilość olimpijczyków, "ocena akademicka" itp.), stąd ta różnica. Śledzę od dawna "rynek" edukacyjny i mogę potwierdzić, że na dzień dzisiejszy KAŻDE liceum nie uczy ucznia, tylko uczy uczyć się ... Nie znam szkoły ponadgimnazjalnej, której uczniowie nie wspomagają się korepetycjami. Najwięcej problemów mają uczniowie IV i V LO, bo GiLA rzeczywiście zbiera śmietankę, której co roku jest mniej ... A te szkoły nadal chcą utrzymać miano najlepszych w Toruniu, więc sztucznie pompuje poziom. Chcąc mieć nabór do klas pierwszych uzupełniają braki czym popadnie. No i efekty tego są takie, że np. Pan P...ski na matmie pracuje z 1/3 klasy, a reszta biedaków musi popołudniu siedzieć na korkach. Generalnie od lat powtarzam, że miasto musi wprowadzić progi punktowe do zawodówek, techników i liceów i powróci stan sprzed lat z 5 liceami, technikami i zawodówkami.
  • nika_j 18.06.13, 10:57
    Wybacz, ale kto patrzy na wyniki z przedmiotów obowiązkowych? Nikomu, kto idzie na porządne studia, nie wystarcza matura podstawowa, nawet najlepiej zdana. Ranking Perspektyw uwzględnia wyniki maturalne (również rozszerzone), wyniki w olimpiadach i dość kretyński prestiż szkoły,a le jest jednak bardziej miarodajny niż wyniki samych matur podstawowych. Dlatego nazywanie I LO szkoła dla olimpijczyków, gdy ta szkoła prawie żadnych olimpijczyków nie ma, jest trochę na wyrost. Owszem, od kilku lat idą tam lepsi uczniowie i w perspektywie szkoła ta ma szansę stać się szkołą dla olimpijczyków, ale to jeszcze nie teraz. Szkoła dla olimpiczyków jest GiLA. Szkołą dla olimpijczyków z ekonomii i ew. przedmiotów okołospołecznych jest IV LO (bo już z matematyką jest coraz gorzej, bo ci najzdolniejsi wybierają jednak GiLA, a i pan Pawłowski raczej tam szuka talentów), szkołą dla olimpijczyków z filozofii i języka polskiego jest X LO, szkołą dla olimpijczyków bardziej humanistycznych jest V LO. Wszystko zalezy od młodziezy, która wybierze daną szkołę i kilku nauczycieli-pasjonatów
  • nika_j 18.06.13, 12:13
    Chyba że pod słowem "olimpijczyk" masz na myśli laureata konkursu przedmiotowego w gimnazjum? Tacy rzeczywiście trafiają do kilku wybranych szkół, ale bez przesady, nie sa to klasy pelne olimpijczyków (nie mówimy o GiLA). Chyba że trafi się taki urodzaj na laureatów z jakiegoś konkursu w wyniku niekompetencji komisji konkursowych, jak 300 z biologii w jednym roku w województwie, więc jesli nawet rozdzieli się ich na 10 najlepszych szkól, to się robi gęsto w np. biolchemach. Tylko jakość tych tytułów jest raczej niewielka i nie przekłada się to potem na sukcesy w liceum.
  • cyggnus 19.06.13, 12:02
    A to ciekawe, bo według zestawienia pomorskiej te wyniki sa trochę inne:

pliki.pomorska.pl.s3.amazonaws.com/dokumenty/LO_23.05.2013_srednia_ogolna.pdf
  • cyggnus 19.06.13, 12:04
    www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130527/REGION/130529357
  • nika_j 18.06.13, 11:34
    Tak naprawdę każde toruńskie liceum poza GiLA jest dla czwórkowicza. Jesli do wielu klas nawet w tych najlepszych szkołach dolny próg po rekrutacji jest 120 pkt, to znaczy, ze tam trafiają uczniowie czwórkowi, bo tyle punktów uczeń czwórkowy jest w stanie "wyciągnąć" w rekrutacji bez żadnych sukcesów, startując do klasy, która punktuje przedmioty, w których czwórkowicz czuje się mocny. Łatwiej jest w każdym razie znaleźć czwórkowicza w najlepszych liceach niż piątkowicza w liceum spoza tej czwórki: IV, V, I i X.
  • ab89ba 18.06.13, 14:57
    I. Nazywanie I LO szkołą dla olimpijczyków jest nieporozumieniem - tylko nie wiem, kto ją tak nazywa, bo znam klimat tej szkoły (absolwent) i nigdy ta szkoła nie miała takich aspiracji. Do Jedynki chodzą uczniowie zdolni, którzy mają fajną osobowość i potrafią łączyć naukę z zabawą (minimum punktowe 100 pkt, a w czwórce 115).
    II. Wyniki matur obowiązkowych są uniwersalnym narzędziem pomiarowym - można zestawić wyniki wszystkich uczniów szkoły. Porównywanie ze sobą wyników matury rozszerzonej jest nieporozumieniem (np. jak porównać wynik szkoły x, w której rozszerzoną historię zdawało 4 uczniów,a w szkole y nie zdawał nikt).
    III. Przypisywanie cech typu szkoła dla humanistów lub ścisłowców już dawno straciło sens (różnice wyniku średniego I, IV, V, X LO to 1-3% w przypadku matur z polskiego i angielskiego). Odstępstwem jest wynik matur rozszerzonych z matematyki (odstępstwo potwierdzające moją tezę) - klasa matematyczna prof. Pawł...ego z IV LO miała wynik 56,19 (dane ze strony IV LO), a moja klasa matematyczna z I LO powyżej 70%. W IV wynik robiło kilka osób, reszta ciągnęła w dół; u mnie poziom był w miarę wyrównany.
    I tu po raz kolejny wysuwam wniosek - IV pracuje z wybitnymi (średnich i słabych traktując jako zło konieczne) a Jedynka pracuje z całym zespołem klasowym (bo nie ma tam wybitnych ale i nie ma słabeuszy). Czwórka (jeśli nie zmniejszy ilości oddziałów) będzie coraz bardziej zniechęcać do siebie średniaków (i w ten sposób pchać ich w objęcia Jedynki).
    REASUMUJĄC - mój stan wiedzy podpowiada mi, że jedyną szkołą dla olimpijczyków jest GiLA, IV musi zniszczyć GiLA, bo sama zginie, V (wg opinii zaczytanych w necie) to szkoła dla bananów, I to szkoła z klimatem dla średniaków, X to szkoła dla średniaków ale bez klimatu. Reszta ogólniaków to ofiary reformy systemu edukacji, które muszą kształcić uczniów, którzy nigdy nie powinni byli być przyjęci do liceum.
  • emir_unii_technokratycznej 18.06.13, 19:20
    > REASUMUJĄC - mój stan wiedzy podpowiada mi, że jedyną szkołą dla olimpijczyków
    > jest GiLA, IV musi zniszczyć GiLA, bo sama zginie, V (wg opinii zaczytanych w n
    > ecie) to szkoła dla bananów, I to szkoła z klimatem dla średniaków, X to szkoła
    > dla średniaków ale bez klimatu. Reszta ogólniaków to ofiary reformy systemu ed
    > ukacji, które muszą kształcić uczniów, którzy nigdy nie powinni byli być przyję
    > ci do liceum.

Fajnie, tylko że od razu widać, że twój stan wiedzy źle ci podpowiada.:P
  • ab89ba 18.06.13, 20:18
    Wysil się i rozwiń swoją myśl (jeśli potrafisz napisać więcej niż sms-a)
  • marekg1967 18.06.13, 17:01
    W pobliżu Torunia, w Gronowie czwórkowy absolwent gimnazjum znajdzie dla siebie dobrą szkołę. Warto się zastanowić nad tą alternatywą dla toruńskich liceów. Ponieważ funkcjonuje ona poza naborem elektronicznym do toruńskich szkół ponadgimnazjalnych wiele osób o niej zapomina, a warto się zainteresować Zespołem Szkół w Gronowie.
  • naubyd 20.06.13, 17:00
    Moi drodzy, to co napiszę nie dotyczy oczywiście tylko toruńskich szkół. Jednym z ważniejszych parametrów opisujących szkołę ponadgimnazjalną i gimnazjum jest Edukacyjna Wartość Dodana. Po polski :) dobry przyszedł wyszedł lepszy, gorszy itp. Nie sztuka bowiem z najlepszych zrobić olimpijczyków ale ze średniaków dobrych maturzystów już tak. Co ważne. Nie dotyczy to żadnych rankingów a jest obliczane na podstawie danych liczbowych odpowiednią metodą. Każdą szkołę w Polsce można sprawdzić tutaj: matura.ewd.edu.pl/ - matura, ewd.edu.pl - wszystko

To jeden z najlepszych wskaźników mówiących o jakości kształcenia w szkole. Mierzy co dała uczniowi szkoła w stosunku do chwili podjęcia w niej nauki. Specjalne wzory przeliczją wyniki matur i egzaminów gimnazjalnych. Wykres w 1 ćwiartce oznacza szkołę sukcesu. Jeśli wypada w 2 3 a niedaj Boże w 4 - OMIJAĆ TĘ SZKOŁĘ Z DALEKA

--
    postawmy sprawy z głowy na nogi
    Traktorek do koszenia trawy nie uciągnie pługa, choćby był najśliczniejszym traktorkiem na świecie.
  • sondziarz 21.06.13, 09:07
    No widzisz naubyd, nigdzie nikogo nie oczerniałem, bo fakty mówią same za siebie. Jakbyś mieszkał w Toruniu to byś wiedział co i jak z liceami.

Z humanistycznych w I ćwiartce mamy jedynie IV, V, I, X (kolejność od naj do mniej naj, ale wszystkie zbliżone i znacznie odbiegają od reszty).
    Ze ścisłych w I ćwiartce mamy IV, I, X, V (od naj do mniej naj, ale wszystkie zbliżone i znacznie lepsze od reszty).

Na przecięciu osi (mniej więcej) w obu grupach wypadają jedynie VIII i III. Jeżeli chodzi o EWD to VIII trzyma się znacznie lepiej niż III, ale obie są na plus.
  • naubyd 21.06.13, 10:39
    Przepraszam za zarzuty. Jednak widac, że daliśmy się wciągnąć w grę dziennikarzyny. Wymyślił wątek, zapuścił nas, a potem wysmarował artykulik. Nie mniej warto o tym dyskutować bo tego EWD ludzie nie znają.

Bycie na skrzyżowaniu układu też nie jest dobre choć może świadczyć o tym, że praktycznie wartości dodanej nie ma jest na 0. Pozdrawiam,
    --
    postawmy sprawy z głowy na nogi
    Traktorek do koszenia trawy nie uciągnie pługa, choćby był najśliczniejszym traktorkiem na świecie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka