Ślimaki winniczki Dodaj do ulubionych

Chciałbym zachęcić Was do przyrządzenia ślimaków winniczków. Ślimaki zbieramy tylko w maju dlatego można się pomału zacząć przygotowywać.

======
W dni słoneczne raczej ślimaki się nie pokazują. Najlepiej zbierać je w dni dni pochmurne, wilgotne i deszczowe. Średnica muszelki, skorupki musi mieć najlepiej 30 mm. Oczywiście ślimaki zbieramy tylko w maju. Przygotowujemy pojemnik wentylowany czyli z otworami ( żeby gagatki miały czym oddychać ) pod przykryciem np. szklanym w którym umieszczamy ślimaki. Przenosimy pojemnik do jakiegoś zaciemnionego miejsca. Przez okres 3 tygodni zlewamy ślimaczki codziennie kilka razy wodą oraz usuwamy martwe i podejrzane. W moim przypadku jest to pojemnik po mleku w woreczkach w którym wypaliłem lutownicą kilkanaście dziur wielkości długopisu. Jako przykrywka posłużył mi stary kawałek szyby. Pierwszy etap zawsze przeprowadzam u kolegi Szoszona który mieszka w domku jednorodzinnym. Pojemnik stoi w garażu gdzie kolega codziennie kilka razy zlewa ślimaczki wodą ze "szlaufa". Przez okres 3 tygodni ślimaki się selekcjonują i wypróżniają, zostają wtedy tylko najzdrowsze.

----------------------

Po tym okresie płuczemy je ostatni raz i zasypujemy solą kuchenną w ilości około 1 kg. Giną wtedy bidulki wypuszczając duże ilości śluzu. Po około 15-20 min płuczemy je dokładnie i wrzucamy do dużego garnka gdzie gotujemy 10-15 minut czynność tą powtarzamy 3 razy. Nie dodajemy żadnych przypraw, sama woda. Najlepiej czynność gotowania przeprowadzić gdzieś w ustronnym miejscu bo troszkę śmierdzi. Ja gotuję ślimaczki w garażu na kuchence turystycznej ale można też śmiało gotować w warunkach domowych. Czwarty raz gotujemy ślimaki już z dodatkiem włoszczyzny czyli co mamy zielonego to wrzucamy do garnka. Następnie delikatnie wyjmujemy ślimaki z skorupek i odkrajamy odwłoczek od mięska. Odwłoczki wyrzucamy. Nie bój się na pewno się nie pomylisz, widać gołym okiem różnicę !!! Skorupki gotujemy w wodzie z octem i odstawiamy żeby obeschły. W makutrze ucieramy kostkę masła, główkę czosnku i zieloną pietruszkę ( pęczek ) na jednolitą masę, można delikatnie przyprawić masę solą i minimalną ilością pieprzu. Do skorupki wkładamy jedno mięsko i palcem wciskamy naszą masę czosnkową. Skorupki układamy do góry otworami na blaszce i zapiekamy w piekarniku 20-30 minut w temperaturze około 180 stopni. ślimaki można też zamrozić w szczelnym pojemniku.

Przepisu tego nauczył mnie znajomy Francuski kucharz który ma knajpkę w miejscowości Reims niedaleko Paryża. Przepis brał udział w konkursie knora poprostugotuj.onet ten akurat nie zajął żadnego miejsca bo zapomniałem wrzucić coś knoora. Konkurs wygrała moja "Karkówka w miodzie" a w nagrodę dostałem odlotowy markowy talerz.

Przepis własny z mojej strony Amiro.pl
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.