Dodaj do ulubionych

Twórcy neofaszystowskiej strony Redwatch.info s...

14.12.10, 11:00
Zeby wszystko bylo jasne - socjalizm byl najbardziej zbrodnicza ideologia w historii ludzkosci.
Zarowno ten narodowy praktykowany przez Niemcow jak i ten miedzynarodowy przaktykowany przez Rosjan/ Chinczykow/ Kambodzan.

Zeby tak ladnie Josefe Gooebelsa zacytowac:

"Gdyby nie skupienie na rasie, narodzie - socjalizm niemiecki i radziecki konkurowalyby ze soba o budowe prawdziwego socjalizmu"

Nie ludize w koncu zaczna myslec

NARODOWY SOCJALIZM TO SOCJALIZM
w kwestii liczb bezwzglednych .....mniej zbrodniczy niz socjalizm czerwony.

Rozumiem ze rodaktorzy palaja takim samym oburzeniem na brak ekstradycji zbrodniarza stalinowskiego - Stefana Michnika - brata Adama (oczywiscie nikt za brata swojego nie moze byc oceniany) - Stefana Michnika ktory wedle relacj zyjacych jeszcze swiadkow wlasnorecznie torturowal przetrzymywanych? Ktory jest odpowiedzialny za bezprawne wiezienie i za smierc najlepszych patriotow po wojnie?

Rozumiem ze GW potepiala zbrodniarke Wolinska zyjaca z polskiej wojskowej emerytury?
Wolinskiej ktora jest odpowiedzalna za morderstwa sadowe w PRL?
Za zamordowanie Nila Fieldorfa?
Za Areszrtowanie prf. Bartoszewskiego - mimo iz wiedziala jak bardzo pomagal Zydom w czasie wojny?

Rozumiem ze gdyby rodzice PAni Prezydentowej pracowali w czasie wojny w Gestapo to nie bylo by to mile widziane?
Ale fakt ze pracowali w zbrodniczym MBP (tak jak Stefan Michnik, Helena Wolinska, Jozef Swiatlo, Radkiewicz i inni zbrdniarze - ktorzy nigdy nie zostali osadzeni w niepodleglej Polsce)

Nie chodzi o czepianie sie czyich prozdkow - chodzi o to zeby w koncu jakis niezawisly sad w wolnej Polsce stwierdzil ze to co robiono po wojnie z ludzmi bylo zbrodnia,

Nie chodzi o wsadzanie 90 letnich ludzi do wiezienia
Chodzi o to, zeby zyjacy jeszcze oprawcy pozbawieni byli prawa do wysokich emerytur, i do noszenia orderow za ich "zaslugi"

Zeby do cholery jakis sad w tym kraju w koncu stwierdzil ze to co robili Wolinska, Michnik, Swiatlo, Humer - bylo zbrodnia i ze system socjalistyczny byl zbrodniczy 0 tak jak jego naroddowo-socjalistyczny brat.Edytor zaawansowany
 • senior_cohones 14.12.10, 11:11
  Wiecie co zrobiliby Zydzi gdyby sie dowiedzieli ze zyja jeszcze ich oprawcy w okresu II wojny?
  Wyslaliby jakis oddzial ktory by zapakowal takiego Stefana Michnika albo taka WOlinska do bagaznika samochodu i przewiezli do swojego kraju na proces.
  A Polska prawie do smierci wyplacala tym mordercom wysokie wojskowe emerytury.
  Tego panstwa nie da sie szanowac

  kilka odniesien do powszechnie dostepnych informacji;

  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Ministerstwo_Bezpiecze%C5%84stwa_Publicznego
  A to Stefan Michnik:
  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Stefan_Michnik
  Oskarżany o zbrodnie stalinowskie - był sędzią między innymi w procesach:

  * majora Zefiryna Machalli (wyrok śmierci, pośmiertnie rehabilitowany, skład sędziowski podjął wspólną decyzje o niedopuszczeniu obrońcy do procesu, o wykonaniu wyroku nie poinformowano rodziny),
  * pułkownika Maksymiliana Chojeckiego (niewykonany wyrok śmierci),
  * por. Andrzeja Czaykowskiego, w którego egzekucji uczestniczył[2],
  * majora Jerzego Lewandowskiego (niewykonany wyrok śmierci),
  * pułkownika Stanisława Weckiego wykładowcy Akademii Sztabu Generalnego (13 lat więzienia, zmarł torturowany, pośmiertnie zrehabilitowany),
  * majora Zenona Tarasiewicza,
  * pułkownika Romualda Sidorskiego redaktora naczelnego Przeglądu Kwatermistrzowskiego (12 lat więzienia, zmarł wskutek złego stanu zdrowia, pośmiertnie zrehabilitowany),
  * podpułkownika Aleksandra Kowalskiego,
  * majora Karola Sęka, artylerzysty spod Radomia, przedwojennego oficera, potem oficera Narodowych Sił Zbrojnych (wyrok śmierci, stracony w 1952).

  Był również sędzią w tzw. "sprawach odpryskowych" od procesu generałów (sprawy Tatara).

  Wymieniony przez Komisję Mazura jako jeden z sędziów łamiących praworządność[3]. S.Michnik określił wtedy swoją działalność jako spowodowaną "młodzieńczą naiwnością" [4].

  W 1969 po wydarzeniach marcowych 1968 wyjechał do Szwecji (odmówiono mu wizy USA), gdzie mieszka do dziś jako emerytowany bibliotekarz w miasteczku Storvreta, około 10 kilometrów od Uppsali. W latach 70. wspierał działaczy opozycji demokratycznej, współpracował z Radiem Wolna Europa i publikował w paryskiej "Kulturze" teksty na temat Czechosłowacji w 1968 (pod pseudonimem Karol Szwedowicz).

  Od sierpnia 2007 Instytut Pamięci Narodowej rozważał wniosek o jego ekstradycję[5]. W dniu 25 lutego 2010 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie na wniosek pionu śledczego IPN wydał nakaz aresztowania[6], na podstawie którego w październiku wydany został Europejski Nakaz Aresztowania[7].

  18 listopada 2010r. sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski tłumacząc, że czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji, uległy przedawnieniu[8].

  A oto i Pani Helna Wolinska-Burs, do konca zycia pobierajaca emeryture oplacana z podatkow ludzi ktorych wiezila i torturowala

  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Helena_Woli%C5%84ska
  Cyt z prof. Bartoszewskiego:
  "Władysław Bartoszewski:

  Podpis ppłk Wolińskiej figuruje na moim akcie oskarżenia czerwonym ołówkiem. Zatwierdzając akt oskarżenia wobec mnie wiedziała, że jestem współzałożycielem Żegoty (Rady Pomocy Żydom). Jestem przykładem, że tłumaczenia pewnych ludzi wokół Wolińskiej i jej samej, że trwa wokół niej jakaś antysemicka akcja, są bzdurą.

  Według Władysława Bartoszewskiego obwinianie rządu RP o politycznie inspirowaną akcję przeciwko Wolińskiej nie ma sensu, ponieważ o jej ekstradycję w przeszłości zabiegały także poprzednie polskie rządy[15].

  Faktyczna możliwość osądzenia zbrodni stalinowskich zaistniała dopiero po 1989, gdy w polskim prawie karnym ustawowo zdefiniowano pojęcie przestępstwa zbrodni komunistycznej, ustalono zniesienie, lub zawieszenie okresu przedawnienia co do przestępstw tej kategorii i ustalono zasady ich ścigania.

  W konsekwencji w 1998 Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej wystosowało do władz brytyjskich wniosek o ekstradycję Wolińskiej, zarzucając jej bezprawne pozbawienie wolności w latach 1950–1953 24 żołnierzy Armii Krajowej, w tym gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" (21 listopada 1950 r. wydała postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Fieldorfa i nadzorowała prowadzone przeciwko niemu śledztwo)[6][7]. Wniosek ekstradycyjny został odrzucony przez Brytyjczyków w 2006 z uzasadnieniem, iż Wolińska została naturalizowana w Wielkiej Brytanii jak repatriant-bezpaństwowiec, ofiara czystek etnicznych, a w chwili wyjazdu władze PRL wydały jej tzw. dokument podróżny, stwierdzający, że nie jest obywatelką polską. Oskarżona stwierdziła, że przedstawione jej zarzuty mają charakter polityczny i antysemicki, zaś w Polsce nie może w konsekwencji oczekiwać sprawiedliwego sądu[8]. Nie przyznawała się do zarzucanych jej czynów[9].

 • senior_cohones 14.12.10, 11:20
  Oto Stanislaw Radkiewicz:
  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Stanis%C5%82aw_Radkiewicz
  Oto Jakub Berman
  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Jakub_Berman
  Oto Mieczyslaw Mietkowski
  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Mieczys%C5%82aw_Mietkowski
  Ci ludzie sa pochowani na Cmentarzy Wojskowe Powazki - czy to bardzo daleko od kwatery (symbolicznej) Nila Fieldorfa?

  Ci mordercy do konca zycia cieszyli sie przywilejami, mieli dobra praca albo emerytura placona tak naprawde z pieniedzy ludzi ktorych pozbawiali wolnosci albo torturowali

  Roman Romkowski
  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Roman_Romkowski
  Tego panstwa ani wyrokow jego sadow nie da sie szanowac, jak dlugo ktos bedacy sadzia nie powie jasno i wprost - to byli zbrodniarze, system byl zbrodniczy i chronil sadystow, mordercow. Takich samych jak zbrodniarze brunatnego socjalzmu niemieckiego.

  Zby nie byc oskarzanym o anty-semityzm, nie bede mowil ze 80% kadry kierowniczej MBP ( jak rowniez rodzice Pani Prezydentowej to Polacy wyznania Mojzeszowego)

  Zbrodnie SOcjalizmu(tego brunatnego i tego czerwonego) to nie jest kwesti anarodowosci tylko zwyrodnialego, sadystycznego systemu politycznego, ktory nigdy nie zostal w pelni potepiony i osadzony


 • Gość: Jorg IP: *.dip.t-dialin.net 14.12.10, 12:18
  Ty senior_cohones napisz lepiej dlaczego twoj dziadziulko z babulkoM robili takie swinstewka w NKWD, a potem w UB. To bedzie ciekawe!
 • senior_cohones 14.12.10, 13:52
  Nie czepiam sie niczyich dziadkow (ani braci, jesli czytasz uwaznie) tylko twierdze ze czerwony socjalizm byl tak samo, jelsi nie bardziej zbrodniczym ustrojem jak socjalizm bruntatny. polecam czyta cposty do ktorych sie odnoscisz. Jesli gdziekolwiek w tym co napisalem o zbrodniach socjalizmu zarowno brunatnego jak i czerwonego sie pomylilem, mijam si e z prawda albo klamie - to powiedz mi gdzie.

  kiedy w tym kraju ludzie zrozumieja ze socjalizm brunatny i czerwony to de facto dwie strony tego samego medalu?


  tylko ze jeden zostal pokonany i potepiony a drugi ma sie calkiem niezle i udalo mu sie zdegenerowac juz kilka pokolen Europejczykow.
 • Gość: pszczola IP: *.ssp.dialog.net.pl 14.12.10, 14:13
  > tylko ze jeden zostal pokonany i potepiony a drugi ma sie calkiem niezle
  > i udalo mu sie zdegenerowac juz kilka pokolen Europejczykow.

  Myślę, że mało kogo to interesuje. Pora zacząć się martwić teraźniejszymi problemami, zamiast nie wiadomo jak długo roztrząsać wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Żyjemy tu i teraz, a nie ponad pół wieku temu - i jestem za tym, żeby energię poświęcać na rozwiązywanie obecnych problemów. • Gość: chór wujów IP: 87.99.20.* 14.12.10, 15:39
  O, to, to właśnie... Dlaczego jedynym wykrętem każdego hijo de la puta, bezczelnie łamiącego prawo, jest wykazywanie, że dawno, dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma rzekami, był sobie jeszcze gorszy s.syn? I że najpierw trzeba rozliczyć tamtego, a nie czepiać się "patriotów", co to tylko wskazują innym "patriotom" życiowy cel - w przenośni i dosłownie...
 • Gość: prot IP: 87.99.20.* 14.12.10, 16:21
  Możesz sobie darować epitety po hiszpańsku pod adresem gostka, który ma w nicku dwa hiszpańskie słowa, w tym jedno z błędem. I tak nie zrozumie...
 • senior_cohones 14.12.10, 19:29
  I wreszcie kolega "prot"

  -jedno slowo z bledem jest wstawione celowo po to by nie przeklinac , nawet w obcych jezykach, jesli nie jest to potrzebne.

  -rozumiem, ze skoro Twoim zdaniem jestem zbyt ograniczony by pojac fakt jednoczesnego scigania i sadzenia (bardzo slusznego) propagatorow brunatnej zarazy, i jednoczesnego wyplacania emerytur mordercom z MBP? Oczywiscie nie jest to zwiazane w zaden sposob z faktem koneksji rodzinnych badz politycznych z obecnie rzadzacymi lub wplywowymi osobami w kraju.

  Jestem pewien ze taki "gostek" jak Ty mi to wyjasni.

  A moze taki "gostek" jak Ty dostrzeze ze organizacja pod nazwa "Panstwo Polskie" byla jeszcze nie tak dawno organizacja najzwyczajniej zbrodnicza, mordujaca wlasnych obywateli, chroniaca oprawcow dokonujacych w jej imieniu ochydnych zbrodni?


  Wypowiedzi Twoje , utwierdzaja mnie tylko w przekonaniu ze socjalisci narodowi z Niemiec, jak i ihc koledzy miedzynarodowi Socjalisci z ZSRR wymordowali 70 lat temu wiekszosc bystrych ludzi w tym kraju i pozostala wiekszosc jest cos malo zdolna do krytycznego i samodzielnego myslenia, za to jest calkiem dobra w bezrozumnym obrazaniu wspoldyskutantow.


  Jesli chcesz sie odnosic do czyich wypowiedzi, racz je wczesniej czytac.

  Jak powiedzialem, jesli sie gdzies pomylilem , klami, celowo mijam sie z prawda w tym co napisalem o socjalizmie (czerwonym i brunatnym) to powiedz gdzie?
  Wprzeciwnym razie uznam Cie za zwyklego krzykacza i pieniacza

  pozdro

 • senior_cohones 14.12.10, 19:19
  Dla czego mnie obrazasz?
  Czy ja powiedzialem cokolwiek co by obrazalo Ciebie?


  Nigdy nie nazwalem tych wyrostkow "patriotami" bo narodowy socjalizm to to dla mnie takie samo scierwo jak socjalizm czerwony.

  Nie szukam wykretow, tylko staram sie pokazac ze w czasie kiedy (jak najbardziej slusznie) sciga i kaze sie propagatorow brunatnej zarazy, bezkarni pozostaja ludzi ktorzy w majestacie prawa mordowali najlepszych ludzi w tym kraju.

  Co Twoim zdaniem zasluguje w tym na nazywanie mnie "sukinsynem"?

 • Gość: chór wujów IP: 87.99.20.* 14.12.10, 21:57
  Hombre, miałem dwie możliwości: pierwsza - potraktować Twoje wypowiedzi jako bredzenie świra, który nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem artykułu i wkleja teksty zupełnie z nim niezwiązane. Druga: uznać je za próbę obrony neofaszystowskich talibów i ich dżihadu metodą znaną we wszystkich przedszkolach - "pszepani, to nie ja, to Jasio zaczął pierwszy". Wybrałem drugą opcję, a że postępki animatorów Redwatch uważam za odrażające, również ich obronę - a raczej przekrzykiwanie się, kto więcej więcej nabroił - widzę podobnie, i nie zmieni tego nawet przytoczenie imion wszystkich nieosądzonych zbrodniarzy od czasów Kaina...
 • senior_cohones 14.12.10, 22:54
  @chór wujów:

  "bredzenie swira" ?!?

  -nazizm to zdaje sie "narodowy socjalizm" prawda czy nie? Podalem cytat z jednego z glownych ideologow zbrodniczego nazizmu okreslajacy podobienstwa pomiedzy czerwonym a brunatnym socjalizmem. Kto tutaj bredzi? Ja czy Ty?

  -tylko dlatego ze jeden masowy morderca pokonal drugiego (ktorego byl przez 3 lata najlepszym sojusznikiem) nie znaczy ze jego system przestal byc systemem masowej zbrodni.

  - ani przez chwile i ani jednym slowem nie bronilem i nigdy nie bede bronil ani nazizmu ani zadnego innego socjalizmu ktore uwazam z anajbardziej obzydliwe z ustrojow.

  -nie wyliczam mordercow od czasow Kaina, ani tych "za siedmioma gorami i lasami" tylko niektorych jeszcze zyjacych,albo zmarlych doslownie "wczoraj" jak Wolinska, ktorzy nigdy nie doczekali sie kary, odebrania odzanaczen, zabrania emerytur - jak Stefan Michnik, chocby.
  Karzemy ( i to jest sluszne) ludzi nawolujacych do przemocy na tle rasowym i politycznym. Jednoczesnie nie scigamy ludzi ktorzy wlasnorecznie torturowali niewinnych ludzi z powodow politycznych,. Czy na pewno to ja tutaj bredze?

  -kiedy do ludzi w tym kraju dotrze ze oba systemy byly TAK SAMO ZBRODNICZE i ze(sluszne) sciganie i karanie jednych (czyli brunatnych) socjalistow, przy jednoczesnym poblazaniu dla innych socjalistow, chowanie ich na powazkach - jest obrzydliwe i amoralne. To tak jakby chowac oprawcow z Auschwitz na tym samym cmentarzu co ich ofiary.

  -powiedz mi w ktorym miejscu bredze albo klamie?

  pozdro
 • Gość: chór wujów IP: 87.99.20.* 14.12.10, 23:29
  A czy ja piszę, że kłamiesz? Po prostu piszesz nie na temat. Rozumiem, że niedokończone rozliczenia ze stalinowskimi katami mocno Cię bolą, ale ten akurat artykuł jest o wyroku w procesie animatorów Redwatch. Wysmażyłeś "na dzień dobry" trzy długaśne posty, nie wspominając o nich ani słowem - potraktowałem to jako zwyczajną próbę odwrócenia uwagi bądź rozmycia odpowiedzialności...
 • senior_cohones 15.12.10, 00:10
  Widzisz, bo ja mysle ze o ile natura calego narodowego socjalizmu jest dobrze poznana, potepiona, osadzona i oczywista dla wszystkich, o tyle natura takiego samego albo jeszcze wiekszego zla( bo bardziej przewrotnego) jest pomijana, relatywizowana, wysmiewana.

  Ciesze sie ze w jakis sposob zdecydowanie w koncu sady ukaraly siewcow nienawisci rasowej.

  Tyle ze w tym samym czasie - i tu sie pewnie bardzo wielu nie spodoba to co napisze - po kampanii medialnej zapoczatkowanej przez red. naczelnego p. Blumsztajna - kilku narodowcow zostaje pobitych w pociagu przez jakichs anarchistycznych bojowkarzy.


  To znaczy ze jesli ktos zostal pobity bo podano jego adres na tej calej stronie redwatch czy jakiejs innej - to nalezy scigac tych ktorzy publicznie szerza nienawisc wobec innych? Widocznie tak, bo zaklada sie ze wydawcy albo autorzy strony przyczynili sie posrednio do napasci.

  Jesli w wydawnictwie prasowym albo internetowym doslownie sciga sie jakas grupe spoleczne, wrecz ja odczlowiecza, nie daje sie jej prawa do przedstawienia swoich racji - to konczy sie to wlasnie tak jak w przypadku napasci na dzialaczy lewicy wymienionych na redwatch albo......na dzialaczy narodowych bedacych przedmiotem nagonki w GW.
  Porownaj sposob w jaki pisal ten caly rasistowski portal o lewicowcach i Zydach z tym jak GW pisala o narodowcach.
  Tworzac klimat agresji, odczlowieczenia adwersarzy, pozbawiania ich prawa do prezentowania swoich racji - przyczyniamy sie to tolerowania agresji fizycznej.

  Takie jest moje zdanie


  pozdro
 • senior_cohones 15.12.10, 00:23
  I juz na koniec.

  Jak pisalem , natura calego zla narodowego socjalizmu jest w miare dobrze opisana, poznana, potepiona i tak dalej.

  Tymczasem ciagle pokutuje poglad, ze zbrodnie socjalizmu czerwonego to byly "wypaczenia" , "bledy" przypisuje sie je prymitywnej naturze Rosjan. Generalnie to narodowy socjalizm byl "zly z gruntu" a czeronemu socjalizmowi "przytrafily sie wypaczenia"

  Pomijajac fakt ze te "wypaczenia" kosztowaly zycie kilkudziesieciu milionow ludzi w ZSRR, Chinach, na Ukrainie itd - ciagle modne jest noszenie koszulek z Che Guevara itd.

  Narodowy socjalizm byl "z gruntu zly" bo jawnie nawolywal do wymordowania pewnych grup spolecznych, a tymczasem socjalizm czerwony nawolywal do stworzenia raju na ziemi, czyz nie?

  Tylko ze w samej naturze socjalizmu, bez roznicy czy narodowego czy czerwonego tkwi przemoc, dominacja klasy, grupy rasowej czy jakiejs innej nad jednostka i jej zniewolenie.
  W samej naturze utopii socjalistycznej tkwia obozy koncentracyjne, bez roznicy czy to Auswitz czy Kolyma. To jeden i ten sam totalitaryzm.

  Wiec:
  Jesli potepiamy Jaruzelskiego to nie jezdzimy do Pinocheta z ryngrafem Bozi.(jak pan Kaminski i Wolek)
  Jesli potepiamy zbrodnie i tortury to zarowno te MBP, KGB jak i Gestapo
  Jesli szerzenie nienawisci i tworzenie klimatu przychylnosci dla agresji jest przestepstwem, to dlaczego scigamy lysych gamoni z tego redwatch a tolerujemy jezyk nienawisci u redaktora GW?
  Jesli scigamy i wieszamy zbrodniarzy narodowego socjalizmu to dlaczego placimy emerytury, pozwalamy nosic najcenniejsze ordery, i na koniec chowamy na Wojskowych Powazkach ludzi ktorzy wydawali wyroki smierci, torturowali wlasnorecznie albo strzelali w tyl glwoy w katowniach MBP/UB? • senior_cohones 14.12.10, 19:15
  Widzisz. Jednych interesuje a innych nie interesuje. Kazdy ma prawo do swoich opinii.
  Mnie osobiscie interesuje to ze zbrodniarze tacy jak Wolinska-Burs i jej podobni do konca zycia nosza ordery i pobieraja emerytury placone przez polskich podatnikow.

  Zabawne rowniez wydaje mi sie ze aresztowany ma byc w Szecji facet ktory ujawnia kryminalna dzialalnosc rzadow roznych krajow, kiedy w tej samej Szwecji nie aresztuje sie mordercy sadowego.

  Nie wiem jak ty, ale ja chcialbym nie wstydzic sie za swoje panstwo.
  O ile zbrodnie narodowego socjalizmu sa juz dla wszykich jasne, zostaly slusnzie potepione i sa scigane, to o wiele wieksze zbrodnie socjalizmu czerwonego nigdy nie zostaly rozliczone.
  Kto nie uczy sie na bledach, jest skazany na ich powtarzanie.

  pozdro
 • Gość: zyj kolorowo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.12.10, 11:45
  Dalbym im dozywocie w psychiatryku i odebral polskie obywatelstwo... izolowac normalne spoleczenstwo od pasozytow.
 • senior_cohones 14.12.10, 23:03
  www.youtube.com/watch?v=I47-23C0S0w
  kawalek swietnego teatru w wykonaniu p. Janusza Gajosa, a przy okazji cos co moze niektorym otworzy oczy.

  secure.wikimedia.org/wikipedia/pl/wiki/Witold_Pilecki
  Oskarżenie [edytuj]
  Zdjęcia zrobione po aresztowaniu w warszawskim więzieniu mokotowskim (1947)
  Ława oskarżonych w procesie Witolda Pileckiego marzec 1948
  Witold Pilecki w trakcie procesu

  8 maja 1947 został aresztowany. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka[7]. Ostatecznie został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

  3 marca 1948 przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. "grupy Witolda". Rotmistrz Pilecki został oskarżony o:

  * nielegalne przekroczenie granicy
  * posługiwanie się fałszywymi dokumentami
  * brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień
  * nielegalne posiadanie broni palnej
  * prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Andersa
  * przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP

  Zarzut o przygotowywanie zamachu na procesie stanowczo odrzucił, a co do działalności wywiadowczej, to uważał ją za działalność informacyjną na rzecz II Korpusu, za którego oficera nadal się uważał. Do pozostałych zarzutów na procesie przyznał się.
  Skład sędziowski [edytuj]

  Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był major Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego podpułkownik Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią kapitan Józef Badecki. Skład sędziowski (jeden sędzia i jeden ławnik) był niezgodny z ówczesnym prawem.
  Wyrok i śmierć [edytuj]

  15 maja 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański[8] zwany "Katem z Mokotowa".

  Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Jego miejsce pochówku jest nieznane, grabarze z UB zakopali zwłoki prawdopodobnie na wysypisku śmieci lub Kwaterze na Łączce[9], gdzie potajemnie chowano ofiary UB by pamięć w Polsce po nich zginęła. Oprócz zbiorowej mogiły na Kwaterze "Na Łączce" istnieje rodzinny grób symboliczny. Wszelkie informacje o dokonaniach i losie Pileckiego podlegały w PRL-u cenzurze; przed ogłoszeniem wyroku wyznał żonie, że UB jest gorsze niż SS w Auschwitz. Pośmiertne odznaczenie przywołało wspomnienie listu Cyrankiewicza[10].

  Piotr Śmietański (ur. ok. 1921) – polski kat, jeden z głównych egzekutorów stalinowskich w Polsce Ludowej i funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa, zwany "Katem z Mokotowa".

  Pochodził z rodziny żydowskiej[potrzebne źródło]. Był w randze starszego sierżanta dowódcą plutonu egzekucyjnego w Więzieniu Mokotowskim w latach 1948–1949. Osobiście uśmiercał skazańców jednym strzałem w tył głowy. W okresie stalinowskim był wykonawcą wyroków śmierci na wielu bojownikach niepodległościowych, tzw. żołnierzach wyklętych, byłych żołnierzach Armi Krajowej, w tym m.in. na Jerzym Miatkowskim, Tadeuszu Pelaku, Edmundzie Tudruju, Arkadiuszu Wasilewskim, Romanie Gronskim, kapitanie Stanisławie Łukasiku, komendancie Hieronimie Dekutowskim (zabitych przez Śmietańskiego w jeden dzień – 7 marca 1949)[1], Adamie Doboszyńskim, majorze Zygmuncie Szendzielarzu, Henryku Borowskim, Antonim Olechnowiczu, Lucjanie Minkiewiczu, kapitanie Stanisławie Sojczyńskim, Antonim Wodyńskim.

  Śmietański był także osobą bezpośrednio odpowiedzialną za wykonanie wyroku śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim[2]. Zachował się protokół wykonania wyroku śmierci na Witoldzie Pileckim z podpisem Śmietańskiego. [3] Za pozbawienie życia więźnia otrzymywał on tysiąc złotych, podczas gdy pensja nauczycielska w tym okresie wynosiła sześćset złotych[4].

  W 2003 roku Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął śledztwo mające na celu ustalenie losów Śmietańskiego w związku z dochodzeniem w sprawie śmierci Witolda Pileckiego. Nigdy jednak nie udało się dotrzeć do Śmietańskiego. Stwierdzono, że wszystkie dane personalne dotyczące "Kata z Mokotowa" zniknęły z oficjalnych archiwów rządowych. Śledztwo zostało wstrzymane w 2004[5].

  Po raz pierwszy zdjęcie st. sierż. Piotra Śmietańskiego opublikowano w albumie Jacka Pawłowicza "Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948" (Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej, 2009)[6]. Śmietański wyemigrował z Polski do Izraela w 1968[7].

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka