Dodaj do ulubionych

Autostrada A4 na wysokości Opola ma być bezpłatna!

24.01.11, 20:06
www.bezplatnaautostrada.pl/
Co na to Wrocław i Katowice ??
Edytor zaawansowany
 • dar54 26.01.11, 19:18
  Po wprowadzeniu opłat na trasie z Gliwic do Wrocławia tysiące kierowców jadących tędy codziennie do pracy i z powrotem wybierze lokalne szosy. – Jazda A4 to będzie za drogi interes – mówią.

  Jak zapowiadają dziś drogowcy, za przejazd autostradą z Gliwic do Wrocławia od 1 stycznia przyszłego roku trzeba będzie już płacić. Według wstępnych szacunków co najmniej 20 zł za 100 km.
  - Wtedy ruch na pewno pójdzie bezpłatnymi drogami, bo ludzie potrafią liczyć - mówi Marcin Demczyna, który busem wozi autostradą ludzi do pracy na Zachód. - Sądzę, że nawet drobni przedsiębiorcy będą chcieli omijać bramki. Nie mówiąc już o prywatnych kierowcach. Zwłaszcza tych, co jeżdżą tędy dzień w dzień.

  - Dla mnie to byłby koniec autostrady - potwierdza Rafał Zając, właściciel firmy budowlanej z Brzegu, który codziennie jeździ do Wrocławia. - Jak się 20 zł przemnoży przez liczbę dni w miesiącu, to wychodzi pokaźna suma. Kogo na to stać?
  - Żadna firma nie będzie nam zwracała za bilety kupione na bramkach - dodaje kierowca Tomasz Plutarski. - A miesięcznie autostradą przejeżdżam około 2 tysięcy kilometrów, czyli musiałbym dokładać do tego z 400 zł. Będę musiał tracić czas na lokalnych drogach, ale i wtedy wyjdzie taniej.

  Ile aut może zmienić autostradę na boczne szosy i czy te drogi to wytrzymają? - Trudno oszacować. Po prostu nigdzie dotąd w Europie nie próbowano wprowadzić opłat na autostradzie, która tyle lat działała jako bezpłatna - przyznaje Michał Wandrasz z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na początku można spodziewać się skokowego wzrostu liczby samochodów na innych trasach. Ale sądzę, że po pewnym czasie wielu kierowców wróci na autostradę.
  reklama

  Jeśli tysiące kierowców nie będzie chciało słono płacić za autostradę i wybiorą boczne trasy, najbardziej obciążona będzie równoległa do A4 droga krajowa nr 94. Na tej trasie jest kilkanaście miejscowości, w tym Strzelce Opolskie.

  - Już dzisiaj mamy tu korki! - denerwuje się Jan Kozołup, kierowca srebrnej skody. - Jeżeli na ulicach pojawią się jeszcze samochody z autostrady, to miasto stanie całkowicie.
  Mieszkańcy przerabiają to zresztą raz na kilka tygodni, kiedy po kolejnych wypadkach w pobliżu Góry św. Anny cały ruch kierowany jest właśnie w stronę Strzelec.

  - Co my możemy zrobić? Tylko naciskać na dyrekcję dróg krajowych - co też robimy - by ruszyła sprawa budowy obwodnicy miasta - mówi Józef Kampa, wiceburmistrz Strzelec Opolskich. - Sami nie udźwigniemy inwestycji, która ma kosztować 126 milionów.

  Tymczasem wykonanie samego projektu tej obwodnicy jest planowane dopiero na 2014 rok.
  Jeszcze większych niż dziś korków można spodziewać się również na obwodnicy Opola. - Dlatego przygotowujemy się do przebudowy newralgicznego skrzyżowania: obwodnicy z drogą wylotową na Czarnowąsy - mówi Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola. - Chcielibyśmy tam utworzyć węzeł z wiaduktem i w ten sposób udrożnić obwodnicę na tym odcinku. Prace można byłoby zacząć już w tym roku, ale kluczem są pieniądze. Szacujemy, że potrzeba 70 mln zł. I liczymy na pomoc urzędu marszałkowskiego.
  Opole planuje też wyremontować wiadukt nad trasą kolejową na kolejnym odcinku obwodnicy.

  Zwiększony ruch da się we znaki także mieszkańcom kilkunastu małych miejscowości, które przecina droga nr 94. Takich jak Skorogoszcz, Walidrogi, Nakło.

  Na większości odcinków nie jest źle, co przyznają nawet sami kierowcy. - Od kilku lat na drodze nr 94 prowadziliśmy prace pod kątem poprawy bezpieczeństwa - tłumaczy Michał Wandrasz z GDDiA. - Zostały nam jeszcze dwa miejsca do poprawy: Skarbiszów w gminie Dąbrowa i 1,5-km wylot ze Strzelec Opolskich do skrzyżowania z drogą nr 88. Na tym drugim odcinku prace ruszą wiosną. Ale od razu przypomnę, że to tylko droga krajowa i kierowcy nie mogą się spodziewać, że będziemy mieli dwie równoległe autostrady: jedną płatną, a drugą bezpłatną.
 • nazimno 26.01.11, 19:32
  Czy tych od oplat w Polsce porabalo do reszty?
 • map4 26.01.11, 20:04
  nazimno napisał:

  > Czy tych od oplat w Polsce porabalo do reszty?

  Opłaty za wieniety w Szwajcarii mają wzrosnąć. Ale za to mają się pojawić winiety krótkoterminowe, wzorowane na austriackich.

  Ale faktem pozostaje, że Polska z opłatami za autostrady przegina.
  Za przejazd z przełęczy Gottharda do Rzymu zapłaciłem 12 Euro a od Rzymu do Reggio Di Calabria autostrada jest bezpłatna, bo jej modernizację współfinansowała Unia Europejska.

  --
  Wrocław bez cenzury
 • Gość: z ukosa IP: *.dip0.t-ipconnect.de 27.01.11, 09:37
  Nikt nie da sie bez konca oszukiwac.
 • Gość: władza IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.01.11, 11:12
  My nie sądzimy, my to WIEMY.
 • nazimno 27.01.11, 11:44
 • Gość: afe IP: *.dynamic.chello.pl 27.01.11, 10:08
  > Za przejazd z przełęczy Gottharda do Rzymu zapłaciłem 12 Euro
  To ciekawe przejazd z Como do Rzymu kosztuje ok 40 Euro, a Ty piszesz, że 12. Jadąc z Rzymu do Reggio di Calabria musiałeś zapłacić za odcinek Rzym - Neapol ok 13 Euro.
 • sverir 27.01.11, 13:04
  Ty piszesz, ile płaci kierowca za przejazd. A Map napisał, ile się zrzucił kiedy podróżował na pace wraz z resztą towaru:) (sorry map)
 • Gość: z ukosa IP: *.dip0.t-ipconnect.de 27.01.11, 13:17
  I poukladaj papiery na biurku, bo masz niezly bajzel.
  I patrz na zegarek, o 15:00 do domu.
 • Gość: z ukosa IP: *.dip0.t-ipconnect.de 27.01.11, 13:18
 • sverir 27.01.11, 20:38
  Co o 1/2 dokładnie? Chwalisz się znajomością działań matematycznych? Tu mnie zażyłeś.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka