Dodaj do ulubionych

Aneks do rewitalizacji Nadodrza

27.06.12, 16:05
Co chwila, w kontekście mniej lub bardziej związanym z tematem, słyszę postulat: Budować mieszkania, więcej mieszkań, ludzie muszą gdzieś żyć.
Sam od pewnego czasu jestem właścicielem mieszkania w starej kamienicy na Nadodrzu. Nie przeraził mnie stan klatki schodowej ani samego lokalu - wręcz przeciwnie - urzekł potencjał. Remont pozwolił mi urządzić je od zera po swojemu. Koszmarna klatka schodowa pozostała. Kwestia lokatorów, którzy wspólne trakują jak niczyje, to powiązany temat, ale zostawiam go na odrębną dyskusję.
W tejże kamienicy dwa mieszkania stoją puste. Kilka pustostanów w sąsiednich kamienicach widzę z okna. I w takim stanie rzeczy zauważam pewien paradoks. Otóż mieszkania te należą do miasta, które jak rozumiem musi mieć pulę lokali socjalnych/komunalnych. Ale są one w stanie urągającym wszelkim normom techniczno-sanitarnym i wymagają kompletnych remontów, na które miasta nie stać. I koło się zamyka. Lokal stoi pusty, i ani nie można go nikomu przydzielić, ani wyremontować.
Czy rozwiązaniem nie byłaby weryfikacja stanu prawnego i sprzedaż takich mieszkań na wolnym rynku (może i po niższej cenie, z zastrzeżeniem o konieczności wykonania remontu) a następnie przeznaczenie uzyskanych pieniądzy na renowację innych mieszkań i klatek schodowych? Cała ta procedura z pewnością nie jest tak prosta jak napisałem, ale niewątpliwie jest jakąś szansą.
Nie wszyscy potrzebują nowoczenych apartamentów w eksluzywnych dzielnicach. Wielu z przyjemnością zamieszka w wyremontowanym własnymi rękami mieszkaniu w starej kamienicy w pięknej dzielnicy jaką nie tylko dla mnie jest Nadodrze. Szeroko słychać o rewitalizacji tego obszaru i nie chcę podejrzewać, że w czyimś interesie leży aby jednak utrzymywać tu coś co nietrudno nazwać slumsem. Rewitalizacja to nie tylko przypudrowanie elewacji i placu zabaw. Może by tak wpuścić tu ludzi, którym będzie choć odrobinę zależeć.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka