Dodaj do ulubionych

Opera będzie dwa razy większa. Za 100 mln [WIZU...

11.09.12, 07:41
Czy naprawde setki milionpow zlotych na rozbudowe opery sa najpilniejsza wroclawska inwestycja? Nie ma wazniejszych wydatkow?
Edytor zaawansowany
 • rafiol 11.09.12, 07:43
  Po prostu bomba. Zamiast dróg, ośrodkow pomocy, rewaloryzacji całych kwartałów śródmieścia znów będziemy mieli supergmach. Po trudnym do zagospodarowania stadionie, postawionym na Euro wg zasady "zastaw sie a postaw sie", ale który służy przynajmniej większej grupie osób, tym razem cos bardziej dla elit, garstki ludzi, którzy jeszcze do opery chadzają. I to w parę lat po długotrwałym i kosztownym remoncie starej opery. Nie rozumiem niektórych decyzji władz miejskich doprawdy.
 • Gość: proletariusz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.09.12, 08:40
  Racja. Zamiast remontować operę, powinni za te pieniądze kupić 250 ton kiełbasy dla biednych Wrocławian! Niech wpierd...ją!
  Operę zrównać z ziemią, bo to kosztuje podatników mase pieniędzy. Tak samo uczelnie, teatry, galerie sztuki. Zaorać!
 • Gość: bambaryla IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.09.12, 08:54
  super argumentacja ..... godna elokwentnego intelektualisty broniącego wysublimowaną szermierką słowną racji istnienia rozbudowanej opery ...
  ... a co umiejętności liczenia ....za 100 mln złotych można kupić 8 tys 333 ton kiełbasy (a12zł/kg) ..... ale również gruntownie wyremontować ponad 20 km istotnych ulic (a 5mln zł/km) ..

  ...swoją drogą ewidentnie komuś w magistracie coś się pozajączkowano z tymi budowlami pro-muzycznymi
 • Gość: bambaryla20002 IP: 89.174.56.* 11.09.12, 09:56
  za 12 złotych to ..wno nie kiełbasa jest...
  nawet w Bi 'e' d 'aw' ronce...

  niech budują coś po nas zostanie...
 • Gość: mack IP: *.adsl.inetia.pl 11.09.12, 14:26
  Jak wiadomo - muzyka, zwłaszcza poważna i filharmoniczna artykuł pierwszej potrzeby. 200 metrów od planowanej rozbudowy opery wyrasta cudo - w 80% dublujące lub mogące dublowac i repertuar i klientelę Opery. Występów diskopolo to chyba w tym NFM nie będzie więc albo awangardy albo jazzy albo filharmonie więc i droga otwarta dla przedstawień operowych.

  Mamy więc już dwa obiektu w promieniu 200 metrów. Capitol - Teatr Muzyczny: TRZY. Rozbudowa Auli na Akademii Muzycznej: CZTERY. Odnosze wrażenie żeżyjemy w miescie samych Bachów i Mozartów gdzie zagęszczenie kompozytorów, skrzypaczy i melomanów jest większe niż psów i kotów
 • gnago 11.09.12, 21:34
  to je demokracja zwolenniku panującej kleptokracji. Z przyczyn finansowych przeciętnych obywateli nie stać na takie ekscesy finansowe bo na erzatzbrot braknie
 • g625 11.09.12, 07:45
  Czy podczas koncertów tramwaje będą jeździły torowiskiem na Podwalu, czy objazdem jak na Szewskiej? Bo podczas obecnego remontu Podwala to torowisko na wysokości Opery nie zostanie zrobione, a hałas jest tam niesamowity, zagłuszy koncerty!
 • pssz 11.09.12, 08:27
  Obok opery kończy się budowa Narodowego Centrum Muzyki, dwie przecznice dalej budowany jest teatr muzyczny (Capitol), niedawno skończono salę koncertową Akademii Muzycznej. A tu w planach nowa inwestycja 'muzyczna'. Czy Wrocław potrzebuje aż tyle infrastruktury muzycznej? I to budowanej jednocześnie?
 • Gość: cghm IP: *.adsl.inetia.pl 11.09.12, 08:34
  Będzie co wystawiać na groupona. Jak do teraz opera oferuje swoje bilety w grouponopwych cenach.. Pewnie dlatego, ze za dużo ludzi do niej chodzi.
 • Gość: zzz IP: 159.245.16.* 11.09.12, 13:10
  A co z zielenią miejską? znów kilka nielicznych drzew się zetnie z centrum. Mam dosyć tych betonów!
 • Gość: rr IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 11.09.12, 08:46
  Opera jest instytucją Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
  Samorząd Województwa Dolnośląskiego nie może finansować inwestycji czy wydatków "miejskich".
  Inwestycją Miasta Wrocław jest za to położone tuż obok Narodowe Forum Muzyki
 • Gość: Bwalec IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 11.09.12, 10:41
  ludzie nie chcą komentować ;) Dzięki za otrzeźwiające info.
 • greges58 12.09.12, 14:08
  KTO składa się na budżet Marszałka województwa ???
  gminy i samorządne powiaty !!!
  czy aby wkład Miasta Wrocławia nie jest tam największy ???
  i tyle...
  kropka.
 • Gość: Jonek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.09.12, 09:01
  Wokoło piękne zabytkowe budowle, dwa kościoły, hotel monopol, kamieniczki, sama opera wygląda pięknie i teraz chcą zbudować takie coś. Już kiedyś była draka jak soloż przy świdnickiej zbudował te obleśne solopole. I znowu to samo. Czy nie ma we Wrocławiu konserwatora zabytków, który zabronił by budowę takich szkaradzieństw w starym mieście?
 • Gość: kozak IP: 83.238.241.* 11.09.12, 09:24
  popieram
 • Gość: prezes1904 IP: 194.251.119.* 11.09.12, 09:36
  Choc miedzy wizualizacjami a ostatecznym wyglądem zwykle jest przepaść. Porównywanie tego projektu z solpolami to nadużycie.
 • Gość: Jonek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.09.12, 11:07
  Specjalnie tak porównałem, bo podobnie jak solpole ten projekt kompletnie nie pasuje do okolicy. Nie wnikam w sens rozbudowy opery, wiem że w 2016 mamy być europejska stolica kultury i pewnie dlatego trzeba jeszcze dobudować parę "kulturalnych" obiektów. Ale róbmy to z głową. Ze starej pięknej zabudowy centrum miasta i niewiele został przez wojny więc nie oszpecajmy chociaż tej części pięknej starówki która pozostała. Taki budynek jaki widać na wizualizacji można zbudować w Fabrycznej, Psim Polu czy na Krzykach ale nie w Starym Mieście. Najgorsze co można zrobić w zabudowie miasta to mieszać ze sobą różne style.
 • Gość: fafa IP: *.ip.netia.com.pl 11.09.12, 10:46
  również popieram !!!! jedna z najładniejszych ulic wrocławia z przepięknymi budynkami zostanie oszpecona takim modernistycznym... czymś ! Kto w ogóle wydaje pozwolenie na takie coś ! W okolicy budynków zabytkowych tylko i wyłącznie powinny powstawać budynki które imitują przynajmniej podobny styl ! Co mnie obchodzi, że zdobienia na budynkach drogie ! to ma być łądne i kompozycyjne ! Nie interesuje mnie modernistyczne gó... w środku wrocławia tak jak to zrobili z bankiem na rynku.
 • bodzio.c 11.09.12, 09:03
  Dutkiewicza chyba PO...o - meloman się znalazł! Najpierw niech spłacą długi za stadion i resztę a potem może zamiast ratusza w rynku amfiteatr sobie postawić - tak łatwo się szasta publicznym groszem w tym kraju!
 • Gość: Rafał IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.09.12, 09:09
  Super tylko we Wrocławiu nie o to chodzi .
  Miasto Błaga o Metro o Kolej miejską .
  Ja się martwię za co i jak dojechać do pracy .
  Chyba dudi powoli przesadza .
 • bahn 11.09.12, 09:58
  Gość portalu: Rafał napisał(a):
  > Chyba dudi powoli przesadza .

  Opera nie jest instytucją Dutkiewicza!
 • don_wroc_love 11.09.12, 10:15
  bardzo ładny budynek. szczególnie podoba mi się ta masa nawiązań do stylistyki gmachu opery i unikanie, bardzo modnej, ale paskudnej stylistyki minimalizmu.....
 • elischewa 11.09.12, 11:27
  to się wowrzeczka ustawił na kolejnym pewnie ustawionym konursie...

  tylko czy Wroclaw potrzebuje większej opery która i tak świeci pustkami...
 • Gość: mak IP: *.adsl.inetia.pl 11.09.12, 11:42
  Znowu priorytetem władz zadłużonego po uszy miasta, w czasach kryzysu i racjonalizacji wydatków jest topienie 100 mln PLN w przybytku - umówmy się - mega niszowym w pojeciu statystycznego Wrocławianinia, tym bardziej że opera była dopiero co długimi latami gruntownie remontowana za kolejne dziesiątki milionów PLN.

  Nie wiem, z szacunkiem dla Opery ale równie idiotyczne byłoby wrzucenie 100 mln PLN w jakieś Muzeum Krasnala lub Galerię Snów Majora Fydrycha :)

  Widać dla pana Dutkiewicza i jego świty liczy się że musi być gmach gdzie raz na rok błysną flesze w finale jakiegoś konkursu gdzie wodzu zostanie nagrodzony w otoczeniu barokowych zdobień i westchień pani Michnik.
 • Gość: Jonek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.09.12, 12:14
  Jaki ty jesteś odporny na wiedzę. Już na tym forum kilka razy pisano, ze operę rozbudowuje WOJEWÓDZTWO a nie MIASTO. Zatem odpowiedzialny jest za to marszałek województwa a nie prezydent miasta (Dudkiewicz). Widzę, że wyznajesz zasadę - kowal zawinił a cygana powiesili. Wyjaśnij mi co ma Dudkiewicz do decyzji urzędu wojewódzkiego.
 • Gość: jez miesny IP: *.adsl.inetia.pl 11.09.12, 14:21
  a co ma Dudkiewicz do AOW czy S8, którymi chętnie mami lemingi nie mając z tymi inwestycjami nic a nic wspólnego natomiast upracie odżegnując sie od wszelkich partactw za któe ponosi 110% odpowiedzialność? Nie oobchodzi mnie czy wdaje budżet zaksięgowany gdzieś tam jako powiatowy - miejski czy wojewódzki. Efekt jest dokładnie taki sam - to my w mieście czy regionie odczujemy że idzie to z naszej kasy i dlatego nie będzie na nowe drogi, szkoły czy kanalizacje jak nie w samym Wrocławiu to tuż obok, chyba żadna różnica prawa?
 • Gość: Jonek IP: *.e-wro.net.pl 11.09.12, 18:21
  No jednak jest różnica. Różnica polega na tym KTO wydaje kasę która jest ci tak bardzo potrzebna. Widzę, że dla ciebie nie jest ważne kto wydaje kasę na operę, ciebie interesuje tylko aby dokopać Dudkiewiczowi, nawet za cudze "winy". Rozumiem że gdyby jeden sąsiad zrobił ci za oknem całonocną dyskotekę to skopałbyś samochód innego sąsiada bo najważniejsze aby na kimś się wyżyć.
 • krasnaladamu 11.09.12, 11:51
  Opera nie świeci pustkami, a letnią scenę na pewno dobrze wykorzysta. Inna sprawa, że na wizualizacji nie wygląda to dobrze, a poza tym obok stawia się nowy budynek filharmonii (NFM).
  --
  emite.wordpress.com - Wrocław, sztuka i inne
  patroniwroclawia.blox.pl - patronom wrocławskich ulic i nie tylko
 • Gość: Jonek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.09.12, 12:17
  Po sąsiedzku jest Teatr Lalek i jego letnia scena zawsze jest pełna widzów w pogodne popołudnia. Opera często urządza wielkie widowiska plenerowe, byłem nad Odrą na "Pierścień Nibelungów" tłumy ludzi. Zatem ja osobiście nie neguję rozbudowy opery ale projekt mi się nie podoba. Nie pasuje do zabudowy starówki, starego gmachu opery, hotelu monopol, kościołów i kamieniczek.
 • Gość: DonDobi IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.09.12, 12:21
  Dla niewtajemniczonych Wrocław w roku 2016 ma zostac europejska stolica kultury, wiec sila rzeczy gdzies musi sie odbyc. Rozbudowa opery nie jest inwestycja miasta wrocław.
  wg. mnie jest to trafiona inwestycja. Lepiej dac miastu rybe czy wedke? Z wybudowania 20km drog za te pieniadze nic poza komfortem jazdy nie bedzie (poza tym na jakosc drog w miescie w porownaniu z innymi nie ma co narzekac), a w przypadku inwestycji w kulture przyciagniemy potencjalnych turystow, a co za tym idzie pieniadze. juz teraz zagraniczni artysci kupuja mieszkania we Wroclawiu z mysla o 2016r.
 • olusiacp 11.09.12, 15:47
  europejska stolica kultury inwestuje w gmachy a w calym kraju artysci jak glodne psy urzadzaja protesty ze brak kasy na teatry, premiery, ze sie ich traktuje jak produkty etc.. mi sie to wydaje troche nie racjonalne.. jak euro, ale wolalabym zeby na te stolice kultury wyremontowali drogi.. to przyjezdni moliby sie ucieszyc ze polska dzieki UE ma je juz na porownywalnym poziomie z zachodem, a tak z zachodem bedziemy miec budynki w ktorych odbedzie sie rozdanie nagrod.. mam szczera nadzieje ze wszyscy sie zorientuja ze jest nowa opera i kupia sobie mieszkanie we wroclawiu
 • Gość: racjonalista IP: *.dynamic.chello.pl 11.09.12, 19:00
  Nie manipuluj człowieku. Pieniądze pochodzą z UE (50mln) i od Marszałka Województwa (reszta). Dutkiewicz i miasto nic do tego nie dokłada. Sugeruję nie pisać komentarzy jak się nie ma wiedzy w temacie. Chyba, że to celowa manipulacja - wówczas jeszcze gorzej to o tobie świadczy.
 • bellassij 11.09.12, 12:37
  Trzeba wyplenić chamstwo najskuteczniejszym sposobem, niech zdechnie z powodów egzystencjalnych, garstka PAŃSTWA sama się wyżywi, no i tłoku w przybytkach kultury nie będzie :)

  --
  Dwa cymbały tutaj są, czechofil i benek się zwą.
 • melancho 11.09.12, 14:21
  Opera jest od lat wizytówką naszego miasta - fakt.

  Opera jest za mała - fakt.

  Sceny na ESK są potrzebne - fakt.

  Ale:
  a) projekt jest szpetny, ohydnie biurowcowy

  b) prostacka biurowcowość zepsuje cały efekt wywoływany przez stary budynek opery oraz NForum Muzyki (które notabene jest nowoczesne w piękny sposób(tzn mam nadzieję, że takie będzie), które łagodnie wprowadzi się w zabytkowe otoczenie i park;

  c) ten cały "dziedziniec" sprawia, że przez pół roku przestrzeń nie będzie wykorzystana;

  d) całość nijak nie odnosi się i nie współgra z parkiem staromiejskim, który powinien być jednym z symboli miasta

  Bardzo proszę Konserwatora oraz Samorząd Województwa o namysł nad tym, czy to z ich nazwiskami będzie się wiązać po latach to brzydactwo. W Krakowie od lat plują na nową siedzibę opery, a zaręczam, że jest o wiele ładniejsza niż to co prezentuje się na wizualizacjach.

  Ludzie, pokażmy, że nam się nie podoba ! Słusznie ktoś napisał o Solpolu, będziemy się później z czymś takim męczyć przez lata.
 • cemoi07 11.09.12, 14:56
  ... ciekawy projekt, mam nadzieję, że wreszcie doczeka się realizacji. Oponentów należy ignorować, wiekszość ich postów napisali, jak czytam, ludzie z dołu piramidy Masłowa - dla nich prorytety to - najeść się, poru... i pospać.
 • Gość: Dr Hałs IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.09.12, 15:19
  Jak miło poobcować (chociażby wirtualnie) z wybitnym przedstawicielem góry piramidy Masłowa, pisz dalej Waszmość, niech i pospólstwo ma coś z tego forum przez duże "F" :D
 • 50riko55 11.09.12, 20:43
  Koneser sztuki przez małe "s" się odezwał, który poru...ć jest w stanie tylko palcem w bucie, bo do innych czynności seksualnych potrzebny jest wzwód tego co faceci z jajami noszą między nogami. Koneser z małego "s" takich atrybutów jest pozbawiony !
 • kamilkamilka 11.09.12, 15:15
  Beznadzieja. Po co wydawac, na co co juz mamy piekne??? Niech wyremontują zaniedbane bramy i chodzniki ,po których nie da sie chodzić.
 • Gość: Grzech IP: *.actus-info.pl 18.09.12, 12:30
  Pomysły zawarte w specyfikacji dla tego obiektu są nie do zrealizowania i podnoszą nie potrzebnie wielokrotnie koszty. Zastanówmy się komu zależy żeby było drożej a wcale nie ładniej czy lepiej ? Na pewno nie temu który płaci - ale ten o tym w większości nie wie ...
 • Gość: GuestTheBest IP: *.finemedia.pl 11.09.12, 18:09
  Okropny kwadraciak nie pasuje to zabytkowej zabudowy!!! Co na to architekt miejski ???
 • Gość: bum.tralala.bum IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.09.12, 20:01
  Komu to jest potrzebne? Ale tak szczerze...
 • khysiek 11.09.12, 21:02
  trochę by pasowało do sąsiednich budynków ??!!
  Beznadzieja
 • Gość: Pawelsky IP: *.adsl.inetia.pl 11.09.12, 21:55
  ...bo kompletnie nie pasujacy do okolicy. Czy naprawde nie mamy zadnego zdolnego projektanta, ktory bylby w stanie zrobic nowoczesny projekt ale wspolgrajacy z otoczeniem?

  Archicom przy Kielbasniczej dobrze sie komponuje, z rozbudowa Renomy tez sie udalo, Dworzec Glowny - klasa, a tutaj taki potworek :(

  Mam cicha nadzieje ze ktos sie zreflektuje i projekt zmieni, bo idea sluszna, ale forma doprawdy szkaradna :(
 • Gość: maruda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.09.12, 22:41
  Darcie japy przez ponadnormatywne kobiety, latanie w pantoflach po scenie - o fuj. Nie slucham dody, nie ogladam polsatu ani reality show ale dajcie spokoj, bardzo nudna sztuka.

  Budynek paskudny, pasuje jak piesc do nosa. Koszmarek!

  PS
  Kultura jest deficytowa ale wladze uznaja ze trzeba w nia pakowac miliony. Natomiast ludzie nie maja co liczyc ze raka wytna im za pomoca robota da-vinci bo nie ma kasy. Za to na pracownie peruk, charakteryzatornie itp jest kasa.
  Przedstawienia sceny letniej mozna robic na stadionie. W operze bylem raz, w liceum i dziekuje za taka rozrywke. Wrecz wzbudza we mnie politowanie. Zawod "spiewak operowy", diwa, primadonna itd. LOL.
 • archeo9 11.09.12, 23:43
  Ciekawe czy znajdzie sie wykonawca bo byly juz dwa przetargi i zdaje sie, ze wszystkie oferty oscylowaly wokol 150 mln zlotych... projekt jest tak wypasiony, ze za 100 mln nikt tego nie wybuduje. Gratuluje pomyslu umieszczenia archiwum na 5-tym piętrze, ktore jest oparte wspornikowo nad sceną oraz unikatowych (bardzo drogich) rozwiazan materialowych i paru innych ksiezycowych pomyslow bez ogladania sie na realne koszty.
  A poza tym w tym miejscu są prawdopodobnie stare mury miejskie wiec jak tylko zaczna kopać to wejdą archeolodzy i będzie parę miesiecy badań... a potem prawdopodobnie trzeba będzie zmienić projekt...
  Ktoś ma wizje... beztroskiego wydawania naszych pieniedzy !
 • jagbia 12.09.12, 10:45
  Jestem przeciwko rozbudowie Opery, mimo że jestem miłośniczką tego gatunku i w Operze bywam. Niestety coraz rzadziej, bo dla emeryta to za droga rozrywka. Miłośnikami opery są tacy jak ja i jest nas coraz mniej. Młodych nawet nowoczesny budynek nie przyciągnie. Do tego obok powstaje wielka sala koncertowa. I to wystarczy. Ja wolałabym, żeby na Oporowie zbudowali wreszcie zatwierdzony kilka lat temu basen, a który nie powstał przez budowę stadionu. To skandal, żeby w mieście aspirującym do tytułu różnych stolic nie bylo odpowiedniej liczby krytych i odkrytych basenów. Nie zgadzam sie na takie wydawanie unijnych pieniędzy i domagam sęe referendum w tej sprawie.
 • Gość: mela IP: *.adsl.inetia.pl 25.05.13, 00:10
  nie potrzebne jest referendum tylko audyt. Wtedy wyjdzie kto zarobił na boku i ile. I porządne
  kontrole ,które bez względu na nazwisko dyr sprawdzą działalność tak jak u pana KLUSKI.
 • yurgeo 12.09.12, 14:58
  Nie ma przedzskoli, żłobków, mieszkań socjalnych,panie Dutkiewicz,biedni podatnicy znowu bogatym fundują obiekty luksusu????!!!!
 • Gość: Ouch IP: *.ip.netia.com.pl 18.09.12, 12:23
  W sam raz w guscie Ramiszowskiej kliki. Byleby duze i betonowe. To znaczy dla tych ludzi bez gustu i smatu "nowoczesny". Po prostu najwieksze budynki w ich dziurach to byly betonowe slumsy i tak im zostalo, choc niby awansowali spolecznie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka