• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

XIV LO - propozycja przeniesienia = degradacja ?

• 29.01.02, 13:19
    Drodzy dyskutanci,

We wczorajszym wydaniu lokalnym Gazety poruszyla mnie do szpiku kosci
    informacja i propozycja przeniesienia najlepszego, zgodnie z wszelkimi
    rankingami, liceum we Wroclawiu - kuzni talentow i chluby calego miasta !

Propozycja stwierdza, iz XIV LO, mieszczace sie obecnie przy ulicy
    Szczytnickiej (okolice placu Grunwaldzkiego) mialoby zostac przeniesione na
    ulice Bruecknera (Psie Pole) i zostac polaczone z tamtejszym technikom tworzac
    jakas nowa jednostke i zostawiajac tylko najlepszych nauczycieli.

Na pierwszy rzut oka pomysl ten moze i wyglada rozsadnie, ale kazdy
    uczen/absolwent czternastki od razu zauwazy jego powazne niedociagniecie
    wskazujace jednoznacznie, iz dobra wola radnych nie koniecznie moze isc w parze
    z rozsadkiem.

Oto argumenty:

------------------------------

1. Brand
    XIV LO ma niesamowita marke nie tylko we Wroclawiu, ale rozwniez w wielu
    osrodkach akademickim w calym kraju. XIV jest jedynym liceum z Dolnego Slaska
    regularnie plasujacym sie w czolowce wszelkich rankingow tworzonych przez J.M.
    Rektora SGH, w tym rankingu zdajacy/przyjeci do SGH, jak rowniez rankingu
    olimpiad (ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej).

Tak wysoka, regularnie osiagana pozycja w skali krajowej czyni sama nazwe 'XIV
    LO im. Polonii Belgijskiej we Wroclawiu' rozpoznawalna i szanowana, a przez to
    daje szanse absolwentom ww. liceum lepszy start na poczatku kariery zawodowej.

2. Bliskosc uczelni wyzszych
    Sila XIV LO poza bardzo selektywnym systemem naboru, nauczycielami o bardzo
    wysokich kwalifikacjach i rewolucyjnymi zmianami w podejsciu do edukacji
    mlodziezy jest rowniez bliskosc uczelni wyzszych.

Kazdy kto kiedykolwiek uczeszczal do XIV LO musi zgodzic sie ze mna, ze sam
    fakt jego usytuowania umozliwia bardzo czeste kontakty z nauczycielami
    akademickimi. Juz to w formie mozliwosci uczeszczania na wyklady na
    politechnice w czasie wolnym, juz to w formie przeroznego rodzaju kolek
    zainteresowan lub laboratoriow prowadzonych przez nauczycieli akademickich,
    wzglednie studentow.

3. Specyficzna atmosfera
    W XIV LO panuje atmosfera radosnego wspolzawodnictwa, motywujacej rywalizacji
    prowadzacej do tego, iz aby nie czuc sie gorszym od wlasnych kolegow i
    kolezanek uczniowie sami z siebie odczuwaja potrzebe nauki - przede wszystkim w
    szkole poprzez dyskusje na poziomie (a nie ile, gdzie i z kim sie ostatnio
    wypilo), a takze w domu, o czym przeciez nauczyciele wiekszosci szkol srednich
    moga tylko marzyc !

XIV LO jak do tej pory uniknelo ogolnego schamienia, tak niestety popularnego
    wsrod mlodziezy, kultura osobista jest na porzadku dziennym, a rodosc z
    mozliwosci spedzania czasu z interesujacymi i inspirujacymi ludzmi powoduje, iz
    szkola nie jest miejscem tortur, jak to czesto odbieraja uczniowie innych
    placowek, ale miejscem, do ktorego chodzi sie z przyjemnoscia i zaangazowaniem.

Co wiecej XIV LO w wiekszym niz inne licea stopniu wolne jest od narkotykow i
    papierosow, a przemoc - nawet w formie nauki 'kotow' - praktyczne nie
    wystepuje !

Wlaczenie XIV LO w struktury, nie ukrywajmy tego, nawet najlepszego technikum,
    przepelnionego wylgarnoscia i degeneracja, w bardzo szybkim czasie zburzy ta
    delikatna rownowage ! Drodzy Panstwo - rownanie w dol to najgorszy z mozliwych
    hamulcow dla jednostek tworczych !

------------------------------

Jestem pewien, ze jest wiele wiecej argumentow, ktore przemawialyby za
    pozostawieniem XIV LO w jego dotychczasowej siedzibie. W rozmowach z moim
    przyjaciolmi wszyscy jak jeden maz okreslili omawiany pomysl jako
    cytuje 'poroniony' oraz 'co by tu jeszcze spie...yc, Panowie'.

Czyz jest sens likwidacji najlepszego liceum we Wroclawiu, jedynego, ktorym
    mozemy sie szczycic przed bufonami z Warszawy tylko po to by osiagnac jakies
    minimalne oszczednosci ?

Prosze Panstwa ! Jesli koniecznie musicie cos zrobic z tym technikum na
    Bruecknera to eksperymentujcie na mniej wartosciowym kruszcu ! Gdyz jesli taka
    operacja sie nie powiedzie to zbudowanie drugiego tak renomowanego liceum we
    Wroclawiu bedzie, co mozna powiedziec z wielkim prawdopodobienstwem -
    niemozliwe przez najblizsze 10-20 lat !

Moje pokolenie na szczescie nie bedzie juz musialo sie meczyc, ale coz my
    powiemy naszym dzieciom !??! Jak wytlumaczymy im to, ze jedna szalona decyzja
    odebralismy im szanse na doskonaly rozwoj intelektualny !? Prosze Panstwa !
    Renomowane osrodki nauczania, w tym rowniez doskonale licea buduja marke
    Wroclawia, jako jednego z najwazniejszych i najprezniejszych miast w Polsce -
    burzac najlepsze co mamy tworzymu z naszego miasta i regionu prowincje !

Szanowni Panstwo Radni - prosze jeszcze raz o przemyslenie tej kwestii i
    ponowne skonsultowanie u tych, ktorzy maja dostateczne doswiadczenie w kwestii
    XIV LO.

Drogich dyskutantow prosze w tym miejscu rowniez o wsparcie moralne, a
    przyjaciol z XIV LO o interwencje:

Przewdniczacym Komisji Oswiaty i Mlodziezy jest pani radna Wolak.
    Posiedzenie ww. Komisji odbedzie sie jutro, 30.I 2002 o godzinie 14.00 w
    Sukiennicach (numer domu 9 lub 10).
    Posiedzenie Zarzadu Miasta odbedzie sie natomiast 31.I 2002 w tym samym
    miejscu, o godzinie 15.00.

Pozdrawiam,

Avocado Aguila
    Edytor zaawansowany
    • 29.01.02, 13:21
      Przepraszam za trzykrotne umieszczenie mojej wiadomosci, ale sprawa jest
      niezwyklej wagi.

Pozdrawiam,

Avocado Aguila
      • Gość: ds IP: 194.203.201.* 29.01.02, 13:51
        Jestem pelen moralnego wsparcia. Podobne argumenty przytoczylem juz w innym watku
        ktory dosc nieelegancko zatutulowalem "Nie lubie tego aroganckiego dupka Dobrzyckiego",
        patrz post "I znowu ta arogancja".

Nie mam pojecia dlaczego dyrektor jest pelen poparcia dla calego pomyslu, podobno
        wbrew rodzicom i calej radzie pedagogicznej.
        Ciezko jest mi zrozumiec jego motywy chociaz mam pewne hipotezy (patrz wspomniany
        wyzej watek).
        Rozumiem radnych (moze do konca nie rozumieja specyfiki tej szkoly) ale dyrektor???
    • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 13:55
      skoro sprawa jest tak ważna, to czemu anonim???
      miałem nadzieję, że XIV uczy ścisłego myślenia, Twój list temu przeczy
      aby sprawa była jasna wypadałoby:
      1. wytłumaczyć czemu XIV musi zmienić swoją siedzibę (z tego co ja wiem, a może
      się mylę, to dotychczasowy budynek stoi na gruncie należącym do Uniwerku, a
      Uniwerek chce wybudować na tym terenie bibliotekę)
      2. podać czy są inne możliwości przeniesienia szkoły (ja o innych nie słyszałem)
      3. jeżeli znalibyśmy fakty z punktu 1 i 2 moglibyśmy ocenić, które z rozwiązań
      jest najlepsze

jestem dumny, że jestem absolwentem tego liceum, ale nie dlatego, że XIV ma
      tylu olimpijczyków (ja nim nie byłem :-))) )
      pobyt w XIV to są najlepsze 4 lata mojego życia (pod względem towarzyskim,
      artystycznym, kulturalnym, imprezowym, itd.)

Paweł Jordan absolwent'92
      • Gość: ds IP: 194.203.201.* 29.01.02, 14:04
        > skoro sprawa jest tak ważna, to czemu anonim???

Moze dlatego, ze szanowny dyrektor XIV ma dluga historie scigania osob ktore maja inna
        opinie na temat jego ukochanej szkoly niz on. Wiem to i z wlasnego doswiadczenia i od
        wielu innych osob.

Co do reszty sie zgadzam.
        Nie uwazasz jednak, ze powinna byc jakas dyskusja i konsultacje gdzie przeniesc szkole? O
        tak po prostu ogloszono gdzie bedzie przeniesiona i koniec. Zadnych alternatywnych
        propozycji.. Troche dziwne, co?
        Disclaimer: Ja nie slyszalem o zadnych konsultacjach. Jezeli byly to prosze o informacje.
        • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 14:24
          dyskusja jak najbardziej, ale chyba nie na forum gazety ? :-)
          w swojej naiwności wierzę, że władający miastem o tym dyskutowali
          (chociaż po fontanie w Rynku nie powinienem wierzyć)
          ambitnym pozostaje tylko dotrzeć do protokołów z zebrań i stwierdzić co i jak

co do ścigania przez Pana Dobrzyckiego, to ścigał Cię po opuszczeniu szkoły???
          • Gość: ds IP: 194.203.201.* 29.01.02, 14:41
            > dyskusja jak najbardziej, ale chyba nie na forum gazety ? :-)

Na pewno NIE TYLKO na forum gazety. Ale takze i tu - w koncu do czego jest to forum jak nie
            do dyskusji?

> co do ścigania przez Pana Dobrzyckiego, to ścigał Cię po opuszczeniu szkoły???

Nie.
            Ale wyobrazmy sobie "hipotetyczna" sytuacje: idzie do XIV moja siostra albo dziecko... Ten pan
            ma dobra pamiec... A co jezeli autor postu jest nauczycielem w XIV? Nie pochwalam
            anonimow ale...
            ...
            ... czasami dobrze jest ujawnic swoja tozsamosc z pewnym "opoznieniem" :-)
            • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 14:59
              Gość portalu: ds napisał(a):

> > dyskusja jak najbardziej, ale chyba nie na forum gazety ? :-)
              >
              > Na pewno NIE TYLKO na forum gazety. Ale takze i tu - w koncu do czego jest to f
              > orum jak nie
              > do dyskusji?
              >
              my tu sobie dyskutujemy, ale to nie ma żadnego wpływu na decyzję radnych
              skoro osoba, która rozpoczęła wątek, podchodzi do sprawy poważnie to powinna
              zaproponować nam konkretne posunięcia, po przedstawieniu konkretów dotyczących
              sprawy (zamiast tego mogliśmy sobie poczytać o "niesamowitości" XIV)
              czytając Twoje listy uważam, że podobnie oceniamy szkołę, więc nie muszę Cię
              przekonywać, że rozpoczęcie wątku było w tonie martyrologicznym, a dla
              nieabsolwentów musi być to ciężkostrawne
              • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 15:08
                Jako rozpoczynajacy watek proponuje wizyte jutro w zarzadzie miasta i rozmowe z
                przedstawicielami miasta. Ja niestety jestem juz tylko absolwentem, wiec moje
                zdanie nie moze byc traktowane jako nadzwyczaj istotne, ale przeciez zawsze
                mozna probowac lobbingu.

Oczywiscie uwazam, ze najlepszym wyjsciem byloby, gdyby doszlo do oddolnej
                inicjatywy ze strony Rady Rodzicow XIV LO i samych uczniow oraz grona
                pedagogicznego, co byc moze musialoby sie wiazac ze zmianami personalnymi w
                smej szkole.

Na razie proponuje rowniez wysylanie maili oburzenia do Zarzadu Miasta oraz
                nekanie ich telefonami - wszelkie konieczne dane znajduja sie na nastepujacych
                stronach:

www.wroclaw.pl/wladze_urzedy/wydzialy/w-um.htm

Pozdrawiam,

Avocado
                • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 15:33
                  Gość portalu: Avocado napisał(a):

> Na razie proponuje rowniez wysylanie maili oburzenia do Zarzadu Miasta oraz
                  > nekanie ich telefonami - wszelkie konieczne dane znajduja sie na nastepujacych
                  > stronach:

jak mogę wysyłać maile oburzenia do Zarządu Miasta jak nie znam szczegółów sprawy?
                  nękanie telefonami???
                  nie obraź się człowieku, ale są to propozycje niekonstruktywne
                  skoro sprawa Cię ruszyła, to czemu zamiast nękać, nie zadzwoniłeś do Zarządu
                  Miasta i nie ustaliłem faktów??????????

nie będę dalej rozwijał, bo nie chcę występować przeciwko Tobie
                  chodzi mi o to, że przedstawione przez Ciebie propozycje konkretnych działań nie
                  mają postaw, bo nadal nie znamy sedna sprawy
                  PARA IDZIE W GWIZDEK :-(
                  • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 16:13
                    Tak sie niestety sklada, ze a) przewodniczaca Komisji byla dzisiaj niedostepna,
                    b) doradcy tejze komisji rowniez, c) osoba z Zarzadu Miasta zodpowiedzialna za
                    te kwestie jest na urlopie zdrowotnym.

Tak wiec, jak widzisz, ustalenie faktow bylo delikatnie mowiac klopotliwe.

Mimo wszystko uwazam, ze wyrazenie wlasnej opinii na dany temat jest istotne,
                    nawet bez znajomosci wszystkich faktow, przyjmujac jedynie ich najbardziej
                    prawdopodobne wersje. A jesli rzeczywiscie jest tak jak sugerowales, ze teren
                    nalezy do Uniwersytetu i jego wladze chca na nim wybudowac biblioteke, to
                    jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest, w moim przekonaniu, zaproponowanie przez
                    miasto Uniwersytetowi innego miejsca na tego rodzaju instytucje, byc moze na
                    jakims terenie nalezacym do miasta na starym miescie lub w okolicach placu
                    Grunwaldzkiego.

W mojej opinii sa to juz szczegoly, ktore mimo, iz bardzo wazne, nie moga
                    przeslaniac glownego problemu jaki spowoduja przenosiny XIV LO, czyli jej
                    marginalizacje i utrate prestizu. Problemu, ktory jest duzo bardziej istotny
                    niz kwestia nowej biblioteki Uniwersytetu.

Pozdrawiam,

Avocado Aguila
      • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 14:52
        ad 1. Nie bylem/jestem swiadomy tego, iz Uniwersytet planuje tam budowe swojej
        biblioteki - trudno mi zrozumiec taka decyzje Uniwersytetu.

ad 2. Na tym polega rola miasta - moze niech raczej znajda nowy plac dla
        Uniwersytetu na zasadzie swap wlasnosci, a nie odbieraja tak doskonala
        lokalizacje dla liceum.

Pozdrawiam,

Avocado
        • Gość: bromden IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 15:01
          czy ktos wie dokladnie, kto jest wlascicielem terenu?
          wydawalo mi sie, ze miasto

kiedys mowili nam, ze polonia belgijska chciala zainwestowac w szkole, wybudowac duza sale, baset, etc., ale nic nie wyszlo, bo miasto nie chcialo oddac im terenu na wlasnosc
          • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 16:49
            Dzwonilem wlasnie pod 3407706 (Doradcy Komisji Oswiaty i Mlodziezy) i
            poinformowano mnie, ze teren nalezy do miasta, a jedynym powodem propozycji
            przeniesienia szkoly na Psie Pole sa niedostatecznie dobre warunki do nauczania
            w niej panujace, ergo brak auli, porzadnej sali gimnastycznej, mala liczba sal
            itp.

No coz, niestety argumenty te nie przemawiaja do mnie w stopniu, ktory
            pozwolilby zapomniec o problemach wywolanych przez usytuowanie ewentualnej
            nowej siedziby mniej wiecej tak daleko od PWr i Uniwersytetu jak z pl. 1 Maja,
            lub od Dworca Glownego.

Pozdrawiam,

Avocado
        • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 15:44

> ad 1. Nie bylem/jestem swiadomy tego, iz Uniwersytet planuje tam budowe swojej
          > biblioteki - trudno mi zrozumiec taka decyzje Uniwersytetu.

pokreślam, że taką wersję słyszałem, ale nie wiem czy jest prawdziwa
          Tobie jednak nie przeszkadza brak pewności i już "trudno Ci zrozumieć taką
          decyzję Uniwerku":-))))

> ad 2. Na tym polega rola miasta - moze niech raczej znajda nowy plac dla
          > Uniwersytetu na zasadzie swap wlasnosci, a nie odbieraja tak doskonala
          > lokalizacje dla liceum.

o! zgadzamy się! rola miasta polega na szukaniu rozwiązań, ale przecież ja nie
          pytałem Ciebie jakie masz inne rozwiązania, tylko czy wiesz co uradziło miasto
          zapewniam Cię, że więcej argumentów jest za postawieniem w tym miejscu biblioteki
          Uniwerku, niż pozostawieniem tam XIV (oczywiście biorąc pod uwagę tylko sprawy
          terytorialne, a nie historyczno-formalne)

"szerokie horyzonty"???
          • Gość: bromden IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 15:52
            oj, jordan, nie przesadzaj, nie wyniosles ze szkoly zamilowania do akademickiej dyskusji?

grywasz cos w koszykowke? jezeli tak i brakuje wam ludzi, lub nie a chcialbys, to bromden@poczta.gazeta.pl
            • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 16:02
              Gość portalu: bromden napisał(a):

> oj, jordan, nie przesadzaj, nie wyniosles ze szkoly zamilowania do akademickiej
              > dyskusji?

oj, wyniosłem i chyba przesadziłem
          • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 16:22
            lol

nie, nie mam zadnych konkretnych propozycji :) cenie sobie dyskusje akademickie
            na ww. temat, ale nie za to mi sie placi, zebym zajmowal sie kwestiami
            zagospodarowania przestrzennego miasta :) sa bardzo kompetentne osoby, ktore na
            100% wymysla cos lepszego ode mnie.

jesli chodzi natomiast o pytanie: 'co powinno miec wiekszy priorytet dla
            miasta - zachowanie najlepszego liceum w calym regionie i jednego z najlepszych
            w kraju, przynoszacego chwale i rozglos miastu, czy budowa nowej biblioteki dla
            w sumie bardzo przecietnego w skali kraju Uniwersytetu' moje stanowisko musi
            byc jasne i precyzyjne.

Pozdrawiam,

Avocado
    • Gość: bromden IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 14:02
      > 3. Specyficzna atmosfera
      > W XIV LO panuje atmosfera radosnego wspolzawodnictwa, motywujacej rywalizacji
      > XIV LO jak do tej pory uniknelo ogolnego schamienia, tak niestety popularnego

troche przesadziles, w xiv jest grupa uczniow funkcjonujaca na wlasnie takich zasadach, ale jest tez spora grupa uczniow 'zwyklych' takich, jak w kazdym innym liceum,
      wyjatkowosc xiv polega na tym, ze ta pierwsza grupa jest byc moze liczniejsza niz w innych szkolach, no i reprezentuje naprawde wysoki poziom,

> Co wiecej XIV LO w wiekszym niz inne licea stopniu wolne jest od narkotykow i papierosow, a przemoc - nawet w formie nauki 'kotow' - praktyczne nie wystepuje !

narkotyki i papierosy, hmm, a twoja wlasna klasa?
      (co do przemocy - zgadzam sie)

oczywiscie jestem przeciwny wymieszaniu xiv z inna szkola (no chyba ze z iiilo, ale oni mieliby chyba inne zdanie),
      miasto powinno zadbac, by szkola, ktora jest nasza wizytowka, mogla funkcjonowac w odpowiednich warunkach!
      • Gość: ds IP: 194.203.201.* 29.01.02, 14:11
        > > 3. Specyficzna atmosfera
        > > W XIV LO panuje atmosfera radosnego wspolzawodnictwa, motywujacej rywaliza
        > cji
        > > XIV LO jak do tej pory uniknelo ogolnego schamienia, tak niestety popularn
        > ego
        >
        > troche przesadziles, w xiv jest grupa uczniow funkcjonujaca na wlasnie takich z
        > asadach, ale jest tez spora grupa uczniow 'zwyklych' takich, jak w kazdym innym
        > liceum,
        > wyjatkowosc xiv polega na tym, ze ta pierwsza grupa jest byc moze liczniejsza n
        > iz w innych szkolach, no i reprezentuje naprawde wysoki poziom,

Ale takze ci "przecietniacy" w XIV sa inni niz w innych liceach. Nie chcialbym za bardzo
        uogolniac (ani dyskredytowac innych szkol) ale ja mialem w klasie ludzi naprawde
        inteligentych choc niekoniecznie byli olimpijczykami. Wydaje mi sie, ze w XIV jest wiecej ludzi
        ktorzy maja ciekawe pomysly i chca cos w zyciu osignac - dowodem jest chociazby to, ze
        wybrali szkole do ktorej trudniej sie dostac - to dowodzi, ze mieli jakas silna motywacje
        (pomijajac tych, ktorych poslali tam rodzice). I wlasnie dzieki zwyklym uczniom (a nie
        olimpiczykom) bardzo milo wspominam ogolniak.
        • Gość: bromden IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 14:26
          > Ale takze ci "przecietniacy" w XIV sa inni niz w innych liceach. Nie chcialbym

dodam jeszcze, ze ci 'przecietniacy' bardzo korzystaja na atmosferze i poziomie nauczania, co skutkuje tym, ze *xiv produkuje mase sensownych ludzi*

poza tym, ile liceow we wroclawiu moze pochwalic sie, ze skonczyl je Jordan?
          • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 14:31
            Gość portalu: bromden napisał(a):

> poza tym, ile liceow we wroclawiu moze pochwalic sie, ze skonczyl je Jordan?

:-)
            lepiej nie będę pisał, że nie jeden Jordan kończył XIV, bo pomyślą ludziska, że
            to jakaś niesamowita szkoła :-)))
            • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 14:46
              ad anomin - uzywam mojego najbardziej typowego nicka.

ad papierosy i narkotyki - w porownaniu z innymi miejscami XIV LO pod kazdym
              wzgledem notuje mniej drastycznych wypadkow

ad Dyrektor Dobrzycki - bardzo go zawsze lubilem, mimo wielu popularnym o nim
              sadow, i uwazam, ze to wlasnie jego celne decyzje doprowadzily szkole na
              szczyt, ale ten pomysl po prostu czysta pomylka.

ad III LO - cenie sobie absolwentow i uczniow tego liceum, podobnie V, VII, XII
              czy XIII, ale te licea maja delikatnie inny profil i inna tradycje. Bez wzgledu
              na to gdzie sie pozniej studiuje to XIV-stkowiczow mozna poznac w bardzo prosty
              sposob: szerokie horyzonty + bardzo dobra znajomosc jezykow obcych.

Pozdrawiam,

Avocado Aguila
              • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 29.01.02, 15:18
                dziękuję za ściśniętą formę :-)

Twój najbardziej typowy nick, jest jasny dla wąskiej grupy osób
                masz prawo pisać pod nickiem, ale to, że jest on najbardziej typowy dla Ciebie,
                nie zmienia mojej własnej oceny, że podpisanie imieniem i nazwiskiem nadaje
                większą rangę sprawie, zwłaszcza gdy odwołujesz się do konkretnego środowiska

nie znam sytuacji w innych szkołach, ale za moich czasów w XIV papierosy,
                alkohol, narkotyki (kolejność nie przypadkowa)były "popularne"

muszę Cię rozczarować :-(, ja rozpoznawałem czternastkowiczów po rozumieniu matmy
                i fizy i po umiejętności radzenia sobie z haosem życia, a swoją umiejętność
                języków obcych wstydliwie pominę :-)
                dajmy spokój uogólnieniom
                podział na absolwentów XIV i reszty Wrocławia jest czysto administracyjny
                można skończyć inną szkołę i mieć szerokie horyzonty
                można skończyć XIV i nie mieć nic ciekawego do zaproponowania innym

rozumiem, że nie dysponujesz informacjami, o które pytałem we wcześniejszym
                liście :-(

• Gość: ds IP: 194.203.201.* 29.01.02, 15:47
      Mamy podstawowy problem: nie wypowiedzial sie nikt kto zna kulisy calej sprawy albo
      chociaz jak to wyglada z wewnatrz szkoly.

Potrzebujemy wypowiedzi obecnych uczniow, ich rodzicow i nauczycieli (tych ktorzy teraz tam
      ucza). Moze ktos zna? Przeciez nietrudno zadzwonic i sie dowiedziec. Ja niestety nie znam
      nikogo kto obecnie uczy sie w XIV. Ale moze wy znacie???
      • Gość: r IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 29.01.02, 20:18
        Likwidacja XIV LO, jednego z nielicznych "jasnych" punktów na mapie miasta
        Wrocławia, dokonywana w ramach ogólnomiejskiej tzw. reformy szkolnictwa
        ponadgimnazjalnego to bezprzykładny dowód urzędniczej tępoty i arogancji, reformy
        przeprowadzonej skandalicznymi metodami, bez elementarnej konsultacji z
        bezpośrednio zainteresowanymi tzn. nauczycielami, uczniami i rodzicami, za to
        przy pomocy dezinformacji, półprawd, szantażu i zastraszania, metodą faktów
        dokonanych, wbrew wszystkim i wszystkiemu, wbrew całej społeczności do której
        jest adresowana. To nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek interesem oświaty, czy
        szerzej - interesem społecznym. Reforma w tym wydaniu, to po prostu prymitywna i
        kosztowna ( za nasze pieniądze ) próba wygenerowania kilkudzisięciu ( w samym
        Wrocławiu - 57 ) nowych stanowisk w nowotworzonych zespołach szkół dla kończych
        kadencję "specjalistóww" od oświaty. W ten sposób za chwilę zniknie z mapy liceów
        jedna z najlepszych szkół średnich w Polsce, odejdą najlepsi nauczyciele i
        najzdolniejsi uczniowie. Szkoda....
        Oto głowni autorzy tego "dzieła":
        Bohdan Aniszczyk - członek Zarządu Miasta, odpowiedzialny za oświatę, jeden z
        autorów reformy, wyjątkowy arogant
        Aleksander Dobrzycki - dyrektor XIV LO, współautor pomysłu przeniesienia XIV LO,
        pozyskany przez urzędników do realizacji dzieła zniszczenia szkoły
        Urszula Badura - z-ca dyrektora wydz.oświaty UM,
        Ewa Wolak - przewodnicząca Komisji Oświaty i Młodzieży RM Wrocławia - pozytywna
        opinia komisji nt. projektu uchwały
        Prosze zapamietac te nazwiska. Za rok w rankingu najlepszych szkół średnich
        Wrocław nie będzie reprezentowany. To ich dzieło.
        • Gość: m IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.02, 20:49
          Tja, tego samego sie mniej wiecej zdazylem dowiedziec. Ale czyz prezydent
          Huskowski moglby byc obecnie na tyle hmmm, nazwijmy to 'zajety innymi
          sprawami', aby nie widziec, ze XIV to wylegarnia jego wlasnego elektoratu ?

Im mniej szkol takich jak XIV, tym mniejsza szansa na wladze dla sil
          liberalnych za jakies 10-15 lat, moze na tym tez komus zalezy w naszym pieknym
          miescie, ktore jakie jedno z nielicznych nie poddalo sie jeszcze wszechwladnej
          komunie ?!

m
    • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 30.01.02, 08:49
      podsumowując:
      wielkie dzięki dla Avocado za zapał i nie zrażanie się krytycznymi uwagami :-)
      z kolejnych wpisów stwierdzam, że chciałeś przedstawić sprawę jak należy, ale
      czynniki zewnętrzne to uniemożliwiły
      jako absolwent chciałbym mieć możliwość odwiedzania mego liceum w miejscu
      tradycyjnym
      jeżeli decyzja dzisiaj zapadnie, to nie pozostanie nam nic innego jak poczekać
      na wymierne efekty i dokonać rozliczenia osób odpowiedzialnych
      może trzeba będzie ich "zlinczować", ale może okazać się, że mieli rację i bez
      pomnika się nie obędzie :-)
    • Gość: mjs IP: 217.97.163.* 30.01.02, 08:56
      W dyskusji na temat polaczenia XIV LO z ZSZZS
      podnoszone sa rozne argumenty. Mniej lub bardziej sluszne.

1. Po pierwsze marka liceum pozostalaby po poloaczeniu
      (dalej byloby to XIV LO)
      2. Polozenie - blisko jest do Politechniki/Matmy/Chemii
      UWr/AR, z nowego miejsca byloby blizej do sporej ilosci
      kierunkow UWr (wiec nie jest to najlepszy argument)
      3. Twierdzenie, ze mlodziez w XIV LO jest swieta i
      uczaca sie w "radosnej rywalizacji", a w ZSZZS wulgarna
      i zdegenerowana, tylko napedzi przeciwnikow XIV LO.
      Pomysleliscie kiedys co moga sobie myslec uczniowie
      ZSZZS i ich rodzice? Na pewno nic dobrego. To, ze ktos
      nie jest na tyle zdolny, zeby byc uczniem XIV LO, nie
      oznacza od razu, ze to cham i degenerat.

Moje zdanie w sprawie jest takie:
      bezsensem jest laczyc XIV LO z ZSZZS.
      A argumentem: to tak jakby kazac trenowac wspolnie
      sprinterowi na 100m i maratonczykowi.
      • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 30.01.02, 13:24
        Jesli chodzi o ta wiekszosc kierunkow UWr to tak naprawde nie jest wazna ilosc,
        ale jakie - Szczytnicka daje bliskosc do PWr, praktycznie wszystkie kierunki na
        Wybrzezu Wyspianskiego oraz Chemii i Matematyki na UWr praktycznie za plotem.

Jesli chodzi o porownanie to raczej skoczkowi w dal i skoczkowi na nartach :)

Eh, nawet nie dostalem odpowiedzi na zaden mail do wladz miasta. Taka to mamy
        demokracje w naszym pieknym miescie ...

Pozdrawiam,

Avocado
        • Gość: mjs IP: 217.97.163.* 30.01.02, 13:53

> Jesli chodzi o ta wiekszosc kierunkow UWr to tak

A tak byloby blisko np. do lubianej przez absolwentow XIV
          informatyki na uwr.

> Jesli chodzi o porownanie to raczej skoczkowi w dal i
          skoczkowi na nartach :)

Cos w tym jest.
          W kazdym razie, moim zdaniem nie warto uzywac argumentow
          obrazajacych uczniow tamtej szkoly, bo to -raz, ze nie
          uchodzi - a dwa, ze to sie z reguly obraca przeciwko
          uzywajacym, rodzi niechec etc.
          >
          > Eh, nawet nie dostalem odpowiedzi na zaden mail do
          wladz miasta. Taka to mamy
          > demokracje w naszym pieknym miescie ...

A myslisz, ze wlodarze wiedza co to email, internet to im
          sie pewnie z golymi panienkami tylko kojarzy...
          To, ze maja adresy na stronie, to nie znaczy, ze z nich
          korzystaja...
    • 06.02.02, 06:38
      Dobrzycki musial wziac niezla kase za to ze tak popiera przeniesienie. To tak
      jakby Harvard probowac przenosic 200 km za Boston bo budynki sa troche
      wieksze.
      Jesli kuratorium to zrobi, to bedzie dowod na to ze albo ktos jest kompletnym
      idiota i nie docenia mistyki tego miejsca, albo jest tu ktos z Warszawki i
      probuje oslabic pozycje wroclawskiej edukacji.
      • 06.02.02, 07:24
        osobiscie,jako absolwentka konkurencyjnego pod wzgledem prestizu (a nie
        olimpijczykow) liceum numer 3,nie szaleje za 14tka,ale zal mi jest miesznaia
        wybitnych co by nie mowic o nich,uczniow 14tki z mniej wybitna mlodzieza...
        unikatowosc tego liceum jest niezaprzeczalna i nalezy dezerterowac stamtad poki
        jeszcze dobrzycki (o ile sie nie myle uczyl on tez kiedys w trojce wlasnie) nie
        sprzedal tego liceum. Szkoda by byla,wielka szkoda... nawet nie byloby sie z
        czego nabijac w innych liceach Wrocalwia :(
        • 06.02.02, 07:38
          To tak jakby najlepsze wino mieszac z plynem Borygo i liczyc ze mieszanka
          bedzie wciaz smakowac jak wino.
    • Gość: PaveL IP: *.chello.pl 06.02.02, 14:49
      czy zapadły już jakieś decyzje?
    • Gość: dobrzyck IP: *.i.tania.siec.osiedlowa.z.firmy.provider.pl 06.02.02, 19:03
      iii tam po prostu władzom i okolicznym mieszkańcom przeszkadzały odgłosy
      ciągłego stukania przez XIVtkowych dziobaczków i trzeba ich przesiedlic w
      bardziej odległe rejony, a kontakt z młodzieża z technikum przyda im sie w
      weryfikacji ich ogromnej wiedzy z rzeczywistością:)))
      • Gość: contra IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 06.02.02, 22:40
        A co tam.

Nie szkodzi że na posiedzeniu rady pedagogicznej
        żaden z nauczycieli nie opowiedział się za przenosinami.

Nie szkodzi, że właśnie rozwala się najlepsze liceum.

Nie szkodzi, że na marne pójdzie góra kasy wydana na remont
        sali gimnastycznej, wymiane okien, nowe szatnie, najnowoczesniejszą
        we Wrocławiu szkolną pracownie komputerową.

Nie szkodzi, że wszyscy uczniowie są przeciw przenosinom i już szukają
        nowych szkół, i w ten sposób rozmieni się na drobne wszystkie zebrane
        tam talenty.

Nie szkodzi, że w ramach postępu w informatyzacji najlepsze dotąd liceum
        nie będzie w nowym miejscu miało stałego łącza do internetu - niech dzieci
        trenują wyobraźnie.

Nie szkodzi, że szkoła zostanie połączona w jeden twór z technikum, gdzie próżno
        szukać kogoś, kto nie ma np. wyroku w zawieszeniu za pobicie czy kradzież.

Nie szkodzi, że trzeba przenieść szkołę do gorzej wyposażonego budynku, który
        dodatkowo stał przez kilknaście dni po 1 piętro w wodzie w 1997 roku. Wszak dyr.
        Dobrzycki na okrągło powtarza, że budynek przy Szczytnickiej został naruszony
        przez powódź i dlatego trzeba szkołę przenieść na ul. Bruecknera. Oczywiscie na
        ul Szczytnickiej nigdy podczas powodzi nie stala woda, ale kto tam o tym pamięta.

Nie szkodzi, że do szkoły przy ul. Brueckner'a jest dużo gorszy dojazd, a
        przyszli uczniowie XIV LO mogą spokojnie zapmnieć o zajęciach np. na Politechnice
        czy Wydziale Chemii UWr. Będą w końcu mieli (jak twierdzi dyr. Dobrzycki) basen,
        co prawda niekoniecznie sanepid pozwoli na jego otwarcie bo woda jest zielona a
        dno widać tylko w najpłytszym miejscu, ale przecież lepsze to niż spotkania z
        profesorami wyższych uczelni czy korzystanie z pracowni chemicznej UWr, jak to
        było do tej pory.

Nie szkodzi, że dzisiejsze Technikum Zeglugi Srodladowej ma najgorsza slawę we
        Wrocławiu i mało który ze znakomitych nauczycieli XIV LO będzie chciał tam uczyć.

Nie szkodzi, że przez blisko 30 lat budowano dobre imię tej szkoły by teraz jedną
        zupełnie niezrozumiałą by nie powiedzieć idiotyczną i kretyńską decyzją próbuje
        się to zniszczyć.

Nie szkodzi, że nie będzie już dowcipów o XIV i książce telefonicznej

Nie szkodzi, że zamiast równać do góry, władze starym zwyczajem ukręcają łeb
        wszystkiemu co lepsze, ciekawsze, bardziej ambitne, a może nawet normalne.

Nie szkodzi ...

Nie szkodzi - komuś to się musi widocznie opłacać.... Tylko komu ?
        • Gość: gangster IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.02.02, 07:05
          Redakcjo: ty widzis i nie grzmisz! Na kon nie siadasz, dzial nie wytaczasz?
          Toz to powinien byc temat w prasie za az huczy! Rozpieprzaja nam najlepsze
          liceum, gdzie ja syna na nauki posle??
          • Gość: ds IP: 194.203.201.* 07.02.02, 10:51
            > Redakcjo: ty widzis i nie grzmisz! Na kon nie siadasz, dzial nie wytaczasz?
            > Toz to powinien byc temat w prasie za az huczy! Rozpieprzaja nam najlepsze
            > liceum, gdzie ja syna na nauki posle??

Dokladnie.
            Proponuje zaczac pisac listy/maile do GW (zalaczajac link do watku)) aby zajela sie cala
            sprawa i wyjasnila kulisy. Moze przy okazji wyjda rozne "szkielety w szafie XIV"
            Ja napisze albo jutro albo w weekend (pewnie w weekend - w pracy nie moglbym sie
            ospowiednio skupic).
            Kto jeszcze?
            • Gość: redaktor IP: *.wroc.gazeta.pl 07.02.02, 16:59

zajęliśmy się tematem - sama go opisałam w Gazecie. Problem w tym, że i rodzice i nauczyciele
              trochę za późno nagłaśniają swoje stanowisko. Radni już zdecydowali. Niestety. Zastanawiam się,
              jakby sprawę jeszcze raz poruszyć u nas na łamach. A jeśli chodzi o listy do redakcji, to dostaliśmy
              chyba tylko dwa anonimowe. szkoda że temat interesuje tylko absolwentów �czternastki�, bo obecni
              uczniowie jakoś się nie odzywają...:):)
              • Gość: ds IP: 194.203.201.* 07.02.02, 17:26
                > zajęliśmy się tematem - sama go opisałam w Gazecie. Problem w tym, że i rodzice
                > i nauczyciele
                > trochę za późno nagłaśniają swoje stanowisko. Radni już zdecydowali. Niestety.
                > Zastanawiam się,
                > jakby sprawę jeszcze raz poruszyć u nas na łamach. A jeśli chodzi o listy do r
                > edakcji, to dostaliśmy
                > chyba tylko dwa anonimowe. szkoda że temat interesuje tylko absolwentów �cztern
                > astki�, bo obecni
                > uczniowie jakoś się nie odzywają...:):)

Niestety juz ladnych pare lat minelo i nie znam obecnych uczniow. Ale moze sprobujesz
                dotrzec do obecnych i bylych nauczycieli? Moge chyba podzielic sie paroma nazwiskami
                (takimi ktorzy moga cos konkretnego powiedziec)
                Ja mam dosc niechetne nastawienie do p. Dobrzyckiego i rozne niemile wspomnienia z nim
                zwiazane tak wiec chetnie bym sie dowiedzial kulisow calej sprawy...

Dziwne, ze obecni uczniowie sie nie odzywaja... Sprobuje cos poszperac - moze i zza morza
                cos sie dowiem.
                A moze to burza w szklance wody i wiekszosci uczniow/rodzicow te przenosiny nie
                przeszkadzaja?
                • Gość: contra IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 07.02.02, 20:52

> > zajęliśmy się tematem - sama go opisałam w Gazecie. Problem w tym, że i ro
                  > dzice
                  > > i nauczyciele
                  > > trochę za późno nagłaśniają swoje stanowisko. Radni już zdecydowali. Niest
                  > ety.
                  > > Zastanawiam się,
                  > > jakby sprawę jeszcze raz poruszyć u nas na łamach. A jeśli chodzi o listy
                  > do r
                  > > edakcji, to dostaliśmy
                  > > chyba tylko dwa anonimowe. szkoda że temat interesuje tylko absolwentów �c
                  > ztern
                  > > astki�, bo obecni
                  > > uczniowie jakoś się nie odzywają...:):)

... Nic dziwnego, ze rodzice i uczniowie dopiero dzisiaj próbują coś z tym
                  zrobić, skoro przez ostatnie miesiące wszystko robiono za ich plecami, po
                  cichutku, okłamując kiedy trzeba. Jeszcze kilka dni temu dyrektor Dobrzycki
                  mówił, że "te przenosiny to tylko odległe plany, że nie ma jeszcze żadnych
                  decyzji, że wszystko może się jeszcze zmienić i tak naprawdę to jeszcze nic nie
                  wiadomo". A prawda jest taka, że już w październiku Rada Miejska podjęła decyzję
                  o przenoisnach, ale o tym fakcie jakoś zapomniano poinformować zainteresowanych.
                  Nauczyciele mieli szanse wypowiedzieć się o wszystkim dopiero post-factum w
                  czasie głosowania na radzie pedagogicznej podczas której <b>NIKT</b> z
                  nauczycieli nie poparł tego pomysłu. Ale to nie miało już żadnego znacznia, bo
                  decyzja zapadła kilka miesięcy temu. Jak dotąd jedyną osobą popierajacą ten
                  pomysł jest charyzmatyczny dyrektor czternaski, któremu mało kto może się
                  przeciwstawić.

Nauczyciele boją się o swoje posady, bo po przenosinach w nowe miejsce grono
                  nauczyleli będzie od nowa kompletowane i spore znaczenie przy ewentualnym
                  przyjęciu do nowej szkoły będzie lojalność wobec dyrektora i jego obecnych
                  planów.

A uczniowie ? czy mają coś do powiedzenia? W większości szukają nowych szkół. Z
                  resztą to nie ich zadanie - to od dorosłych a zwłaszcza od władz należy oczekiwać
                  przemyślanych decyzji a przede wszyskim rozsądku i rozumu - tych ostatnich
                  widocznie większości z nich natura poskąpiła. Do tego dochodzi arogancja,
                  absolutna odporność na argumenty i brak poszanowania elementarnych praw uczniów,
                  rodziców i nauczycieli do informacji na temat przyszłości.

A efekty - zobaczym wszyscy już wkrótce.... Ale po tym jak ten cały proces
                  przebiega możemy spodziewac się 'wszystkiego najgorszego' ...

• Gość: gangster IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 08.02.02, 01:11
                    Powiedzmy sobie jasno: Dobrzycki juz konczy zawody, swoje juz osiagnal, i tak
                    juz wszyscy wiedza, ze podczas jego kadencji XIV osiagnela wyzyny. A teraz -
                    chocby potop, i tak pojdzie to juz na konto kogos innego.
                    A za XIV zlamie sobie kark na tych przenosinach to pewne - znam zdania kilku
                    uczniow mlodszych rocznikow XIV - szukaja nowej szkoly od nowego roku.
                  • Gość: telimena IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 08.02.02, 01:17
                    jezu,ważniejsza rzeczą od lokalizacji jest sprawa nauczycieli,od słynnego
                    głosowania(prof. lorkiewicz-dyr. dobrzycki) jego zwycięzca-dobrzycki-kolejno
                    eliminuje nauczycieli,którzy go nie poparli,a często sa to naprawde wpsaniali
                    pedagodzy(np. kryszkiewicz,banaś,sam lorkiewicz,hagalauerowie...),w tym roku
                    szykuje się ostatnia czystka,i pożegnamy się z suchockim,kłosowkim i stróżańskim
                    (jego to chyba najbardziej szkoda,niezapomniane kółko teatralne...),przez to (w
                    tym roku kończy prace buś,ale to ze względu na całkiem sędziwy wiek) z dobrych
                    nauczycieli,mających dobry kontakt z młodzieżą pozostanie właściwie tylko bąk,a
                    to troche za mało jak na elitarne liceum.
                    co do przenosin ,to dyrektor informował zarówno nauczycieli,jak i uczniów o
                    przenosinach już od łądnych paru miesięcy,ale kreował tę sytuacje,jako "decyzje
                    rady miejskiej na którą nie ma żadnego wpływu"-ale osobiście wątpie czy tak
                    naprawde jest,być może ma w tym jakiś interes,ale ponieważ nie ma na to nawet
                    żadnych przesłąnek,to nie można nikogo oskarżać.
                    co do uczniów z brucknera,to wszystko byłoby ok,gdyby nie to,że po meczu
                    międzyszkonym rozgrywanym w tamtejszym technikum uczniowie technikum chcieli
                    naszych pobić.,ale miejmy nadzieje,iż to jedynie jakis paru "odmieńcó" chciało
                    pokazać czternastkowiczom ich miejsce w szeregu.
                    • Gość: ds IP: 194.203.201.* 08.02.02, 12:18
                      > głosowania(prof. lorkiewicz-dyr. dobrzycki) jego zwycięzca-dobrzycki-kolejno

Jakiego slynnego glosowania???
                      Chodzi o konkurs na dyrektora?
                      Lorkiewicz uczyl mnie matmy - podpisuje sie obiema "recami" i obiema nogami pod opinia
                      "wspanialy pedagog"

> tym roku kończy prace buś,ale to ze względu na całkiem sędziwy wiek) z dobrych
                      > nauczycieli,mających dobry kontakt z młodzieżą pozostanie właściwie tylko bąk,a

Bak jeszcze uczy? Chyba tylko dlatego, ze ma calkowicie luzny stosunek do wszystkego i
                      uczy dla przyjemnosci majac gdzies cale politykierstwo (przynajmniej kiedys chodzily pogloski,
                      ze on nie potrzbuje uczyc dla pieniedzy... Nie wiem czy to prawda)
                      • Gość: bromden IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 08.02.02, 12:35
                        > > głosowania(prof. lorkiewicz-dyr. dobrzycki) jego zwycięzca-dobrzycki-kolej
                        > Jakiego slynnego glosowania???
                        > Chodzi o konkurs na dyrektora?

tak, zdaje sie, ze lorkiewicz przegral jednym glosem, i potem odszedl ze szkoly,

> Lorkiewicz uczyl mnie matmy - podpisuje sie obiema "recami" i obiema nogami pod
                        > opinia "wspanialy pedagog"

w pelni podzielam twoje zdanie, to najlepszy nauczyciel, na jakiego trafilem w
                        zyciu, podobno po odejsciu ze szkoly zaczal pracowac w kuratorium, jako metodyk,
                        oby tak bylo naprawde, im wiecej takich nauczycieli, jak on, tym lepiej!

moze w koncu odezwie sie jakis uczen/nauczyciel z xiv i powie, jak jest teraz w
                        szkole i co sie tam dzieje
                      • Gość: remikskr IP: *.pkp.wroc.pl 08.02.02, 13:15
                        > Bak jeszcze uczy? Chyba tylko dlatego, ze ma calkowicie luzny stosunek do wszys
                        > tkego i
                        > uczy dla przyjemnosci majac gdzies cale politykierstwo (przynajmniej kiedys cho
                        > dzily pogloski,
                        > ze on nie potrzbuje uczyc dla pieniedzy... Nie wiem czy to prawda)

Uczy jeszcze uczy, ale tylko do końca roku... :-(((. Słyszałem, ze zapowiedział,
                        ze jeśli dojdzie do przeniesienia on rezygnuje ze stanowiska...
                        • Gość: ds IP: 194.203.201.* 08.02.02, 13:24
                          ? ze jeśli dojdzie do przeniesienia on rezygnuje ze stanowiska...

Hehehehe
                          No i ladnie.
                          Pewnie potem p.D pojdzie na emeryture, XIV zejdzie na psy a on bedzie mowil "Jak ja bylem
                          dyrektorem to wszystko bylo pieknie a jak tylko odszedlem to zaczelo sie zle dziac..."
                          Echh...
                          Co tu duzo gadac.
                          Ja od jakichs 2 lat slysze, ze XIV powoli podupada. A to bedzie piekny gwozdz do trumny.
                          • Gość: remikskr IP: *.pkp.wroc.pl 08.02.02, 13:32
                            > Hehehehe
                            > No i ladnie.
                            > Pewnie potem p.D pojdzie na emeryture,

Całkiem możliwe... Coraz częściej słyszy się, ze dyrektorem nowego "kompleksu"
                            będzie nie kto inny jak były kurator Pasko...
                            Chyba ktos tu od początku chciał na "czyś" położyć swoja łapę...
                            • Gość: contra IP: *.*.*.* 08.02.02, 14:04
                              ... i tak to drogi foxie rozwalą nam szkołe ...
    • Gość: ds IP: 194.203.201.* 08.02.02, 14:16
      ... w zwiazku z przenosinami?

Wydaje mi sie, ze odpowiedz jest dosc prosta: maja mature do zdania. Pan D. raczej by
      tego nie odpuscil.
      Slyszalem, ze kiedys (dosc dawno) kazal ludziom pisac ankiety o szkole i obiecal, ze ich
      nie przeczyta przed matura. I co? Przeczytal. I gnoil tych co mieli uwagi krytyczne.

KIedys tez zdarzylo mi sie wypowiedziec o p. D (niby anonimowo ale oczywiscie mlody
      bylem i glupi i okazalo sie, ze jednak nie tak anonimowo) dosc niepochlebnie. No i co? Nie
      mialem latwego zycia. Jedyny plus to to, ze nie musialem dlugo lawki szukac na maturze -
      widzialem, ze bedzie w pierwszym rzedzie tuz przed nosem komisji :-)
      • Gość: mjs IP: 217.97.163.* 08.02.02, 15:19
        A wg Ciebie, co powinny robic?

Wyjsc na ulice? Zablokowac plac Grunwaldzki?
        Powtarzac naokolo, jacy to niby nie sa swieci, a ci z
        zeglugi to wyrzutki spoleczenstwa -jak to niektorzy
        tutaj prezentuja.

Sam sobie odpowiedziales poniekad na to pytanie. Ja tez
        bym sie nie wychylal, sadzac po opiniach na temat pana D.

A tak w ogole to w Polsce wszyscy juz zupelnie z tym
        szkolnictwem na glowe upadli. Niszczac XIV LO
        i "Zegluge" (tak, tak, ta szkola powinna istniec...)
        nic dobrego sie nie osiagnie.

No, ale skad taki polglowek jak kurator, czy radny ma o
        tym wiedziec...

ps. Ja na maturze z mat. siedziale tuz przed komisja (w
        wyniku uczciwego losowania i nie w XIV LO) i bylem
        zadowolony. Pamietam, ze komisja mnie strasznie
        pocieszala, ze to w gruncie rzeczy dobre miejsce... :-)
        • Gość: ds IP: 194.203.201.* 08.02.02, 15:40
          > Sam sobie odpowiedziales poniekad na to pytanie.

No cos ty? Naprawde?
          Dzieki, za informacje...
          Inaczej bym pomyslal, ze w poprzednim poscie mowilem od rzeczy...
          • Gość: mjs IP: *.wcss.wroc.pl 08.02.02, 15:58
            Gość portalu: ds napisał(a):

> Dzieki, za informacje...
            Nie ma, za co...

> Inaczej bym pomyslal, ze w poprzednim poscie mowilem od
            > rzeczy...
            Nie martw sie, od srody nastepny post.
            • Gość: poeta IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 08.02.02, 22:40
              moim zdaniem duzq częśc winy leży po stronie nowego przewodniczącego
              szkoły,który w ciągu półrocznego urzędowania zrobił moze jedno zebranie,a jak
              było spotkanie dyrektora z przedstawicielami klas w sptrawie przenosin,to się
              nie zjawił...
    • Gość: kuźniarz IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 10.02.02, 11:38
      aaa,i jescze jedno,na brucknera nie ma stałego łącza internetowego...
      i to jest chyba duży minus tych przenosin.
    • Gość: Alicja IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 10.02.02, 12:23
      Pewnie , ze szkoda, ze rozwiazuje sie dobra szkole, szkoda mlodziezy,
      osiagniec itp. Ja sama jestem absolwentka VIII Liceum im. B. Krzywoustego we
      Wroclawiu przy ulicy Trzebnickiej 42. Tak , tam kiedys znajdowalo sie to
      Liceum. Szkole "przeniesiono" tzn. zlikwidowano i koniec. Nie ma gdzie pojsc,
      powspominac, odwiedzic szkolne mury. Nowe VIII LO to juz inna szkola, inni
      ludzie. Tak samo bedzie z wasza szkola i z wami. To tak jakby czlowiek tracil
      czastke swojej przeszlosci. To bardzo smutne. O jedno was tylko prosze nie
      piszcie ,ze jestescie jedyni i niepowtarzalni, bo inne szkoly we Wroclawiu tez
      do zlych napewno nie naleza. A studenci sa wszedzie rozni, moga miec gorsza
      badz lepsza srednia, moga uczestniczyc w olimpiadach lub nie i to nadal jest
      ich szkola, i oni maja taka sama wartosc jak ci olimpijczycy. Jak chodzilam
      wiele lat temu do LO to tez byly rankingi to LO lepsze tamto gorsze, technika
      to prawie nie szkoly, a w zawodowkach to byli tylko polinteligenci. To bardzo
      ponizajace i niesprawiedliwe. Mysle, ze szacunku do innych i dystansu czlowiek
      nabiera troche pozniej, jak idzie na studia. Tam dopiero sie okazuje, ze to
      niewazne jaka szkole srednia konczysz jesli dajesz sobie swietnie rade. Zycze
      powodzenia i mam nadzieje, ze nie przeniosa wam tej szkoly. Pozdrawiam.
    • Gość: mauser IP: *.enh.org 11.02.02, 15:09
      Przeniesienie XIV LO to kolejny etap prowincjonalizacji Wroclawia. Warszawka
      przegoni nas nie tylko pod wzgledem ilosci postow...
    • Gość: mauser IP: *.enh.org 11.02.02, 21:22
      no i co?
    • Gość: telimena IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 13.02.02, 16:57
      czy ktoś z żeglugi to czyta?
      jakie jest Wasze nastawienie do tej sprawy?
      • Gość: uczeń IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 15.02.02, 16:50
        nie udzielamy się (my-obecni uczniowie XIVLO) ponieważ na 99% nas ta sprawa nie
        dotyczy,obecne roczniki maja kończyć na szczytnickiej.
        • 15.02.02, 17:38
          za te biernosc zaplacicie utrata waszych wspomnien.

Kiedy w zyciorysie napiszecie "chodzilem do XIV LO" ludzie beda unosili wzrok
          znad kartki i pytali "XIV LO? Gdzie to jest?"
          • Gość: uczeń IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 15.02.02, 23:50
            ciekawe co Ty zrobiłbyś na naszym miejscu?
            wiadomo,że dobrzycki jest mściwy i każda próba podkopywania jego szanownego
            autorytetu może się dla ucznia skończyć tragicznie(np. niedopuszczeniem do
            matury-znam taki przypadek,tzn. skończyło się "komprosimem" koleś musiał po
            prostu zmienić szkołę).
            bardzo łatwo nawoływać do jakiś działąń,a Ty nawet nie proponujesz
            żadnych,które mogłyby odnieść jakiś skutek...
            • 16.02.02, 17:42
              Stary z iloma radnymi porozmawiałeś w tej sprawie, ile spotkań Rodziców
              (Komitet Rodzicielski w końcu istnieje i jest pod mniejszym wpływem Dobrzyka)
              zorganizowaliście? W końcu XIV to szkoła elitarna i w każdej klasie jest ktoś,
              kogo starzy znają kogoś we władzach miasta/kuratorium/prasie etc....
    • Gość: gangster IP: *.enh.org 17.02.02, 22:24
      Temat sie chyba wypalil bo nikt nie komentuje, a szkoda.
      • 18.02.02, 03:01
        Wszyscy chyba juz laske polozyli.
      • Gość: kabit IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.02.02, 03:53
        Dopiero dzisiaj dzięki forum dowiedziałem się o całej sprawie.
        Czytam, czytam, i nic nie rozumiem.

Kto zadecydował o przeniesieniu szkoły? Władze miasta? Wiadomo, że
        dotychczasowa siedziba xiv-tki jest w nienajlepszym stanie - ale żeby
        to poprawić trzeba pieniędzy (dużych), nie wystarczy przenieść szkołę
        do zużytych budynków na przemysłowych obszarach psiego pola.
        Połączenie profilowanego ogólniaka z technikum? co to ma być: technikum
        matematyczno-fizyczne?
        Argumenty "bo tam jest basen" albo "bo tam nie ma łącza internetowego"
        pominę milczeniem.

Zeby taka operacja miala szanse powodzenia trzeba kilku lat ciezkiej pracy
        - kto to ma zrobić? dobrzycki? to on jeszcze jest dyrektorem? ja rozumiem,
        że ten facet jest wieczny - no, ale bez przesady...
        Cała historia (choć mam madzieję, że się mylę) przypomina mi stare dzieje
        przenoszenia i rozbijania iii lo - czy ktoś to jeszcze pamięta... kontekst
        inny, ale metody niepokojąco podobne

A komu powinno zależeć na tej szkole? Absolwentom? Pomyślałem, że oprócz
        rodziców, również uczniowie tak renomowanego liceum mają coś do powiedzenia.
        Zaglądam więc na stronę www.lo14.wroc.pl, i co? i nic. A jedyna wypowiedź
        na forum to "bo mu się boimy pana dyrektora". Redakcja gazety też zwraca
        uwagę, że nie została zasypana listami zainteresowanych.

Może więc nikogo to nie obchodzi - i jedynie ja się dziwię.
        Ale dziwię się szczerze i jeśli ktoś coś jeszcze wie - z chęcią przeczytam,

p.k.a.
    • Gość: uczeń IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.02.02, 12:00
      wexcie pod uwage,że więcej możliowości mają absolwenci niż obecni
      uczniowie.obecni uczniowie nie mają takich szerokich kontaktów,a poza tym
      zależy im aby skończyć tę szkołę w terminie,a ewentualna wojna z dobrzyckim
      moze im w tym zaszkodzić.a motywacja u obecnych i byłych uczniów "czternastki"
      jest dokładnie taka sama:jedynie dobre imię szkoły i jej
      przyszłośc,gdyż ,przypominam,obecni uczniowie kończą na szcytnickiej!
    • 18.02.02, 14:12
      Sprawdzilem przed chwila. Uniwroc, w najambitniejszych planach rozowju nie
      zahacza o tereny XIV LO. Biblioteka jest na planie umieszczona tak ze ma za
      plotem boisko XIV.
      Moze kto inny ostrzy sobie zeby na ten teren?
      W kazdym razie kolejny pomysl Neronkow-wyburzaczy, szefow eduakcji.wroc od
      zamykania szkol i zdrowia.wroc od zamykania szpitali wpisuje sie niezle w
      caloksztalt dzialalnosci.
      W historii cywilizacji.pl co kilkadziesiat lat przychodzila fala zniszczen
      materialnych. Jak nie ma wojny to musza Oszastoaniszczyki zadzialac :-(((
    • 18.02.02, 15:40
      Ja niestety siedze za oceanem, niewiele moge pomoc, ale czy kolegow w kraju to
      nie interesuje.
      Slyszalem ze GW wsparla akcje oporu przed przeniesieniem. Czy mozna liczyc na
      dalsze wsparcie medialne ze strony Gazety?
    • Gość: kabit IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.02.02, 22:20
      XIV liceum ma bardzo atrakcyjną (finansowo) lokalizację.
      Przeniesienie jest kpiną z rozsądku - czy ktoś kiedyś
      słyszał o elitarnym liceum na 2000 uczniów?
      Dyrektor wydaje się wyznawać zasadę - po mnie choćby potop.
      Obecni uczniowie mają zagwarantowane, że pozostaną w starej
      szkole do matury - im to wisi.

Nie mogę znaleźć ani jednej korzyści tej decyzji - ale coż,
      nasi włodarze w swej bezgranicznej mądrości już zadecydowali
      a ich decyzje są ostateczne i niepodwarzalne.

To chyba nie jest temat dla mediów - przecież nikogo to
      obchodzi - a można komuś podpaść.
      Dopiero za 10 lat będzie można błysnąć artykułem "co stało się
      z jednym z najlepszych liceów w kraju?"

Wcale nie uważam, że jest najważniejsza sprawa dla naszego
      miasta, ale myślę, że XIV LO jest (było) cząstką Wrocławia,
      jego krajobrazu i klimatu. Za ile to można to sprzedać?

Tyle - i tak to nikogo nie interesuje
      (co innego jakbym napisał, że czternastkowicze są tacy
      lub owacy...)

Żal mi też nauczycieli tej szkoły, którzy poświęcili
      wiele lat ciężkiej pracy na jej obecną pozycję

Smutno,
      p.k.a.

• Gość: uczeń IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 20.02.02, 16:38
        to nie tak,że nam wisi przoniesienie szkoly,tylko po prostu,raz,że nie mamy
        wilekich możliwości działania,a dwa,że,mamy troche związane ręce,przez to,że
        jesteśmy uczniami,i nie możemy podpadać dyrektorowi...
        naprawde,nie możemy nic zrobić,choć bardzo byśmy chcieli!
        (z resztą było jakieś pismo,które wyrażało naszą niechęć co do przenosin,ale
        jakoś sprawa ucichła).
    • Gość: ds IP: 194.203.201.* 20.02.02, 17:47
      Jak nie uczniowie ani nauczyciele to trzeba szukac innych zainteresowanych.

Moze Ci co koncza niedlugo podstawowki (sorry - to juz teraz gimnazjum, tak?? Moja mama
      uczy matmy - ma na pewno jakichs uczniow, ktorzy chca isc do czternastki. Wystarczy pojsc
      do jakiejs lepszej podstawowki, porozmawiac z nauczycielami, potem z uczniami, potem z
      rodzicami i dowiedziec sie jakie maja zdanie. Mozna tez poszukac absolwentow (ktorym
      Dobrzycki moze juz nagwizdac) i porozmawiac o roznych "historyjkach" z p. Dobrzyckim. Jak
      juz wspominalem - sam mam pare w zanadrzu.

Ale chyba nie jest to wystarczajaco wielka afera zeby sie jakiemus dziennikarzowi chcialo w
      to babrac (widocznie). Tak wiec mozemy sobie dalej tutaj cichutko narzekac i nikogo to nie
      bedzie obchodzic.
    • Gość: b IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.03.02, 22:44
      Subject: TARED + "miłe" odwiedziny
      Date: Thu, 7 Mar 2002 18:18:16 +0100
      From: "remikskr" <remikskr@poczta.onet.pl>
      Newsgroups: alt.pl.lo14

Dziś na targi przyszła do nas pewna pani. Wyglądała jak każda inna - nic specjalnego. Zaczęła się mnie wypytywać najpierw ogólnie o szkołę, a potem o naszą przeprowadzkę na Brucknera. Wyraziłem się o tym dość "niepochlebnie",
      a ta pani zaczęła się ze mną przekomarzać. Ja stawiałem na swoim i po kilku minutach żarliwej dyskusji pani, wydając się być zaskoczona tym co usłyszała, odeszła. Okazało się (powiedział mi to Łaźniak, który akurat w
      tej chwili był obecny na stoisku), że nie był to nikt inny jak pani z Kuratorium, która zaplanowała i zafundowała nam całe to zamieszanie z przenosinami...

Wyobraźcie sobie moją mine... :-))))

Pozdroofka
      remikskr

P.S. Może moje gadanie zmieni choć trochę je plany, a ja przyczynie sie do tego, ze nasza buda zostanie tam gdzie jest... forever...
      • Gość: mauser IP: *.enh.org 08.03.02, 03:55
        znasz moze nazwisko tej pani z kuratorium?
        • Gość: Avocado IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 08.03.02, 14:18
          Ci, ktorzy opiniowali decyzje o przeniesieniu i polaczeniu szkoly sa dostepnie
          pod tel. 3407706 (Doradcy Komisji Oswiaty i Mlodziezy).

Wydaje mi sie jednak, ze jest juz troszeczke za pozno na jakiekolwiek ruchy w
          dowolna strone :( Jak bede mial troszke wiecej kaski to sam odkupie teren i
          brand szkoly i wszystko wroci do normy ! Dajcie mi jakies 2 - lata.

Pozdrawiam,

Avocado Aguila
    • Gość: gangster IP: *.enh.org 11.03.02, 04:43
      just to keep the discussion alive
    • Gość: bromden IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 12.03.02, 13:57
      Fragment postu z alt.pl.lo14

Najprawdopodobniej nie da się już zapobiec przenosinom, ale wszystko
      wskazuje na to że wcale nie musimy przenosić się na Brucknera, do
      Zespołu Szkół. Można znaleźć dla nas lepszą lokalizację, jako dla
      odrębnej i samodzielnej szkoły.

Trzeba tylko jakoś dotrzeć do ludzi...
      I dlatego potrzebujemy jak najlepszych argumentów przeciwko...
      Pomóżcie...

Co jeszcze możecie zrobić? Jeśli ktoś z Was ma wejścia w Radzie
      Miasta, u Wojewody, w gazetach albo w telewizji, bardzo proszę o
      informacje na priv... Także wszelkie pomysły odnośnie tego, do kogo
      możemy się zwrócić o pomoc będą mile widziane.
      Również wszystko co dotyczy życia szkoły, a nie jest podane do
      informacji ogólnej, będzie potrzebne... Jeśli ktoś sobie tego nie
      życzy, nie powołamy się na tą informację, ale ułatwi ona nam
      odnalezienie sie w całej sytuacji...
      • 12.03.02, 14:43
        hehe...przenosic sie nie oplaca, bo po co?...jak obowiazuje konkurs swiadcetw
        to wszystkich to wali ze ty, ze ty dostales 3 w czternastce, a ktos z technikum
        na wiosce 5.....liczy sie ocena, a nie jej zrodlo pochodzenia, wiec nie
        warto.....poza tym popatrz na 14 LO....mala, obsrana klita idz lepiej do
        9,2,3...powodzenia
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.