Dodaj do ulubionych

Zwrot podatku - rozwiejmy wreszcie watpliwosci

IP: *.range86-152.btcentralplus.com 27.05.10, 22:38
Szukalem informacji na temat zwrotu podatku dla Polakow pracujacych
w UK. Mam totalny metlik w glowie. Czy to prawda, ze przysluguje
jedynie zwrot podatku NADPLACONEGO? Czy to nie jest tak, ze po
zakonczeniu roku podatkowego HMRC sam z automatu zwraca nadplacony
podatek?
A juz zupelna bajka to, ze wracajac na stale do Polski mozna dostac
zwrot calego podatku za ostatnie 5 lat :) Fantazje maja co
niektorzy...
Edytor zaawansowany
  • Gość: deos IP: *.bb18094.ctm.net 28.05.10, 09:34
    Zdrowy rozsadek mi podpowiada, ze nie ma zadnego zwrotu nadplaconego
    podatku "z automatu" i trzeba sie postarac o zwrot (wypelnic
    aplikacje i wyslac do HMRC).

Wydaje mi sie, ze wyjezdzajac z UK mozna sie starac o zwrot podatku
    za ostatni rok podatkowy, wyjezdzajac np. w grudniu mozna sie starac
    za zwroc podatku od kwietnia (poczatek roku podatkowego) do grudnia.

Podobnie np. jesli stracisz prace w listopadzie i nie pracujesz
    przez kilka miesiecy mozesz sie starac o zwrot czesci (lub calosci,
    w zaleznosci od zarobkow) zaplaconego podaktu, gdyz w ciagu roku
    zarobisz mniej, niz kwota, od ktorej placiles skladki pracujac.
  • Gość: as IP: *.sgyl.cable.virginmedia.com 29.05.10, 14:59
    W czasie pracy w UK (i nie tylko) twoj pracodawca odprowadza ZALICZKE NA POCZET PODATKU DOCHODOWEGO w wysokosci zaleznej od przewidywanych zarobkow. Po zakonczeniu pracy lub na koniec roku podatkowego otrzymujemy dokument odpowiednio P45 lub P60 - a jesli mielismy kilku pracodawcow w ciagu roku podatkowego to bierzemy dokumenty od kazdego z nich - i sumujemy kwote zarobiona oraz odprowadzona zaliczke. Moze okazac sie, np. gdy nie pracowalismy calego roku podatkowego - ze odprowadzona zaliczka jest wyzsza niz kwota naleznego podatku i wtedy mozemy domagac sie zwrotu NADPLATY.

Odpowiadajac na pytania:
    1) Tak, tylko nadplat mozesz odzyskac. To co niektorzy nazywaja zwrotem calego podatku - sytuacja taka ma miejsce np. w przypadku pracownikow sezonowych, ktorzy pracowali w UK powiedzmy 3-4 miesiace w ciagu roku. Pracodawca odprowadzal zaliczke na poczet podatku, ale po tak krotkim okresie ich dochod w skali roku bedzie nizszy niz kwota wolna opodatkowania - Personal Tax Allowance - ktora wynosi obecnie ponad 6 tys GBP - i dostana oni zwrot calej kwoty zaliczki (pozycja Tax na payslipach).
    2) Nie slyszalem, by sami rwali sie do zwracania kasy :)
    3) Patrz pkt 1 plus fakt, ze o zwrot podatku mozesz ubiegac sie kilka lat wstecz. Jesli ktos przez lata wyjezdzal do UK do pracy sezonowej - to w potocznym rozumieniu dostanie zwrot calego podatku.
  • superstela 11.04.11, 16:36
    witam,

Mam pytanie odnosnie zwrotu podatku za prace w IRLANDII,ktora z firm(zajmujacych sie tym procesem) polecili byscie osobiscie?
    pozdrawiam!
  • Gość: profipro IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.11, 08:16
    ja mogę polecić euro-tax
  • tteerreessaa 30.11.18, 18:26
    Witam. Pracowałam w Angli przeszło 12 lat. Wróciłam do Polski na stałe. chcjałam odzyskać calkowity zwrot podatku ze wszystkich lat ponieważ nie mam zamiaru wracac do Angli. Dowiadywałam się czy to jest możliwe dosłownie wszędzie. Jedni piszą że można jedni że nie poprostu zglupijałam. Po jakims czasie znajoma podała mi namiar do pani Krystyny która tym się zajmuje. Po kontakcie z panią która mi wszystko to po obliczała i zechcjała powypełniać wszystkie dokumenty w ciągu 4-5 tygodni mjałam pieniążki na koncie i to naprawde nie złą sumkę. Az do tej pory nie wierze. Zostawiam maila do Pani Krysi może komuś też się przyda krystyna.nykiel@poczta.fm
  • bartlolo7 10.01.19, 14:53
    Witam. Pisałem do Pani Krystyny na maila i po dwóch wiadomościach kontakt się urwał. Tzn wygląda to tak jakby Pani Krystyna zrezygnowała z adresu mailowego który jest powyżej. Czy znajdzie się jakiś inny kontakt do Pani Krystyny?
    Dzięki,
    Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.