Dodaj do ulubionych

Zrzeczenie obywatelstwa polskiego

05.05.17, 05:07
Czy by się zrzekłeś polskiego obywatelstwa?
Szczególnie jeśli nie miałeś obowiązku zrzeczenia się go po uzyskaniu obywatelstwa innego kraju które pozwala posiadanie podwójnego obywatelstwa a mieszkasz na stałe poza granicami Polski?
Jeśli tak, jaką przeszkodą była dla ciebie obywatelstwo polskie?

Proszę tu nie mylić narodowości z obywatelstwem. Polakiem wciąż zostajesz nawet po zrzeczeniu się. Tu chodzi o całkowicie uwolnieniu się od władz polskich (sądów, urzędów, itd).

Ja mam obywatelstwo amerykańskie i polskie i od wielu lat zakorzeniłem się w USA.
Dla mnie największą wadą byłaby utrata obywatelstwa UE i swoboda podróżowania do Europe, chociaż tam często nie lecę.
Z polskim obywatelstwem:
- Nie muszę martwić o przekroczeniu 90 dni limitu podczas podróży do Europy czy Polski.
- No i mogę podróżować do niektórych krajów bardziej swobodnie niż na amerykańskim, np Brazylia która wymaga wizy od USA ale nie od Polski.
Ale z drugiej strony byłyby też zalety:
-Gdy jestem w Polsce, już nie jestem traktowany jako obywatel polski ale jako cudzoziemiec i w razie wpadki z polskim prawem mam prawo do korzystania z pomocy ambasady amerykańskiej.
- Kiedy postaram się o pracę w rządzie lub prywatnej firmie amerykańskiej co ma kontrakt z rządem i wymaga Security Clearance (certyfikat poświadczenie bezpieczeńtwa) , nie muszę się martwić o odmowie z powodu posiadania podwójnego obywatelstwa,
- podwójne obywatelstwo jest traktowane poważnie szczególnie kiedy ma się ważny polski paszport, a Polska wymaga od Polonii posługiwaniem się polskim paszportem w podróżach do Polskich (co może też się rozciągnąć do całej strefy Schengen w Unii Europejskiej)
- polski paszport nie ma w ogóle znaczenia w podróżach do krajów tj Rosja lub Chin jeśli chodzi o niższe opłaty za wizy gdyż brane jest pod uwagę kraj legalnego zamieszkania. Pomimo wyższych opłat, Amerykanie łatwiej dostają wizy na dłuższy termin do Chin (10 lat). niż Polacy. Nie wiem jak z Rosją ale Amerykanie mogą dostać do 3 lat i to już było przyznane podczas administracji Obamy.
-po ślubie/rozwodzie lub urodzeniu dziecka, nie byłoby konieczności umiejscowienia aktu małżeństwa, stanu cywilnego lub urodzenia w Polsce.
Edytor zaawansowany
  • Gość: azkeel IP: 91.84.56.* 08.05.17, 16:50
    > -Gdy jestem w Polsce, już nie jestem traktowany jako obywatel polski ale jako c
    > udzoziemiec i w razie wpadki z polskim prawem mam prawo do korzystania z pomocy
    > ambasady amerykańskiej.

Nie zaliczam wpadek z prawem wiec mnie nie dotyczy

> - Kiedy postaram się o pracę w rządzie lub prywatnej firmie amerykańskiej co ma
    > kontrakt z rządem i wymaga Security Clearance (certyfikat poświadczenie bezpie
    > czeńtwa) , nie muszę się martwić o odmowie z powodu posiadania podwójnego obywa
    > telstwa,

Nie pracuje ani nie planuje pracowac dla CIA wiec mnie nie dotyczy. Do MI6 tez nie mialbym szans bo maja strasznie wygorowane wymagania

> - podwójne obywatelstwo jest traktowane poważnie szczególnie kiedy ma się ważny
    > polski paszport, a Polska wymaga od Polonii posługiwaniem się polskim paszport
    > em w podróżach do Polskich (co może też się rozciągnąć do całej strefy Schengen
    > w Unii Europejskiej)

W teorii. Moje obie corki maja podwojne obywatelstwo ale wyrabianie im polskich paszportow jest ponad moje sily i zdrowie wiec latamy na brytyjskich. W strefie Schengen nikogo nie interesuje ile obywatelstw ma turysta o ile posluguje sie waznym paszportem i ewentualnia wiza.

> - polski paszport nie ma w ogóle znaczenia w podróżach do krajów tj Rosja lub C
    > hin jeśli chodzi o niższe opłaty za wizy gdyż brane jest pod uwagę kraj legalne
    > go zamieszkania. Pomimo wyższych opłat, Amerykanie łatwiej dostają wizy na dłuż
    > szy termin do Chin (10 lat). niż Polacy. Nie wiem jak z Rosją ale Amerykanie mo
    > gą dostać do 3 lat i to już było przyznane podczas administracji Obamy.

Ale tez nie przeszkadza.

> -po ślubie/rozwodzie lub urodzeniu dziecka, nie byłoby konieczności umiejscowie
    > nia aktu małżeństwa, stanu cywilnego lub urodzenia w Polsce.

Nie ma takiego obowiazku jak nie masz na to ochoty. Jak wspomnialem wyzej, moje corki maja podwojne obywatelstwo. Z pierwsza zrobilismy PESEL i rejestracje w polskich urzedach a z druga juz mi sie nie chcialo. Podobnie z aktem malzenstwa, po co mialbym niby cos z nim robic w Polsce skoro bywam tam przez kilka dni raz na pare lat?

Reasumujac, o ile nie mialbym jakiegos bardzo konkretnego powodu to nie chcialoby mi sie tracic czasu i pieniedzy na ta procedure.
  • profes79 09.05.17, 11:56
    Gorzej, jak w jakiejś wyrywkowej kontroli okaże się, że w Polsce legitymujesz się brytyjskim paszportem. Na marginesie - nakaz posługiwania się przy podróży do kraju obywatelstwo którego się posiada dokumentów tego kraju nie jest naszym własnym wymysłem - nie dotyczy to UK ale już czytałem, że wjeżdżając do UK na obcym paszporcie można ponieść konsekwencje w postaci np. utraty prawa pobytu po określonym czasie. Gorzej też będzie jak za 20 lat córka postanowi wrócić do Polski i okaże się, że w świetle polskich przepisów nie istnieje.

A autor wątku wjeżdżający do Polski na paszporcie USA mimo posiadania polskiego obywatelstwa popełnia wykroczenie; kilka(naście) lat temu beknęła za to duża grupa Polonii przyjeżdżająca do Polski z USA. Obywatel PL przy przekraczaniu granicy PL ma obowiązek legitymować się paszportem PL.

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • Gość: azkeel IP: 91.84.56.* 10.05.17, 11:00
    > Gorzej, jak w jakiejś wyrywkowej kontroli okaże się, że w Polsce legitymujesz s
    > ię brytyjskim paszportem.

Nie do konca rozumiem co masz na mysli. O jakiej kontroli piszesz? I co mialoby oznaczac legitymowanie sie brytyjskim paszportem. Czy uwazasz, ze mialbym jakis problem w przypadku zatrzymania przez policje gdybym mial przy sobie brytyjski paszport i zadnego innego dokumentu? Nie wydaje mi sie zeby to bylo w jakikolwiek sposob zabronione.

> nie dotyczy to UK ale już czytałem, że wjeżdżając do UK na o
    > bcym paszporcie można ponieść konsekwencje w postaci np. utraty prawa pobytu po
    > określonym czasie.

Tez musze przyznac, ze nie do konca rozumiem. Jak masz brytyjski i polski paszport i wjezdzasz do UK na polskim to w jaki sposob mialbys utracic prawo pobytu? Jezeli masz przyznane obywatelstwo to nikt tak latwo nie moze Ci go odebrac (mozliwe ale zdecydowanie nie przez przekroczeie granicy na obcym paszporcie)

> Gorzej też będzie jak za 20 lat córka postanowi wrócić do P
    > olski i okaże się, że w świetle polskich przepisów nie istnieje.

Bardzo ciekawe uzycie slowa "wrocic". W przypadku moich corek trudno byloby mowic o powrocie do kraju w ktorym nigdy nie zyly.
  • domx19 10.05.17, 11:27
    Gość portalu: azkeel napisał(a):

> > Gorzej, jak w jakiejś wyrywkowej kontroli okaże się, że w Polsce legitymu
    > jesz s
    > > ię brytyjskim paszportem.
    >
    > Nie do konca rozumiem co masz na mysli. O jakiej kontroli piszesz? I co mialoby
    > oznaczac legitymowanie sie brytyjskim paszportem. Czy uwazasz, ze mialbym jaki
    > s problem w przypadku zatrzymania przez policje gdybym mial przy sobie brytyjsk
    > i paszport i zadnego innego dokumentu? Nie wydaje mi sie zeby to bylo w jakikol
    > wiek sposob zabronione.
    >
    > > nie dotyczy to UK ale już czytałem, że wjeżdżając do UK na o
    > > bcym paszporcie można ponieść konsekwencje w postaci np. utraty prawa pob
    > ytu po
    > > określonym czasie.
    >
    > Tez musze przyznac, ze nie do konca rozumiem. Jak masz brytyjski i polski paszp
    > ort i wjezdzasz do UK na polskim to w jaki sposob mialbys utracic prawo pobytu?
    > Jezeli masz przyznane obywatelstwo to nikt tak latwo nie moze Ci go odebrac (m
    > ozliwe ale zdecydowanie nie przez przekroczeie granicy na obcym paszporcie)
    >
    > > Gorzej też będzie jak za 20 lat córka postanowi wrócić do P
    > > olski i okaże się, że w świetle polskich przepisów nie istnieje.
    >
    > Bardzo ciekawe uzycie slowa "wrocic". W przypadku moich corek trudno byloby mow
    > ic o powrocie do kraju w ktorym nigdy nie zyly.

Do konca sie zgadzam. Nie rozumiem logiki za poprzednim postem. Obywatelstwa jest nie tak latwo stracic a dziecko ktore wychowalo sie w innym kraju bedzie przywiazana z tym krajem.
    Nawet ja po przybyciu tu kiedy mialem 17 lat i ledwo skonczylem high school, bardziej przywiazalem sie z Ameryka juz zaletwie po kilku latach chociaz do konca nie moglem zintygrowac sie z Amerykanami z powodu silnego zachowania akcentu lub troche niepewnej wymowy po angielsku tzw ponglish. Rozumiem Amerykanow, pismo, ksiazki, filmy ale czesto nie latwo zalapac wszystko kiedy ktos mowi bardzo biegle.

Poniewaz zawze bylem traktowany jako Polak to z pewnoscia nigdy nie moglem zostac zackeptowany jako bliski kumpel do grona Amerykanow w Chicago ale z drugiej strony nawet Polonia zbyt bardzo nie mogla mnie zakceptowac. Wiekszosc sie urodzilo juz tam lub przybylo majac lat tylko 8, wiec przyswoili angielski dokladnie i chodza na randki z lokalnymi Amerykanami lub cudzoziemcami z Europy. Szkoda tylko ze moja znajomosc z nimi daleko nie zaszla, a sami chodzili na imprezy z Amerykanami niz raczej pomoc mi sie zasymilowac. Wiec nawet w ich gronie nie moglem sie dokladnie czuc jak ze swoimi. Wiec moze Polak drugiemu Polakowi jest zazwyczaj wilkiem.
    Ale z drugiej strony nie mam ochoty wracac do Polski, a tam juz moi starzy znajomi zmienili do mnie podejscie od kiedy wyemigrowalem do USA i ich oczach jestem bardziej Amerykanin lub Polish American.

Teraz mieszkam w rejonie San Francisco - Dolinie Krzemowej. Tam nie ma duzo Polakow ale za to jest zdecydowanie duza mniejszosc Ruska/Ukrainska i imigranci z Poludniowej-Wschodniej Azji. Tam sie trzymaja razem silna kupa az pozazdroscic. Maja swoje firmy startupy i znajomosci z entrepreneurs lub VCs. Podczas gdy raz spotkalem Polakow podczas wypozyczania samochodu niedaleko gdzie mieszkam, to wszyscy zaczeli robic dziwne usmieszki kiedy poznalem po ich wymowie ze mowia po polsku. Przylecieli z Polski i czekali na ich kumpla z amerykanska karta kredytowa aby wypozyczyc samochod. Ten miejscowy Polak nie chcial sie wymienic informacjami kontaktowymi.

Wiec na co mi przynaleznosc do narodu polskiego z ktorego nie mam uzytku. To jest tez z jednych powodow dlaczego rozwazam zrzeczenia sie obywatelstwa polskiego.

• profes79 10.05.17, 21:20
    Odpowiem po kolei:
    "Nie do konca rozumiem co masz na mysli. O jakiej kontroli piszesz? I co mialoby oznaczac legitymowanie sie brytyjskim paszportem. Czy uwazasz, ze mialbym jakis problem w przypadku zatrzymania przez policje gdybym mial przy sobie brytyjski paszport i zadnego innego dokumentu? Nie wydaje mi sie zeby to bylo w jakikolwiek sposob zabronione".
    Przy przekraczaniu granicy RP masz obowiązek legitymować się paszportem polskim nawet wówczas, gdy jesteś także obywatelem innego państwa. Z tego co na szybko sprawdzałem podobne przepisy obowiązują w USA. W Polsce może to potencjalnie wywoływać problemy - zwłaszcza po Brexicie.

"Tez musze przyznac, ze nie do konca rozumiem. Jak masz brytyjski i polski paszport i wjezdzasz do UK na polskim to w jaki sposob mialbys utracic prawo pobytu? Jezeli masz przyznane obywatelstwo to nikt tak latwo nie moze Ci go odebrac (mozliwe ale zdecydowanie nie przez przekroczeie granicy na obcym paszporcie)"
    Polak (na chwilę obecną) nie będzie miał problemu. Ale już na przykład obywatel jednego z państw Wspólnoty (Commonwealth) ma inne prawa niż obywatel amerykański i jeżeli przekraczając granicę UK zamiast paszportem dajmy na to RPA posłuży się paszportem USA to może mieć problemy z pobytem. Możliwe, że po Brexicie takie same skutki wywrze wjazd do UK na paszporcie PL (na razie nie jest to problemem).

"Bardzo ciekawe uzycie slowa "wrocic". W przypadku moich corek trudno byloby mowic o powrocie do kraju w ktorym nigdy nie zyly."
    Jeżeli będą chciały być/żyć w Polsce to będą miały mnóstwo problemów natury biurokratycznej.

--
  • domx19 11.05.17, 07:48
    profes79 napisał:

> Odpowiem po kolei:
    > "Nie do konca rozumiem co masz na mysli. O jakiej kontroli piszesz? I co mialob
    > y oznaczac legitymowanie sie brytyjskim paszportem. Czy uwazasz, ze mialbym jak
    > is problem w przypadku zatrzymania przez policje gdybym mial przy sobie brytyjs
    > ki paszport i zadnego innego dokumentu? Nie wydaje mi sie zeby to bylo w jakiko
    > lwiek sposob zabronione".
    > Przy przekraczaniu granicy RP masz obowiązek legitymować się paszportem polskim
    > nawet wówczas, gdy jesteś także obywatelem innego państwa. Z tego co na szybko
    > sprawdzałem podobne przepisy obowiązują w USA. W Polsce może to potencjalnie w
    > ywoływać problemy - zwłaszcza po Brexicie.
    >

Jest obowiązek, ale obywatele innych państw nawet podwójni mają inne obowiązki wobec ich krajów które czasem chodzą w konflikt z krajem podróży.
    Jeśli ktoś pracuje na wyższym stanowisku w wojsku, urzędzie administracyjnym lub federalnej kontraktorce co wymagają security clearance, nie wolno im posiadać i posługiwać się obcym paszportem. Nie ma znaczenia czy inne państwo narzuca im obowiązek posługiwania się innym paszportem. Tacy ludzie mają 3 wybory:
    - posługiwać się wyłącznie paszportem w kraju którym mieszkają i mają zatrudnienie
    - nie latać do Polski
    - wyrzec się obywatelstwa polskiego aby latać do Polski w pełnej zgodzie z prawami obu krajów
    Chociaż Polska ma takie prawo dla podwójnych obywateli posługiwać się paszportem polskim, w praktyce te prawo jest ślepe i de facto podwójni obywatele nie mają problemu się posługiwać obcym paszportem na granicy polskiej, jeśli używają ten sam paszport, mają pieczątkę paszportową przy wjeździe i nie zostają dłużej niż 90 dni.

> "Tez musze przyznac, ze nie do konca rozumiem. Jak masz brytyjski i polski pasz
    > port i wjezdzasz do UK na polskim to w jaki sposob mialbys utracic prawo pobytu
    > ? Jezeli masz przyznane obywatelstwo to nikt tak latwo nie moze Ci go odebrac (
    > mozliwe ale zdecydowanie nie przez przekroczeie granicy na obcym paszporcie)"
    > Polak (na chwilę obecną) nie będzie miał problemu. Ale już na przykład obywatel
    > jednego z państw Wspólnoty (Commonwealth) ma inne prawa niż obywatel amerykańs
    > ki i jeżeli przekraczając granicę UK zamiast paszportem dajmy na to RPA posłuży
    > się paszportem USA to może mieć problemy z pobytem. Możliwe, że po Brexicie ta
    > kie same skutki wywrze wjazd do UK na paszporcie PL (na razie nie jest to probl
    > emem).
    >
    > "Bardzo ciekawe uzycie slowa "wrocic". W przypadku moich corek trudno byloby mo
    > wic o powrocie do kraju w ktorym nigdy nie zyly."
    > Jeżeli będą chciały być/żyć w Polsce to będą miały mnóstwo problemów natury biu
    > rokratycznej.
    >
  • profes79 11.05.17, 08:58
    W tej chwili się to zmieniło nieco z tego co kojarzę; jednak były przypadki, że przy opuszczaniu Polski SG zatrzymywała podróżnego usiłującego opuścić Polske na podstawie innego niż polski paszportu.
    www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/dwa-paszporty-jeden-problem
    świeży, bo zeszłoroczny artykuł

--
  • domx19 11.05.17, 10:34
    Moja siostra leciała z mojimi wnukami wyłącznie na paszportcie polskim a dzieci jako urodzone w USA tylko na paszporcie amerykańskim i nie mieli żadnego problemu. Chociaz dzieci nie maja aktow urodzenia umiejscowionych w Polsce Nie wiemy dokładnie z jakiego powodu niektorzy byli zatrzymani w tych artykułach. Wydaje mi się że najprawdopodbnie raczej dlatego że przyznali się bycia obywatelami polskimi albo zostali w Polsce zbyt długo (dozwolony pobyt dla cudzoziemców z USA, Kanady, i innych zachodnich państw jest tylko do 90 dni). Raczej mniej prawdopodobnie dlatego że byli odkryci jako obywatele w systemie PESEL, chociaż to możliwe.

Jednak w przyszłości jeśli zostanie wdrożone w życie ETIAS w 2020 roku (europejski odpowiednik amerykańskiej ESTA) to może się zmienić i może podwójni obywatele będą musieli sobie wyrobić dwa paszporty. Z tego co wiem aplikacje będzie pytać o posiadanie obywatelstw.

etias.com/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.