Dodaj do ulubionych

Co to jest wiara? Czym dla ciebie jest wiara?

11.12.11, 22:29
Witam serdecznie Wszystkich wypowiadających się na forum Gazeta.pl,
jestem pracownikiem naukowym UG, filologiem i robię badania na temat pojęcia wiary we współczesnym polskim społeczeństwie.
Proszę o odpowiedź na krótkie 2 pytania: Co to jest wiara? Czym dla Ciebie jest wiara?
Bardzo dziękuję.
Magda
Edytor zaawansowany
  • 11.12.11, 22:40
    Wiara w co? Jeśli masz na myśli wiarę w Jahwe to odpowiedzi brzmią:
    - jest to złudne przekonanie o istnieniu istoty omnipotencjalnej i jej wpływie na życie teistów;
    - dla mnie jest błędne przekonanie;
  • 12.12.11, 00:29
    Niestety ,przestalam wierzyć, a tak na prawde zawsze mialam wrażenie że to wielka hucpa.
  • 12.12.11, 07:36
    ad. 1 wiara to odmiana pomroczności jasnej
    ad. 2 jedną z wielu ciekawostek tego świata
  • 12.12.11, 12:48
    > Co to jest wiara?

Skoro forum religia, to wiara religijna?
    Taka wiara jest memem, obyczajem wpajanym od dzieciństwa.

> Czym dla Ciebie jest wiara?
    Folklorem.
  • 12.12.11, 14:27
    Wiara, tak samo, jak i niewiara, jest dowodem ciemnoty=niewiedzy tak ludzi religijnych, jak i ateistów, którzy nie rozumią na wskroś świeckiej, nieskończenie racjonalnej Nauki Ojca(Boga), Którą to Naukę oznajmił ludzkości tylko Syn Ojca( Bóg), a Która to Nauka, zawiera odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak się dzieje?
    --
    NAUKA OJCA
  • 12.12.11, 14:33
    A niewiara w niewiarę? Tudzież odwrotnie?
  • 13.12.11, 06:42
    k_a_p_p_a napisał:

> A niewiara w niewiarę? Tudzież odwrotnie?

***Niewiara w niewiarę, jest następstwem wiedzy. Obiektywnego, czyli zgodnego z Nauką Ojca postrzegania rzeczywistości.
    Niewiara w wiarę, jest tym samym. A skoro uważam, że wiara i niewiara to skutki niewiedzy,
    to wiara w niewiarę, jest takim samym deficytem.

Chyba, że pojęcia wiary i niewiary zostaną objuczone innym sensem, niż ten, przypisywany im przeze mnie.
    --
    NAUKA OJCA
  • 13.12.11, 04:19
    wiara ?
    roznie mozna to zdefiniowac
    Lenistwo w poznawaniu osiagniec naukowych.
    Niezdolnosc logicznego kojarzenia .
    Zaburzenia psychiczne
    itd.......
  • 13.12.11, 10:51
    Wiara jest przekonaniem o istnieniu Boga. Dla wielu ludzi jest drogowskazem życiowym.
  • 13.12.11, 13:21
    spin0za napisał:

> Wiara jest przekonaniem o istnieniu Boga. Dla wielu ludzi jest drogowskazem życ
    > iowym.

A ja wierzę i jestem przekonany o istnieniu wielu światów a w nich milionów bogów a nie jest to moim drogowskazem życiowym. Który bóg i z jakiego świata jest lepszy?
  • 13.12.11, 19:52
    Bóg i materia są dwoma aspektami jednej substancji – jakby jednym przedmiotem, ale oglądanym z różnych perspektyw. Aspekty te są na tyle różne, że nie można utrzymywać, że jest między nimi bezpośrednia łączność.
    Nie ma zatem wielu bogów i wielu wszechświatów. To jakiś sztuczny podział. Ale możesz sobie taki przyjąć.
    Polską opiekuje się polski Bóg. Żydami, bóg żydowski.
  • 14.12.11, 13:01
    spin0za napisał:

> Bóg i materia są dwoma aspektami jednej substancji

No to jesteśmy Bogami bo jesteśmy materią i substancją.

– jakby jednym przedmi
    > otem, ale oglądanym z różnych perspektyw.

Faktycznie, w krzywym lustrze wyglądam inaczej a z dalszej perspektywy jestem piękny i młody.

Aspekty te są na tyle różne, że nie m
    > ożna utrzymywać, że jest między nimi bezpośrednia łączność.
    > Nie ma zatem wielu bogów i wielu wszechświatów.

Skąd wiesz że nie ma?

To jakiś sztuczny podział. Ale
    > możesz sobie taki przyjąć.
    > Polską opiekuje się polski Bóg. Żydami, bóg żydowski.

Krasnoludkami, Bóg krasnoludkowy. Krowami, Bóg krowski. Mieszkańcami planety Zeta 3.14ńćdziesiąt Bóg Zeta 3.14ńćdziesiątkowy?
  • 13.12.11, 18:04
    >Co to jest wiara?
    Brak umiejętności korzystania z rozumu.

>Czym dla Ciebie jest wiara?
    Zbędnym balastem utrudniającym,a czasem wręcz uniemożliwiającym, dostrzeżenie
    jedynej w swoim rodzaju wartości - życia.
  • 13.12.11, 21:12
    Wiara jest to nastawienie do informacji, że jest prawdziwa lub fałszywa bez dowodów.
    --
    Momencik, ja powiem, wtedy będziecie gwizdać. Nie pozwolę siebie przekrzyczeć - Henryka Krzywonos-Strycharska

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.