Dodaj do ulubionych

Polacy odzyskują zaufanie do kosciola

24.06.19, 18:54
Wg czerwcowego bad cbos to zaufanie do kościoła wzrosło o 6% i wynosi obecnie 53%. Poprzedni majowy pomiar wykazał dość spory spadek - efekt filmu Sekielskiego . Jak się okazało był krótkotrwały . Wpływ na to miały zapewne doniesienia o aferach s fundacji nie lękajcie sie . Ludzie zobaczyli ze tak naprawdę nie chodzi tu o walkę z pedofilia w kościele tylko Z kościołem jako takim i z wyznawana wiara ! Polacy to wyczuli i dali temu wyraz w eurowyborach . A podobno na wyb parlamentarne sekielski szykuje 2 cześć . Czyżby aż tak bardzo pragnął większości konstytucyjnej dla PiS ?
Edytor zaawansowany
  • pocoo 24.06.19, 20:46
    Jest się czym chwalić. Kim są ludzie, którzy darzą zaufaniem kłamców, zboczeńców, złodziei i cwaniaków? Szkoda palców na resztę epitetów. Darzę siebie zaufaniem i nigdy się nie zawiodłam.
  • oszo-lom-z-rm 24.06.19, 22:47
    To zwyczajni ludzie tacy jak wszyscy
  • snajper55 24.06.19, 23:52
    oszo-lom-z-rm napisał:

> To zwyczajni ludzie tacy jak wszyscy

Nie tacy jak wszyscy, gdyż 34% Polaków już przejrzało na oczy i KK nie ufa.

S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • snajper55 24.06.19, 23:56
    oszo-lom-z-rm napisał:

> Wg czerwcowego bad cbos

Ha, ha, ha! CBOS i wszystko jasne. Dyspozycyjna sondażownia.

S.
    --
  • oszo-lom-z-rm 02.07.19, 21:00
    szefową CBOS jest prof Grabowska przyjaciólka Leny Kolarskiej Bobińskiej. obie panie były mianowane do CBOS za rządów Tuska
  • jeepwdyzlu 25.06.19, 16:26
    Oszołom naprawdę sądzisz że działania Pis wzmacniają Kościół? Kasa dla Rydzyka, skrajnie restrykcyjna ustawa antyaborcyjna, religia w szkołach... To jest Twoim zdaniem dla Kościoła korzystne?

--
    YCDSOYA
  • oszo-lom-z-rm 25.06.19, 17:25
    Nie. Tych kat należy to rozpatrywać
  • jeepwdyzlu 25.06.19, 17:52
    ?

--
    YCDSOYA
  • oszo-lom-z-rm 26.06.19, 19:48
    Wg cbos Polacy odzyskują zaufanie do kościoła . Po majowym załamaniu czerwiec przyniósł wyraźna poprawę nastawienia Polaków do tej instytucji
  • feelek 29.06.19, 13:46
    : obejrzał pan film Sekielskich i cieszy pana, że zaufanie do instytucji mającej na sumieniu w ewidentny sposób różne rzeczy, wzrosło?
    Notujemy od zawsze takie zjawisko i ludzie nazywają je obłudą.
    Może rzadkie są wypadki obłudy zbiorowej, ale też by się znalazło w historii.

Wzrosło to zaufanie i pana to cieszy?
    Czy też może martwi, że ludzie są bezrefleksyjni, albo może zastanawia się pan nad tym fenomenem?
    Może pan to przeanalizuje?

Zaufanie do Kościoła: przeświadczenie, że jest tam wszystko OK, nie defrauduje, nie robi czegoś podłego jak pedofilia wzrosło?
    Po ewidentnym, jasnym, oczywistym jak słońce pokazaniu wypadku Księdza Makulskiego, co z datków kupował drogie prezenty typu samochody, po zdemontowaniu jego pomnika w Licheniu, zdemontowaniu pomnika Ks. Jankowskiego, to zaufanie wzrosło?
    I czego to dowodzi poza tym, że ludziom nie wystarczy uczciwie dać kawa na ławę, że się dzieje jakieś zło?
    Pana nie zaszokowała postawa Ks. Cybuli?
    Abpa Gulbinowicza?
    Bo mnie tak. Szanowałem Ekscelencję pomimo tego, że do Kościoła (do którego zaufanie w czerwcu wzrosło) z przyczyn ideowych nie chodzę od 20 lat. Dla mnie Gulbinowicz jeszcze 2 miesiące temu był kimś, kogo bardziej niż szanowałem pomimo różnic poglądowych, różnic wiary.

A co jeśli efekt jest odłożony w czasie, ale będzie mocniejszy i nie da się utraconego zaufania potem już nigdy odzyskać?
    Mi będzie szkoda i wcale tego nie chcę, bo Kościół jest wielu ludziom (choć nie mi) potrzebny.
    Uczciwy Kościół.

Dobry sobie: cieszyć się, że wzrosło zaufanie do instytucji która ma TAKIE rzeczy na sumieniu!
    To jakby kto cieszył się, że ktoś, o kim wiedzą, że to jakiś podły, a sprawiedliwość go nie dosięgła, że ktoś taki chodzi w aureoli powszechnego szacunku.
    Poczekaj, beesz się cieszył jak F1 rozwiąże ci cały Episkopat.
    Ja nie będę się wtedy cieszył.
  • feelek 29.06.19, 16:49
    Oczekując odpowiedzi założyciela wątku, sam sobie poanalizuję:
    To rosnące zaufanie to efekt swoistego oportunizmu ludzi co rozumują tak:
    1. była emisja filmu Sekielskich,
    2. kościółkowa partia wygrała wybory,
    3. znaczy nic się u mnie w mej wioseczce/ miasteczku nie zmieni: nadal ten ksiądz, co podczas kolędy wypytuje, zapisuje pyta co myślę ile razy byłem w kościele, czy opuściłem jakąś mszę i to skrupulatnie spisuje, ten sam, co wyznacza wysokość ofiary podczas remontu kościoła, ogłasza to podczas ogłoszeń na koniec niedzielnej mszy, kto wpłacił, a kto się ociąga, że to nadal tak ma być. Nie lubię tego, ale się podporządkowuję, zajmuję swoje miejsce w szeregu.

Efekt filmu był, owszem, poruszający, silny, ale struktury nie naruszył.

Na nic uczciwość Prymasa Polaka, to nie jego słowa, że film był uczciwy, potrzebny podniosły te wyniki tych badań, sygnał jest niestety taki, że nadal będą szli w zaparte, ci co idą w to zaparte, nadal będą zamiatali pod dywan, bo to - jak widać, jak im się wydaje, popłaca. W dłuższej perspektywie będzie tylko źle: dla prawdy, dla uczciwości, dla wyjaśnienia, zrekompensowania choćby częściowego krzywd i szkód.

Dlaczego tak mi zależy na dobrostanie Kościoła? Podobnie jak było z Anglikiem samotnikiem na bezludnej wyspie: jak dotarła do niego ekspedycja ratunkowa po 30 latach, znalazła tam zbudowane przez niego 3 budynki. Well - wytłumaczył Anglik: 1. to mój dom, 2. to mój klub, a 3. to klub, do którego nigdy nie chodzę.
    Ja bym chciał, żeby klub, do którego nie chodzę był choć uczciwy w sprawach, gdzie nakrzywdził i się tym zwyczajnie w osobach rozmaitych hierarchów, ani trochę nie przejmuje.
  • snajper55 29.06.19, 14:36
    A po filmie Kler wzrosła liczba powołań.

Ja się nie dziwię. Seks, kasa, władza, prochy - to kusi.

S.
    --
  • oszo-lom-z-rm 15.07.19, 21:48
    masz jakieś tegoroczne statystyki ?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.