Dodaj do ulubionych

Dziś Halloween, kolejna fajna tradycja

31.10.19, 21:57
Mamy tak od lat
Właściwie zaczęło się 25 lat temu: dzieciaki przyszły i powiedziały, że jest Halloween i one chcą zdobyć słodycze.
Nie mieliśmy nic przeciwko temu, niech sobie się przebierają za wiedźmy, wampiry.
Z sąsiadką poszliśmy 50 m za nimi, aby jakieś łobuzy nie zaczepiały dzieciaków.
Niepotrzebnie- wszędzie dzieci były witane sympatią i cukierkami
Dziś ok. 7.00 pm - też przyszły...
- Cukierki albo psikus
- Psikus - odpowiedziałem, dzieci się zakłopotały, nie wiedziały co z tym zrobić
Jak co roku mam przy wejściu do domu paczkę z cukierkami, to im dałem.

To fajnie, że są te wszystkie rzeczy, jak Halloween, tradycja ubierania choinki, co przyszła z Niemiec kilkadziesiąt lat temu, tradycja wigilii, co czerpała z różnych kultur, np. z kuchni... żydowskiej (karp w galarecie), białoruskiej (kutia), litewskiej (uszka)
Nie wszystkie się przyjmują, niektóre tak, niektóre- nie.
Ale czemu właściwie piszę o tym na forum o dyskusjach nt. religii?
Komuś Halloween przeszkadza, dorabia się tam czarną ideologię.
Sorry, ale się to kupy nie trzyma: rzecz obecna w USA od dziesiątków lat. Mi wpisuje się w rozmaite obecne u nas, jak śmigus- dyngus
Dajcie im zdarzenie, a dorobią do niego czarny scenariusz.
Jak wszystkie nieloty, co się boją własnego cienia.
Obserwuj wątek
    • donmarek Re: Dziś Halloween, kolejna fajna tradycja 01.11.19, 08:41
      Wczoraj późnym popołudniem wysiadając z samochodu na parkingu, obok to samo czyniła mama z tak na oko 7, może 8 letnim synkiem. I podsłuchałem nieco ich rozmowę: chłopiec mówi, że umówił się z kolegami na jutro, że pójdą zbierać słodycze na Hallooween, na co mama: to nie nasze święto, nasze to jest święto zmarłych i definitywny zakaz zabawy kolegami w Halloween! Co było dalej, nie wiem, bo już odszedłem. Natomiast tę kobietę(około 30) dotychczas uważałem za rozsądną. Ale widać, co innego szata, co innego pod szatą.

--
      Nie religia/katecheza tylko najpierw MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA!
      I stworzył człowiek boga. Na obraz i podobieństwo swoje.
      Więc sam sobie jestem bogiem. Mój bóg to Ja!
      • kociak40 Re: Dziś Halloween, kolejna fajna tradycja 01.11.19, 12:23

"Natomiast tę kobietę(około 30) dotychczas uważałem za rozsądną. Ale widać, co innego szata, co innego pod szatą." - donmarek

Ona powtarza to, co usłyszała od księdza w kościele.
        Ślepa wiara nie ma wątpliwości.
        Trzeba być na wysokim poziomie, żeby mieć własny punkt widzenia.

--
        -----
        "Czas spędzony z kotem, nigdy nie jest stracony"
    • kalllka Re: Dziś Halloween, kolejna fajna tradycja 01.11.19, 12:54
      No pewnie, pewnie, takich wymieszanych tradycji mamy co niemiara.. np obchodzone właśnie-„ Dziady” czy Bożonarodzeniowe- kolędowanie.
      Tak sobie myśle, ze już dla nikogo znaczenie” tajemnicy wiary” nie leży w dosłownym odczytywaniu credo- i przypisywaniu go wielkości tajemniczej- mistycznej jednostce.
      Myśle, ze raczej powierzchowność odczytu., próba usystematyzowania, pierwotna potrzeba rozpowszechniania -udostępnienia , czyni z indywidualnej integracji duszy i ciala /aramejski- grecki źródłosłów biblijnej algebry, chleba i światła jest wspólny /wspólny system przemiany i sublimacji Np. wina w grzech.
      Zbiory i wspólne zbiory.
      Pewnie nie dla wszystkich mistyczne traktowanie życia jest nienaukowe, jak nie dla wszystkich dekalog / a raczej jego mistyczne pochodzenie/ czyni z niego wykładnie prawna.
      banały wielokrotnie powtarzane komunały- limity i ograniczenia czyli odcisk palca- gest Boga- potwierdzający możliwość wyboru zgodnie z zasadami ciążacej na nas grawitacji.
      Na koniec wyznam, ze bardzo lubię nasze-polskie zaduszki. To jeden z niewielu obrzędów świecenia wywodzących się z naszego położenia.
      • snajper55 Re: Nie obchodzenie Hallo. ma znacznie dłuższą tr 02.11.19, 03:09
        suender napisał:

> Ale nie obchodzenie Halloween ma znaaacznie dłuższą i jeszcze fajniejszą tradyc
        > ję!

Pogaństwo ma znaaaaaaaaacznie dłuższa i fajniejszą tradycję niż chrześcijaństwo. Historia pogaństwa to około 200.000 lat a historia chrześcijaństwa - marne 2.000 lat.

S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
        • suender Re: Nie obchodzenie Hallo. ma znacznie dłuższą tr 02.11.19, 08:18
          snajper55 02.11.19, 03:09

> istoria pogaństwa to około 200.000 lat a historia chrześcijaństwa - marne 2.000 lat.

Chrześcijaństwo ma właściwie swój prapoczątek od Adama i Ewy i dalej: "Każdy rodzi się osobą wierzącą, kiedy dostaje Duszę nieśmiertelną.". Zetem policz ile to już tysięcy lat jak już jesteś po piątej klasie, - he, he, he, he, ...........

Pozdrawiam.
          • snajper55 Re: Nie obchodzenie Hallo. ma znacznie dłuższą tr 02.11.19, 10:32
            suender napisał:

> snajper55 02.11.19, 03:09
            >
            > > istoria pogaństwa to około 200.000 lat a historia chrześcijaństwa - marne
            > 2.000 lat.
            >
            > Chrześcijaństwo ma właściwie swój prapoczątek od Adama i Ewy i dalej: "Każdy ro
            > dzi się osobą wierzącą, kiedy dostaje Duszę nieśmiertelną.". Zetem policz ile t
            > o już tysięcy lat jak już jesteś po piątej klasie, - he, he, he, he, ..........
            >

Ja piszę o rzeczywistości, a nie o żydowskich bajkach.

S.
            --
            Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
                • kociak40 Re: Nie obchodzenie Hallo. ma znacznie dłuższą tr 02.11.19, 13:05
                  kalllka napisała:

> Ludzkość to jakiś religia, kult ?

Od człowieka pierwotnego, żyjącego w jaskiniach i gdy posiadł umiejętność rozniecania
                  ognia, wymyślał sobie różnych bogów. To cecha ludzkości stwarzania bogów.
                  Już Neandertalczyk, wcześniejszy od człowieka Cro-Magnon, stwarzał sobie bogów i religię.
                  W grobach liczących ponad 70 tysięcy lat (Bretania, tam są najliczniejsze groby Neandertalczyków) są narzędzia kamienne, włócznie (łuku jeszcze nie znał), kły dzików,
                  rogi jelenie itd. Chował w mogiłach zmarłych i wyposażał w przedmioty mające służyć
                  w "życiu" po śmierci. Taka wiara jest już religią. Nie miał jeszcze rozwiniętej mowy, nie posiadał możliwości pisma, ale bogów już miał stworzonych w swoim wyobrażeniu.

--
                  -----
                  "Czas spędzony z kotem, nigdy nie jest stracony"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka