Dodaj do ulubionych

Czym dla kogo jest forum religia

09.01.20, 02:04
Dla przychodzących tutaj forum religia spełnia b. różne funkcje:

Jest forum religia miejscem:
1. promowania swojej "jedynie słusznej" religii [najczęściej katolickiej],
2. atakowania Kościoła Katolickiego,
3. atakowania postawy religijnej,
4. atakowania postawy ateistycznej,
5. dyskusji na tematy religijne i filozoficzno- religijne

Dla mnie powodem przychodzenia tutaj jest JEDYNIE punkt 5.
Niestety, najczęściej muszę brać udział w obserwowaniu aktywności z punktów 1-4, które wypełniają tutejszą przestrzeń w 99,99%.
Jakkolwiek atakowanie Kościoła Katolickiego, postawy religijnej, ateistycznej jest często uzasadnione, to co zrobić jak mnie wojny religijne kompletnie nie interesują?
Podobnie jak robienie z tego forum słupa ogłoszeniowego z religijnymi eventami czyjejś religii?

Mnie osobiście interesuje roztrząsanie spraw związanych z postawą życiową człowieka: religijną, areligijną: motywacje, argumenty takich postaw.

?i co mają robić ci, co tu przychodzą jedynie dla takich dyskusji, a dostają to, co dostają?

Może to taka karma?
Obserwuj wątek
    • olek13 Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 07:17
      feelek napisał:

> ?i co mają robić ci, co tu przychodzą jedynie dla takich dyskusji,
      > a dostają to, co dostają?

O wierze nie da się dyskutować, przynajmniej nie z wyznawcami. Widać tutaj to jak na dłoni. Np taki - no dobrze, bez nicków... będzie zaprzeczał każdemu faktowi, który mu nie pasuje. I co robić?
      • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 09:45
        olek13: "O wierze nie da się dyskutować, przynajmniej nie z wyznawcami."

- cały czas to tutaj obserwujemy.

Często trudno odsiać emocje,
        przynajmniej u niektórych...
        Co ciekawe ww. dotyczy też ludzi o poglądach a-religijnych, antyreligijnych ...

A jak się jeszcze to pomnoży przez nieporozumienia związane z tym, że w dyskusji internetowej nigdy nie wiadomo czy opinia to opinia, czy jej karykatura; czy mówisz, czy kpisz; czy używasz tonu żartobliwego, czy mówisz serio...

Zwłaszcza na TYM forum ma to b. duże znaczenie.
        • kociak40 Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 11:30

"czy opinia to opinia, czy jej karykatura; czy mówisz, czy kpisz; czy używasz tonu żartobliwego, czy mówisz serio..." - feelek

Żart jest najbardziej potrzebny w poważnych sprawach, a do takich spraw zaliczyć można religię.

--
          -----
          "Czas spędzony z kotem, nigdy nie jest stracony"
        • kociak40 Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 21:19

"5. dyskusji na tematy religijne i filozoficzno- religijne
          Dla mnie powodem przychodzenia tutaj jest JEDYNIE punkt 5." - feelek

Jeżeli filozofia opanuje jakiś obszar do punktu, w którym zaczyna spełniać standardy nauki,
          obszar ten wydziela się z niej i staje się autonomiczną dziedziną nauki.
          W religii jest to niemożliwe. Zawsze wszelkie dyskusje filozoficzno - religijne będą dotyczyły
          tylko fantazji i bajek.

--
          -----
          • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 21:56
            kociak40: "Jeżeli filozofia ...fantazji i bajek"

Podchodzi kociak40 zbyt pryncypialnie do słów i definicji.
            Powiem inaczej: mi najb. zależy na zastanawianiu się, poznawaniu innych opinii na rozmaite tematy: jak sobie rozmaici wyznawcy, albo i nie - wyznawcy radzą z różnymi podstawowymi problemami związanymi z trancenencją (skąd jesteśmy, skąd jest życie...)

Często pytam o to jak godzą sprzeczność wszechmocy bóstwa i jego nieskończonego miłosierdzia z tym, że godzi się ono na istnienie cierpienia.

Dostaję odpowiedzi wyjęte z książki do religii: "...cierpimy za grzechy...", "...cierpimy za grzech pierworodny...", albo takie, że ludzie wierzący bezradnie rozkładają ręce. Niewierzącym wydaje się mniej więcej to samo, co mnie: tak jest bo TAKIEGO bóstwa nie ma. Poprzednie nie znaczy, że wszyscy tu przychodzący uważają, że boga nie ma. Tylko uważają, że nie ma TAKIEGO, jak go wielu opisuje.
            Znalazłem pojęcie teodycea i sobie o tym poczytałem.
            Jak widać wielu traktuje te pytania, co je także ja tu zadaję, uczciwie.
            Konstatacja ww. dodaje mi sił.
            Po to dla mnie jest forum religia.
            • olek13 Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 22:12
              feelek napisał:

> Często pytam o to jak godzą sprzeczność wszechmocy bóstwa i jego
              > nieskończonego miłosierdzia z tym, że godzi się ono na istnienie cierpienia.

W konfrontacji z wiarą logika idzie się ... czesać. Ale mechanizmy obronne psychiki sobie z tym radzą.
              Mnie fascynuje upór ludzi w tkwieniu w bzdurze. Im większe zagrożenie dla takiego uporu, tym silniejszym się staje i to jest całe nieszczęście.
              • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 22:54
                olek13: "Mnie fascynuje upór ludzi w tkwieniu w bzdurze. Im większe zagrożenie dla takiego uporu, tym silniejszym się staje i to jest całe nieszczęście. "

Czy chodzi o to co niżej?
                Ja sobie w pewnym momencie powiedziałem: stop, to się nie zgadza. To nie może być: tak.
                Przemyślałem sobie całe religijne myślenie. Co nielogiczne - odrzuciłem, co trzeba zweryfikowałem. Bez obawy o popadnięcie w herezję, o to, że coś/ktoś mnie potępi. Zaczęło się zgadzać. Wszystko się poukładało.

Ale:
                "-Nie jesteś sam: wyszedłeś? To ci się kolego nie uda. Będziesz potępiony. "
                Myślisz sobie: a niech tam, niech sobie tak myślą, ich problem, ja z tym problemu nie mam. Nie będę nijak potępiony - nikomu nic złego przecież nie robię.
                Ale:
                "- Wyszedłeś? Zdradziłeś wiarę przodków."
                Ja zdradziłem? To ona okazała się czymś nieprawdziwym, nielogicznym, niespójnym.... Zresztą: myślcie sobie co chcecie, nic mi do tego, wasze życie - wasza sprawa.
                Ale:
                "-Nie możesz sobie tak po prostu wyjść. My jesteśmy w środku i się na to nie zgadzamy."
                Dlaczego?
                "- Hmmmm... Dlatego, że chcemy, żeby wszyscy myśleli to samo co my. Psujesz nam kolego obrazek - najlepiej czujemy się w grupie myślących to samo. No przynajmniej udających, że tak jest."

itd. itd.
                • olek13 Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 23:08
                  feelek napisał:

> Czy chodzi o to co niżej?

Jakoś nie widzę tych środowisk, w których odejście od religii realnie by groziło ostracyzmem. Chyba już nie te czasy.
                  Co innego, gdy ktoś z tego czyni demonstrację.

Chodziło mi bardziej o niechęć do refleksji. Wymaga to pewnego (niewielkiego?) wysiłku poznawczego i większego w porzuceniu przywiązania do przekonań. Własne przekonania wydają się bezpieczne, więc po co ryzykować i wątpić?
                  • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 09.01.20, 23:42
                    Olek13: "Własne przekonania wydają się bezpieczne, więc po co ryzykować i wątpić? "

W którymś momencie przekonania przestają się zgadzać
                    jedyny powód aby zaryzykować jest ten, że ta zmiana przywraca spokój - się nie zgadzało, a się zgadza

inaczej:
                    masz puzzle,
                    ale w nim coś nie pasuje,
                    kombinujesz, zmieniasz, trwa to długo, czasem kilka- kilkanaście lat
                    znajdujesz właściwe ułożenie

niektórzy jak im się nie zgadza poszukują instrukcji obsługi, których jest kilkanaście- kilkadziesiąt dostępnych
                    mi się wydaje, że trzeba jednak znaleźć rozwiązanie samemu, może w oparciu o fragmenty różnych instrukcji: puzzle każdego człowieka jest trochę inne i to on wie jakie powinno być
                  • kociak40 Re: Czym dla kogo jest forum religia 10.01.20, 01:15

"Tobie to dobrze, bo sam wyszedłeś.
                    Ale taka, dajmy na to, pocoo będzie wyniesiona." - awariant

To suender ma takie informacje z pewnego źródła. Będzie tak szybko i wysoko
                    wyniesiona, że nikt tego nie będzie w stanie zobaczyć.

--
                    -----
    • spinoff Re: Czym dla kogo jest forum religia 10.01.20, 12:53
      feelek napisał:

> Dla przychodzących tutaj forum religia spełnia b. różne funkcje:
      >
      > Jest forum religia miejscem:
      > 1. promowania swojej "jedynie słusznej" religii [najczęściej katolickiej],
      > 2. atakowania Kościoła Katolickiego,
      > 3. atakowania postawy religijnej,
      > 4. atakowania postawy ateistycznej,
      > 5. dyskusji na tematy religijne i filozoficzno- religijne
      >
      > Dla mnie powodem przychodzenia tutaj jest JEDYNIE punkt 5.
      > Niestety, najczęściej muszę brać udział w obserwowaniu aktywności z punktów 1-4
      > , które wypełniają tutejszą przestrzeń w 99,99%.

Przejrzałem historię tego forum do 2009 roku i podpisuje się pod tym.

Powodem bywania na forum jest możliwość "poznania" ludzi, których w realu prawdopodobnie nigdy bym nie spotkał. Rozmawiania z nimi, najchętniej o pasjach, fascynacjach, ciekawych przeżyciach... Ale i ogólnie, żeby nie zamykać się w swoim środowisku i wiedzieć, co inni ludzie mają w głowach, jak rozumują, jak postrzegają rzeczywistość itp., żeby coś więcej rozumieć z tego, co się dzieje w Polsce czy w świecie. Ale ostatnio zaglądam już tylko jak mam labę, czyli właściwie to chyba z nudów.
      • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 10.01.20, 19:39
        spinoff:

"Powodem bywania na forum jest możliwość "poznania" ludzi, których w realu prawdopodobnie nigdy bym nie spotkał. Rozmawiania z nimi, najchętniej o pasjach, fascynacjach, ciekawych przeżyciach... Ale i ogólnie, żeby nie zamykać się w swoim środowisku i wiedzieć, co inni ludzie mają w głowach, jak rozumują, jak postrzegają rzeczywistość itp., żeby coś więcej rozumieć z tego, co się dzieje w Polsce czy w świecie. Ale ostatnio zaglądam już tylko jak mam labę, czyli właściwie to chyba z nudów. "

100% racji
        • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 11.01.20, 13:58
          Podsumowaniem wywołanego tematu z mej strony jest z wypowiedzi spinoffa:

1. "...możliwość "poznania" ludzi, których w realu prawdopodobnie nigdy bym nie spotkał. Rozmawiania z nimi, najchętniej o pasjach, fascynacjach, ciekawych przeżyciach... "
          2. "... żeby wiedzieć, co inni ludzie mają w głowach, jak rozumują, jak postrzegają rzeczywistość itp., żeby coś więcej rozumieć z tego, co się dzieje w Polsce czy w świecie. "

do tego dorzucam mój punkt 5:
          forum jako miejsce: "...dyskusji na tematy religijne i filozoficzno- religijne

To oczywiste, że forum pełni dla nas rolę kawiarni, gdzie wpadamy aby sobie pogadać, siebie pooglądać.

PS. Zastanawia mnie jaką rolę przypisują temu forum ludzie, którzy sami sobie narzucają rolę wszystkowiedzących, pożal się boże, demiurgów z arcyzabawnymi komentarzami siebie samych: "... informuję cię, że jest coś takiego w Świecie jak wyrazy, mowa ludzka, a alfabet zaczyna się od a, a kończy na z ... cbdo ... hehehe ..."
          To zapewne byłby punkt. 7 tych motywacji przychodzenia tutaj.
          Ale jak takie coś nazwać?
          Jakaś terapia przez przyciskanie klawiszy?
          Ciekawe czy to jest na NFZ?
          • suender Re: Czym dla kogo jest forum religia 11.01.20, 17:41
            feelek:

> Ciekawe czy to jest na NFZ?

Na NFZ będzie leczenie psychiatryczne Feelka, jeżeli nie odpowie na pytanie które sam sprowokował, mianowicie na:
            "Kto ustala/wymyśla uchyłki do TOLERANCJI?"
            Czekam niecierpliwie na tą odwiedź, - ot co, ......

Łącze, łączę, łączę, .........
            • kociak40 Re: Czym dla kogo jest forum religia 11.01.20, 22:19

""Kto ustala/wymyśla uchyłki do TOLERANCJI?"
              Czekam niecierpliwie na tą odwiedź, - ot co, ......" - suender

Uchyłki czy odchyłki? Nie chce mi się szukać w postach.
              Odchyłki dotyczą tolerancji, a uchyłki mogą być w przełyku lub jelitach.
              Piszesz - "uchyłki do TOLERANCJI?", przecież to jest bez sensu, nie zdajesz sobie sprawy z tego?
              Jeszcze czekasz niecierpliwie na odpowiedz! Ktoś powinien się leczyć, ten kto pierwszy
              sformułował pojęcie - "uchyłki TOLERANCJI".

--
              -----
              • feelek Re: Czym dla kogo jest forum religia 12.01.20, 01:08
                kociak40: "Piszesz - "uchyłki do TOLERANCJI?", przecież to jest bez sensu, nie zdajesz sobie sprawy z tego?
                Jeszcze czekasz niecierpliwie na odpowiedz! Ktoś powinien się leczyć, ten kto pierwszy
                sformułował pojęcie - "uchyłki TOLERANCJI"."

I po co to panu, p. Kociak40:
                zadaje pan pytanie ignorantowi?

"Kto ustala /wymyśla uchyłki do tolerancji?"

w życiu nie widziałem zdania, w którym byłoby zmieszczone tyle bredni/cm.
                Tych zdań nie powinno się w ogóle czytać bo one nic nie znaczą.
                TO będzie i tak je zawieszać, nic na to nie poradzimy.
                TO nie wie w ogóle co tu zawiesza.
                Doczekamy czasu, że za zawieszenie posta będzie opłata, choćby symboliczna.
                Inaczej TO będzie tu zawieszało tę swoją produkcję w nieskończoność.
              • suender Re: Czym dla kogo jest forum religia 12.01.20, 09:25
                kociak40.:

> Uchyłki czy odchyłki?

Feelek ma rację! On traktuje w kontekście TOLERANCJI owe "uchyłki" i "odchyłki" na równi.

> Odchyłki dotyczą tolerancji,

Masz okazję być lepszy od Feelka, i wyjaśnić nam, kto te ODCHYŁKI ustala/wymyśla, bo dla Feelka jest to zagadnienie za trudne do spochopienia?, - ot co, .....

Łącze, łączę, łączę, .........

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka