• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Umowa zlecenie a komornik

  • IP: 193.138.241.* 18.07.10, 10:06
    Witam. W miejscu pracy jestem zatrudniona na umowę zlecenie powtarzaną
    regularnie (na kwotę minimalną), ile z tego zabierze mi komornik?
    Edytor zaawansowany
    • Gość: m. IP: *.centertel.pl 18.07.10, 11:15
      Niestety 100%. Szara strefa rulez!
      • Gość: Beata35 IP: 193.138.241.* 18.07.10, 12:09
        Ale pracodawca twierdzi że odprowadzane są od tego podatki. Jeśli tak jest to
        ile ma prawo zabrać komornik? Bo jeśli 100% to oczywiscie sie zwalniam.
        • Gość: m. IP: *.centertel.pl 18.07.10, 12:24
          Podatki nie mają znaczenia. Jeśli jest to oficjalna umowa (a nie "na gębę"), to
          może zabrać 100%. Prawo niestety dyskryminuje osoby zarabiające w ten sposób w
          porównaniu z etatowcami. Teoretycznie są w KPC przepisy nakazujące komornikom
          zostawiać jakieś kwoty:
          Art. 829. Nie podlegają egzekucji:
          [..]
          5) u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która
          odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego
          terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze
          niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
          Komornicy jednak mają to gdzieś i robią zajęcie na 100% i trzeba by ewentualnie
          bronić się w postępowaniu przeciwegzekucyjnym, ale to jest kopanie się z koniem
          i prościej jest przejść do szarej strefy.
      • Gość: gosc IP: 109.74.97.* 13.09.10, 10:46
        nieprawda z komornikiem mozna teraz podpisac ugode i zabiera z pensji tylko 400 zł na dług pozdrawiam nie boj sie idz do komornika
        • 14.09.10, 14:02
          Gość portalu: gosc napisał(a):

          > nieprawda z komornikiem mozna teraz podpisac ugode i zabiera z pensji tylko 400
          > zł na dług pozdrawiam nie boj sie idz do komornika

          nieprawda z komornikiem nie można się dogadać i zawsze zabiera z pensji tyle ile zezwala
          mu prawo,a jak zabiera więcej lub mniej to je łamie
          pewnie jak nie może zająć ci pensji lub innych dochodów,a ty będziesz dobrowolnie wpłacać
          co jakiś czas kasę to nie będą cię raczej niepokoić w inny sposób
          • Gość: gość IP: 109.74.97.* 14.09.10, 16:21
            co ty za bajki opowiadasz hahah ja niemoge wy specjalnie ludzi wprowadzacie w błąd dobre
    • Gość: mach IP: *.chello.pl 02.10.10, 08:23
      perspektywa wolontariatu... przejdź do szarej strefy a za zaoszczędzone na składkach i podatkach pieniądze kup sobie prywatne ubezpieczenie, będzie taniej... może "niepoprawny" sposób ale pozwalający przeżyć
    • Gość: Nie krwiopijcom! IP: *.bielskpodlaski.mm.pl 20.03.16, 21:47
      Jeśli wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest stałym i głównym źródłem utrzymania zleceniobiorcy, to dla potrąceń stosuje się limit określony w Kodeksie pracy dla umów o pracę. Jeśli natomiast pracownik jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę i umowy o dzieło, limity dotyczą umowy o pracę natomiast wysokość potrąceń z umowy o dzieło nie jest ograniczona.

      Ogólną regułą jest, że wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu realizacji umów cywilnoprawnych nie podlega ochronie przed potrąceniami z tytułu zajęć komorniczych. Tak więc komornik może domagać się, aby zleceniodawca przekazał na poczet zajęcia całą sumę zarobioną przez zleceniobiorcę.

      Wspomniana zasada nie ma jednak charakteru bezwzględnego. W sytuacji gdy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej jest dla danej osoby głównym, regularnie wypłacanym źródłem otrzymania, ochronie przed egzekucją podlega kwota ustalana na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy ? za czas do najbliższego terminu wypłaty. Tak więc w tej sytuacji zastosowanie znajdują reguły określone w art. 87 § 3 Kodeksu pracy, pomimo że zleceniobiorca nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Można zatem takiej osobie potrącić nie więcej niż 1/2 wynagrodzenia, a w przypadku świadczeń alimentacyjnych ? nie więcej niż 3/5 wynagrodzenia.

      Wyłączenia z zajęcia części wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika może dokonać tylko komornik. Stąd, zleceniodawca powinien dokonywać potrącenia całego wynagrodzenia w sytuacji, gdy z treści zajęcia nie wynikają żadne ograniczenia.

      Jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenia nie ma charakteru stałego, ochronie podlega kwota niezbędna dla pracownika i jego rodziny na utrzymanie przez 2 tygodnie. Również w tym przypadku ustalenie kwoty wolnej od potrąceń niezbędnej pracownikowi i jego rodzinie należy do komornika.
      • 26.03.16, 19:43
        Tak z ciekawości... Jeżeli ktoś żyje z prawdziwych umów o dzieło (czyli nie to, że przychodzi do pracy codziennie na 8 h, tylko nazywa się to umową o dzieło) - na przykład pisze książki, tłumaczy itd. - czyli nie ma to charakteru stałego - to jak niby sprawy przebiegają? Przez 2 miesiące jest zero wpływu, a potem wpływa 5000 zł. Komornik zostawia sumę na 2 tygodnie czy na 2 miesiące? I kto niby ustala, jaka to kwota? Osoba na umowie o pracę za 1800 zł ma przeżyć miesiąc za 900 zł, a osoba zarabiająca umowami o dzieło może wykazać, że w dwa tygodnie wydaje na życie 4000 zł, za to drugie dwa tygodnie cała rodzina ma chodzić na zupę do Caritas?
        • Gość: szpak IP: *.centertel.pl 29.03.16, 00:37
          Dobre pytanie. Ktoś odpowie?

          Żeby komornik zajął takie wynagrodzenie, musi się najpierw o nim dowiedzieć. Jeśli nie ma ZUS-u, to można mu życzyć powodzenia.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.