Co wolno komornikowi - szczegóły. Dodaj do ulubionych

Witam

Otrzymałem 'przemiłe' pisemko od komornika, z którego jasno wynika, że znalazłem się w bardzo nieciekawym położeniu (swoje działania już rozpoczął, o czym również poniżej). Siłą rzeczy starałem się zasięgnąć informacji, co dokładnie może mi 'zrobić', jakie ma prawa, co go ogranicza, czy, a jeżeli tak, to jakie ja mam prawa, czy też formy obrony.

1) Zarabiam niewiele ponad minimalna krajową, dokładnie 1500zł brutto. Z ostatniej wypłaty komornik urwał równo połowę mojej pensji. O ile mi wiadomo, kwota nie podlegającą zajętości windykacyjnej jest równowartość minimalnej krajowej. Pytanie: czy w związku z tym komornik nie złamał prawa? Czy jest sens złożenie skargi na działania komornika i tym samym szansa na odzyskanie zajętych pieniędzy? Czy może fakt, że pensja nawet nieznacznie przekracza minimalną automatycznie umożliwia komornikowi zajęcie 50%? Zasięgałem porady prawnika - ten uparcie twierdzi, ze komornik MOŻE zająć KAŻDE wynagrodzenie, nawet minimalne i to nie tylko w przypadku alimentów (mnie nie dotyczy)...

Czy może mnie ktoś zorientowany uświadomić, ile DOKŁADNIE oraz przy jakich kwotach wynagrodzenia komornik może zająć, podając jednocześnie odpowiedni zapis w Kodeksie Cywilnym (względnie inny dokument, który to reguluje)?

2) Co i w jakich okolicznościach komornik może zająć w przypadku wizyty w mieszkaniu? Jeżeli, przykładowo, mieszkam u rodziny, czy wolno mu zając np. komputer, z którego de facto korzystam? Czy deklaracja np. mojej matki, że ten sprzęt jest jej własnością uniemożliwia komornikowi zajęcie, czy potrzebna jest np. faktura z nazwiskiem danej osoby na dany sprzęt, jako dowód?

3) Czy komornik ma prawo wejść do mieszkania używając siły? Czy można go zwyczajnie nie wpuścić deklarując, że w danym miejscu nie znajdują się żadne wartościowe ruchomości dłużnika i tym samym jego wizyty mamy z głowy?

4) W liście o wszczęciu postępowania egzekucyjnego jest zapis, że komornik ma prawo do PRZESZUKANIA mieszkania, samego dłużnika oraz osób trzecich zamieszkałych pod danym adresem... brzmi to jak jakiś chory żart. Czy np. komornik może fizycznie przeszukać mnie i np. moją matkę oraz zabrać np. portfel i telefon?

5) Jaka jest na chwilę obecną kwota wolna od zajęcia z konta bankowego? Czyli krótko mówiąc - ile mogę bezpiecznie przechowywać na koncie będąc spokojnym, że komornik tego nie ruszy? Ponownie - mój prawnik twierdzi, ze może zabrać nawet, jeżeli są tam np. 2000zł, ja z kolei czytałem o równowartości bodajże trzech pensji minimalnych netto.

Bardzo prosiłbym o podawanie numerów konkretnych zapisów, aby w razie czego było wiadomo, na co się powołuję. Z góry dzięki za szybką pomoc - jeżeli będą potrzebne dodatkowe szczegóły mojej sprawy, oczywiście podam.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.