Ile czasu ma Komornik na wydanie postanowienia Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Ile czasu ma Komornik na wydanie postanowienia o umorzeniu egzekucji na
    wniosek wierzyciela? W trybie 825 kpc?
    • Gość: qlka IP: *.171.22.89.crowley.pl 05.04.08, 14:21
    • Gość: dragus42 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.04.08, 16:43
      Przeleciałem całą ustawe o komornikach i nie ma nic o terminie na
      wydanie postanowienia o umorzeniu na wniosek wierzyciela.Wiemy ze
      tego nie robi od reki tylko wysle pismo po tygodniu ale z datą jaka
      podał wierzyciel ,jezeli nie ma w ustawie podanego jasno terminu to
      robi to niewłocznie.Jest tylko w jakim terminie ma podjąc egzekucje
      po wpłaceniu zaliczki
      Art. 45a
      Komornik podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7
      dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela, czynności niezbędne do
      skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia
      • > jezeli nie ma w ustawie podanego jasno terminu to robi to
        > niewłocznie.

        Może tak, a może należy zastosować analogię do innych sytuacji w których termin
        jest podany?

        > Komornik podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie
        > 7 dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela

        Niezwłocznie, czyli najszybciej jak to będzie możliwe. Zatem jeżeli wierzyciel
        zastanie komornika siedzącego na krześle i gapiącego się w sufit, to powinien od
        ręki. A jeżeli ma w tym czasie inne zajęcia, to ma podjąć czynności w terminie 7
        dni od otrzymania wniosku. Zatem nie jest tak jak twierdziłeś, że komornik jest
        jak pies i musi wykonywać natychmiast wszystkie polecenia wierzyciela.

        • Gość: dragus42 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.08, 19:35
          Zgadza sie ze nie robi tego od reki to fakt......po tygodniu sie
          moze za to weznie ale wpisze i tak date jakiej żąda wierzyciel.Wiele
          razy widziałem pisma komornika które doreczają kurierzy,jednak data
          pisma informującego o egzekucji lub umorzeniu jest zawsze tydzien
          albo i 2 w tył....powinna data przecież pokrywac się z
          doreczeniem.Identycznie jest z pismami przez poczte.....wyraznie
          jest stępel poczty który nie zgadza sie z data pisma.I w świetle
          prawa zrobił to niezwłocznie.Jak ktoś da wniosek o egzekucje to tez
          pewnie po tygodniu odpisze ze została umorzona ale napewno z datą
          jaką miał na wniosku.To tyle...taka jest praktyka u komorników
          • A to w takim razie to oszukańcza praktyka. Data na postanowieniu jest datą
            urzędową i oznacza dzień dokonania określonej czynności. Jeżeli wyda
            postanowienie i opatrzy je datą wcześniejszą, to wszystko czego dokonał w tym
            czasie będzie miało znamiona przekroczenia uprawnień i np. dłużnik będzie mógł
            złożyć skargę na czynności komornicze a w konsekwencji wysadzić z siodła i
            wyrzucić z roboty. Jeżeli faktycznie tak robią komornicy, to sami sobie tworzą
            problemy i dają dłużnikom argumenty:)
    • Gość: qlka IP: *.171.22.89.crowley.pl 06.04.08, 19:28
      No jest to niesprecyzowane. Ale powiem Wam tylko jedno, ze po nowelizacji ustawy
      Komornik ma 21 dni na podjecie niezbędnych czynności od chwili złożenia wniosku
      o wszczęcie egzekucji. Pozdro
      • Gość: dragus42 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.08, 19:39
        Ale dalej nie sprecyzowali teminu na umorzenie.
        Dalej mówie ze komornik jest jak pies...tylko ze leniwy,ale
        pilnujacy dat.Odpisujac na wnioski wpisuje zawsze date wpłynięcia
        wniosku......i jest gosciu kryty z terminami przed ewentualnymi
        skargami
        • > i jest gosciu kryty z terminami przed ewentualnymi skargami

          Ale komornik już nie jest. Wyobraź sobie sytuację: wierzyciel przebacza
          dłużnikowi i postanawia umorzyć egzekucję. 02.01 składa odpowiedni wniosek do
          komornika. Problem w tym, że komornik właśnie wyjechał do miejscowości dłużnika,
          dokonać egzekucji z ruchomości. 03.01 zabezpiecza telewizor. 04.01 wraca do
          kancelarii i widzi wniosek z datą 02.01, wydaje postanowienie z takową a tu
          dłużnik składa na niego skargę, że pomimo umorzenia egzekucji komornik zajął
          majątek. Będzie miał odpowiednie argumenty w ręce, takie jak postanowienie o
          umorzeniu z datą przed dokonaniem czynności. A załóżmy gorszą jeszcze dla
          komornika sytuację, pismo polecone idzie do niego przez miesiąc(!). Otwiera
          kopertę i widzi, że data sporządzenia wniosku to 02.01 a tu już jest luty. Zanim
          w ogóle ruszy ręką i uruchomi komputer by napisać postanowienie, pukają do drzwi
          koledzy z Izby i informują, że wierzyciel złożył na niego skargę ze względu na
          brak wydania postanowienia pomimo upływu terminu! I komornik zostaje zawieszony
          w swoich prawach, z jedyną możliwością dochodzenia odszkodowania od poczty.

          Straszne rzeczy piszesz.
      • Gość portalu: qlka napisał(a):

        > Ale powiem Wam tylko jedno, ze po nowelizacji ustaw
        > y
        > Komornik ma 21 dni na podjecie niezbędnych czynności od chwili złożenia wniosku
        > o wszczęcie egzekucji.

        Art 45 a mówi jasno - niezwłocznie, ale nie później niż 7 dni. 21 dni było wg starej ustawy.
        Pzdr
    • Gość: dragus42 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.08, 22:34
      Napisałem ze data wpłyniecia wniosku!!! w skrajnych przypadkach jest
      to data samego wniosku jezeli wierzyciel złozy go osobiscie w
      kancelarii i do tego za potwierdzeniem przyjecia na kopii z
      godziną.Jezeli komornik po moim wniosku dokona czegokolwiek łamie
      prawo.Jezeli faktycznie komornik wyjechał juz do dłuznika a ja
      złozyłem wniosek o umorzeniu to pracownicy w jego kancelarii powinni
      go powiadomic ze wpłyneło własnie pismo od wierzyciela o
      umorzeniu...jak tego nie zrobią to sami kręcą bata na siebie i
      komornika,wtedy dłuznik moze to zaskarżyc.Jezeli go jednak nie
      poinformują ze był wierzyciel i osobiscie nakazał umorzenia
      egzekucji dołaczajac pismo za potwierdzeniem z datą oraz godziną
      wpłynięcia............to tylko takich pracowników zwolnic za brak
      kompeteccji.Te sprawy są bardzo delikatne i wiedza jak
      postepowac.Komornicy przy pismach do dłuzników i wierzycieli
      opieraja sie wyłacznie na aktach .....data wniosku jezeli złozył go
      ktos osobiscie lub data wpłyniecia

      Szanowny kolego widze ze jestes negatywnie do mnie nastawiony i mnie
      atakujesz.......podobnie jak sprawie o zwolnieniu z zobowiązania.
      Mam racje w tym przypadku i tamtym.
      I prosze Ciebie nie pisz mi ze mam problemy z pisownią czy cos
      podobnego,to jest forum w którym chodzi głównie o wymianie zdan i
      rozwikłaniu pewnych problemów a nie o gramatykę.Mam na mysli
      mr_real_prope a nie qlka !
      • No dobrze, my tu sobie gadu gadu a tymczasem jak nie rozejrzeć się po polskim
        prawie, to nigdzie 'niezwłocznie' nie oznacza 'natychmiast'. Wszędzie oznacza
        jedynie 'bez zbędnej zwłoki' czy też 'jak tylko stanie się to możliwe'. Nie
        bardzo rozumiem dlaczego w przypadku postępowania egzekucyjnego miałoby oznaczać
        coś innego. Możesz wyjaśnić?

        Druga sprawa, piszesz, że postanowienie komornika ma datę w której otrzymał on
        wniosek, niezależnie od dnia wydania postanowienia. Organy administracji
        publicznej jak i sądy oraz trybunały opatrują swoje postanowienia datą, w której
        postanowienie wydają. Pomijając oczywiste przypadki, gdy komornik to
        postanowienie wydaje miesiąc po otrzymaniu wniosku, dlaczego komornik nie mógłby
        tego postanowienia opatrzyć datą następnego dnia po otrzymaniu wniosku? Dlaczego
        w tym względzie ma gorzej niż sądy i organy administracji publicznej?

        > Szanowny kolego widze ze jestes negatywnie do mnie nastawiony i
        > mnie atakujesz.......podobnie jak sprawie o zwolnieniu z
        > zobowiązania.

        Szanowny kolego, masz problemy z pisownią i nie omieszkam Ci tego wytknąć. Jest
        ogromna różnica pomiędzy literówkami, trudnymi słowami a ewidentnymi błędami
        ortograficznymi, fatalną składnią i rażącymi błędami interpunkcyjnymi. Jeżeli
        masz z tym problem to zanim napiszesz jakiś post skorzystaj z edytora tekstu z
        autokorektą lub wskazywaniem błędów (np. Word), albo też korzystaj z innej
        przeglądarki. Twój upór w pisaniu w dowolny sposób powoduje, że nawet jeżeli
        masz rację, to sposób w jaki formułujesz wypowiedzi tego nie potwierdza. Dlatego
        proszę o udzielenie mi odpowiedzi na powyższe wątpliwości. Tylko błagam,
        postaraj się pisać na tyle poprawnie, żeby dało się to zrozumieć.
        Pozdrawiam serdecznie.





Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.