Komentarze do artykułu

Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fantazji

Powstała koncepcja budowy dworca Zielona Góra Główna. Węzeł PKS, PKP i MZK przypomina w niej prospekt z podziemnym parkingiem i przejściem nad torami. Koszt - ponad 100 mln zł

Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fantazji Dodaj do ulubionych

 • drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego
 • 28.02.12, 11:33
  Cytuj Odpowiedz
  Brawo! Takich ludzi nam trzeba w UM w Zielonej Górze. Ludzie z wizją, rozumiejący sytuację miasta i jego rozwój.
  Przejdź do zaawansowanego formularza Odpowiedz
  • Brawo, brawo, brawo

   Cytuj Odpowiedz
   Gość: marpol IP: *.aster.pl 28.02.12, 11:55
   Jestem pod dużym wrażaniem. W końcu projekt z wizją i na miarę stolicy południowej części regionu! Może w końcu dojdą do głosu ludzie, dla których rozwój Zielonej Góry ma znaczenie.
   • Porażka

    Cytuj Odpowiedz
    Gość: leming IP: 212.109.132.* 28.02.12, 12:17
    Taki dworzec dla Zielonej Góry?Chyba żartujecie.I za 100 baniek.Może jeszcze korytarz do Babimostu i kosmodrom dla Bogusia?
    • winda do nieba

     Cytuj Odpowiedz
     Gość: xfac IP: *.dynamic.mm.pl 28.02.12, 12:59
     i tylk otego brakuje
    • Re: Porażka

     Cytuj Odpowiedz
     Gość: Zazdrosny? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.12, 13:07
     dlaczego odrazu porażka? Bo ma powstać w ZG? Żal tyłek sciska :D
     • Re: Porażka

      Cytuj Odpowiedz
      Gość: ddd IP: *.dynamic.mm.pl 28.02.12, 13:26
      realista wie ze nic z tego nie bedzie, kolejne utopione pieniadze i iluzje, sa proste i tanie(!) rozwiazania ale UM ich nie widzi, bo nie chce widziec, bo na tym sie nie zarobi)))
      • Re: Porażka

       Cytuj Odpowiedz
       Gość: q IP: *.adsl.alicedsl.de 29.02.12, 00:07
       wlasnie,ze sie zarobi.na zachodzie juz dawno wprowdzono tego typu rozwiazania.a,i polaczenie szynobusem z babimostem tez ok
     • zazdrosny?

      Cytuj Odpowiedz
      Gość: mmmmmm000 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.02.12, 14:01
      O co, o czyjeś wizje?
      Cholera ludzie jacy wy wszyscy łatwowierni jesteście. To jest chyba jakaś narodowa przywara Polaków. Najpierw uwierzyli Piłsudskiemu, że jest w stanie mocarstwo z Polski zrobić. Potem uwierzyli komunistom w "szklane domy" i wizję szczęśliwego i bogatego kraju. Potem uwierzyli Wałęsie, że będzie wreszcie normalnie i sprawiedliwie. Teraz wierzą Tuskowi, że Polska za kilka lat stanie się potęgą gospodarczą...
      Na litość Boską, ile można dawać się robić w konia!

      Mieszkańcy lubuskiego są szczególnie podatni na wszelkiego rodzaju "wizje". A to, że Babimost ma szansę stać się znaczącym lotniskiem, a że Zielona Góra dorówna innym dużym miastom jak Wrocław czy Poznań. Tym czasem mijają lata, a ludzie wciąż żyją złudnymi nadziejami... Obudźcie wy się wreszcie i przestańcie wierzyć w polityczny PR pseudopolityków!

      Stare przysłowie mówi: "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane". A ja zawsze powtarzam: "nie mówi mi CO chcesz zrobić, powiedz mi JAK chcesz to zrobić".

      Ja też mam wizje. Zbudować wzdłuż głównych ulic linie tramwajowe. Połączyć miasto drogami szybkiego ruchu z Poznaniem i Wrocławiem. Zachęcić firmy zagraniczne do inwestowania w mieście aż do bęzrobocia rzędu 2, 3 procent. Zbudować nowoczesne city pełne szklanych biurowców blisko centrum miasta. Do Babimostu poprowadzić wahadłową kolej łączącą lotnisko z centrum...
      Można tak wymyślać i wymyślać, ale co z tego?
      Przede wszystkim dworzec kolejowy jest własnością PKP. Więc już na starcie mamy do czynienia z wielkim nieporozumieniem. To kolej (dyrekcja) będzie decydowała o sposobie jego zagospodarowania, a nie władze miasta. Tak się dzieje na wszystkich dworcach kolejowych w Polsce. Jeśli ktoś będzie szukał partnera do rozmów o budowie dworca, to kolej, a nie miasto. Owszem, jest to tzw. "przestrzeń publiczna", ale chyba nikt z nas, gdyby posiadał jakikolwiek teren w centrum miasta, nie chciałby, żeby miasto organizowało mu zabudowę na tym terenie. Zarówno nowe dworce w Krakowie czy Poznaniu budowane są bez udziału miasta. Robi to kolej z udziałem partnerów prywatnych. Jeśli w Z.G. myślą o tym władze, to coś tu jest nie po kolei... Trzeba by było najpierw kolej zapytać, czy jest zainteresowana taką inwestycją w Z.G. Sprawdzić, czy to jest ekonomicznie uzasadnione, czy kolej zechce na to wydać pieniądze i czy jakikolwiek prywatny inwestor będzie w ogóle zainteresowany.
      Miasto choćby bardzo chciało, to nie może wydawać pieniędzy na finansowanie spółki prawa handlowego, jakim są wszystkie podmioty PKP. No chyba, że utworzono by kolejną spółkę z udziałem miasta, ale przecież władze nie są od zajmowania się kolejnictwem.
      Więc jeśli już ktoś coś wymyśla i ma jakieś wizje, niech one przynajmniej mają jakieś fundamenty merytoryczne. Ot dwaj młodzi ludzie usiedli do "deski kreślarskiej" i coś tam nakreślili. Ale na prawdę, zupełnie nie ma czym się podniecać...
  • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

   Cytuj Odpowiedz
   28.02.12, 13:36
   Rysunek do dupy bo niewiele z niego wynika. Rozumiem, że kasujemy Biedronkę przy PKSie, stawiamy tam landarę na miarę Niu Jorku gdzie pewnie będą kolejne Biedronki. Wywłaszczamy właścicieli pawilonów, te wszystkie hotele, pizzernie, nieudane kebaby, kasujemy budynki kolei, magazyny towarowe i robimy tam parking, kiszkę niewiadomego zastosowania plus naziemny rękaw komunikacyjny taki jak w Cżestochowie czy Krakowie. A to najbrzydsze dworce w Polsce;) Oba zdaje się zeszły z deski tego samego projektanta...
   Hala dworca zostaje ta sama, za to perony będą imponująco długie. W sam raz na szynobusy Lubuskich Kolei. Dochodzą Koleje Wielkich Prędkości (Hihi) Szybka Kolej Miejska (Heheheheheheheheh) i inna kolej - pewnie Berlinka wyremontowana.
   To rzeczywiście fantazyjna wizja...
   • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

    Cytuj Odpowiedz
    28.02.12, 13:38
    Oczywiście Odrzankę miałem na myśli ;)
    • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

     Cytuj Odpowiedz
     Gość: celinka IP: *.adsl.inetia.pl 28.02.12, 14:06
     A gdzie te pociągi odjeżdżające z dworca Zielona Góra????Przecież już prawie nic nie zostało?Intercity do Warszawy zamienione na TLK,popołudniowy też do Warszawy odchodzi tylko 3 dni w tygodniu,do Wrocławia jedzie się chyba ok.4 godzin,popołudniowy bezpośredni do Krakowa zlikwidowany...itp itd.Zejdźcie na ziemię panowie,dworce to nie sztuka dla sztuki,mają służyć pasażerom,a ci muszą mieć zapewnione przede wszystkim korzystne,szybkie, dobrze skonfigurowane połączenia i warunki przewozu.To powinno być priorytetem a nie wizje rodem z Żeromskiego "szklane domy"
     • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

      Cytuj Odpowiedz
      28.02.12, 16:08
      Gość portalu: celinka napisał(a):

      > A gdzie te pociągi odjeżdżające z dworca Zielona Góra????Przecież już prawie n
      > ic nie zostało?Intercity do Warszawy zamienione na TLK,popołudniowy też do Wars
      > zawy odchodzi tylko 3 dni w tygodniu,do Wrocławia jedzie się chyba ok.4 godzin,
      > popołudniowy bezpośredni do Krakowa zlikwidowany...itp itd.

      Przecież żaden doradca który myśli perspektywicznie o swojej posadzie nie przyzna, że w obliczu malejącej tendencji w transporcie publicznym miasto potrzebuje jedynie słupka zwieńczonego żółtą kierownicą i napisem PKS oraz kółkiem, skrzydłami i podpisem PKP.
      A tak na poważnie, pomijając wszelkie zastrzeżenia które już padły, koncepcja zupełnie mi się nie podoba - za bardzo trzyma się obecnych rozwiązań, do tego jest niepraktyczna. Dlaczego nie wybudować dworcowej kiszki wzdłuż obecnych pawilonów gastronomicznych? Budynek dworca mieściłby i poczekalnie, kasy jak i gastronomię w pasażu wzdłuż południowego peronu i wzdłuż ulicy. W budynku mogłoby być wejście do podziemnego przejścia na perony i na plan manewrowy wspólny dla PKS i MZK którego pozbawiłoby się zabudowy i zostawiloby się jedynie zadaszoną przestrzeń dla podróznych oczekujących na stanowiskach. Podziemny parking pod płytą placu manewrowego, ulicą i dworcem? A czemu nie?
      Dworcową zamknęłoby się dla ruchu i puściło się tam tylko autobusy PKS i MZK oraz dostawczaki dla gatronomii i taksówki. Na miejscu obecnego dworca PKP i terenie za nim można by umiescić cargo, które teraz dusi się naprzeciw obecnego PKS. Biedronka i Netto musi odejść;)

      ps. Jak już to wszystko zbudujecie to mam nadzieję, że weżmiecie się za dworzec PKP w Żarach ;)

  • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

   Cytuj Odpowiedz
   Gość: pro-sio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.12, 14:11
   A kiedy zaczniemy podbijać kosmos ?
   Czy lubuskie nie jest warte by w swojej strategii rozwoju nie mieć własnego kosmodromu i centrum badań kosmicznych ? ?
  • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

   Cytuj Odpowiedz
   Gość: pro-sio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.12, 14:19
   "...dworca Zielona Góra Główna..."- a gdzie pozostałe ? Zielona Góra Miasto, Południe, Północ... .
   Aglomeracja hehehehe....
   • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

    Cytuj Odpowiedz
    Gość: ano IP: *.sys-data.com 28.02.12, 16:57
    Zielona Góra północ w Świebodzinie, Zielona Gora zachód w Krośnie Odrzańskim.... - aglomeracja!!!
    • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

     Cytuj Odpowiedz
     Gość: pro-sio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.12, 18:01
     Niesamowite . Jak Berlin.
     • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

      Cytuj Odpowiedz
      Gość: ano IP: *.sys-data.com 28.02.12, 20:59
      Berlin będzie wkrótce dworcem Zielona Góra zachodni zachód, a Praga, obrzeżami od południa :)

      www.youtube.com/watch?v=Fy8RTBvB0cg
  • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

   Cytuj Odpowiedz
   Gość: normal IP: 109.110.199.* 28.02.12, 17:37
   qrwa śmiechu warte.koncepcja oderwana od rzeczywistości na maxa.
  • He he he he !!!!!!!!!!!!!!

   Cytuj Odpowiedz
   Gość: nkac IP: 176.31.202.* 28.02.12, 17:43
   Ale science - fiction Lem by się nie powstydził. Odjebało już co niektórym na maxa. Druga Włoszczowa cała Polska będzie się nabijać. Dworzec Centralny Zielona Góra he he he
  • zazdrość...

   Cytuj Odpowiedz
   28.02.12, 18:44
   Władze Z.G. próbują realizować swoje gigantomańskie wizje miasta, zdolnego dorównać w ich oczach ponad półmilionowym metropoliom (ponadmilionowym aglomeracjom).
   Cóż - pomarzyć wolno...
   • Re: zazdrość...

    Cytuj Odpowiedz
    Gość: pasażer IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.12, 20:09
    Piętnaście lat temu do Krakowa jechałem pociągiem niespełna siedem godzin, w niedziele wracałem pociągiem z Krakowa i było to dla mnie tak traumatyczne przeżycie, że chyba długo do pociagu nie wsiadę. Podróż trwała 10 godzin, ostatnie 50 km z Głogowa pociag jedzie 2 godziny, średnia wychodzi 25km/h. Gdyby powstał nawet dworzec za 500 mln pasażerów i tak nie przybedzie, jeśli szybko nie zostaną wyremontowane torowiska, to pasażerów nic nie zachęci do podróży tym środkiem transportu. Swoja drogą rektor UZ powinien płacić kolejom duzo pieniedzy za zniechęcanie miejscowej młodzieży do studiowania np w Krakowie. Przy takim skominikowaniu nie wyobrażam sobie dojazdów do Krakowa na studia, 15 lat temu mozliwy był powrót do domu w Zielonej Górze nawet co tydzień. Dziś przy takim czasie podróży to tak traumatyczne przeżycie, że klient szybko nie wróci do pociagu. Bajkowa propozycja dworca za 100 mln to wyrzycanie pieniędzy w błoto!!!!
  • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

   Cytuj Odpowiedz
   Gość: realista IP: *.adsl.inetia.pl 28.02.12, 20:29
   "politolog i student socjologii, jeden z doradców ds. transportu przy komisji gospodarki rady miasta"

   aha


   • \mamy juz pierwszego polskiego satelite, to moze

    Cytuj Odpowiedz
    Gość: wieszcz IP: *.dynamic.mm.pl 28.02.12, 20:41
    zbudujmy juz w Zielonej Gorze stacje kosmiczna,?? albo taki Bajkonur? A juz z powenoscia choc Baj Bajko..Latwo pojdzie z Latwinskim;0))
  • Plany a mozliwosci realne

   Cytuj Odpowiedz
   28.02.12, 21:56
   Raczej watpie by cos takiego bylo mozliwe do zrealizowania. Nalezy jednak pamietac, ze we wspomnianym na forum Wroclawiu, wladze miasta ciagle karmia lud takimi wizualkami, tylko ze z jeszcze wieksza pompa. Widze ze i w ZG zaczyna byc to popularne. Niestety, sa to tzw "pułkowniki" czyli projekty odkladane na polke gdzie sobie juz wiecznie leza. Nimniej jednak sam pomysl "integracji" dworca PKP z PKS oraz przystankiem MZK w jednym miejscu jest bardzo dobry i znacznie ulatwia pasazerom i mieszkancom miasta zycie. Tworzenie takich wlasnie zintegrowanych wezlow przesiadkowych jest ostatnio bardzo modne (patrz dworzec Poznan oraz linia PST). W ZG byloby to wskazane tylko nie z tak wielka pompa co tu opisuja. Zadna Zielona Gora Glowna, Centralna i Bog wie co jeszcze. Z drugiej strony we Wroclawiu dworzec PKS i PKP niby sa "tylko" po przeciwnej stronie ulicy ale by dojsc z holu Dworca PKP na hol Dworca PKS trzeba pokonac wieksza odleglosc niz idac w ZG z malenkich budynkow PKP na PKS :) co widac tez wyraznie na zdjeciach satelitarnych wraz ze skala odleglosci. No ale coz... co by sie nie robilo, nie moze sie obejsc jak juz ktos zauwazyl bez remontu Odrzanki. W tym momencie media powinno mocno naciskac. Dzien w dzien powinienem widziec artykuly: Odrzanka, Odrzanka, Odrzanka. A co czytam w zamian? Babimost, Babimost, Babimost... Powinienem widziec tekst: "Tysiace ludzi chce dojezdzac szybciej pociagiem do pracy, setki studentow chce dojezdzac szybciej do Wroclawia". A co czytam w zamian? "Kilku urzednikow w ZG polata sobie za darmo do Warszawy". No comments...
  • Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fantazji

   Cytuj Odpowiedz
   29.02.12, 15:50
   A może zamiast wydawać setki milionów na przenoszenie właśnie modernizowanego dworca wydać pieniadze na jakiś tabor i przystanki, i zrobić kolej miejską np. do Nowej Soli i Sulechowa?
   • Re: Dworzec Zielona Góra Główna. Puść wodze fanta

    Cytuj Odpowiedz
    Gość: pro-sio IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.02.12, 18:21
    Te setki milionów trzeba mieć.
    Gdyby jednak jakimś cudem się znalazły, należy przeznaczyć na rozsądne potrzeby, a nie na fantazje mające udowadniać , że wieś jest aglomeracją.
    Ta kolej miejska jest tak potrzebna jak kosmodrom babimojski.
 • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.