Dodaj do ulubionych

Spór natury kulinarnej

30.01.10, 23:06
Wdałam się w spór natury kulinarnej, nawet dwa. Primo: podpuszczka. Ja obstaję przy twierdzeniu, że podpuszczka jako taka, czyli enzym z żołądków cieląt, w serowarstwie wykorzystywana jest już z rzadka. Podpuszczkę naturalną zawierają już tylko markowe, a co za tym idzie drogie sery, wykonywane według tradycyjnych metod. Tanie sery zawierają natomiast podpuszczkę syntetyczną.
Mój podpuszczkowy oponent twierdzi natomiast, że podpuszczka naturalna jest we wszystkich, tanich i drogich serach, a gdyby była syntetyczna, wyraźnie błoby to zaznaczone na etykiecie.
Muszę przyznać, że w istocie zrobiliśmy wczoraj rundę po auchan i tylko na jednym serze stało: podpuszczka mikrobiologiczna (czy jakoś tak). Na etykietach jednych serów była wymieniona, na innych nie. Zatem czy jeżeli producent dodaje podpuszczkę, a najczęsciej dodaje, to czy jest to podpuszczka naturalna, czy syntetyczna i czy ma obowiązek określenia tego w składzie produktu?
Secundo - banał - ale proszę mądre głowy: czy o tej porze roku lepiej do sosu pomidorowego dodawać pomidory świeże, czy puszkowe. Pomidorowy oponent twierdzi, że świeże, które w mojej opinii są nieco bez smaku, a to 'nieco' to i tak to eufemizm i spore nadużycie.
Podpuszczkę przepuściłam przez googla, ale nie znalazłam nic na tyle zadowalającego, żeby uzyskać w sporze miażdżacą przewagę, no chyba, że nie mam jednak racji, a i tak być przecież może. O pomidory pytam już tylko dla zasady, może jednak jes jakiś fan świeżych, styczniowych pomidorków :)

--
You can lead a shoe to water, but you can't make it drink.
Obserwuj wątek
      • ania_m66 Re: Spór natury kulinarnej 30.01.10, 23:46
        cytujac za niemiecka wikipedia okolo 35% procent swiatowej produkcji sera jest
        produkowana przy uzyciu klasycznej podpuszczki.
        do produkcji pozostalch 65% uzyto podpuszczki na bazie roslinnej,
        mikrobiokogicznej (czy jakos tak) badz wyprodukowanych z pomoca genetyki
        substancji zastepczych. w niemczech dopuszczone sa do uzycia takie 3: Maxiren®,
        Chymogen® i Chy-Max®.
        w mysl przepisow eu podpuszczka nie jest skladnikiem zywnosci, a jedynie
        substancja pomocnicza potrzebna w produkcji zywnosci od strony niejako
        technicznej i nie musi byc deklarowana.
        tym niemniej np w bio marketach producenci serow pisza na etykietce, ze sa
        odpowiednie dla lacto-ovo wegetarian.
        co do pomidorow - puszka praktycznie caly rok. naprawde dobre bio pomidory sa w
        sezonie horrendalnie drogie i uzywam ich oszczednie na surowo.
        --
        Six afraid of seven, ‘cause seven eight nine/I’m afraid of losing the places I
        find/If I was made equal, is this what I get:/A bunch of stories to interpret?
        It’s so tricky tricky, this little one too,/Well, if it is a lunatic we’ll name
        it after you./Put it in your pocket and pick it up/We’re here to entertain, show
        them what you got.
                • ania_m66 Re: Otwórz link przesłany przez Bożenę 31.01.10, 21:06
                  jesli znasz niemiecki, polecam artykul w niemieckojezycznej wikipedii.
                  wydaje sie byc rzetelny, podaje przejrzyscie przeglad odpowiednikow zwierzecej
                  podpuszczki i wyjasnia z czego sa zrobione i jak sie je stosuje.
                  de.wikipedia.org/wiki/Lab#Moderne_Methode
                  --
                  it after you./Put it in your pocket and pick it up/We’re here to entertain, show
                  them what you got.
                  • tannat Re: Otwórz link przesłany przez Bożenę 31.01.10, 21:17
                    Odpowiedniki podpuszczki - OK
                    Nie zgodzę się jednak na określenie "podpuszczka roślinna" - bo moim zdaniem to tak jakby nazwać kolce kaktusa roślinnymi włosami albo paznokciami :)

Niemieckiego nie znam (tzn. na tyle słabo że nie potrafię odczytać tego tekstu) ale w angielskiej wersji jest wyraźnie "Many plants have coagulating properties" lub "Some molds such as Rhizomucor miehei are able to produce proteolytic enzyme" Nie jest jednak napisane "Rennet from plants"
                    • ania_m66 Re: Otwórz link przesłany przez Bożenę 31.01.10, 21:52
                      nawet sok z cytryny jest technicznie rzecz biorac podpuszczka w procesie
                      powstawania sera paneer.
                      poza tym jak juz napisalam wyzej w mysl przepisow unijnych podpuszczka jest
                      technologicznym srodkiem pomocniczym w serowarstwie a nie skladnikiem sera i jej
                      rodzaj nie musi byc deklarowany przez producenta.
                      w uk na przyklad o ile wiem jest b. czesto deklarowany, bo sporo tam wegetarian
                      i na niektorych serach jest wyraznie napisane na etykietce "suitable for
                      vegetarians"
                      --
                      them what you got.
                        • ania_m66 Re: Otwórz link przesłany przez Bożenę 01.02.10, 00:15
                          tu sie z toba zgodze. jednak najwyrazniej w mysl przepisow unijnych wszystko co
                          powoduje koagulacje (dobrze to po polsku?) mleka jest podpuszczka. przynajmniej
                          tak mozna zinterpretowac artykul w wikipedii.
                          znaczy dokladnie rzecz biorac kwasek cytrynowy nalezy do grupy substancji
                          zamiennych prawidlowej podpuszczki zwierzecej.
                          w tej grupie rozrozniamy jak pisalam wczesniej zamienniki pochodzenia
                          roslinnego, zamienniki pochodzenia mikrobiologicznego i zamienniki powstale przy
                          zastosowaniu inzynierii genetycznej np z plesni i niektorych gatunkow drozdzy
                          (m. in.)
                          --
                          them what you got.
    • linn_linn Re: Spór natury kulinarnej 31.01.10, 09:48
      Zima pomidory z puszki typu "pelati": jedynym problemem moze byc tylko kiepska
      jakosc puszki dajacej metaliczny posmak. Oprocz pomidorow w calosci / duzych /
      sa tez malutkie albo krojone w kostke.
    • Gość: wika Re: Spór natury kulinarnej IP: *.aster.pl 31.01.10, 11:47
      1. podpuszczke naturalna zawieraja w zasadzie tylko sery "markowe" czyli te
      drogie ale naprawde drogie - ser typu ser zawiera syntetyczna bo tansza

2. zdecydowanie z puszki - to nie jest pora roku na pomidory - zaden pomidor nie
      smakuje jak pomidor tylko jak syntetyczny ersatz - ja mam domowe przeciery -
      robie latem i starcza mi do poznej wiosny ale kupne tez sa ok
      • jagoda85 Re: Spór natury kulinarnej 31.01.10, 13:47

Co do podpuszczki nie wypowiadam się, bo się nie znam na tym.
        Natomiast pomidory do sosu mam swoje. Dawniej w sezonie kupowałam na
        placu hurtowym. Teraz mam swoje z działki, które przerabiam latem na
        sok, przecier, i takie krojone, zalewane przecierem. Zimą takie
        pomidory na sos, czy zupę to jak świeże, pychota.
        --
        Jestem jak trzcina, zawsze wracam do pionu.
    • Gość: friedmar Re: Spór natury kulinarnej IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.10, 14:37
      a) PODPUSZCZKA - jeżeli piszą "barwnik identyczny z naturalnym" pisaliby "podpuszczka identyczna z naturalną"
      b) POMIDORY - świerzy pomidorek w sosie czy w zupie daję tę sól, to coś co czyni potrawę inna niż zupa pomidorowa Cambel też z puszki.
      innymi słowy: każdy świerzy owoc czy warzywo ożywia potrawę, producent musi informować o składzie sera podając czy użył produktu naturalnego, czy chemicznego substytutu..
      • selica Re: Spór natury kulinarnej 31.01.10, 16:28
        Drogi friedmarze, a czy na etykiecie zimowych pomidorków producent podał nazwy wszystkich pestycydów i innych chemicznych dodatków, jakimi są one faszerowane?
        A 'świeży' pisze się, jak widać.

--
        You can lead a shoe to water, but you can't make it drink.
    • tannat Podpuszczka rekombinantowa 31.01.10, 18:24
      Obecnie często wykorzystuje się podpuszczkę tzw. rekombinantową - tzn. produkowaną de facto przez bakterie "na polecenie" człowieka - do komórki mikroorganizmu dostarcza się materiał genetyczny kodujący obce dla niego białko (np. podpuszczkę).

Co do uregulowań prawnych - nie wiem czy producent musi to zaznaczać na opakowaniu

Btw. w ten sposób produkuje się wiele białek - np. insulinę
      • ania_m66 Re: Podpuszczka rekombinantowa 01.02.10, 11:55
        imho to jest ta wytwarzana przy zastosowaniu genetyki. po raz 335 w tym watku
        wyjasniam, ze w mysl przepisow eu producent sera nie ma obowiazku
        deklarowania rodzaju podpuszczki. moze, ale nie musi.
        pisalam tez dlaczego, wiec nie bede sie po raz n-ty powtarzac.
        --
        them what you got.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka