Dodaj do ulubionych

smakołyki z dyni

12.09.10, 22:22
mama moja kochana przywiozła mi w tym roku kilka olbrzymich dyni.
czy mogłybyście mi doradzić co ja mam z tego zrobić??
Obserwuj wątek
    • ania_m66 Re: smakołyki z dyni 12.09.10, 22:58
      kilkaset propozycji w galerii potraw obok. brac, wybierac...
      szukaj.gazeta.pl/forumSearch.do?&s.sm.title=&s.sm.forumXx=777&y=0&s.sm.author=&x=0&sf=tresc&s.sm.query=dynia
      --
      How to Launch the Nex Big Thing
    • miss_coco Re: smakołyki z dyni 13.09.10, 10:23
      Mozesz zrobic zupe i zamrozic, na zupe jest cala masa przepisow.
      Mozna tez zrobic konfiture z dyni.
      Jak mam wieksze ilosci, robie purée, ktore potem zamrazam na zime - mozna potem z niego zrobic np. gnoki dyniowe i mase innych rzeczy.

--
      Belgia od kuchni
    • Gość: menta Re: Dynie juz obrodzily czy pseudo redaktorki, IP: 213.155.191.* 13.09.10, 23:03
      U mnie po 2,50 za kg, więc chyba jednak przerób czas zacząć...
      Dziś padło na zupę dyniowo-kokosową:

Tajska zupa-krem z dyni i mleka kokosowego

80 g miąższu z dyni pokrojonego w kostkę
      2 szklanki wywaru z jarzyn lub wody (dałam bulion wege)
      1 cm świeżego imbiru startego na tarce
      1 łyżka posiekanej trawy cytrynowej (dałam taką miazgę ze słoiczka)
      2 pory (białe części) pokrojone w cienkie plasterki
      400 ml mleka kokosowego
      1 1/3 łyżeczki soli
      ¼ łyżeczki białego pieprzu
      sok z limonki lub cytryny (dałam z ½ limonki)
      2 świeże liście limonki kaffir lub skórka z limonki starta na tarce o cienkich oczkach
      Połączyć w garnku dynię, wywar lub wodę, imbir i trawę cytrynową. Przykryć, zagotować, zmniejszyć ogień i dusić, aż dynia mocno zmięknie, ok. 12 min. Dodać pory i jeszcze trochę pogotować.

Zmiksować wszystko, wlać połowę mleka kokosowego, miksować dalej, aż zupa będzie gładka.

Dodać pozostałe mleko kokosowe, doprawić solą i pieprzem, podgrzać zupę, ale nie do wrzenia. Doprawić sokiem z limonki/cytryny.

Dodać liście limonki (wyciąć i odrzucić środkową żyłkę, pociąć w paski) i udekorować nimi zupę nalaną do talerzy (jeżeli nie mamy liści limonki, to wrzucamy skórkę otartą z limonki).

• maddalena81 Re: smakołyki z dyni 14.09.10, 08:43
      fantasmagoryjna, ja zajadam sie czasem dyniowymi tortellini (przyznam, ze kupuje gotowe), ktore polewam sosem z gorgonzoli i orzechow. Z tymi pierozkami jest troszke roboty, wiec nie wiem czy by Ci sie chcialo je robic. Mam przepis, niestety niewyprobowany, tlumaczylam go dla kogos, jak chcesz to wysle Ci go na priv.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka