morele - czarne czy żółte?

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl

czemu niektóre morele są czarne a niektóre żółte? mówię o suszonych. W sumie kupiłam czarne ale nie wiem czy dobrze
    • 23.12.10, 13:50 Odpowiedz
      Sa rozne odmiany ( zolta, pomaranczowa, zielonkawa, kremowa) ale duzo tez zalezy od tego czy byly traktowane siarka czy nie bo to tez zmienia kolor.

Z czarna morela spotkalam sie jak mieszkalam w Kalifornii. I byla to hybryda miedzy sliwka a morela. Chcialam sobie nawet taka kupic i zasadzic w ogrodzie w UK, ale kupilam w koncu klasyczna pomaranczowa( Monclair) bo w smaku najlepsza, a te czarne sa takie sobie...

Odmiany czarne to Tlor Tsiran, Black Alexander Apricot, Mesch Amrah, Mirocais itd. Wlasciwie to one sa bardzo ciemno purpurowe i po wyschnieciu robia sie czarne.
      • IP: 212.160.148.*

Gość: olla 23.12.10, 13:57 Odpowiedz
        suszona czarna sliwka zapewne nie byla siarkowana
        suszyla sie w sposob naturalny
        te "sliczne" pomaranczowe i jasne sa siarkowane dla zachowania koloru
    • IP: 213.155.191.*

Gość: menta 23.12.10, 14:16 Odpowiedz
      Stawiam na to, że nie są siarkowane. Raz mi się udało takie kupić, były pyszne. Do tej pory szukam i nigdzie nie mogę ich znaleźć.
      • 23.12.10, 15:22 Odpowiedz
        ja też raz tylko jadłam takie czarne - na Krecie, suszone na słońcu, bez siarki, pyszne były
      • 23.12.10, 15:30 Odpowiedz
        Niesiarkowane sa w sklepach ze zdrowa zywnoscia, oznaczone jako 'niesiarkowane' albo 'bio', zreszta latwo je poznac po kolorze. Ok. 35-40 zl/kg.
        --
        Żona pierze, gotuje, sprząta, robi zakupy i opiekuje się dziećmi, mąż wbija gwoździe, pilnuje domostwa przed niedźwiedziami i zombie oraz zdobywa żywność na polowaniu.
    • 23.12.10, 22:02 Odpowiedz
      dobrze zrobilas :)
      --
      kreatywny blog o szyciu
    • IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Gość: adelle 30.12.10, 13:44 Odpowiedz
      dokładnie tak - czarne są siarkowane, to sposób suszenia za pomocą siarki. Moje dziecko jest alergikiem, trzeba być ostroznym np. z rodzynkami, które też często są siarkowane, ale producenci o tym nie informują. możesz po tym poczytać np. tu www.naobcasach.pl/a.49434.Co_kryja_w_sobie_suszone_morele_.html
    • IP: *.elektrosat.pl

Gość: arek 11.01.11, 00:53 Odpowiedz
      tak zwane czarne morele są zdrowsze od tych żółtych. paradoks jakich wiele. wydaje sie, że żółte zdrowesze, a tu zonk;-) w tym wypadku polecam wszelkie sklepy bio, tylko one nie robia w ... konia...

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.