papaja - pomóżcie w kwestii jej jedzenia Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • kupiłem pierwszy raz w życiu papaję. I nie wiem, jak ją jeść. Znalazłem w wikipedii info, że zielona jest niedobra, dobra jest czerwona, dojrzała.
    I mam kilka pytań:
    1. Czy ona może dojrzeć w domowych warunkach, tak jak dojrzewa np. awokado (oczywiście nie barwi się na czerwono)?
    2. Jak ją jeść? Tzn. czy obierać ze skóry, czy nie?
    3. Jak ją kupować? Na co zwracać uwagę?
    4. Jak przyrządzać? Ja najbardziej lubię owoce na surowo, nie chcę ich gotować, piec etc.., by nie traciły cennych substancji odżywczych
    5. Co z pestkami? Jedni piszą, że są jadalne, inni, że nie, a kolejni, by używać ich jako przyprawy? Ale do czego? Wysuszyć te pestki czy co?
    • Gość: senin IP: 220.253.83.* 05.02.11, 02:36
      jesli kupiles zielona " zielona", to znaczy niedojrzala, nadaje sie na tajska salatke z papai (thai green papaya salad" (sobie wygooglaj, bo ja nie pamietam przepisu z glowy)

jesli zielona dojrzala (zielona skorka dojrzaly pomaranczowy lub czerwony miazsz - bo to sa na ogol te popularne odmiany) to nalezy poczekac az skorka tez dojrzeje i pod nacisnieciem palca wyczujesz dosc miekki srodek

wtedy przekroj papaje na pol - w srodku bedzie duzo czarnych nasion, ktore nalezuy usunac - potnij owoc w osemki (czy jak tam chcesz) i obierz dosc cirnko ze skory

w przypadku dobrze dojrzalej papai skore mozna zostawic i wyjadac miazsz lyzeczka
      • ja lubie taka dojrzala, z pomarancowym srodkiem ,i zielono-zolta skorka,i troche miekka jak sie nacisnie, ale nie zabardzo!taka ktora nie jest jeszcze taka przejrzala- przekralam na pol, wyjmuje lyzka te drobne pestki, i potem kroje jak melona, koniecznie obieram ze skorki, pynka!zjadam sama albo mieszam z innymi owocami w formie jakiejs salatki, z lodami. Nie robilam nigdy smoothie z papaji ale to tez moglby byc dobry pomysl?? ja czesto robie smoothie- do duzego blendera (taki z kielichem) wlewam jogurt naturalny, troche lodow, i taakie owoce ktore akurat mam pod reka a czesto juz przejzewaja- banany, awokado, truskawki, maliny no i moze byc tez papaya :)
        --
        'I myself have never been able to find out precisely what feminism is: I only know that people call me a feminist whenever I express sentiments that differentiate me from a door mat or a prostitute.' ~Rebecca West,
    • Niedawno piłam sok z papai, buraka, banana, ananasa i czegoś tam jeszcze, chyba pomarańczy. Był znakomity. Polecam zmiksowanie papai z innymi owocami.
    • srednio dojrzala, starta na jullietach:), sos chili( lermonka, kolendra, sos rybny, cukier), mieta, paski wolowiny marynowane w ww sosie, potem przesmazone (na rozowo) i juz.
      m.s.
      --
      Podaruj dziecku przyszlosc:
      plan-international.org/
      www.plan-deutschland.de/

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.