Dodaj do ulubionych

co zrobić z olejem?

05.03.11, 23:00
Co robicie ze zużytym olejem(np. po głębokim smażeniu)?Bo,jak się dzisiaj dowiedziałam,moja szefowa wylewa zużyty olej pod drzewo "na końcu ogrodu".Nie wiem,może liczy,że wyrosną na nim oliwki;)Ja zlewam do butelki,zakręcam i wyrzucam do śmietnika.
Obserwuj wątek
      • ania_m66 Re: co zrobić z olejem? 06.03.11, 13:42
        Gość portalu: senin napisał(a):

> wlewam sporo dosc goracej wody i lyzeczke plynu do mycia naczyn - nie ma mocnyc
        > h zeby sie nie "rozpuscil" - a potem to juz prosto do zlewu

greenpeace da ci medal. 1 litr oleju spozywczego w kanalizacji zanieczyszcza trwale do 1.000.000 (jednego miliona) litrow wody pitnej.
        przeczytaj to en.wikipedia.org/wiki/Cooking_oil#Waste_cooking_oil
        --
        :)
          • ania_m66 Re: co zrobić z olejem? 06.03.11, 14:02
            mylisz sie. olej z detergentem to w dalszym ciagu olej. dlatego w niemczech pod zadnym pozorem nie nalezy wylewac go do zlewu czy ubikacji - z detergentem czy nie jest to surowo zabronione. duze ilosci, np z frytkownicy zlewa sie do sloikow i odnosi do punktu zbiorki.
            w przypadku mniejszych ilosci wystarczy wytrzec patelnie recznikami papierowymi i wyrzucic do smieci.
            --
            :)
            • marciasek Re: co zrobić z olejem? 06.03.11, 17:40
              Jedna z dziewczyn na innym forum gazetowym trapiona podobnym problemem zadzwoniła do firmy utylizującej odpady by zapytać co oni mają do powiedzenia w sprawie oleju. Stęknęli jej żeby "oj, nie" wyrzucała tego do śmieci, w żadnym opakowaniu, że w Polsce to się wylewa do kanalizacji. Istotnie, oto stosowny fragment z publikacji pt. Prawo ochrony środowiska. Bez komentarza. Ponieważ utylizacja przez specjalne firmy kosztuje sporo, dyskusja zakończyła się na tym, że najlepsza metoda jest dorzucanie się do pojemników z zużytym olejem w zaprzyjaźnionych restauracjach. O ile się takie ma.
              • quba Re: co zrobić z olejem? 24.02.15, 21:40
                a to twoje szambo to idzie prosto w kosmos? na Jowisza może?
                --
                Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
        • Gość: ekológ Re: co zrobić z olejem? IP: *.centertel.pl 26.10.19, 13:40
          ale ona nie wlewa go do studni albo do ujęcia wody tylko do kanalizacji, a UWAGA !!!! w niej nie ma wody pitnej tylko ścieki które płyną do oczyszczalni, i tam z tego tłuszczu są oczyszczane, inaczej mówiąc jak każda inna materia organiczna są pożywką dla bakterii które ja rozkładają.
    • rozyczko Re: co zrobić z olejem? 06.03.11, 14:13
      Twoja szefowa ma sporo racji - olej mozna wylewac do kompostownika.
      I W ZADNYM WYPADKU NIE WOLNO WYLEWAC GO DO ZLEWU!! nawet wymieszany z plynem do garow :)

Lepiej wyrzucic go do smieci w zakreconym pojemniku . Ja zawiazuje jeszcze w szczelna torbe.
      W niektorych krajach restauracje moga oddawac zuzyty olej do punktow recyklingowych (np UK)
    • janek53 Re: co zrobić z olejem? 06.03.11, 15:55
      Rzeczywiscie (jak wspomniano powyzej) wylewanie zuzytego oleju do scieków jest zakazane bo zanieczyszcza i to bardzo srodowisko a szczególnie wody. Jesli juz, lepiej wyrzucic go zamkniety w plastykowej butelce do pojemnika ze smiwciami organicznymi.

Od prawie roku, w Hiszpanii wynaleziono sposób na silne zageszczenie zuzytego oleju co pozwala na latwa jego manipulacje i traktowanie jak innych resztek spozywczych wyrzucajac bezposrednio do worka ze smieciami.

Tak usuniety olej przetwarza sie w "fabrykach smieci" jako jeden z wielu odpadów organicznych przy produkcji metanolu, biomasy czy innych produktów energetycznych. Zaleta postaci ciala stalego oleju jest brak rozlewania i zanieczyszczania zimi czy wody.

Produkt do tego celu nazywa sie "Frito limpio" (pol. Smazenie czyste) i mozna go ocenic tutaj. Sprzedaje sie ten preparat w Carrefour i innych mniejszych sieciach. Moze w Polsce tez jest juz dostepny.

Natomiast tutaj mozna ocenic jak to funcjonuje (troche mówienia ale tez wywiad z jedna z dwóch wynalazczyn tego preparatu).

Opakowanie 100g produktu kosztuje 1,99€ i sluzy do zageszczenia 2,5l oleju. J53.
      • lonely.stoner Re: co zrobić z olejem? 07.03.11, 15:37
        wlasnie tez sie zastanawiam co wy na tym oleju smazycie??? frytki to ok, rozumiem, raz na jakis czas, chociaz ja i tak wole pieczone w piekarniku, a tak poza tym to co za dania mozna smazyc hurtowo na glebokim oleju? ( o i le sie nie jest restauracja Mc Donalds?).
        --
        http://www.petycjeonline.pl/petycja/petycja-w-sprawie-wymierzenia-maksymalnych-mozliwych-kar-trzem-sprawcom-bestialskiego-spalenia-kota-w-wigilie-swiat-bozego-narodzenia-2009-a-takze-rozpatrzenia-spraw-przez-sad-i-wydania-wyrokow-w-terminie-bez-dopuszczenia-do-przedawnienia-czynu/161
          • lonely.stoner Re: a co jadlas w Tlusty Czwartek? nt 07.03.11, 21:53
            nic nie jadlam, nie obchodze takich dziwnych tradycji. A nawet jesli ten tlusty czwartek jest to chyba tylko raz w roku co?? i wtedy i tak wiekszosc ludzi kupuje paczka w sklepie. Moja babcia swoja droga to smazyla paczki w smalcu a nie na oleju heh. Nadal sie zatem zastanawiam co ludzie jeszcze smaza w tym glebokim oleju?? cizeko mi sobie wyobrazic ze codziennie na kolacje ktos zajada smazone paczki??
            --
            http://www.petycjeonline.pl/petycja/petycja-w-sprawie-wymierzenia-maksymalnych-mozliwych-kar-trzem-sprawcom-bestialskiego-spalenia-kota-w-wigilie-swiat-bozego-narodzenia-2009-a-takze-rozpatrzenia-spraw-przez-sad-i-wydania-wyrokow-w-terminie-bez-dopuszczenia-do-przedawnienia-czynu/161
            • aqua48 A co jadłaś w Tłusty Czwartek? 07.03.11, 22:15
              lonely.stoner napisała:

> nic nie jadlam, nie obchodze takich dziwnych tradycji. A nawet jesli ten tlusty
              > czwartek jest to chyba tylko raz w roku co?? i wtedy i tak wiekszosc ludzi kup
              > uje paczka w sklepie.

Niektórzy dziwni ludzie (mniejszość) wolą sobie zjeść pączki lub faworki smażone własnoręcznie niż kupione w sklepie i nie robią tego raz w roku, tylko korzystają z karnawału i smażą co tydzień np. A oprócz tej dziwnej tradycji wrzucają do głębokiego tłuszczu mięso, ryby, ziemniaki i inne warzywa, czasami nawet warzywa w cieście.
      • Gość: GraziaW64 Re: co zrobić z olejem? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.10.13, 09:29
        Przed chwila dzwoniłam do Wydziału Gospodarki Komunalnej przy UM i dowiedziałam się, że małe ilości można sukcesywnie wylewać do kanalizacji bez obawy zagrożenia środowiska (ponieważ wody z kanalizacji trafiają do oczyszczalni!!!) lub zebrać większą ilość i odstawić do punktu selektywnego zbierania chemikaliów....tylko trzeba zaznaczyć, że jest to olej spożywczy z gospodarstwa domowego to wtedy uniknie się zapłaty....ot i tyle w tej sprawie>)
    • quba Re: rewelacyjny jest ten produkt! 24.02.15, 22:11
      1 niedopałek papierosa, rzucony np. w ogrodzie na ziemię, czy na podwórku, ot tak, byle gdzie, na chodnik,gdziekolwiek - niszczy 1 metr sześcienny ziemi, czy możesz sobie wyobrazić, ile ziemi zniszczy 1 litr oleju?
      Ja nie smażę niczego w głębokim tłuszczu, staram się gotować beztłuszczowo, więc nie mam problemu, ale naprawdę, tak jak się oddaje do apteki niezużyte leki, do specjalnych zbiorników w różnych miejscach żarówki, baterie i podobne, powinny być tez miejsca, które zbierają olej.

--
      Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
    • oriole86 Re: co zrobić z olejem? 02.11.19, 18:23
      Ja nie smażę na głębokim tłuszczu i nie ma tego problemu. Ale jeśli już musisz go używać, to zużyty olej możesz wylać na kompostownik, zrobić lampę ogrodową ze szmaty i słoja (a nawet bardzo ładny lampion jak podpowiada internet), uformować kule z karmy dla ptaków na zimę lub spróbować go wykorzystać do zaimpregnowania jakichś małowartościowych wyrobów z surowego drewna (podpór dla roślin?)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka