Dodaj do ulubionych

Wegańsko: tanio i zdrowo, a czasem szybko

05.04.11, 16:00
Wątek jest po to, zeby skanalizowac aktywnosc forumowych wegan na kulinarne tory i byc moze natchnąć czy przekonac do lzejszej kuchni innych oraz - tez byc moze - roztoczyc nowe horyzonty przed wszystkimi. Ograniczenia w kuchni moga byc bowiem bardzo tworcze.

Proponuje, zeby kazdy post mial w tytule nazwe potrawy, do ktorej linkuje, czy na ktora przepis jest wklejony.

--
śpiewali kiepsko, ale bronili swego prawa do fałszowania
Obserwuj wątek
    • bene_gesserit Spaghetti z klopsikami soczewicowymi w sosie pomi. 05.04.11, 16:03
      ..dorowym. Nie przepadam za tlumaczeniem kuchni 'normalnej' na wegetarianska czy wegańską, ale ten pomysl wydaje sie byc calkiem udany:
      www.theppk.com/2011/03/spaghetti-nos-with-mini-lentil-meatballs/
      Tylko niech mi ktos wytlumaczy, co to są te nutritional yeast, bo nie wiem.

--
      śpiewali kiepsko, ale bronili swego prawa do fałszowania
      • znana.jako.ggigus Re: Spaghetti z klopsikami soczewicowymi w sosie 05.04.11, 16:05
        to prawdobnie drozdze, taka paciaja ze sloika.
        ania_m66 pisze, ze skladaja sie te drozdze gl. ze wzmacniaczy smaku, nie wiem.
        wg mnie nadaja fajny smak potrawie.
        --
        ’Cause I told you once / And then I told you twice / And now I told you three times / And at the risk of repeating myself I’m gonna say it again: I wanna be your lover - Jarvis Cocker.
      • spaceage Re: Spaghetti z klopsikami soczewicowymi w sosie 06.04.11, 09:05
        nie nie nie! nutritional yeasts to nieaktywne drożdże w płatkach - w Polsce można je właśnie pod taką nazwą kupić (płatki drożdżowe) w większości sklepów internetowych ze zdrową żywnością. W większości przepisów można je pominąć - dają taki "serowaty" posmak no i są źródłem B12 która nie występuje w roślinach.

Pozdrawiam wegańsko ;)

Ps. mam wegańskiego bloga ale nie sądzę żeby wielu to zachęciło ;) Mój Partner je wszystko i ani myśli zostać nawet wegetarianinem a generalnie to ja gotuję, eh ;)
        • thiessa Re: Spaghetti z klopsikami soczewicowymi w sosie 06.04.11, 17:41
          Ja jak wiadomo wege nie jestem, ale najlepsze potrawy jakie zdarzylo mi sie jesc byly wege i uwielbiam taka kuchnie. Drozdzy w platkach uzywam ze wzgledy na zawartosc wit. B12 i nie demonizowalabym ich skladu.
          --
          "Jesli jestes kotleciarzem - jedz to w domu po kryjomu! Zero tolerancji" (bene_gesserit na FK)
          Podróże nie tylko kulinarne
    • pierwsza.obrotowa Placki ziemniaczane z dynią 05.04.11, 16:27
      Składniki (na 8-10 placków):

2 duże ziemniaki
      kawałek dyni (mniej więcej tyle, co 1 duży ziemniak)
      1 łyżka czerwonej czubrycy (może być pieprz ziołowy), 1 łyżeczka czarnuszki (może być kminek)
      1 szklanka mąki pszennej razowej
      sól
      trochę wody
      olej do smażenia

Sposób przyrządzenia:

Ziemniaki umyć i obrać, dynię umyć. Ziemniaki i dynię zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, dodać przyprawy, dosypać około szklanki mąki (może być nieco mniej – to zależy od wielkości ziemniaków). Wszystko wymieszać i dodawać niewielkie ilości wody, aby powstało ciasto o dość gęstej konsystencji. Nakładać łyżką na patelnię z rozgrzanym olejem i tak formować (spłaszczać), by placki były dość cienkie – wtedy będą chrupiące. Smażyć na złotobrązowy kolor.

Smacznego :)

--
      Przejdź na weganizm, żyj ekologicznie, aby ocalić Ziemię!
    • znana.jako.ggigus tofu veganoff stroganoff 05.04.11, 16:32
      Tofu Stroganoff Veganoff

składniki (na 2 osoby): tofu, por, marchew, pieczarki, cebula, ew. parę ząbków czosnku, śmietana sojowa i sos sojowy, pieprz, sól, sproszkowana papryka, liść laurowy oliwa
      przygotowanie: ok. 30 min.

1-2 godziny przed posiłkiem marynujemy tofu: do sosu sojowego dodajemy pieprz, sól, sproszkowaną paprykę, roztarty ząbek (albo dwa) czosnek, cebulę pokrojoną w talarki. W marynacie moczymy tofu pokrojone w solidną kostkę, odstawiamy do lodówki, mieszając od czasu do czasu.

Marchew i porę kroimy w talarki, dusimy razem z liściem laurowym 10 min. na małym ogniu, dodajemy pokrojone w talarki pieczarki, dusimy krótko, żeby z grzybów wyparował sok, można je nawet lekko podsmażyć. W międzyczasie odsączamy tofu z marynaty i smażymy na patelni na bursztynowo. Do warzyw dodajemy podsmażone tofu, śmietanę i sos sojowy, przyprawy do smaku.
      Podany przeze mnie przepis z porem i marchewką to baza. W przygotowaniach uwzględniamy zawartość lodówki, apetyt i zaopatrzenie w warzywa sezonowe, można dodać seler, paprykę, bakłażan, kapustę włoską, cukinią, groszek, fasolę, paprykę.
      Do tej potrawy najlepiej nadaje się świeże tofu, prosto z wiadra, które można dostać w sklepach z azjatycką żywnością – ma przyjemny, lekko kwaskowaty smak.
      A gdy brak czasu na marynatę, można po prostu usmażyć tofu i skropić je obficie sosem sojowym.

Do tofu veganoff stroganoff pasują wyśmienicie gumiklojzy lub kopytka.
      --
      ’Cause I told you once / And then I told you twice / And now I told you three times / And at the risk of repeating myself I’m gonna say it again: I wanna be your lover - Jarvis Cocker.
    • gola.baba Kotlety z kaszy jęczmiennej 05.04.11, 17:09
      Przepisy tutaj fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,122304630,122304630.html

Początkowo co prawda używałam jajek, ale wypróbowałam później, że można z nich całkowicie zrezygnować, bo kasza klei się wystarczająco. Mogą więc być wegańskie.
      • znana.jako.ggigus zamiast jajek do kotletow 05.04.11, 17:29
        - ja robilam z resztek warzyw - maka kukurydziana, grysik pszenny i maka pszenna 1050, tak na oko do zgestnienia. 2-3 lyzki ugotowanego kuskusu czynia cuda.

--
        • gola.baba Re: zamiast jajek do kotletow 05.04.11, 18:12
          W przypadku tych kotletów naprawdę nie trzeba, kasza skleja znakomicie, pasta z fasoli czy hummus też robią swoje.

Próbowałam kiedyś zastępować jajka mąką sojową i nie wychodziło mi za Chiny ludowe. Teraz natomiast mam dostęp do jajek od rozpieszczonych kur, więc odłożyłam problem na jakiś czas.
    • mirek.czo Sałatka z awokado 05.04.11, 17:33
      - czerwona i biała rzodkiew (drobno pokrojone)
      - awokado ( rozdrobnione)
      - liście bazylii (posiekane)
      - oliwa z oliwek (do smaku)
      - pieprz (do smaku)
      - sól (niewiele)

Wymieszać. Gotowe.
      Do tego pełnoziarniste pieczywko z pastą słonecznikową.
    • pierwsza.obrotowa Placki ziemniaczane z dynią 05.04.11, 17:42
      Składniki (na ok. 0 placków):

2 duże ziemniaki
      kawałek dyni (mniej więcej tyle, co 1 duży ziemniak)
      1 łyżka czerwonej czubrycy (albo pieprzu ziołowego), 1 łyżeczka czarnuszki
      1 szklanka mąki pszennej razowej
      sól
      trochę wody
      olej do smażenia

Sposób przyrządzenia:

Ziemniaki umyć i obrać, dynię umyć. Ziemniaki i dynię zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, dodać przyprawy, (może być nieco mniej – to zależy od wielkości ziemniaków). Wszystko wymieszać i dodawać niewielkie ilości wody, aby powstało ciasto o dość gęstej konsystencji. Nakładać łyżką na patelnię z rozgrzanym olejem i tak formować (spłaszczać), by placki były dość cienkie – wtedy będą chrupiące. Smażyć na złotobrązowy kolor.

Smacznego :)

--
      Przejdź na weganizm, żyj ekologicznie, aby ocalić Ziemię!
      • bene_gesserit Re: Wegańsko: tanio i zdrowo, a czasem szybko 06.04.11, 15:55
        Yhy. Jest tez forum 'podroze' i tam powinien trafic watek 'co przywozimy z...'. Na forum sprzęciarskie powinny trafic wszystkie pytania o miksery i kuchenki. Na forum wege - watki o przepisach wegetarianskich. Na wypiekowe - watki o ciastach, a na chlebowe - o chlebach. Winiarskie - uwagi o trunkach. Tu - na forum KUCHNIA - zostaną tylko te watki, ktore beda mialy skladniki zwierzęce. Bo tak.
        --
        dont hejt de pleja, hejt de gejm
        • znana.jako.ggigus albo trzeba stworzyc podfora 06.04.11, 16:46
          kuchnia miesna, kuchnia polska, kuchnia europejska, kawa, wodka, desery.
          Tak jest chyba nawet lepiej, nie beda sie ludzie klocic.
          --
      • roseanne powinno , niepowinno 06.04.11, 17:51

kuchnia to kuchnie, niezaleznie czy miesna , rybna, destey czy kasza
        nie jestem za podzialami tego typu, bo po co
        co mi przeszkadza - zaciekle posty obu stron herbivorous i carnivorous
        i wybaczcie ,ale obrazki zwierzatek, niezaleznie od gatunku i wieku z majacym budzic poczucie winy haslami sa dziecinada
        --
        Inny Swiat - Zespół Aspergera
    • roseanne Re: Wegańsko: tanio i zdrowo, a czasem szybko 06.04.11, 17:46
      dieta scisle weganska mi nie smakuje, tak juz mam, ale jesli chodzi o lacto-ovo-wegetarianizm to tak naprawde stanowi ona z 80% mojch posilkow

taki np ryz z bobem i koperkiem, podchodz pod nawe weganizm

bob moze byc swiezy, mrozony lub namooczony - potrzebujemy okolo szklanke
      ryz - zwykly bialy, nastepna szklanka
      szczypta soli
      cebula, koperek
      olej dowolny do podsmazenia cebuli

cebule podsmazyc na szklsto, dodac ryz - zrumioenic, dodac bob, zalac 2 szklankami wody, posolic, zagotowac, szczelnie przykryc - klade warstwe foli alu pod pokrywke
      zmniejszyc gaz na minimum i podgrzewac okolo 20 minut, wylaczyc, CIAGLE NIE ODKRYWAJAC zostawic na nastepne 5 minut, odkryc, dodac koperek, rozdziabac widelcem - cale hallo

mi smakuje solo, rodzina lubi z kurczakiem lub ryba

drugim czestym daniem jest tarta jarzynowa, ale to chba juz wszyscy znaja :)
      najchetniej por lub cykoria
      Inny Swiat - Zespół Aspergera
    • mokry.monsun surówka 09.04.11, 21:35
      Każda surówka warzywna, bez dodatków odzwierzęcych (typu śmietana, jaja, jogurt, itp.), jest wegańska.
      Rozdrabniasz mniej, lub bardziej warzywa, mieszasz, dodajesz ulubione przyprawy (roślinne), czasem dobry olej, sok z cytrusa i masz.
      Proste :)

• aborcyjnokoncepcyjnalustracja Zawijaski z cukini 12.04.11, 16:15
      Zawijaski są naprawdę pyszne!

Składniki:
      - małe cukinie
      - pomidory suszone w zalewie z oliwy
      - rukola
      - wędzone tofu

Cukinię należy pokroić wzdłuż w cienkie pasy a następnie leciutko podgrzać na patelni z oliwą z obu stron, żeby zmiękła i nadawała się do zawijania.

Na wiotki pasek cukinii kładziemy suszonego pomidora w oliwie, 3 listki rukoli oraz kawałeczek wędzonego tofu.

Następnie plasterek zawijamy w rulonik i przekłuwamy patyczkiem żeby ustabilizować wszystkie składniki.

Cukinia ma delikatny smak i w towarzystwie kwaskowego suszonego pomidora smakuje wybornie!

--
      Jedzenie mięsa, picie alkoholu,
      palenie tytoniu i zażywanie narkotyków,
      to cztery najgroźniejsze trucizny,
      poniżające i degradujące ludzkość!
      • aga-aa Re: Kasza jaglana z suszonymi owocami 12.04.11, 20:43
        takie dania to ja bardzo lubię i chętnie skorzystam z Twojego przepisu dając też coś w zamian:

Kasza jaglana z truskawkami
        1 porcja
        60 g kaszy jaglanej
        kilka-kilkanaście truskawek lub innych owoców (np. sezonowych)
        garść posiekanych pistacji
        szczypta cynamonu, imbiru, kardamonu i soli
        odrobina brązowego cukru
        300g wody
        Wodę doprowadzamy do wrzątku i dodajemy odrobinę cukru (w zależności jak słodkie danie chcemy otrzymać). Następnie wrzucamy sparzoną kaszę i gotujemy pod przykryciem do wchłonięcia całej wody, pod koniec gotowania dodajemy cynamon, kardamon, imbir i sól.
        Truskawki oczyszczamy i kroimy w mniejsze cząstki, mieszamy z kaszą. Przekładamy do miseczki i posypujemy orzechami.
        --
        Humana- Kidy.pl
        Moje eksperymenty
        Pasta i Basta!
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka