Dodaj do ulubionych

linn ==> cassata

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.08.04, 19:48
Linn mozesz krok po kroku dac jakąś pewną recepturę. Jakos nei moge sie zebrac a w lodówce leżą 3 opakowania ricotty
Obserwuj wątek
    • linn_linn Re: linn ==> cassata 13.08.04, 09:19
      Co znaczy leza? Ricotta musi byc swiezutka / tzn. swieza, ale kupiona 2 dni
      wczesniej; ja uwazam, ze wystarczy 1 dzien wczesniej /. No chyba, ze ty masz
      taka przemyslowa, w pudelkach. Ja cassaty jeszcze nie robilam, gdyz dopiero co
      zjadlam oryginalna, rodem z Messyny.
      Te cassaty odpowiadaja oryginalnym / oczywiscie dekoracja moze byc dowolna,
      choc zawsze zrobiona z owocow kandyzowanych /:
      www.nennaki.it/html/foto_cassata_siciliana.html
      Jedyna roznica to taka, ze te w Messynie byly zrobione na bazie biszkoptu o
      spadzistych sciankach / gorny krazek jest mniejszy, a dolny wnajwiekszy /.
      Tu jest wykonanie:
      www.nennaki.it/html/cassata_siciliana.html
      Tlumaczenie wstukam w pozniejszym czasie, gdyz jest umieszczone na stronie dosc
      niewygodnie / trzeba przesuwac /.

• dziuunia Re: linn ==> cassata 13.08.04, 09:23
        linn_linn napisała:

> Co znaczy leza? Ricotta musi byc swiezutka / tzn. swieza, ale kupiona 2 dni
        > wczesniej; ja uwazam, ze wystarczy 1 dzien wczesniej /. No chyba, ze ty masz
        > taka przemyslowa, w pudelkach.

Linn,w Polsce chyba nie mozna dostać takiej nieprzemysłowej świeżej,jest tylko
        w pudełkach firmy Galbani najczęściej.Przynajmniej ja się nie spotkałam nigdzie
        z inną,nawet w Bomi:)

--
        Jedyne prawdziwie TRENDY forum ;)
      • giezik Re: linn ==> cassata 13.08.04, 09:27
        dzieki, za odzew
        hehehe, świeża .... w Polsce?. No jasne że w pudełkach. NIe wiem czy to dobre porównanie, ale to chyba takl jakby w kaliforni świeżo nastawiony żurek kupić :)

To moze ja podam tu, to co mam, a ew. skorygujesz czy wszystko ok.
        4 jaja rozbic i rozdzielic zoltka
        Zoltka utrzec z 2 lyzkami cieplej wody i cukrem. Dodac aromat (lub rum lub cukier waniliowy)
        Do utartych zołtek przsiać 10 dag mąki, 10 dag mąki ziemniaczanej (!!!) i 2 łyżeczki proszku dopieczenia.
        Ubić białak i dodac do masy jajecznej. OStrożnie wszystko wyrobić.
        Ciasto upiec
        przekroic na 3 wartswy

Ser (75 dag) utrzeć razem z cukrem (10 dag). Dodac wiorki czekoladowe, owoce kandyzowane). Masa posmarować spody i przygotowane ciasto wstawić do lodówki.

O. i tyle. Reszta to juz zdobienie na wierzchu

--
        Pokrojony ogórek
        Jego sok cieknie
        Rysując pajęcze odnóża
        • linn_linn Re: linn ==> cassata 13.08.04, 09:50
          Nie przejmujcie sie tak bardzo: ja moge kupic swieza, ale dla Sycylijczyka jest
          tyle warta, co ta Galbani. Zapomnialam, ricotta poiwnna byc z mleka owczego. Ja
          robie sernik z tej z mleka krowiego, ale dla cassaty przelamie sie i kupie te
          owcza.
          • hania55 Re: linn ==> cassata 13.08.04, 10:07
            Chyba ta z mleka owczego ma bardzo krótki okres przechowywania, prawda? A może
            myli mi się z mozarella di buffalo? Tak to jest jak Galbani reprezentuje włoską
            sztukę serowarstwa :-)

PS. Czy cassata jest deserem pochodzącym z Messyny? Pytam, bo mam szansę w tym
            roku zawitać w tamte strony.
            • linn_linn Re: linn ==> cassata 13.08.04, 11:12
              I jedna , i druga. Najlepsze swieze.
              Ja kupilam w Messynie, gdyz tam wjezdzalismy na prom / cukiernia nazywa
              sie "Moderna", niedaleko portu; robia opakowanie, ktore wytrzymuje 15 godzin
              podrozy /. Cassata jest sycylijska, wiec wszedzie mozna ja znalezc. Zreszta nie
              tylko na Sycylii, ale tam nie sposob nie sprobowac.
            • linn_linn Re: cassata siciliana rodem z Katanii 13.08.04, 15:35
              Ja tez widzialam w TV biszkopt krojony jak na tort. Tyle, ze cassata kupiona
              przeze mnie miala bardzo cienkie warstwy ciasta. Zastanawialam sie, czy uda mi
              sie tak przekroic. Latwiej jest metoda paskowa. Ogolnie cassata jest bardzo
              delikatna w smaku, gdyz ciasta jest mniej niz masy z ricotty. Niebo w gebie!
              Postaram sie wstukac jutro reszte.
              • linn_linn Re: cassata siciliana 16.08.04, 09:32
                Jesli ktos chce sie zmierzyc z cassata, tu sa wskazowki:

Cassata siciliana

www.coquinaria.it/cgi-bin/ubb/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=007543
                Skladniki:

1 biszkopt przygotowany 2 dni przed robieniem cassaty / autorka poleca
                zrobienie go w formie prostokatnej z uwagi na latwiejsze pokrojenie w plastry /

900 g ricotty z mleka owczego
                450 g cukru
                200 g owocow kandyzowanych / do masy z ricotty i na ozdobienie cassaty /
                cynamon w proszku
                cukier waniliowy / wanilina w proszku /
                200 g czekolady / np. “kropli” prod. Peruginy lub innych /
                syrop z cukru do nasaczeniu ciasta biszkoptowego / niekoniecznie /

Lukier bialy uproszczony wg www.gennarino.org, bez wazenia skladnikow
                / lukier nie moze byc zbyt lejacy ani zbyt twardy: musi sie dobrze
                rozprowadzac, ale nie splywac /
                - do 1 bialka nalezy dodac cukier puder stale mieszajac / tyle, ile sie
                da – do momentu az wokol drewnianej lyzki zacznie tworzyc sie kula lukru /
                - dla wiekszej elastycznosci lukru mozna dodac glukoze / mn. wiecej 10%
                cukru /
                - nastepnie dodac troche soku z cytryny i zmiksowac

Masa migdalowa na goraco / uwaga: mozna sie sparzyc /
                500 g maki z migdalow
                500 g cukru
                szczypta wanilliny
                125 g wody
                barwnik spozywczy / np. koloru pistacjowego /, lepiej jesli kolor nadadza
                orzeszki pistacjowe
                - do garnka wlac wode i wsypac cukier, postawic na ogniu i mieszac
                drewniana lyzka
                - doprowadzic do zagotowania i odstawic kiedy cukier zacznie miec
                konsystencje “ciagnaca” / nie trzymac na ogniu zbyt dlugo, aby nie spalic
                cukru /
                - wsypac make migdalowa i wanilline
                - mieszac tak, aby skladniki sie rozpuscily / bez grudek / dodajac
                ewentualnie barwnika spozywczego
                - wylac schlodzona mase na blat marmurowy / zwilzony / i wyrabiac dlugo
                do momentu, az stanie gladka i jednolita

Masa migdalowa na zimno / www.coquinaria.it, autorka Cindy /
                250 g mielonych migdalow
                350 g cukru pudru
                50 g wody
                25 g glukozy
                ewentualnie 2 krople esencji z gorzkich migdalow / nie wiecej: gorzkie migdaly
                sa trujace /
                kilka kropli barwnika spozywczego / najlepiej zielonego /
                - zmiksowac wszytskie skladniki bardzo dokladnie / np. uzywajac Kenwooda,
                szybkosc 2, czas 2 minuty /

Uwaga:
                masa migdalowa powinna byc zrobiona kilka dni wczesniej, wlozona do
                hermetycznego pojemnika i przechowana w lodowce / dla ulatwienia mozna
                oczywiscie uzyc masy dostepnej w handlu /

Przygotowanie cassaty:

- wymieszac odcedzona ricotte z 450 g cukru i odstawic na 5 godzin
                - rozdrobnic czekolade / jesli jest w calosci /
                - pokroic przygotowane wczesniej biszkopt na plastry / cienkie, ale nie
                za bardzo /
                - przetrzec ricotte z cukrem przez sito
                - dodac czekolade w kawalkach / niekoniecznie /, troche owocow
                kandyzowanych pokrojonych w drobna kostke, nieco cynamonu w proszku i cukru
                waniliowego / waniliny /
                - rozwalkowac mase migdalowa na papierze do celow kuchennych
                - forme do zrobienia cassaty wylozyc folia przezroczysta, a nastepnie
                masa migdalowa
                - przelozyc krem z ricotty do formy wylozonej plastrami biszkoptowymi /
                uprzednio lekko nasaczonymi syropem z cukru; jesli plastry sa wystarczajaco
                cienkie nie potrzeba nasaczac: wystarczy ricotta zostawiona na dluzej /
                - wyrownac powierzchnie kremu i pokryc calosc plastrami biszkoptowymi /
                przyciskajac je lekko dlonmi w celu usuniecia ewentualnych pustych miejsc /
                - w celu uzyskania lepszej konsystencji masy mozna postawic na wierzchu
                np. naczynie z woda
                - wstawic cassate do lodowki na co najmniej 5 godzin / najlepiej na noc /
                - przygotowac bialy lukier
                - wyjac cassate z lodowki
                - przykryc duzym plaskim talerzem / na ktorym cassata bedzie podana /,
                odwrocic i delikatnie zdjac forme
                - rozpuscic przygotowany lukier i pokryc nim cassate / przedtem mozna
                ewentualnie posmarowac calosc cieniutka warstwa galaretki, np. morelowej /:
                wylac lukier na srodek, a nastepnie rozprowadzic po calosci lacinie z bokami
                - odstawic cassate do calkowitego wysuszenia lukru
                - udekorowac owocami kandyzowanymi

Cassata moze byc zrobiona w wersji uproszczonej: np. bez lukru lub tylko z
                paskiem masy migdalowej po bokach. Jest ciastem prostym, ale lukier czy masa
                migdalowa moga sprawiac trudnosci, szczegolnie jesli robi sie je po raz
                pierwszy.

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka