08.02.17, 16:45
Znajomy prowadzący życie między USA a Polską opowiadał, że jego koledzy tworzący małe skupisko polonijne postanowili sprowadzić z Polski worek mąki, żeby nie jeść amerykańskiej zaprawionej roundupem i innymi chemikaliami. Jak już worek mieli, wysłali próbkę do laboratorium i okazało się, że w mące jest tyle samo środków ochrony roślin co w amerykańskiej. Znajomy wysnuł z tego wniosek, że naszą dobrą mąkę się eksportuje a sprowadza zanieczyszczoną zza granicy, ja uważam, że niekoniecznie, ale nie o to mi chodzi. Chciałabym kupić mąkę wolną od resztek herbicydów. Może kierować się ceną? Są mąki ekologiczne, ale dla mnie za drogie. Może jest jakaś mąka, którą mogłybyście polecić?
Edytor zaawansowany
 • kobalt_x 08.02.17, 23:26
  To jedna z najstarszych roślin jaka homo sapiens zaczął uprawiać. Przez tysiące lat została tak zmodyfikowana, ze może nie przypominać swojego pierwowzoru pomijając dzisiejsze technologie ochrony roślin. I tak sie nie dowiemy jak smakował wyrób z pszenicy 13 tys lat temu w Azji Mniejszej. Ciągle coś się w jedzeniu okazuje szkodliwe. Chyba najlepiej urozmaicać jedzenie i nie jeść ciągle tej samej pszenicy czy czegoś innego zbyt regularnie.
 • kobalt_x 08.02.17, 23:40
  Oczywiście jak nam coś smakuje to jemy częściej. Jak maka się sprawdza w kuchni to sie ja chętnie kupuje. Wydaję mi sie, że nie mamy wpływu bez własnej uprawy na ekologicznej wyspie na herbicydy w pszenicy czy antybiotyki, które dostawała krowa, gęś załadowaną kukurydzą itd. Nie mam pojęcia o mąkach ale to ten sam problem z żywnością jaki znamy od lat. Ja się nie przejmuje, bo nie mam na to wpływu ale chyba lepiej urozmaicać sobie jedzenie, żeby jednego świństwa za duzo nie jeść.
 • linn_linn 09.02.17, 10:36
  Mawial Paracelsus: "Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną (łac. Dosis facit venenum)."
  3 dni temu 66-letnia kobieta z Katanii trafila do szpitala w stanie spiaczki: poddala sie tzw. diecie wodnej wymagajacej picia 8 litrow wody dziennie.
 • autumna 09.02.17, 11:57
  To akurat inny mechanizm, trudno to nazwać, że kobieta się wodą otruła. Prawdopodobnie rozregulowała sobie poziom elektrolitów we krwi.

  --
  Demokracja - system, który pozwala ci wybrać, kto będzie tobą pomiatał.
 • linn_linn 09.02.17, 12:04
  Nie chodzi o doslowne otrucie sie a o dawke i jej efekt na organizm. Sama maka tez jednemu sluzy, innemu wprost przeciwnie. Itp. itd. Najzdrowsza maka swiata w nadmiarze korzysci nam nie przyniesie.
 • aqua48 09.02.17, 12:14
  Żeby zbadać jakość (zanieczyszczenia) mąki trzeba by pewnie dysponować chromatografem. Jeśli nie chcesz kupować mąki z certyfikatem eko, to ja bym (jest tylko ok dwa razy droższa od zwykłej sklepowej - oblicz sobie ile kg mąki zużywasz miesięcznie i czy przypadkiem nie opłaciłby Ci się taki wydatek)) wierzyła w duże młyny, którym na tej jakości zależy ( w przypadku słabej więcej tracą), mają stałych dostawców również ze względu na duże kontrakty dbających o jakość i stać je na częstsze badania ziarna.
 • olivkah 09.02.17, 12:52
  Ale my tu nie szukamy najzdrowszej mąki świata, tylko najzdrowszej z dostępnych, fizycznie i ekonomicznie. :)
 • aqua48 09.02.17, 13:17
  olivkah napisała:

  > Ale my tu nie szukamy najzdrowszej mąki świata, tylko najzdrowszej z dostępnych
  > , fizycznie i ekonomicznie. :)

  A jak to zbadasz? bo albo profesjonalnie, albo możemy sobie powróżyć z kart czy podumać o wyższości jednej mąki nad drugą wg kryterium "bo ja jej używam i jeszcze żyję".
 • olivkah 09.02.17, 13:46
  Ta metoda, którą podałam, ma pewne podstawy naukowe.
  1. Płukanie i namaczanie w wodzie z octem pozwala zmniejszyć zawartość pozostałości pestycydów. Było takie badanie.
  2. Namaczanie i kiełkowanie pozwala zneutralizować substancje antyodżywcze, np. kwas fitynowy, który wiąże się z minerałami, więc powoduje, że ich mniej przyswajamy z pożywienia.
  2. Mąka długo przechowywana traci powoli swoje wartości odżywcze, a my będziemy mieć świeżo zmieloną.

  Tak więc bez badań możemy przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że nasza mąka będzie zdrowsza. Albo może mniej szkodliwa, bo różne są teraz poglądy na ten temat.
 • aqua48 09.02.17, 14:10
  olivkah napisała:

  > 1. Płukanie i namaczanie w wodzie z octem
  > 2. Namaczanie i kiełkowanie
  > Tak więc bez badań możemy przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że nasza mą
  > ka będzie zdrowsza.

  Przypuszczać bez badań to można równie dobrze, że i mąka ze sklepu będzie równie dobra. Poza tym jakoś mi trudno sobie wyobrazić, że w normalnym mieszkaniu znajduję miejsce na wykonywanie tych wszystkich czynności, plus czas na suszenie i mielenie ziarna kiedy mam ochotę na usmażenie paru naleśników...A jeśli nawet to cały efekt pójdzie w diabły jeśli nie masz własnego ogródka warzywnego, a na balkonie krowy karmionej wyłącznie zdrową paszą i dojoną w warunkach higienicznych..plus paru własnych kurek...
 • olivkah 09.02.17, 14:38
  >Przypuszczać bez badań to można równie dobrze, że i mąka ze sklepu będzie równie dobra.
  Na jakiej podstawie? Ogólnie to badania były, i wykazały zalety takiego postępowania jak podałam, tyle że nasza konkretna partia będzie nieprzebadana.

  > Poza tym jakoś mi trudno sobie wyobrazić, że w normalnym mieszkaniu znajduję miejsce na wykonywanie tych wszystkich czynności, plus czas na suszenie i mielenie ziarna kiedy mam ochotę na usmażenie paru naleśników...

  No ja Cię nie namawiam na te wszystkie czynności, ale jesteśmy na forum Kuchnia i jest to jedna z dostępnych opcji. (Ale naleśniki z takiej mąki są smaczne i smakują trochę inaczej, można spróbować chociażby z ciekawości. Nie musisz suszyć ziarna na naleśniki, jak wiem z doświadczenia, da się mokre zmiksować z wodą w mikserze).

  > A jeśli nawet to cały efekt pójdzie w diabły jeśli nie masz własnego ogródka warzywnego, a na balkonie krowy karmionej wyłącznie zdrową paszą i dojoną w warunkach higienicznych..plus paru własnych kurek...
  Dlaczego ma pójść w diabły? Nie musi być koniecznie wszystko albo nic. Może się np. zdarzyć, że ktoś się kiepsko czuje po potrawach mącznych (np. ma wzdęcia), a po takim przygotowaniu mu nie szkodzą. Warto wiedzieć, że tradycyjnie na całym świecie ludzie moczyli i fermentowali zboża, i ma to podstawy naukowe.
 • aqua48 09.02.17, 15:12
  olivkah napisała:

  >Może się
  > np. zdarzyć, że ktoś się kiepsko czuje po potrawach mącznych (np. ma wzdęcia),
  > a po takim przygotowaniu mu nie szkodzą.

  Ok, ale w tym wątku chodzi chyba o zanieczyszczenia CHEMICZNE, a nie o wzdęcia po mące ze sklepu.
  I tylko z tego względu napisałam, że jeśli już wyeliminujesz jeden z powodów tych zanieczyszczeń to i tak pozostaje sporo innych produktów, których nie wyhodujesz ani nie przetworzysz sama aby tę chemię wyeliminować.
  Ja mąki używam w kuchni generalnie nie tak wiele jak np warzyw, i nie mam żadnego wpływu na to jaką mają zawartość środków chemicznych. Mogę wierzyć małym dostawcom, albo nie. Ale bez konkretnych badań nie stwierdzę czy mówią prawdę o nie stosowaniu chemii w ogródku, czy to tylko ściema dla klientów. Dlatego bardziej jednak wierzę większym dostawcom podlegającym ściślejszej kontroli. Z mąką podobnie.
 • linn_linn 10.02.17, 09:09
  Nalezy
  1. kupic ziarno
  2. poddac laboratoryjnej kontroli
  3. poddac ziarno domowym zabiegom "oczyszczajacym"
  4. poddac ziarno domowemu mieleniu
  5. poddac make laboratoryjnej kontroli
  6. porownac wyniki pkt. 2 z wynikami pkt. 5
  Jak juz bedziesz miala rezultaty, wstukaj je na forum.
 • nowaczek1 09.02.17, 08:28
  Po prostu laboratorium obaliło mit, jakoby w amerykańskiej mące było więcej środków chemicznych. Na całym świecie technologia uprawy jest podobna i nieprawdą jest, że nasza mąka jest 'lepsza'. Jest taka sama.
 • olivkah 09.02.17, 08:44
  Mieszkam na wsi i nie widzę, żeby rolnicy w sąsiedztwie pryskali dojrzałe zboże roundupem, a w Ameryce to podobno częste, więc teoretycznie przynajmniej o tę dawkę ich zboże powinno mieć mniej chemikaliów. Najlepiej byłoby kupować zboże od jakiegoś konkretnego rolnika. Nawet jeśli nie będzie mniej zanieczyszczone, takie świeżo zmielone będzie zawierać więcej substancji odżywczych. No i można opłukać, namoczyć, a nawet podkiełkować przed zmieleniem. To jednocześnie pozwala pozbyć się części środków ochrony roślin i zwiększa przyswajalność :)
 • bene_gesserit 10.02.17, 21:47
  Tego typu zabawy domowe - zwłaszcza, jak mi się wydaje, kiełkowanie - to proszenie się o bakteriologiczne zanieczyszczenie mąki. Buk jeden raczy wiedziec, co by się do tych ziarenek mogło przyczepić i potem z nimi zmielić.

  --
  dont hejt de pleja, hejt de gejm
 • olivkah 11.02.17, 11:34
  Ludzie kiełkują o wiele trudniejsze do wykiełkowania, drobniutkie nasionka, i często jedzą to na surowo. To jest propozycja dla nich, jeśli jedzą też pszenicę i grykę. To duże nasiona, bardzo łatwo dają się podkiełkować, nie pleśnieją, nie trzeba korzystać z kiełkownicy. A później i tak poddajesz to działaniu wysokiej temperatury.

  @linn_linn, co Ci da, jeśli zrobię badanie mojej mąki? I tak Twoja będzie inna.
 • bene_gesserit 11.02.17, 11:49
  Kiełki na surowo mają sens. Przetworzone - o wiele mniejszy.

  --
  a moja mama zawsze mi powtarzala: 'maksiu, badz grzecznym kotkiem, bo odrodzisz sie czlowiekiem'
 • olivkah 11.02.17, 12:10
  Dlaczego mniejszy?
 • bene_gesserit 11.02.17, 12:33
  Nie znam się na tym za bardzo, pewnie w przetworzonych (gotowanych, suszonych) skiełkowanych ziarnach jest więcej witamin, które wytworzyły się przy kiełkowaniu, ale enzymy z pewnością zabija temperatura. Z drugiej strony - wiele skiełkowanych ziaren, np fasoli, nie powinno się jeść na surowo. Noi temperatura zabija florę bakteryjną (potencjalne źródło zakażeń), która pojawia się nieuchronnie w domowych amatorskich hodowlach.


  --
  Żona pierze, gotuje, sprząta, robi zakupy i opiekuje się dziećmi, mąż wbija gwoździe, pilnuje domostwa przed niedźwiedziami i zombie oraz zdobywa żywność na polowaniu.
 • qubraq 11.02.17, 13:35
  Wczoraj na któryms z kanałów TV oglądałem Karola Okrasę - w jego programie pt: "Okrasa łamie przepisy"- w jakims gospodarstwie "ekologicznym" i tam pokazywano różne rodzaje mąki z naszych narodowych zbóż - z samopszy, z płaskurki, z orkiszu; czy jest jakaś możliwość kupić gdzies w jakims sklepie w mieście stołecznym którąś z tych - cytowanych tu - mąk? Okrasa piekł placki z mąki z płaskurki; ciekawie wyglądały ... ;-)
 • autumna 11.02.17, 16:30
  Maka orkiszowa jest dość popularna, w byle którym hipermarkecie na stoisku z ze zdrową żywnością powinna być, a nawet i na zwykłej półce z mąkami.

  --
  Demokracja - system, który pozwala ci wybrać, kto będzie tobą pomiatał.
 • qubraq 15.02.17, 16:34
  Bardziej mi zalezy na mace z samopszy lub plaskurki ;-)
 • olivkah 16.02.17, 08:43
  Jeśli Ci zależy bardzo, zawsze można kupić przez Internet.

  Proszę bardzo, metoda z namaczaniem i płukaniem działa też na arsen w ryżu:
  ugotuj.to/przepisy_kulinarne/7,87978,21352006,popularna-metoda-gotowania-ryzu-najbardziej-szkodliwa-dla-zdrowia.html#Czolka3Img
 • linn_linn 11.02.17, 12:16
  Nie chodzi o mnie, a o metode: jakie daje wyniki? Ja nie mam w ogole takich problemow, ale na mnie forum sie nie konczy.
 • olivkah 11.02.17, 12:52
  Wyniki można zobaczyć w wielu różnych badaniach. Może i po włosku są jakieś dostępne :)
  Tu np. sprawdzono, czy płukanie wodą z kranu powoduje znaczącą redukcję pozostałości środków chemicznych. www.ct.gov/caes/cwp/view.asp?a=2815&q=376676
  Tu dla dociekliwych badanie dotyczące wpływu różnych metod przetwarzania żywności:
  ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/Mtahghighat/tfood/ARTICLES/chemical_safety/Food_processing_a_tool_to_pesticide_residue_dissipation.pdf

  Enzymy będą zabite tak czy siak przy gotowaniu, więc nie wiem, dlaczego miałyby tu robić jakąś różnicę. Tak jak piszesz, ani fasoli, ani zbóż nigdy nie jemy na surowo.
 • autumna 09.02.17, 09:26
  > Może jest jakaś mąka, którą mogłybyście polecić?

  A niby na jakiej podstawie? Skanera chemikaliów nikt z nas w oczach nie ma.
  I jaka cena 1 kg mąki jest dla ciebie akceptowalna? Te ekologiczne kosztują różnie, w zależności od sklepu, nawet jak są od tego samego producenta.

  --
  Demokracja - system, który pozwala ci wybrać, kto będzie tobą pomiatał.
 • kocia_noga 09.02.17, 14:56
  Propozycja z moczeniem ziarna jest jak dla mnie pociągająca. Mam młynek, mogę mleć suche, a namoczone/podkiełkowane potraktować blenderem. Z samej ciekawości co z tego wyjdzie. Mąki używam coraz mniej, właśnie dlatego że mi nie służy, więc zaryzykuję tą ekologiczną. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  --
  Myśli moja najlepsza!
 • olivkah 09.02.17, 15:16
  Można też moczyć dopiero po zmieleniu, i np. zrobić chleb na zakwasie ze świeżo zmielonej mąki.
  W ogólne można/warto moczyć i podkiełkowywać różne rzeczy, np. ziarna słonecznika (łuskane i niełuskane), orzechy, oczywiście wszelkie strączkowe. Kasza gryczana niepalona jest żywa i świetnie kiełkuje na sitku. Zboża i ziarna moczymy z dodatkiem niewielkiej ilości octu jabłkowego lub soku z cytryny, a orzechy z dodatkiem soli.
 • mim_maior 09.02.17, 15:43
  Czas życia zyskany na zdrowszym odżywianiu stracisz na przygotowanie zdrowszego jedzenia. Bilans zerowy, ale co tam kto lubi.

  --
  Nie potrzebuję dodatkowych informacji o wegeżyciu.
 • bene_gesserit 10.02.17, 21:48
  Enzymy, uruchomione podczas kiełkowania to się akurat unieruchomią w piecu, myślę.

  --
  Moja mama ma Nobla z fizyki, mój tata pracuje w przedszkolu.
 • mhr2 10.02.17, 13:40
  kocia_noga napisała:

  > Może jest jakaś mąka, którą mogłybyście polecić?

  mąka i cukier mi rarytas, nieważne skąd jest.


  --
  "leben und leben lassen"
 • bene_gesserit 10.02.17, 21:50
  Z tego co kiedyś czytałam, w mące jest tak dużo środków ochrony roślin, bo łuski kłosów słabo chronią ziarno przed użytą chemią.
  Ja w sumie do wszystkiego, co mączane, dodaję jakąś część mąki gryczanej, która jak mi się wydaje, jest lepiej mechanicznie chroniona przed opryskami. Noi zdrowsza o wiele bardziej.

  --
  a moja mama zawsze mi powtarzala: 'maksiu, badz grzecznym kotkiem, bo odrodzisz sie czlowiekiem'
 • Gość: panimendoza IP: *.dynamic.chello.pl 19.02.17, 16:22
  Najlepsza i najzdrowsza mąka jest z pszenicy durum. Ze względu na swoje właściwości - wysoką zawartość glutenu, twarde bielmo, wysoką szklistość jest dużo zdrowsza i idealnie nadaje się do takich produktów jak makaron :)
 • squirk 19.02.17, 17:19
  Byle nie Primo Gusto (obrzydliwy jest, fatalnie się popsuli).

  --
  Chaotyczna neutralna.
 • syningia 01.03.17, 15:49
  W USA mozna kupic make organic np z Bob's Red Mill, King Arthur Flour. Prawda jest taka, ze w Stanach jest wiekszy wybor i przy odrobinie dobrej woli (czytanie etykiet, wydanie troche wiecej pieniedzy i niekupowanie produktow wielkich kampani typu Nesltle czy Unilever) mozna kupic zdrowe jedzenie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.