Dodaj do ulubionych

Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam

03.05.17, 01:34
Chcę upiec coś wyjątkowego acz, z braku czasu, niezbyt pracochłonnego (będę mieć czas tylko w piątek i w sobotę wieczorem, wolałabym w sobotę mieć jak najwięcej przygotowań za sobą) na przyjęcie pokomunijne zaprzyjaźnionej dziewuszki. Myślałam o tarcie "bukiet róż" ale może macie równie urocze i niebyt skomplikowane propozycje? Ograniczenie to wyłącznie czas, będę wdzięczna za pomysły.
:-)

--
Chaotyczna neutralna.
Obserwuj wątek
    • bobralus Re: Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam 03.05.17, 08:25
      Do komunii pasuje mi beza, można zrobić z wyprzedzeniem, w sobotę przełożyć kremem i owocami. Moim hitem robiącym wrażenie na towarzystwie jest przepis na lemon bars ze strony joy of baking pieczony w formie tarty. Ewentualnie biszkopt z kremem i owocami lub krucha tarta z nadzieniem różanym (masa serowa z woda różana, zabarwiona na różowo, ewent na warstwie konfitury różanej). Wszystko bedzie pięknie wyglądać, jeśli fajnie sie to udekoruje, np. kwiatami jadalnymi czy wstążką wokół patery.
    • ania_m66 Re: Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam 03.05.17, 10:25
      zalezy komu chcesz zrobic frajde. dziecku. czy osobom doroslym na tym przyjeciu.
      i jak pogoda.
      bo jesli pogoda dopisze i dziecko ma sie cieszyc. i jeszcze jesli jest miejsce w zamrazarce twojej i tam gdzie idziesz, to czyms a la tarta/tort lodowy uszczesliwisz dziecko nibotycznie.

--
      ekspert d.s. zamachow panstwa islamskiego i uchodzcow
    • bene_gesserit Re: Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam 03.05.17, 13:56
      Ta tarta, o której piszesz, jest imo mocno paracochłonna i niespecjalnie smaczna. A jabłka o tej porze mogą się upiec tak, że będzie wyglądać jak bukiet dwutygodniowych róż. Nie robiłabym zdecydowanie.

Poszłabym w coś, co ucieszy dziecko. Np ciastko kruche rozmiaru stanrdardowego ciasta ze smartiesami - zrobiłam coś takiego dla któregoś z rodzinnych dzieci i było wniebowzięte. Albo czekoladowa tarta z solonym karmelem, na to lekko ubity ganache z pieczonymi orzechami laskowymi, na górę połówki i całe maltisersy.

Albo różowa tarta z malinowym curdem (maliny z mrożonki), na górę maliny albo borówki amerykańskie (do dekoracji wystarczy opakowanie 125-gramowe). Na wydaniu można komunijnie dostroić malutkimi bezikami albo okruchami bez (kupnych). Tu przepis (zrobiłabym na kakaowym kruchym, wygląd zyskałby na elegancji, smak - na wyrafinowaniu): tutti-dolci.com/2013/05/raspberry-curd-tart/

Albo coś takiego (może być z puszkowych brzoskwiń, zamiast mango, krem dowolny) :
      www.bakerita.com/wp-content/uploads/2014/05/IMG_2138.jpg

--
      śpiewali kiepsko, ale bronili swego prawa do fałszowania
        • krysia20000 Re: Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam 03.05.17, 18:50
          Najważniejszy jest kompromis, byle nie zgniły. ;)

Jeśli nadal chcesz coś z jabłkami, ale o wiele mniej pracochłonnego i nerwowego od krojenia i zawijania cienkich plastrów z owoców, które mogą się podczas wypieku paskudnie odkształcić, o czym już Bene wspomniała, to czemu nie zrobić paja ze zdobnymi motywami na wierzchu z kruchego ciasta? Róże i listki z ciasta lepi się o wiele łatwiej niż z surowego miąższu owoców.

Tu masz mój wątek z jabłkowymi wypiekami:

fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,163220911,163220911.html

Do tego miriady najprzeróżniejszych, nietrudnych i cieszących oko kombinacji tart, ciast i ciastek, jeśli tylko umie się rozłożyć proces ich przygotowania na części składowe:

1. Baza ciastowa (kruche, półkruche, francuskie, drożdżowe, parzone...)
          2. Wypełnienie:
          a) podkładka (krem ciastkarski, bita śmietana, krem Chantilly (czyli bita śmietana + ciastkarski), ganasz, dulce de leche, franżypan i masy orzechowe, inne masy jajeczne i jajeczno-mleczne (custard, curd, masa serowa, kremy maślane)...
          b) zwieńczenie: owoce, orzechy, posypka, polewa...

Przy takim podejściu do sprawy przygotowanie ciacha podzielić można na optymalizujące wysiłek etapy.
    • bialeem Re: Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam 04.05.17, 14:02
      To jest mój bazowy przepis na szybko:
      www.kwestiasmaku.com/desery/tarty/tarta_z_truskawkami/przepis.html

Niestety zwykle ciasto mi wychodzi ciut za twarde i jeszcze eksperymentuję z długością pieczenia i jajkiem, ale sam krem jest genialny. Do tej pory wypróbowałam już to w wersji z przepisu, z lemon curdem i z jagodami. Planuję jeszcze mango curd zrobić. Proste, szybkie, dobre i wygląda super.

--
      Jak masz ochotę, to masz ochotę. Z ochotą się nie dyskutuje.
    • autumna Re: Proste ale efektowne ciasto/tarta - szukam 04.05.17, 20:32
      Widziałam na jednym przyjęciu prosty tort (biszkopt, bita śmietana), z którego zrobiono efektownego motyla. Okrągły tort przekrojony na pół, połówki obrócone okrągłymi częściami do siebie, wyguglaj w grafice hasło "tort motyl", dużo pomysłów.
      Ten, który widziałam był biały, tułów motyla stanowiła princessa w białej czekoladzie, dwa lizaki kulki - czułki, lentilki jako kropeczki na skrzydełkach. Myślę, że to niekoniecznie musi być tort, dowolne okrągłe ciasto też by się dało podobnie przyozdobić.

--
      Demokracja - system, który pozwala ci wybrać, kto będzie tobą pomiatał.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka