Dodaj do ulubionych

czlek sie uczy cale zycie, co to jest karuk?

26.07.17, 15:53

slowo pojawilo sie w tekscie / quizie , ze wykorzystywany do produkcji wina, nie wskazany dla wegetarian
goo wypluwa mi tylko informacje, ze Karuk to plemie rdzennych Indian w Kalifornii

nieraz jednak zdarzylo sie przecie, ze pollskie tlumaczenie ma sie nijak do slowa w jezyku pochodzenia
z czystej ciekawosci wiec pytam

--
co bylo to bylo
co moze byc jest
a bedzie to co bedzie
Edytor zaawansowany
  • 26.07.17, 16:00
    pl.wikipedia.org/wiki/Karuk
    :-)

--
    Chaotyczna neutralna.
  • 26.07.17, 16:27
    no tak , jak sie ma ustawienia, na wszystko po angielsku to tak sie to konczy

dziekuje

--
    co bylo to bylo
    co moze byc jest
    a bedzie to co bedzie
  • 26.07.17, 16:01
    To po angielsku isinglass, wyciąg z pęcherzy pławnych ryb, dawniej używany jako średek żelatynizujący.
  • 26.07.17, 16:27
    dzieki

--
    co bylo to bylo
    co moze byc jest
    a bedzie to co bedzie
  • 27.07.17, 16:54
    We Wloszech zelatyna nadal nazywana jest "colla di pesce" (tlum. "rybi klej") choc z rybami od dawna nie ma nic wspolnego:
    clienti.loconteshop.com/images/Colla_di_pesce6_E2.jpg
  • 27.07.17, 18:00
    W angielskim wydaniu 'Królewskiego ciastkarza Paryża' Careme'a z 1834 roku we wszystkich przepisach na galaretki i bladodania figuruje właśnie karuk jako środek żelatynizujący. Jeśli wierzyć obecnym statystykom głównym źródłem kolagenu są obecnie wieprzowe i wołowe skóry i kości.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.