Dodaj do ulubionych

Kulinaria hiszpanskie

16.10.17, 17:32
To poczatek tematu.
Oczekuje wszelkiego typu konsultacji/opinii na tematy kulinarne Hiszpanii.
J.53
Edytor zaawansowany
  • 16.10.17, 21:33
    nie jedlam jeszcze w kraju pochodzenia.
    z Twoich opisow jednak wnioskuje, ze w restauracjach potrawy byly blisko oryginalu

lubie, jednak wiele musze unikac, lub zastepowac produktami zgodnymi z ograniczeniami zdrowotnymi

menu morskie, ktore podales w watku o Hiszpanii i Indiach bardzo mi przypadlo do gustu. zrobie chyba te papryczki z dorszem

jak sam proponujesz, to ja chce desery bez maki ( gluten) i bez smietany

placki na bazie mielonych migdalow sa mi znane i doceniane

--
    co bylo to bylo
    co moze byc jest
    a bedzie to co bedzie
  • 16.10.17, 22:24
    "roseanne"

Wszystkie które podam dania lub recepty (sposoby przygotowania) beda oryginalne pochodzace z Hiszpanii. Inna rzecz, to pochodzenie z 15 "<Comunidad Autónomas" ... cos w stylu polskich województw, ale z wlasnym Zadem, Parlamentem, kultura i zwyczajami kulinarnymi.

Dlatego, pierwsze pytanie w rym temacie: Gdzie Panstwo chca spedzic wizyte w Hiszpanii z zamiarami kulinaryjmi/krajozawymi?

Moze tu (Gastelugatxe ... Kraj Basków)?
    Tutaj

Ay. Oprócz wspanialego menú, obowiazkowo, nalezy wspiac sie 241 stopni kamiennych schodów, uderzyc 2-3 razy dzwon i ... zyczysc czegos sobie. Gwarantowane, ze sie spelni.

Potem: tzw Sidrería. Typowe miejsce spotkan Basków:
    Takie

Gdzie Polacy moga spiewac ... Góralu czy cie nie zal ... Baskowie sa bardzo tolerancyjni uczac sie szybko (gramatyka j. baskijskiego jest identyczna z j.polskim).

I jesli chodzi o "to co na stole":

1. Wariant miesa: Taki
    2. Wariant ryby: Taki

To tylko takie male dwa przyklady. W Hiszpanii, nalezy to pomnozyc przez ... 100.

J53.
  • 17.10.17, 00:01
    Aby zachowniac pewny (hiszpanski) porzadek kulinarny i kulturalny, proponuje zaczac od Galicji aby skonczyc na Melilla, Ceuta i Wyspas KJanaryjskich (Islas Canarias).
    Mapa Hiszpanii: Tutaj

Mala próbka kulturalna nieco zróznicowana tak jak sama Hiszpania;

Euskadi (Kraj Basków): Przyklad
    Andaluzja: Przyklad:1 Przyklad_2 Przyklad_3
    Aragón: Jota aragonesa
    Katalunya: Sardana

To ten sam kraj zwany ... Hiszpania.

O zwyczajach, produktach i przygotowaniu potraw, juz nie wspomne. Proponuje przejsc przez rózne regiony (od pólnocy do poludnia) aby ... miec idee o kulturze kulturalnej i kulinarnej tzw. Hiszpanii.

Madryt, to namiastka Hiszpanii. Nalezy zanuzyc sie 1 miesiac zwiedzajac Hiszpanie aby dowiedziec sie COS. I wrócic co roku na nastepny miesiac. Zabraknie "zycia" aby poznac Hiszpanie. Tak 10 lat.

Najlepiej, osiedlic sie tutaj. Np. Alpujarra Granadina (Granada):
    Ta
    Czy Asturias: Takie

I juz nie wspomne o tzw. "FABADA ASTURIANA": Taka

To inny swiat. Kulturalny, krajobrazowy, jezykowy y tez kulinarny. Po 20 latach (malo), cos sie bedzie wiedzialo o tzw. Hiszpanii.

J53.
  • 20.10.17, 11:14
    janek53 napisał:

>Nalezy zanuzyc sie 1 miesiac zwiedzajac Hiszpan
    > ie aby dowiedziec sie COS. I wrócic co roku na nastepny miesiac. Zabraknie "zyc
    > ia" aby poznac Hiszpanie. Tak 10 lat.

Halo, tu ziemia! Polacy mają przeciętnie 26 dni urlopu, z czego część (na ogół 4-6 dni) osoby pracujące wybierają "przymusowo" w dni kiedy ich zakłady pracy są zamknięte w przerwach międzyświątecznych, a część osób mających dzieci zostawia sobie na zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pracodawcy też bardzo niechętnie udzielają więcej urlopu niż ustawowe 14 dni jednym ciągiem. Warto z tego sobie zdawać sprawę proponując miesięczne wakacje.
  • 17.10.17, 11:47
    Problem jaki mam z Hiszpania jest taki ze tam nie mam za bardzo co zrec bo jestem wegetarianka. I to mnie skutecznie odstrecza bo ile mozna jesc w kolko ta sama wegetarianska paelle... Poza tym sucho, malo zieleni. A ja lubie zielen
  • 17.10.17, 13:59
    Jeśli chodzi o zieleń i opady to obmywane wodami zatoki Baskijkiej północne wybrzeże Hiszpanii (Galicja, Asturia, Kantabria, Kraj Basków) śmiało może konkurować z Irlandią i Szkocją. Popularne kojarzenie Hiszpani z klimatem śródziemnomorskim (Katalonia, Walencja, Murcia, Andaluzja, Baleary, Kanary) lub surowym kontynentalnym suchym (płaskowyż Mesety) bywa zwodnicze.
  • 17.10.17, 15:23
    No w Galicji bylam. Ale wiesz tam z kolei pogoda nie rozna niz ta tutaj za bardzo...
  • 17.10.17, 16:27
    Albo rybki albo akwarium. ;)
  • 17.10.17, 17:31
    no to juz te rybki... w sloiku bede trzymac jak nie ma wyboru:(
  • 18.10.17, 17:47
    Wspaniala odpowiedz.
    j53
  • 18.10.17, 21:37
    Pani Krysiu

W wiekszosci wielkich/niewielkich miast, karta restauracji zawiera zestaw wege. Stad, osoby wege zawsze znajda swoje kulinarne miejsce, Zgoda, ze generalnie Hiszpania NIE jest wege. Ale, wiekszosc restauracji (od 20€) maja zawsze opcje menu wege.

Taki "maly" przyklad z Bilbao (350.000 mieszkanców) (Kraj Basków):

Tutaj_Okolo stu

Aby poznaj (choc troche) Kraj Basków z otoczeniem, kuchnia, kultura, i innymi, trzeba byc co najmniej 2-3 tygodnie.

Mala referencja: Taka

Polecam wysluchanie Orkiestry Symfonicznej Kraju Basków gdzie gra wielu/e polaków/polek.

"El caserío" . Jesús Guridi.

J.53.
  • 18.10.17, 22:08
    Dodam, ze 40% muzyków tej orkiestry to ... polacy.
  • 19.10.17, 00:40
    Proponuje zaczac od Kraju Basków - ryby.

Jadac z Bilbao y bedac na 3 plazach (Sopelana), jedna z nich nudysta, trzeba dojechac do Gastelugatze: Tutaj

To tylko 241 stopni kamiennych schodów aby dotrzec do kapliczki na szczycie wyspy. Trzy pociagniecia sznurem dzwonu i tylez oddzwieków podczas wymawianiania zyczenia, 100%, ze sie spelnia.

Potem, krótka podróz do Zarauz (Guipuzcoa).

Tuz obok Zarauz (Guipuzcoa) znajduje sie miejscowosc i port Guetaria,. Polecam piesza wycieczke z Zarauz do niesamowitej Guuetaria (1 godzina pieszo wybrzezem zatoki Biskajskiej) Tedy:

Obiad: Besugo z Guetaria to jedno z najlepszych dan rybnych w historii kulinarnej Hiszpanii:
    Takie

Przygotowanie (ryba zwana "besugo" ... bez mozliwisci tlumaczenia na polski) na poczekaniu (30 minut) i "och ... ach" klientów. Na tarasie miedzy restauracja i portem rybackim (kilka metrów) z dodatkiem przystawek i bialym baskijskim winem typu Txakolí.

Tak 2-3 godziny obiadu z dodatkami. Przepiekny kulinarnie zwiedzajacy dzien.

Blisko, znajduje sie San Sebastián (Euskera: Donosti). Ale o tym pózniej. Cos takiego na poczatek:
    Obejrzec

i takie:

Zjesc

Minimum, 2-3 dni wizyty (lepiej 2-3 tygodnie majac na uvadze Vizcaya i Álava ... 3 prowincje Baskijskie). To taka malutka "Hiszpania".

Dodam (jesli juz jestesmy w Kraju Basków) ... Jezyk baskijski (Euskera). Kto zna bardzo dobrze hiszpanski, NIE zrozumie ani ... slowa. To tez Hiszpania: [url=Tekst]Hiszpanski/Baskijski[/url]

Pierwsza czesc w Castellano (hiszpanski) i druga w Euskara.

Widze, ze czeka mnie duzo pracy. Nie jest to wazne. Chodzi o tzw. profundo (glebokie .. na miare czasu) poznanie Hiszpanii a nie tej glupiej, turystycznej z Plaza Mayor z Madrytu z turystyczna paella i vino de verano (sangría).

Prosze nie zapomniec. Dzisiaj tylko przyklad jednej ryby i miejsca. Jest duzo wiecej (ryb i miejsc).

Na koniec; To tez tzw. Hiszpania

I na koniec, cos extra cultury baskijskiej: tzw. Trikitixa - harmonia ludowa baskijska. Kepa Junkera : To jest Euskadi

Gabón. J53.
  • 19.10.17, 14:14
    janek piszesz tak jakby zadne z nas w Hiszpanii nie bylo:))) Uwierz to bardzo popularny kierunek turystyczny. Zwlaszcza Brytyjczycy i Irlandczycy masowo oblegaja latem Hiszpanie.

Ja tylko napisalam, ze dla mnie jako dla wegetarianki ( nie jadam miesa i ryb) a przede wszystkim milosnika warzyw wszelakich problem lezy w tym ze Hiszpanie to wielcy miesozercy.
  • 19.10.17, 16:57
    " janek piszesz tak jakby zadne z nas w Hiszpanii nie bylo:))) Uwierz to bardzo popularny kierunek turystyczny. Zwlaszcza Brytyjczycy i Irlandczycy masowo oblegaja latem Hiszpanie."

To jest zupelna prawda. Po prostu, mam na uwadze, ze to Forum odwiedzaja nie tylko Brytyjczycy czy Irlandczycy ale tez Polacy którzy nigdy nie byli w Hiszpanii lub Ci, którzy "zwiedzili" Hiszpanie tzw. turystyczna, tzn. nijaka, z wizja stereotypowa, malo odzwirciedlajaca rzeczywistosc hiszpanska. :-)

Saludos. J53.
  • 19.10.17, 17:01
    ee ci tu bywajacy to raczej z tych co jezdza po swiecie i smakuja. Naprawde znaja sie na gotowaniu i podrozuja.
  • Gość: x IP: *.unity-media.net 19.10.17, 22:46
    rozróżnia mięso od ryb ;)
  • 20.10.17, 22:27
    jest pewien?

<zart>
  • Gość: Anthonyb IP: 151.43.0.* 19.10.17, 17:48
    Ryba besugo = po polsku morlesz= po wlosku przynajmniej w kampanii pezzogna
  • Gość: Anthonyb IP: 151.43.0.* 19.10.17, 18:58
    W Mardrycie bylam chyba z 10 lat temu. To byla zima.
    Mieszkalismy w jakims hotelu kolo plaza del sol. Pamietam takie kanapkarnie z calymi szynkami. I delikatesy conte inglese.
    Z uwagi na to , ze bylo to dosc dawno, szczegolow nie Pamietam. Jadlam tam cocido madrileno w risto Niedaleko palacu nazywalo sie chyba Bola. I w innym lokalu tez kolo palacu , baby swinke z ziemniakami z pieca.
    Nie wiem czy to byl wlasciwy wybor, bo bylismy tam chyba 5 dni, ale bylo to dobre. ;-)
  • 19.10.17, 20:15
    El Corte Inglés (czyli 'krój angielski') raczej. Ta największa w Hiszpanii sieć handlowa zaczęła się od sklepu krawieckiego.
  • 20.10.17, 12:15
    Ha, ha ... moze mi sie teraz utrwali na wieki...
    Niektore slowa brzmia podobnie we wloskim i hiszpanskim. Corte po wlosku oznacza dwor ... pewnie cos mi switalo w zakamarkach .... I skojarzylam corte z dworem i przeinaczylam conte , czyli ksiaze ....
    Dziekuje Za sprostowanie.

--
    kuchnia pod wulkanem
    kuchnia pod wulkanem
  • 19.10.17, 01:36
    Nastepna wizyta kulturalno kulinarna tzw. "Hiszpania" bedzie ... Andalucía.

Przyklad kultury (tez potraw i jedzenia). To inna Hiszpaña;Np taka

Znam wspaniala Polke i jej matke prowadzac szkole "tanca flamenco" w Granadzie.
    Cos takiego: La Polaca
    Czy takiego (wspaniala Polka): Tutaj

I kuchnia/dania, ... na pól roku pisania, opowiadania, recept y podobnych. To inny kraj.

Wkrótce.

P.S. Podobne jest to do Euskadi (Kraj Basków)? Toz to ten sam kraj zwany Hiszpania. Bedzie wiecej.
  • 19.10.17, 14:16
    Jesli chodzi o flamenco to wole to wykonanie

www.facebook.com/DancefloorGeneva/videos/2004616273106129/
  • Gość: x IP: *.unity-media.net 19.10.17, 22:54
    z przyjemnością czytamy Ciebie i czekamy na więcej!
  • 23.10.17, 19:39
    Szanowni
    Majac na uwadze aktualna i bardzo niestabilna sytuacje polityczna w Hiszpanii, nie moge dazyc z tematem bo juz nie wiem co bedzie hiszpanskie i co z "innego kraju".
    Wobec tej sytuacji, musze zaczekac.
    J53.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.